Fundacja Znaki Pamięci

Fundacja Znaki Pamięci Założona w 2019 r.

Fundacja Znaki Pamięci powstała z inicjatywy historyków od lat dokumentujących losy obywateli polskich w XX w., pragnących upowszechniać wiedzę o tematach mających fundamentalne znaczenie dla historii Polski. Fundacja Znaki Pamięci zajmuje się badaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat historii, kultury i dziedzictwa Polski i Europy Środkowo-Wschodniej na skalę ogólnopolską i międzynarodową, w ty

m w szczególności na temat losów obywateli polskich represjonowanych przez Sowietów w czasie II wojny światowej i po niej, mieszkańców Kresów Wschodnich II RP i obywateli polskich walczących na frontach II wojny światowej. Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez realizację projektów archiwalnych, wystaw o tematyce historycznej, warsztatów edukacyjnych - przede wszystkim dla młodzieży polskiej i ze środowisk polonijnych, ewidencję miejsc pamięci narodowej poza granicami kraju, by wymienić najważniejsze z nich.

‼   a nie  . To znaczy - najpierw działamy a potem gadamy :)Znaki Pamięci to nie tylko wystawy, wykłady czy akcje pomoco...
25/05/2026

‼ a nie . To znaczy - najpierw działamy a potem gadamy :)

Znaki Pamięci to nie tylko wystawy, wykłady czy akcje pomocowe. To również - albo przede wszystkim - bezpośrednie działania. Często niewidoczne, często w tle ... ale wierzymy, że potrzebne.

Oto kolejny grób żołnierza 2 Korpusu odnaleziony i dzięki naszej Bazie Grobów Żołnierzy 2 Korpusu. Grób przeznaczony do likwidacji - ocalony dzięki naszym staraniom i pomocy administracji (dziękujemy !!)

Teraz kolejny krok - upamiętnienie Weterana. - liczymy na Was!!

Adres Bazy Grobów Żołnierzy 2KP znajdziecie w pierwszym komentarzu.

Najpierw
Potem

W dniu 20 maja 2026 r. na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu uczestniczyliśmy w ur...
23/05/2026

W dniu 20 maja 2026 r. na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 82 rocznicy bitwy o Monte Cassino w tym mieście. Z inicjatywy kombatantów 2 Korpusu, w szczególności prof. Witolda Żdanowicza, od 1992 r. w Zabrzu stoi pomnik Bohaterów Monte Cassino z nazwiskami 60 poległych uczestników bitwy pochodzących z Górnego Śląska. Napis na pomniku głosi „Swoim synom poległym pod Monte Cassino w walce o wolną i niepodległą Polskę 1944-1989. Społeczeństwo Ziemi Śląskiej”. Projektantem pomnika był artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański (1936-2024).

Program obchodów obejmował: uroczystą mszę świętą w Kościele św. Anny w Zabrzu, przemarsz ulicami miasta pod pomnik Bohaterów Monte Cassino przy ulicy o tej samej nazwie, uroczystość rocznicową, a następnie akademię w Szkole Podstawowej nr 3 w Zabrzu.

W Kościele Św. Anny zebrały się delegacje szeregu szkół zabrzańskich - podstawowych i średnich, poczty sztandarowe, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty”, Sybiracy, przedstawiciele władz miasta i powiatu, a także pozostali zaproszeni goście.

Uroczystość pod pomnikiem miała także bardzo podniosły charakter. Aneta Hoffmann odczytała zebranym list skierowany do uczestników obchodów przez Zastępcę Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michała Syskę. Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci, ku czci uczestników bitwy żołnierze oddali salwę honorową. Nasza organizacja złożyła wraz z członkami rodzin kombatantów 2 Korpusu wiązankę kwiatów pod pomnikiem.
Na dalszą część uroczystości goście przeszli do Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu. W trakcie akademii Aneta Hoffmann i Henryk Szołtysek przybliżyli zebranym okoliczności powstania i zakres tematyczny wystawy plenerowej „Ślązacy pod dowództwem gen. W. Andersa w rocznicę bitwy o Bolonię”, która obecnie prezentowana jest nieopodal szkoły, przy Wieży Ciśnień Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Przypomnieliśmy także nazwiska 20 kombatantów 2 Korpusu związanych po wojnie z Zabrzem. Wielu z nich miało istotny udział w nadaniu w 2003 r. tej szkole, wcześniej gimnazjum, imienia Bohaterów Monte Cassino. Byliśmy bardzo wzruszeni licznym udziałem rodzin kombatantów (w tym tych prezentowanych na wystawie) w obchodach w Zabrzu.

Na dalszą część akademii złożyły się wspaniałe artystycznie występy teatralne, wokalne i taneczne starszych i młodszych uczniów Szkoły. Niezapomniane pozostaną wrażenia z opowieści o misiu Wojtku oraz poloneza.

Na koniec mieliśmy możliwość odbyć niezwykle ciepłe rozmowy z rodzinami kombatantów (w tym synem prof. Żdanowicza – Tadeuszem Żdanowiczem) i śląskimi Sybirakami, a także kadrą Szkoły.

Po tak udanym dniu następnego dnia przeprowadziliśmy warsztaty historyczne „Historię tworzą LUDZIE – 2 Korpus” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 16 w Zabrzu. W ich trakcie przybliżyliśmy im losy wybranych pięciu żołnierzy 2 Korpusu związanych z Zabrzem:

- poległego w bitwie Ryszarda Szkubacza (1916-1944)
- prof. Witolda Żdanowicza (1923-2008)
- Huberta Kulawika (1922-2002)
- Bazylego Suchodolskiego (1908-1971)
- Piotra Wojeckiego (1920-2010).

Duże zaangażowanie i zainteresowanie uczniów losami żołnierzy 2 Korpusu stanowią dowód na potrzebę podejmowania podobnych działań.

Gratulujemy bardzo dyrekcji, kadrze i uczniom Szkoły Podstawowej nr 3 w Zabrzu wspaniałej pracy nad podtrzymywaniem pamięci o żołnierzach gen. Andersa. Dziękujemy za okazaną pomoc przy realizacji wystawy na terenie Zabrza. Zaszczytem jest móc z Państwem współpracować.

Dziękujemy bardzo członkom Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Karpaty” za oprawę uroczystości w Zabrzu.

Wszystkich zainteresowanych naszą wystawą zapraszamy do jej odwiedzenia tym razem do końca czerwca 2026 r. przy Wieży Ciśnień Muzeum Górnictwa Węglowego, ul. Zamoyskiego 2 w Zabrzu.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu

Zachęcamy do przesłuchania rozmowy Anety Hoffmann, Prezes naszej Fundacji z redaktor Hanią Tracz z Radia Wnet w dniu 18....
21/05/2026

Zachęcamy do przesłuchania rozmowy Anety Hoffmann, Prezes naszej Fundacji z redaktor Hanią Tracz z Radia Wnet w dniu 18.05.2026 r. w ramach Studia Cassino o działaniach naszej organizacji na rzecz upowszechnienia losów żołnierzy 2 Korpusu. A to wszystko w 82 rocznicę bitwy o Monte Cassino.

Zapraszamy serdecznie i dziękujemy wszystkim rodzinom kombatantów 2 Korpusu, naszym członkom, wolontariuszom i sympatykom za pomoc i zaufanie w tworzeniu wspólnie baz biograficznych i wystaw.

Dziękujemy i prosimy o jeszcze:)

(Link w pierwszym komentarzu)

W dniach bitwy o Monte Cassino wspominamy żołnierzy 2 Korpusu. 3990 spośród nich poległo i spoczywa na Polskich Cmentarz...
15/05/2026

W dniach bitwy o Monte Cassino wspominamy żołnierzy 2 Korpusu. 3990 spośród nich poległo i spoczywa na Polskich Cmentarzach Wojennych we Włoszech.

Pozostali z liczącego w fazie końcowej 2 Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa – ponad 100.000 żołnierzy - zmarli już po II wojnie światowej.

Wielu z nich zmarło z dala od swojej Ojczyzny, także w najdalszych zakątkach świata, nie chcąc lub nie mogąc wracać do okupowanej przez Sowietów Polski, utraciwszy swe domy na odebranych krajowi po 1945 r. Kresach Wschodnich.
Inni, ryzykując represje komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, wracali do Polski.

Groby jednych i drugich rozproszone są po całym świecie i na terenie Ojczyzny. Wszyscy oni zasługują na naszą pamięć.

Chcesz zapalić znicz, odwiedzić grób kombatanta 2 Korpusu, który zmarł już po wojnie w Polsce lub w innym kraju, a nie wiesz jak go odnaleźć?

Zapraszamy do odszukania ich w łatwy sposób – poprzez wyszukiwarkę ich lokalizacji – w stworzonej przez wolontariuszy i sympatyków Fundacji Znaki Pamięci

BAZIE GROBÓW ŻOŁNIERZY 2 KORPUSU – https://baza.indeks2kp.pl

Jak to zrobić?

- wejdź na stronę „Bazy”
- wyszukaj kraj, region, miasto, w jakim mieszkasz lub się znajdujesz
- zobacz, na jakich cmentarzach znajdują się groby żołnierzy 2 Korpusu
- odwiedź grób, pokaż, że pamiętasz.

Możesz także wyszukać grób po nazwisku żołnierza, którego szukasz.

Liczymy na Was! Niech dzięki naszej wspólnej aktywności nie będzie zapomnianych grobów weteranów 2 Korpusu zmarłych po II wojnie światowej w Polsce i na świecie.

Zapalając znicz na grobach poszczególnych żołnierzy, pokażmy, że o Nich pamiętamy. Często naszych sąsiadach, mieszkańcach naszego regionu Polski czy innego kraju.

Przyślijcie nam zdjęcia z Waszych wizyt na Ich grobach.

Pokażmy, że są pamiętani. Z imienia i nazwiska.

Baza grobów żołnierzy 2 Korpusu – https://baza.indeks2kp.pl

Z góry dziękujemy za Wasz udział w naszej społecznej akcji.

Zespół Fundacji Znaki Pamięci

Baza grobów żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Już jutro przypada 82 rocznica początku czwartej bitwy o Monte Cassino, zwycięskiej dla polskich żołnierzy. Przy tej oka...
11/05/2026

Już jutro przypada 82 rocznica początku czwartej bitwy o Monte Cassino, zwycięskiej dla polskich żołnierzy. Przy tej okazji zapraszamy serdecznie Wszystkich do odwiedzenia wystawy czasowej autorstwa naszej Fundacji pt. „Historię tworzą LUDZIE – 2 Korpus”, która pokazywana jest od 21 kwietnia do 31 sierpnia 2026 r. w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

🖼️ 🖼️ 🖼️ Wystawa składa się z trzech bloków tematycznych

1/ historii Armii gen. Andersa od ZSRR przez Bliski Wschód po 2 Korpus i jego szlak bojowy we Włoszech

2/ prezentacji sylwetek sześciu dowódców Wielkich Jednostek 2 Korpusu – niesłusznie zbyt mało, naszym zdaniem, pamiętanych:

🪖Gen. Zygmunta Bohusza-Szyszko – zastępcy dowódcy 2 Korpusu przez cały okres jego istnienia
🪖 Gen. Nikodema Sulika – dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty (5 KDP)
🪖Gen. Klemensa Rudnickiego – zastępcy dowódcy 5 KDP, od maja 1945 r. dowódcy 1 Dywizji Pancernej
🪖 Gen. Bronisława Rakowskiego – dowódcy 2 Warszawskiej Dywizji Pancernej
🪖 Gen. Konstantego Skąpskiego – dowódcy Saperów 2 Korpusu
🪖 płk. Bronisławy Wysłouchowej z Szabatowskich – Komendantki Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet 2 Korpusu

3/ prezentacji sylwetek czterech żołnierzy 2 Korpusu, którzy swe życie związali z Krakowem – prof. Wojciecha Narębskiego, Tomasza Skrzyńskiego, Mieczysława Heroda i o. Adama Studzińskiego.

Dzięki ogromnej pomocy dyrekcji i pracowników Muzeum AK oraz życzliwości rodzin i instytucji posiadających spuścizny kombatantów 2 Korpusu, na wystawie mogą zobaczyć Państwo nieprezentowane wcześniej szeroko pamiątki po pięciu z nich - gen. Klemensie Rudnickim, płk Bronisławie Wysłouchowej, Tomaszu Skrzyńskim oraz prof. Wojciechu Narębskim, a także po kpt. Władysławie Iwanowskim – poległym w bitwie o Monte Cassino. Na wystawie stałej Muzeum AK mogą ponadto zobaczyć Państwo pamiątki ze zbiorów o. Adama Studzińskiego.

Otwarcie wystawy miało miejsce w Krakowie w dniu 21 kwietnia 2026 r. – w dniu 81 rocznicy wyzwolenia przez żołnierzy 2 Korpusu Bolonii. Byliśmy zaszczyceni, że na zaproszenie naszej Fundacji przyjechała na tę uroczystość specjalnie z USA wnuczka gen. Klemensa Rudnickiego – Anita Przemieniecka-Harper. Ogromnie dziękujemy za obecność Pani Harper i członkom Jej rodziny z Krakowa, którzy podzielili się wspomnieniami o Generale. To właśnie gen. Klemens Rudnicki, dowódca Zgrupowania RUD, pochowany w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim, oraz gen. Zygmunt Bohusz-Szyszko – których życiorysy przypominamy na naszej wystawie – stanowili główny trzon dowodzenia w bitwie 2 Korpusu o wyzwolenie Bolonii.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na przygotowaną przez Muzeum AK uroczystość osobom, a w szczególności członkom rodzin kombatantów 2 Korpusu, przedstawicielowi dowódcy 2 Korpusu Polskiego w Krakowie – płk. Mariuszowi Pietrusińskiemu, przedstawicielom władz samorządowych i państwowych, harcerzom NZH "Czerwony Mak", członkom Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków, uczniom szkół podstawowych i średnich z Krakowa i Cieszanowa, pocztom sztandarowym, przedstawicielom mediów i pozostałym, licznie zebranym gościom.

Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia wystawy w gościnnym i wyjątkowym Muzeum Armii Krajowej w Krakowie do końca sierpnia 2026 r. Historię także 2 Korpusu tworzą LUDZIE i do poznania Ich bliżej serdecznie Państwa zapraszamy – zarówno w dniach bitwy o Monte Cassino (12-18.05, w tym w czasie Nocy Muzeów 🏛️🏛️🏛️ 2026), jak i później.

Fot. Kazimierz Dymanus; Fundacja Znaki Pamieci

W wigilię 81 rocznicy wyzwolenia pięknej Bolonii przez żołnierzy 2 Korpusu w dniu 20 kwietnia 2026 r. Fundacja Znaki Pam...
04/05/2026

W wigilię 81 rocznicy wyzwolenia pięknej Bolonii przez żołnierzy 2 Korpusu w dniu 20 kwietnia 2026 r. Fundacja Znaki Pamięci wraz z dr. Henrykiem Szołtyskiem i Biblioteką Śląską w Katowicach zorganizowała wernisaż wystawy plenerowej „Ślązacy pod dowództwem gen. Władysława Andersa w rocznicę zdobycia Bolonii”. Dzięki życzliwości dyrektora Biblioteki Śląskiej dr. Artura Madalińskiego i przy wsparciu finansowym Miasta Katowice mogliśmy przypomnieć w kolejnym śląskim mieście historię 2 Korpusu Polskiego oraz różnych dróg Ślązaków do tej formacji Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – poprzez niewolę sowiecką, Samodzielną Brygadę Strzelców Karpackich i przymusową służbę w Wehrmachcie. Mieli oni duży wkład w walkach o wyzwolenie Bolonii w dniach 9-21 kwietnia 1945 r. Losy 29 spośród nich przypomniała nasza wystawa plenerowa prezentowana przez Gmachem Głównym Biblioteki Śląskiej.

Wernisaż w Bibliotece Śląskiej otworzył Marek Wawrzyńczok – Zastępca Dyrektora Biblioteki i przywitał obecnych na uroczystości gości, w tym: Panią Senator Halinę Biedę, dr hab. Joannę Januszewską-Jurkiewicz, prof. UŚ z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katarzynę Syryjczyk – Przewodniczącą Rady Miejskiej w Mikołowie i Dyrektor Biblioteki w Łaziskach Górnych, Joannę Pasierbek-Konieczny – Wójta Gminy Wyry, oficerów z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach w imieniu Szefa Centrum – ppłk. Michała Napierały oraz przedstawiciela dowódcy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – ppłk. Adriana Krótkiewicza, Ewelinę Gaweł – przedstawicielkę Śląskiej Kurator Oświaty Aleksandry Dyla, przedstawiciela Wydziału Kultury Miasta Katowice, a także rodziny kombatantów 2 Korpusu i zebraną publiczność.

Aneta Hoffmann przybliżyła zebranym historię walk o Bolonię, w których licznie uczestniczyli Górnoślązacy, a także sylwetki siedmiu żołnierzy 2 Korpusu prezentowanych na wystawie, a pochodzących lub związanych po II wojnie światowej z Katowicami. Obecni poznali losy:

- Emmy Baszak z domu Kotarba (1906-1987) – siostry PCK Szpitala Wojennego nr 1 2 Korpusu
- bp. Józefa Gawliny (1892-1964) – biskupa polowego PSZ
- ks. Rafała Grzondziela (1912-1998) – franciszkanina, kapelana wojskowego 9 Batalionu Strzelców Karpackich 3 DSK 2 Korpusu, który zatknął w dniu wyzwolenia Bolonii polską flagę na wieży Torre degli Asinelli
- Jana Marnioka (1923-1998) – żołnierza 4 Batalionu Strzelców Karpackich 3 DSK, który w czasie bitwy o Monte Cassino odebrał niemieckiemu kapitanowi laskę opata Klasztoru montecassińskiego, która następnie została przekazana przez gen. W. Andersa Papieżowi Piusowi XII
- Ewalda Politaja (1922-2004) – sapera 1 Batalionu Strzelców Karpackich 3 DSK
- Karola Szołtyska (1915-1976) – żołnierza 15 Pułku Ułanów Poznańskich
- Kazimierza Ziajki (1922-2017) – podporucznika 4 Batalionu Strzelców Karpackich 3 DSK, zmarłego w 2017 r. jako ostatni uczestnik bitwy o Monte Cassino związany ze Śląskiem.

Henryk Szołtysek przybliżył zebranym cele i dotychczasowe wyniki projektu „Ocal pamięć o dziadku” poprzez który, we współpracy z górnośląskimi bibliotekami, udało się już zebrać nazwiska ponad 800 Ślązaków – żołnierzy 2 Korpusu. A prace nadal są kontynuowane we współpracy z naszą Fundacją.

O wyjątkową oprawę muzyczną wydarzenia zadbały uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach pod opieką prof. Małgorzaty Jaruzel-Kupczak. Swym występem z utworami muzyki klasycznej na flet pragnęły złożyć hołd wieloletniej profesor fortepianu w ich Szkole, jednej z bohaterek naszej wystawy – Emmie Baszak. Był to piękny przykład międzypokoleniowej pamięci o naszych bohaterach.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom wydarzenia oraz zwiedzającym naszą wystawę plenerową przed Biblioteką Śląską w dniach 15.04-28.04.2026 r. Cieszymy się, że wspólnymi siłami z nieocenionymi pracownikami Działu Promocji Biblioteki Śląskiej mogliśmy przypomnieć mieszkańcom Katowic związanych z ich miastem żołnierzy 2 Korpusu.
Zadanie było współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

Już teraz serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej wystawy w trakcie jej majowej prezentacji w Zabrzu.

Foto: cop. Biblioteka Śląska. Paweł Wojciechowski; Fundacja Znaki Pamięci

Dziś, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 86 rocznicę drugiej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR, w...
13/04/2026

Dziś, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 86 rocznicę drugiej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRR, w tym głównie członków rodzin mordowanych przez Sowietów w Zbrodni Katyńskiej tysięcy polskich oficerów, żołnierzy i funkcjonariuszy pragniemy zaprosić Państwa na wystawę plenerową naszej Fundacji pt. „Pamiętajmy o Sybirakach”. Jest ona w dniach 01-30.04.2026 r. prezentowana na pl. Ojca Adama Studzińskiego w Krakowie, u stóp Wawelu. Jej prezentacja w tym ważnym dla krakowskich Sybiraków i Rodzin Katyńskich miejscu jest możliwa przy wsparciu organizacyjnym Małopolskiego Urzędu i na zaproszenie Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków, za co z całego serca dziękujemy.

Na wystawie, powstałej w dużej mierze w 2025 r. dzięki dotacji Powiatu Krakowskiego, zwiedzający będą mogli poznać losy Polaków – ofiar represji sowieckich z lat 1939-1958, którzy swe powojenne losy związali z Krakowem i jego okolicami, w szczególności ze Skawiną i Krzeszowicami. Co ważne na wystawie zostali także przypomniani założyciele i prezesi powstałego w maju 1989 r. Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków, niezwykle zasłużeni w udokumentowaniu oraz upamiętnieniu losów Sybiraków, a często także Rodzin Katyńskich. Dziękujemy wszystkim prezentowanym na wystawie rodzinom za okazaną pomoc i zaufanie.

W dniu 01.04.2026 r. została ona symbolicznie otwarta przez Prezes Oddziału Krakowskiego Związku Sybiraków – Panią Wandę Puszko-Tarnawską wraz z zebranymi członkami i sympatykami Oddziału.

W dniu dzisiejszym, 13 kwietnia o godz. 11.00, członkowie naszej Fundacji będą uczestniczyć na Placu w krakowskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamiętać będziemy także o tysiącach rodzin, które tego dnia Sowieci wywieźli w 1940 r. z Kresów Wschodnich II RP głównie do Kazachstanu.

Tych, którzy nie będą mogli być na uroczystości, zachęcamy bardzo do odwiedzenia wystawy na Placu Ojca A. Studzińskiego w Krakowie. Do wczytania się w losy Polaków, którzy doświadczyli sowieckiego „raju”. Ku pamięci i ku przestrodze.

Autorzy wystawy: Aneta i Krzysztof Hoffmann, Fundacja Znaki Pamięci

Współpraca: Kazimierz Dymanus, Wojciech Mikołajski

Organizatorzy pokazu w Krakowie: Małopolski Urząd Wojewódzki, Związek Sybiraków Oddział Kraków

Partnerzy: Miasto i Gmina Skawina, Gmina Krzeszowice, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach, NZH „Czerwony Mak” ze Skawiny, OSP Żbik

DLACZEGO WŁĄCZAMY ŚWIATŁO UKRAINIE W PIĄTYM ROKU WOJNYCzy nasza pomoc jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Czy nasza pomo...
16/03/2026

DLACZEGO WŁĄCZAMY ŚWIATŁO UKRAINIE W PIĄTYM ROKU WOJNY

Czy nasza pomoc jest jeszcze komukolwiek potrzebna? Czy nasza pomoc w ogóle ma sens?

Tak, dostajemy takie pytania. Jakkolwiek głupio by nie brzmiały dla kogoś, kto ostatnie cztery lata spędził w towarzystwie większych lub mniejszych ładunków z pomocą, brzęczących nad głową dronów i wyjących alarmów, trzeba na nie uczciwie odpowiedzieć. Bo przecież nie ma głupich pytań – są tylko niepełne odpowiedzi.
Niech więc mówią za nas liczby.

Pomimo podejmowanych z różnym skutkiem i z różnymi intencjami międzynarodowych prób wygaszenia konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy, działania militarne i agresja Federacji Rosyjskiej nadal przybierają na sile. Według niezależnych źródeł (BBC, Bank Światowy, WHO i in.), w zakończonym niedawno roku 2025 - czwartym roku wojny - niemal 13 milionów ludzi w Ukrainie potrzebowało różnego rodzaju pomocy humanitarnej. Równie znacząca jest skala zniszczeń w infrastrukturze mieszkaniowej - według tych samych źródeł ponad 2,5 miliona gospodarstw domowych zostało uszkodzonych bądź zniszczonych w wyniku działań militarnych.

Zima 2025 /2026 okazała się być najsroższą zimą od wielu lat. Podobnie jak w Polsce, na terenie Ukrainy temperatury spadały nocami poniżej – 20 stopni Celsjusza, lodowata aura utrzymywała się również w ciągu dnia. Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną i obiekty cywilne, których bardzo silne wzmożenie obserwujemy od ostatnich tygodni ubiegłego roku, nie tylko utrudniły i utrudniają bądź uniemożliwiają dostęp do prądu, wody i usług zdrowotnych – ich skutkiem staje się coraz bardziej tragiczne położenie ludności cywilnej zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Od naszych przyjaciół z Ukrainy – ludzi, z którymi współpracujemy i których wspieramy od początku działań wojennych otrzymujemy dramatyczne prośby o pomoc – zarówno w zakresie zabezpieczenia niezależnych źródeł energii elektrycznej, jak i najbardziej podstawowych potrzeb ludzkich – pożywienia, lekarstw czy ciepłego ubrania. Wzrost ataków na placówki medyczne, ale także infrastrukturę krytyczną, od której zależy ich działanie, coraz bardziej dramatyczne położenie ludności cywilnej stanowiące już bezpośrednie zagrożenie życia ludzkiego, a tym samym skokowo zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie w najrozmaitszej postaci potwierdzają w chwili obecnej wszystkie dostępne źródła, zarówno ukraińskie jak i zagraniczne. Sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższych miesiącach, nawet po ustaniu największych mrozów – według najnowszych szacunków ok 65 % ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone (z czego część bezpowrotnie). Można zatem przewidywać, iż niedobory energii i związane z nimi zagrożenia nie zakończą się wraz z końcem zimy, a występować będą jeszcze przez wiele miesięcy. Brak zasilania przekłada się w sposób bezpośredni na każdą sferę życia codziennego stając się zagrożeniem totalnym – od braku ogrzewania, przez niedobory wody w związku z brakiem działania pomp, brakiem komunikacji aż po przypadki braku możliwości działania aparatury medycznej w szpitalach.

Liczby te pokazują jak ogromna jest skala zniszczeń spowodowanych rosyjską agresją i jak ogromne (i długotrwałe) są i będą potrzeby związane z zabezpieczeniem wyżywienia, zaopatrzenia w energię elektryczną i środki medyczne – czyli w istocie zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych – wielomilionowej społeczności europejskiego kraju, narażonej na codzienne zagrożenia zdrowia i życia. Rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną i obiekty cywilne utrudniają bądź uniemożliwiają dostęp do prądu, wody i usług zdrowotnych; naturalnym w tej sytuacji jest więc zwiększone zapotrzebowanie na wsparcie zdrowotne oraz medyczne interwencje na terenie Ukrainy.

Głównym „beneficjentem” i ofiarą tych kryminalnych działań Federacji Rosyjskiej jest ludność cywilna Ukrainy, wśród której największą mniejszością narodową (oficjalnie jest to ok 750 000 osób lecz nawet 2 miliony ludzi deklaruje związki rodzinne z Polską bądź polskie pochodzenie) jest społeczność polska, składająca się w dużej mierze w chwili obecnej z osób starszych, samotnych, niesamodzielnych i chorych – według raportów Światowej Organizacji Zdrowia są to osoby najbardziej narażone na skutki prowadzonych działań militarnych. Jest to tym bardziej poruszające, iż w dużej mierze są to bowiem ludzie, wielokrotnie już doświadczeni niesprawiedliwością historii – Polacy, którzy „od zawsze” zamieszkiwali na tych ziemiach – ci, którzy pozostali wbrew własnej woli na terenie ZSRR po Traktacie Ryskim 1921 r, potomkowie tzw. Operacji Polskiej NKWD z 1937 r czy wreszcie Polacy, z których na siłę uczyniono obywateli ZSRR po II wojnie światowej. W tym kontekście realizowana przez naszą organizację nieprzerwanie od roku 2022 misja humanitarna , w szczególności zaś zapewnienie społecznościom polskim dostaw artykułów medycznych, rehabilitacyjnych, żywności i źródeł energii elektrycznej, pozostaje z jednej strony działaniem zapewniającym szerokiej rzeszy beneficjentów minimalne standardy bytowania a niejednokrotnie ratującym życie i zdrowie ludzkie, z drugiej zaś jest wyraźnym znakiem iż współczesne Państwo Polskie i jego obywatele nie zapomnieli o swoich Rodakach ze Wschodu, wielokrotnie i ciężko doświadczonych przez los bez żadnej ich winy.

Obiektywna potrzeba dalszej realizacji misji humanitarnej w roku 2026 – jest to już piąty rok, w którym prowadzone są w sposób regularny działania wojenne na terenie sąsiedniego państwa; działania w dużej mierze kierowane przeciwko ludności cywilnej wśród której znaczną część stanowią Polacy i osoby polskiego pochodzenia – nadal pozostaje więc zagadnieniem kluczowym zarówno dla przetrwania państwa ukraińskiego, ochrony i wsparcia w chwilach krytycznych ludności cywilnej Ukrainy (w tym w szczególności właśnie środowisk polskich, do których adresowana jest znaczna część naszej pomocy), jak również - w coraz większym niestety stopniu - zabezpieczenia żywotnego interesu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie naszego własnego, zmniejszającego się z każdym dniem, bezpieczeństwa (pokazały to wyraźnie wydarzenia ostatnich 12 miesięcy, gdy nad terytorium naszego kraju latały rosyjskie drony, dokonywano sabotaży wobec infrastruktury krytycznej a także podpaleń obiektów państwowych i cywilnych). Rosyjskie bomby spadają nadal na głowy ludności cywilnej na terenie Ukrainy w zauważalnie większej ilości niż w przeciągu ostatnich miesięcy, dodatkowo kruche już w roku ubiegłym zdolności militarne (a co za tym idzie – również zdolności do zabezpieczenia ludności cywilnej) Ukrainy wydają się być na wyczerpaniu – zarówno z przyczyn wewnątrzukraińskich, jak i pogarszającej się sytuacji międzynarodowej. Dalsze wspieranie Ukrainy w jej walce z rosyjskim najazdem – w szczególności zaś pomoc humanitarna niesiona ludności cywilnej, w tym ludności polskiej, co robimy od początku wojny – była i jest w naszej ocenie nadal jedną z najpilniejszych potrzeb współczesnej Europy, Świata, ale przede wszystkim Rzeczypospolitej Polskiej i jej Instytucji, zarówno w sferze codziennej, praktycznej, jak i – być może przede wszystkim – moralnej.

Fundacja Znaki Pamięci od pierwszych godzin wojny włączyła się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. W ciągu czterech lat działania naszej misji humanitarnej dostarczyliśmy pomoc o wartości zbliżającej się do 20 milionów złotych i wadze blisko 500 ton. Składają się na nią zarówno rzeczy jakie w ciągu działalności misji kupowaliśmy z własnych i przekazanych przez Darczyńców środków, jak również pomoc rzeczowa, kótra pozyskiwaliśmy od początku wojny i pozyskujemy nadal: artykuły spożywcze, medyczne, rehabilitacyjne i inne. Pierwszą i najbardziej naturalną grupą, którą objęliśmy opieką były środowiska polskie na terenie Ukrainy - nasi dobrzy znajomi i przyjaciele, z którymi współpracowaliśmy od kilkunastu lat - Domy Polskie, świetlice, hospicja, parafie. Z czasem, również za ich pośrednictwem zaczęliśmy docierać do społeczności ukraińskiej. To niewiarygodny wręcz przykład solidarności - ludzie, których od lat wspieraliśmy i wspieramy w sposób bezpośredni, pomagają teraz kolejnym potrzebującym. Pomimo, iż sami znajdują się w trudnej, a niejednokrotnie tragicznej sytuacji, pomimo historycznych trudności i własnych niełatwych losów, nie zdecydowali się opuścić Ukrainy w obliczu rosyjskiego najazdu a pozostali tam, gdzie jest ich miejsce i tam, gdzie są najbardziej potrzebni. Jest to w naszej ocenie działanie zasługujące na najwyższe uznanie i zarazem jaskrawy i piękny przykład wspomnianej już wcześniej solidarności i współpracy ponad wszelkimi podziałami w imię najprościej pojmowanego Dobra. Dobro nie ma narodowości, religii, historii ani trudnych spraw do wyjaśnienia. Dobro jest dobrem niezależnie od okoliczności. I jest dla wszystkich.

Misja humanitarna będzie zatem kontynuowana w roku 2026 i dotąd, dopóki nasze działania będą potrzebne. Dotyczy to wszystkich środowisk, do których nieśliśmy dotąd pomoc a także tych, które o tę pomoc się zwrócą. W szczególny sposób zamierzamy skupić się w najbliższych tygodniach i miesiącach na opisanym powyżej zadaniu nie zapominając jednak o innych naszych przyjaciołach. Uważamy, iż powyższe wyjaśnienie w pełni odpowiada na pytanie postawione na początku tego tekstu.

CHCESZ ZROBIĆ COŚ DOBREGO? ZAPRASZAMY DO NAS.

Link jak zawsze w pierwszym komentarzu. Pamiętaj – największe zło popełnia ten, kto pozostaje obojętny. A nam nie jest wszystko jedno.

Fundacja Znaki Pamięci
WARSZAWA, MARZEC 2026

Szanowni Państwo!Rozpoczynamy już piątą - wielkanocną - edycję naszej akcji . Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wspierania naszych działań.Fundacja Znaki Pamięci od samego początku wojny stara się pomagać różnym środowiskom na Ukrainie. Ze względu na...

Drodzy, dziś bardzo krótko bo wszyscy kochają zwięzłe, żołnierskie słowa zamiast słowotoku. A obraz ponoć wart jest tysi...
03/03/2026

Drodzy, dziś bardzo krótko bo wszyscy kochają zwięzłe, żołnierskie słowa zamiast słowotoku. A obraz ponoć wart jest tysiąca słów.

Nasz raport z działań w 2025 roku jest gotowy - i wraz z ponad 2 tysiącami zdjęć (dwa miliony słów !) czeka na Was na naszej stronie (link do strony w pierwszym komentarzu). Misja humanitarna działa - również dzięki Wam - już piaty rok. I będzie działać dalej. Wspieramy polskie środowiska i społeczności w objętej wojną Ukrainie, wspieramy też naszych ukraińskich przyjaciół w ich walce. Rok 2025 to:

❗❗ 42 wyjazdy z pomocą humanitarną w roku 2025, w tym 18 pełnych tirów i jedna, w pełni wyposażona karetka.

❗❗ ponad 186 ton (!!!!) dostarczonej w 2025 roku pomocy humanitarnej - w tym ponad 100 ton żywności, blisko 200 łóżek szpitalnych, 400 materacy, ponad 80 generatorów prądu, ponad 200 wózków inwalidzkich ....

❗❗ 1.000 (!!!!!!) indywidualnych apteczek taktycznych. Od początku wojny zrobiliśmy i dostarczyliśmy ich ponad 4.000 !!!

❗❗ a także stacje zasilania, leki, artykuły do rehabilitacji i wiele innych rzeczy ....

Misja humanitarna to przede wszystkim dobrowolna praca wielu ludzi i bezustanne wsparcie Darczyńców. Wszyscy jesteście moimi bohaterami. Nasi wolontariusze - a jest to już prawie 40 osób w obu krajach ale także w innych miejscach w Europie i na świecie - są zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Moglibyśmy ją oczywiście wysyłać pocztą kurierską (i zdarza się, że czasem tak robimy) jednak kto wówczas zawiózłby potrzebującym ludziom dobre słowo i nadzieję? Ich nie da się wsadzić do pudełka, okleić taśmą i zapłacić za przesyłkę a są tak samo ważne jak jedzenie i prąd. Dlatego jesteśmy zawsze tam gdzie nas potrzebują.

Misja humanitarna to także piąty już rok pracy z najlepszymi z najlepszych. Przyjaciele - chylimy przed Wami czoła. Wsparły nas i wspierają:

Fundacja Totalizatora Sportowego - nasz największy Przyjaciel i Darczyńca. Jesteśmy razem od samego początku



Kulczyk Foundation

Fundacja Leroy Merlin

Fundacja Avalon





Polska Akcja Humanitarna (PAH)



Caritas



UAID International

a także w sposób szczególny - zarówno materialnie jak i autorytetem naszego Państwa

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Wszystkim Wam z całego ❤️ DZIĘKUJEMY.
I jedziemy dalej.

-----
Tego typu treści są ograniczane, jeśli więc popierasz to, co robimy, udostępnij proszę tego posta - możesz w taki sposób pomóc komuś, kto pomocy potrzebuje. Jeśli chcesz i możesz, wesprzyj proszę przysłowiowym peelenem naszą misję. Link jak zawsze w komentarzu.

Fundacja Znaki Pamięci

Adres

Warsaw
02-649

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fundacja Znaki Pamięci umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Fundacja Znaki Pamięci:

Udostępnij