31/05/2026
Od kilku tygodni trwa akcja „3 proc. dla nauki, 100 proc. dla Polski”, zorganizowana przez polskich naukowców. Domagają się oni m.in. zwiększenia finansowania nauki do 3 proc. PKB w ciągu czterech lat (dziś to nieco ponad 1 proc.).
Pod opublikowaną na początku maja petycją online, w której znalazł się apel do polityków o zwiększenie finansowania nauki, podpisało się już ponad 27 tys. przedstawicieli ośrodków i instytucji badawczych z całej Polski.
- Jesteśmy na finalizacji powołania zespołu do spraw rozwoju nauki. Przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego są po "długich rozmowach" z ministrem finansów i premierem - przekazał w radiu TOK FM szef resortu nauki Marcin Kulasek.
W zespole, któremu ma przewodniczyć premier Donald Tusk, ma pracować czterech ministrów: minister nauki i szkolnictwa wyższego, minister finansów Andrzej Domański, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
- Będziemy pracować nad tym, żeby jeszcze usprawnić proces zdobywania pieniędzy na naukę i szkolnictwo wyższe - zapowiedział Kulasek.
Od kilku tygodni trwa akcja „3 proc. dla nauki, 100 proc. dla Polski”, zorganizowana przez polskich naukowców. Domagają się oni m.in. zwiększenia finansowania nauki do 3 proc. PKB w ciągu czterech lat (dziś to nieco ponad 1 proc.).
Pod opublikowaną na początku maja petycją online, w której znalazł się apel do polityków o zwiększenie finansowania nauki, podpisało się już ponad 27 tys. przedstawicieli ośrodków i instytucji badawczych z całej Polski.
W środę protestujący zebrali się pod Sejmem. Przed protestem minister Marcin Kulasek zapowiedział z mównicy sejmowej, że „w ciągu najbliższych pięciu lat chcemy osiągnąć 2 proc. PKB na naukę”.
https://www.tokfm.pl/polityka/rzad-wyciaga-reke-do-naukowcow-kulasek-w-tok-fm-powstaje-zespol