Zamieszkani - o metodzie Housing First

Zamieszkani - o metodzie Housing First Fundacja Zamieszkani to interdyscyplinarny zespół pracujący z osobami w kryzysie bezdomności JAK PRACUJEMY? ZACZYNAMY OD MIESZKANIA
Mieszkanie jest prawem.

Mieszkanie nie jest nagrodą. Mieszkanie jest pierwszym krokiem w wychodzeniu z bezdomności. Samodzielne mieszkanie jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem. Osoba ma poczucie bezpieczeństwa i przy wsparciu powoli zaczyna dochodzić do samodzielności. Może zacząć planować, formułować swoje potrzeby, decydować co jest dla niej najlepsze. Najważniejsze, żeby będąc w mieszkaniu otrzymała wsparcie, któ

re stopniowo pozwoli jej samodzielnie funkcjonować. Obecnie mieszkania pozyskaliśmy w ramach projektu „Najpierw mieszkanie”. Remontujemy je, wyposażamy, a zespół pracuje z nimi przed i po zamieszkaniu. Chcemy, żeby te mieszkania były ich mieszkaniami docelowymi, które będą wynajmować od miasta w ramach najmu komunalnego. METODA NAJPIERW MIESZKANIE (HOUSING FIRST)
Głównym celem naszych działań jest wyprowadzenie jak największej liczby osób z kryzysu bezdomności. Obecnie realizujemy projekt testujący nową metodę przeciwdziałania bezdomności – Najpierw Mieszkanie (Housing First). Podstawą tej metody jest mieszkanie jako początek wychodzenia z bezdomności. Mieszkanie jest miejscem, w którym osoba w kryzysie bezdomności dopiero może dojść do siebie i zacząć podejmować w bezpiecznych warunkach decyzje dotyczące zmian w swoim życiu, zmian, które mogą trwale zakończyć kryzys bezdomności. To nie są decyzje i kroki, które można podjąć mieszkając na ulicy, gdy codziennym problemem jest to gdzie będzie się spało, jadło, myło, czy uda się znaleźć chwilę wytchnienia i bezpieczeństwa. Ciężko planować jest więcej niż w perspektywie jednego dnia. To nie są warunki na dalekosiężne zmiany, właściwie jakiekolwiek zmiany, które mogą pomóc wyrwać się z ulicy. Dlatego zaczynamy od mieszkania – bez warunków wstępnych, które trzeba spełnić by w nim zamieszkać. Zresztą decyzja o zamieszkaniu jest pierwszą samodzielną decyzją osoby uczestniczącej w programie. Potem z tą osobą w mieszkaniu pracuje nasz interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą terapeuci i terapeutki, prawniczka, pracownica socjalna, pielęgniarz, doradczynie zawodowe, psychiatrzy. Ta metoda w Finlandii przyniosła wymierne efekty, a stając się od końca lat 80. elementem systemu przeciwdziałania bezdomności, całkowicie zlikwidowała bezdomność chroniczną. Głównym złożeniem jest odejście od systemu schronisk i noclegowni na rzecz samodzielnych mieszkań i mieszkalnictwa wspomaganego. KOMPLEKSOWE WSPARCIE – interdyscyplinarny zespół
Pracując z osobą w mieszkaniu zapewniamy kompleksowe wsparcie, na które składa się wsparcie terapeutyczne, socjalne, prawne, medyczne i związane z aktywizacją zawodową. Pracując z osobą w mieszkaniu podążamy za potrzebami uczestnika/uczestniczki pomagając jemu/jej odzyskać chęć planowania w szerszej perspektywie i pozwalając jej samodzielnie decydować. ROZRUSZNIK
W przypadku osób w kryzysie bezdomności wejście na rynek pracy jest tak naprawdę końcowym etapem udzielanego im wsparcia. Pierwsza faza to wsparcie m.in. psychologiczne, socjalne, prawne i medyczne, jednak potem rzadko kiedy nastąpić może od razu aktywizacja zawodowa. Osoby te często mają problemy psychiczne i/lub uzależnienia, doświadczenia traumy i przemocy. Pomiędzy pierwszym etapem wsparcie, a aktywizacją i wejściem na rynek pracy, niezbędne jest etap nabywania umiejętności społecznych. Osoby te niejednokrotnie potrzebują czasu by zacząć wychodzić z domu, wychodzić/przychodzić regularnie, funkcjonować w grupie, zacząć uczestniczyć w jakichkolwiek zajęciach i in. Naszym założeniem jest podążanie za ich potrzebami, tak jak robimy to w programie najpierw mieszkanie. Oczywiście stawiane są tym osobom cele, przede wszystkim jednak krótkoterminowe, możliwe do osiągnięcia (np. pójście na spotkanie, wyjście z domu, regularne wychodzenie), by nie przytłoczyły ich oczekiwania, a przede wszystkim formułowane rzez nich samych. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z tych osób być może nigdy nie wejdą na rynek pracy, jednak mogą przejść proces reintegracji i zacząć funkcjonować w społeczności. Brak kompetencji społecznych często sprawia, że osoby te łatwo tracą pracę. Część z tych osób posiada bowiem kwalifikacje i ma doświadczenie pracy, ale ma problem ze społecznym funkcjonowaniem, co oznacza, ze nie jest w stanie utrzymać zatrudnienia. Z kolei osoby bez kwalifikacji, żeby móc je zdobyć, muszą zacząć najpierw wyrobić sobie pewną odpowiedzialność i regularność oraz zacząć funkcjonować w grupie. W niektórych przypadkach uczymy ich bardzo podstawowych rzeczy, czynności codziennego życia, które po latach spędzonych na ulicy są dla nich abstrakcją (np. organizacja mieszkania). KIM JESTEŚMY? Jesteśmy zespołem interdyscyplinarnym , pracującym metodą Najpierw Mieszkanie i realizującym projekt o takiej nazwie. Mamy 21 mieszkań z zasobu miejskiego, które remontujemy i wyposażamy, a potem przekazujemy uczestnikom i uczestniczkom programu. Pracujemy z nimi pomagając im się zaaklimatyzować i zacząć samodzielnie funkcjonować. I to zaczyna wychodzić coraz lepiej. Chcemy by te działania stały się stałym elementem systemu przeciwdziałania bezdomności. Ten projekt to pierwszy etap, teraz pracujemy nad stworzeniem ram instytucjonalnych. Działamy w ramach Fundacji Fundusz Współpracy , program Najpierw Mieszkanie.

Tak spędzamy soboty 😎Szkolimy się, rozmawiamy i łapiemy nowe spojrzenia – tym razem podczas szkolenia organizowanego prz...
29/03/2026

Tak spędzamy soboty 😎

Szkolimy się, rozmawiamy i łapiemy nowe spojrzenia – tym razem podczas szkolenia organizowanego przez Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (FISE) oraz Katarzynę Rostek z Spółdzielnia Socjalna Podkowa pt.
„Jak sprawić, żeby współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi i podmiotami ekonomii społecznej była realnym partnerstwem, a nie tylko formalnością?”

Spotkaliśmy się w Warszawie w Galeria Apteka Sztuki i spędziliśmy kilka naprawdę wartościowych godzin – dużo konkretnej wiedzy, wymiany doświadczeń i dobrej energii 💡

Temat współpracy samorządu z organizacjami to coś, co jest nam bardzo bliskie – dlatego takie spotkania są dla nas szczególnie ważne 🤝

Dzięki za świetną atmosferę i inspiracje!🔥

Wczoraj, w Międzynarodowy Dzień Teatru, mieliśmy przyjemność odwiedzić zaprzyjaźniony Teatr Nowe Formy 🎭To było dla nas ...
28/03/2026

Wczoraj, w Międzynarodowy Dzień Teatru, mieliśmy przyjemność odwiedzić zaprzyjaźniony Teatr Nowe Formy 🎭

To było dla nas coś więcej niż wyjście na spektakl. Poznaliśmy ich już wcześniej, ponieważ podobnie jak my rozwijają swoje przedsiębiorstwo w ramach ekonomii społecznej. Oni są już o krok dalej i dzielą się swoim doświadczeniem, co było dla nas bardzo inspirujące. To wszystko dzieje się pod okiem ekspertów z Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych🙌

A sam spektakl „Noc Helvera”? Mocny, poruszający i zostający w głowie na długo. To nietypowy teatr, bardzo blisko widza, bez dystansu, z emocjami, które naprawdę się czuje.

Teatr Nowe Formy to miejsce, które zdecydowanie warto poznać — nie tylko dla spektakli, ale też dla ludzi i idei, które za nim stoją.

Polecamy z całego serca 💛
👉 https://www.noweformy.org/noc-helvera
👉 https://www.noweformy.org/o-nas

24 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej konferencji „Kobieta wobec kryzysu” w Łodzi, organizowanej przez ...
26/03/2026

24 marca mieliśmy okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej konferencji „Kobieta wobec kryzysu” w Łodzi, organizowanej przez Fundacja Huśtawka , we współpracy z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytet Łódzki Katedrą Socjologii Stosowanej i Pracy Socjalnej.

To było dla nas bardzo ważne i wartościowe doświadczenie — zarówno pod kątem merytorycznym, jak i praktycznym. Szczególnie poruszyły nas wątki dotyczące kobiet:
▪️ z doświadczeniem przemocy,
▪️ w kryzysie bezdomności,
▪️ w kryzysie macierzyństwa,
▪️ w sytuacji penitencjarnej,
▪️ w kryzysie uchodźczym.

W trakcie konferencji podjęto wiele trudnych, ale niezwykle istotnych aspektów życia kobiet. Było to wydarzenie pełne emocji — momentów wzruszenia, powagi, ale też radości. Zgromadziło bardzo liczne grono osób zaangażowanych w sprawy kobiet i dostrzegających realną potrzebę zmian.

Udział w konferencji pozwolił nam lepiej zrozumieć złożoność tych doświadczeń oraz wyzwań systemowych, z jakimi mierzą się kobiety w kryzysie. To dla nas ważny krok w dalszym rozwijaniu działań i jeszcze bardziej świadomym odpowiadaniu na realne potrzeby osób, które wspieramy na co dzień.

Wracamy z Łodzi z dużą dawką refleksji, inspiracji i motywacji do dalszej pracy 💙

| Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytet Łódzki | Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Łódzkie | Zakład Karny Nr 1 w Łodzi | Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi

Już jutro startuje Dzielnia.bl pod nowym adresem ul. Oksywska 13 🎉
09/03/2026

Już jutro startuje Dzielnia.bl pod nowym adresem ul. Oksywska 13 🎉

Jest sprawa 👇🏻bez tej jednej rzeczy trudno dalej nam się rozwijać. Liczymy na Twoją pomoc 🫶
08/03/2026

Jest sprawa 👇🏻bez tej jednej rzeczy trudno dalej nam się rozwijać. Liczymy na Twoją pomoc 🫶

Ona nie potrzebuje współczucia. Potrzebuje klucza do bezpiecznego mieszkania.Każdego roku kobiety uciekające przed przem...
22/02/2026

Ona nie potrzebuje współczucia. Potrzebuje klucza do bezpiecznego mieszkania.

Każdego roku kobiety uciekające przed przemocą zaczynają od zera. Bez pieniędzy. Bez wsparcia. Bez bezpiecznego miejsca.

My przygotowujemy bezpieczne mieszkania, w których mogą:
✔️ odetchnąć
✔️ uregulować sprawy prawne
✔️ odzyskać stabilność
✔️ zacząć od nowa

Możesz nam w tym pomóc — bez wydawania ani złotówki.

Wystarczy, że w swoim PIT wpiszesz:

🔹 KRS: 0000215720
🔹 Cel szczegółowy: DLA FUNDACJI ZAMIESZKANI
🔹 Zaznacz „Wyrażam zgodę”

Twoje 1,5% to dla kogoś pierwszy spokojny sen od miesięcy.

Dziękujemy 🤍

Jedzenie nie może się marnować – a dobro wraca! 🍽️🥕Po raz trzeci otrzymaliśmy wsparcie od zaprzyjaźnionej restauracji, k...
15/02/2026

Jedzenie nie może się marnować – a dobro wraca! 🍽️🥕

Po raz trzeci otrzymaliśmy wsparcie od zaprzyjaźnionej restauracji, która przekazała nam nadwyżki jedzenia. Wczoraj odebraliśmy pełne pojemniki pysznych dań, a dziś po szybkim kontakcie z naszymi podopiecznymi wszystko trafiło w dobre ręce.

Jak zawsze reakcja była błyskawiczna 💪
Nasi podopieczni przyszli wyposażeni w wielorazowe pojemniki, w które chętnie zapakowali porcje jedzenia na kolejne dni. Nic się nie zmarnowało, za to wiele osób zyskało wartościowy posiłek i chwilę oddechu w codziennych wydatkach.

To dla nas piękny przykład współpracy, solidarności i odpowiedzialności, zarówno społecznej, jak i ekologicznej ♻️

Dziękujemy restauracji za zaufanie i serce ❤️
Dziękujemy naszym podopiecznym za sprawną organizację i gotowość do działania!

Razem naprawdę możemy więcej.

Nowe miejsce wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności w Warszawie! 🧡Na Woli, przy ul. Stawki 27, otworzono nową przestrz...
20/01/2026

Nowe miejsce wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności w Warszawie! 🧡

Na Woli, przy ul. Stawki 27, otworzono nową przestrzeń pomocy dla osób w kryzysie bezdomności. To miejsce, gdzie każdy potrzebujący może:
🔥 ogrzać się i bezpiecznie przebywać,
🧼 skorzystać z łazienek i pralni,
👕 otrzymać czystą odzież,
⚖️ uzyskać poradę prawną, terapeutyczną i socjalną,
🩺 a wkrótce także dostęp do bezpłatnej opieki medycznej.

To ważny krok w tworzeniu kompleksowego systemu pomocy skierowanego do osób najbardziej potrzebujących — szczególnie w okresie zimowym ❄️.

📍 Lokalizacja: ul. Stawki 27, Warszawa

Miejsce już działa - warto o nim informować osoby, które potrzebują wsparcia!

Miasto Stołeczne Warszawa | Warszawskie Centrum Integracji ''Integracyjna Warszawa'''

Na Woli powstało nowe miejsce dla osób w kryzysie bezdomności – świetlica oraz punkt poradnictwa medycznego. Potrzebujący będą mogli się tam nie tylko ogrzać, ale także skorzystać z pomocy terapeutycznej, poradnictwa prawnego i pralni.

24/12/2025

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam spokoju, nadziei i ciepła – tego, które rodzi się z bliskości, uważności i bycia razem.
Niech ten czas będzie chwilą wytchnienia, a nadchodzący rok przyniesie poczucie bezpieczeństwa, sprawczości i dobre zmiany – w domach, wspólnotach i codziennym życiu.

💙 Fundacja Zamieszkani

💙 Fundacja Zamieszkani

̇yczeniaświąteczne ̇enarodzenie ́lnota

Przy jednym stole. Bez pośpiechu. Z uważnością 💛Ostatnio w ramach Rozrusznika zorganizowaliśmy świąteczne spotkanie. Był...
18/12/2025

Przy jednym stole. Bez pośpiechu. Z uważnością 💛

Ostatnio w ramach Rozrusznika zorganizowaliśmy świąteczne spotkanie. Były pierogi z barszczem, sałatka jarzynowa, domowe ciasta i ciepła herbata, ale przede wszystkim było to, co najważniejsze – rozmowy, śmiech i poczucie bycia razem.

Dla wielu osób takie spotkanie to coś więcej niż posiłek. To chwila wytchnienia, poczucie bezpieczeństwa i sygnał, że ktoś o nich pamięta. Że jest miejsce, gdzie można usiąść, zjeść, pobyć – bez ocen i bez presji.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami przy tym stole. I tym, którzy pomogli go przygotować – sercem, czasem i zaangażowaniem.
W takich momentach naprawdę czuć, czym jest wspólnota ✨

W zeszłym tygodniu Fundacja Zamieszkani miała przyjemność gościć przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego woje...
08/12/2025

W zeszłym tygodniu Fundacja Zamieszkani miała przyjemność gościć przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego województwa wielkopolskiego w ramach wizyty studyjnej organizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Spotkanie dotyczyło działań w obszarze bezdomności oraz współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi.👥

👉🏻Chcemy w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i realizację wizyty – za otwartość, merytoryczne rozmowy i wymianę doświadczeń. Dziękujemy:
Włodzimierz Piątkowski - zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany | Urząd Dzielnicy Bielany | Sylwii Bębenek z Warszawskie Centrum Integracji ''Integracyjna Warszawa''' | Emilii Wesołowskiej z Fundacja Ambulans z Serca | Bartłomiejowi Matyszewskiemu z Fortior-Fundacja Dla Wielu | Agnieszce Sikorze i Justynie Galas z po DRUGIE | Katarzynie Nicewicz i Justynie Maciaszek z Fundacja Daj Herbatę i Studio DEHA, a także wszystkim uczestnikom wizyty studyjnej – za uważność, dociekliwość i naprawdę dobrą energię 💚

Wierzymy, że takie spotkania wzmacniają współpracę i pomagają przenosić sprawdzone rozwiązania między regionami. Do zobaczenia przy kolejnych okazjach! 🫶

Dzień dobry,jest sprawa 💪. Pomagamy jednemu z naszych podopiecznych urządzić się w jego nowym mieszkaniu, które otrzymał...
17/11/2025

Dzień dobry,

jest sprawa 💪. Pomagamy jednemu z naszych podopiecznych urządzić się w jego nowym mieszkaniu, które otrzymał po wielu latach bycia osoba w kryzysie bezdomności. Niestety Pan jest bardzo schorowany i całość jego fundusz idzie na leki i dedykowane jedzenie do jego schorzeń.

👉Udało nam się już częściowo umeblować to 17 metrowe mieszkanko, dostarczając kanapę , dwie szafy, komodę i dwa krzesła. Prawdopodobnie Panu uda się otrzymać jeszcze kuchenkę z piekarnikiem i pralkę.

Czego nam brakuje?
➡️Mebli kuchennych: stojąca szafka z blatem (szerokość 60cm), i szafki wiszące (na szerokość 200 cm; najlepiej 2x60cm i 2x40cm)
➡️Mały stół do

Jesteśmy otwarci na pomoc rzeczową lub gotówkową. Po oszacowaniu kosztu brakujących mebli potrzebujemy około 2000 zł)

Możesz pomóc? Napisz komentarz a skontaktujemy się z Tobą.

Adres

Ulica Oksywska 13
Warsaw
01-694

Godziny Otwarcia

Wtorek 09:00 - 17:00
Środa 09:00 - 17:00
Czwartek 09:00 - 17:00
Piątek 09:00 - 17:00

Telefon

+48507122431

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zamieszkani - o metodzie Housing First umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Zamieszkani - o metodzie Housing First:

Udostępnij