21/01/2026
Dziś 152 rocznica urodzin Wincentego Witosa - jednego z Ojców Niepodległości. Przypominamy nasz wpis sprzed dwóch lat oraz zachęcamy wszystkich do podtrzymywania pamięci o polskich patriotach z ruchu ludowego.
Chwała bohaterom!
🇵🇱🍀21 stycznia 1874 roku, dokładnie 150 lat temu, w Wierzchosławicach niedaleko Tarnowa, urodził się Wincenty Witos. Choć pochodził z biednej rodziny i jako dziecko za dnia zmuszony był ciężko pracować, po nocach pochłaniał setki książek. Zaangażował się w ruch ludowy, dążący do odzyskania niepodległości, a jednocześnie dbający o interesy chłopów. Jako członek Polskiego Stronnictwa Ludowego dostał się do galicyjskiego Sejmu Krajowego, a następnie do parlamentu w Wiedniu. W październiku 1918 roku został członkiem Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie – organu polskiej władzy, który zastąpił administrację austriackiego zaborcy.
🇵🇱🍀W II Rzeczypospolitej aż trzy razy był premierem. Kiedy w 1920 roku Armia Czerwona nacierała na Warszawę, to właśnie Witos 24 lipca stanął na czele Rządu Obrony Narodowej, a następnie wezwał polską wieś do oporu przeciwko bolszewikom. Słowa Witosa i postawa polskich chłopów, którzy licznie zapisali się do wojska by walczyć w obronie niepodległości, doprowadziły do triumfu w Bitwie Warszawskiej oraz uratowania Polski i Europy przed komunizmem.
🇵🇱🍀 W 150. rocznicę urodzin oddajemy hołd premierowi, który uratował w 1920 roku Polskę przed Armią Czerwoną. Jednocześnie zapowiadamy, że w lipcu i w sierpniu podejmiemy inicjatywy upamiętniające lidera ruchu ludowego jako polityka, dzięki któremu udało się obronić stolicę przed bolszewikami.
🇵🇱🍀Cześć i chwała bohaterom!