Kolacje Czwartkowe

Kolacje Czwartkowe Od 2020 r. pomagamy osobom w kryzysie bezdomności, od 2023 r. jako sekcja Klubu Inteligencji Katolickiej.

Każdy czwartek, 20:30, Dworzec Zachodni, Warszawa

Zrzutka na naszą działalność: https://zrzutka.pl/9sct9m Jesteśmy grupą kilku przyjaciół, którzy od przeszło trzech lat, spotykają się w każdy czwartek, na dworcu Zachodnim z osobami doświadczającymi bezdomności. Spotykamy się z nimi co tydzień, dając ciepłą zupę i rozmawiając o różnych sprawach. Czasem ogólnych, czasem trudnych, czasem osobistych,

czasem zabawnych. Pomimo różnych przeciwności, w tym ograniczeń spowodowanych epidemią, jesteśmy regularnie obecni na Dworcu i staramy się im pomagać najlepiej, jak potrafimy. Pracowaliśmy nad uwolnieniem pewnego Pana od długów, nad zdobyciem zasłużonego świadczenia emerytalnego, nad umieszczeniem schorowanych Panów w ośrodkach specjalistycznych innymi sprawami. Czasem nawet proste działania, zmieniają czyjąś nie do poznania. Znamy osobiście około 20 osób, z większością z nich łączy nas już ponad 3 letnia przyjaźń, ale regularnie spotykamy również nowe osoby, szczególnie teraz, z powodu epidemii.

10/03/2026

Czwartki na Dworcu Zachodnim to miejsce i moment, w którym Wasze wsparcia finansowe zmienia się w posiłki dla potrzebujących ☕🤲

Kilka tygodni temu zakończyliśmy coroczną zbiórkę dla naszej sekcji Kolacje Czwartkowe. Dzięki Waszym wpłatom uzbieraliśmy ponad 21 tysięcy złotych, które już możemy zmieniać w realne działania. Co to dokładnie oznacza?
🍲 W każdy czwartek i przez cały rok wolontariusze i wolontariuszki przynoszą na Dworzec Zachodni posiłki oraz ciepłą herbatę, z których korzystają osoby w kryzysie bezdomności
🍲 Dwa razy w roku organizujemy obiady świąteczne - na Wielkanoc oraz Święta Bożego Narodzenia. To moment, w którym nasi Goście z dworca mogą nie tylko zjeść, ale przede wszystkim porozmawiać i spędzić święta z innymi ludźmi, przy stole.

Dziękujemy Wam bardzo za każdą wpłaconą złotówkę. Razem realizujemy Ewangelię w Akcji! 🫂

Od Świąt Kolacji Czwartkowych minął niemal miesiąc. Zgodnie z obietnicą z poprzedniego posta, mamy dla Was więcej zdjęć ...
20/01/2026

Od Świąt Kolacji Czwartkowych minął niemal miesiąc. Zgodnie z obietnicą z poprzedniego posta, mamy dla Was więcej zdjęć z tego miezwykłego wydarzenia - dekoracje, potrawy, uśmiechy naszych Gości, przygotowania, przebieg Obiadu i radość Bożego Narodzenia 🎄.
Bardzo dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy już kolejny raz ugościć osoby ubogie i w kryzysie bezdomności na Świątecznym Obiedzie. Chcielibyśmy wyróżnić:
Firmę MaxRent - Wypożyczalnia sprzętu gastronomicznego, która kolejny już raz nieodpłatnie udostępniła dla nas zastawę stołową 🍛
IFMSA-Poland, dzięki którym zjedliśmy pyszne ciasta 🍰
Liceum Miodowa, którego uczniowie i nauczyciele przygotowali prezenty, potrawy i byli wolontariuszami🥧
Zarząd KIK - Klub Inteligencji Katolickiej, który nieustająco wspiera nasze działania 🌟
Akcję ukraińską KIK, bez których nie udałoby się przygotować pysznych potraw, którymi ugościliśmy czterdzieści osób 🍲
Grupy KIK- Nibelungów, Achajów i Amorytów, którzy zaangażowali się jako wolontariusze przed i w trakcie Świąt 🌲
Fundację Uwolnić Złomka, która przygotowała prezenty dla naszych Gości 🎁
Wszystkich przyjaciół Kolacji Czwartkowych, którzy gotowali, piekli ciasta, przygotowali prezenty, dbali o transport, dekorowali salę, byli kelnerami, Mikołajami, sprzątali, śpiewali, rozmawiali z Gośćmi jako gospodarze stołów i wspierali nas finansowo🎅🩷
Dziękujemy!!!
Cały czas zachęcamy Was do wsparcia naszej zbiórki pieniężnej, dzięki której będziemy mogli funkcjonować przez cały rok, wydając co tydzień ciepłe posiłki na Dworcu Zachodnim.🍛 Link w komentarzu.
Autorką zdjęć jest Helena Jabłonowska.

Doroczny Obiad Świąteczny Kolacji Czwartkowych już za nami! 🌟Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom. Dzięki Waszemu wspa...
27/12/2025

Doroczny Obiad Świąteczny Kolacji Czwartkowych już za nami! 🌟
Bardzo dziękujemy wszystkim Darczyńcom. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy ugościć kilkadziesiąt osób w kryzysie bezdomności i ubogich. 🎄
Zasiedliśmy wspólnie do stołu, zjedliśmy pyszne potrawy, a wszyscy Goście dostali wymarzone prezenty. To nie mogłoby się udać bez wsparcia finansowego, jedzeniowego i prezentowego z Waszej strony. 🎁
Dziękujemy również Wolontariuszom, którzy w dniu Świąt od rana do wieczora, a także w dniach poprzedzających Obiad poświęcili swój czas i energię, żeby zostać kierowcami, kelnerami, kucharzami, tragarzami, Mikołajami (i wiele innych). Jesteście najlepsi! 🎅
Poniżej migawki z wczorajszego Obiadu. Więcej zdjęć wkrótce! 🎄
Do zobaczenia za rok! ❤️

Drodzy Darczyńcy!🌟 Do Świąt zostało już zaledwie kilka dni. Już w piątek zasiądziemy do wspólnego stołu, żeby świętować ...
21/12/2025

Drodzy Darczyńcy!
🌟 Do Świąt zostało już zaledwie kilka dni. Już w piątek zasiądziemy do wspólnego stołu, żeby świętować narodzenie Chrystusa, podzielić się opłatkiem, zjeść wspólnie świąteczne potrawy i zaśpiewać kolędy.
🎅 Nasi Goście oczekują również na przyjście Mikołaja. Dzięki Waszej hojności większość prezentów udało się zebrać. Obecnie brakuje nam tylko:
🏕 Hamaka z zadaszeniem (namiot hamakowy lub hamak z izolacją);
⛺️ Namiotu 1-2 osobowego;
💻 Jednego laptopa (może być używany).
🎄 Może ktoś z Was chciałby zostać Mikołajem dla osób, które potrzebują tych prezentów?
Zapraszamy do kontaktu!
Link do listy prezentów:
https://docs.google.com/document/u/0/d/1wgzIINkBYe97Xf-qlELUbox1_52D8wR4B-WaiFUdBfI/mobilebasic

✨🍽 Nasz Świąteczny Obiad już za dwa tygodnie! Chcesz się do niego dołożyć? 🍽✨Już 26 grudnia spotkamy się z naszymi Gośćm...
10/12/2025

✨🍽 Nasz Świąteczny Obiad już za dwa tygodnie! Chcesz się do niego dołożyć? 🍽✨

Już 26 grudnia spotkamy się z naszymi Gośćmi na odświętnym bożonarodzeniowym obiedzie w KIK - Klub Inteligencji Katolickiej. Zaproszone na niego osoby w kryzysie bezdomności to nasi znajomi z Dworca Zachodniego. Spotykamy się z nimi w każdy czwartek przez cały rok na wspólny posiłek i długie rozmowy.

🤲 Zapraszamy Cię do wsparcia naszej regularnej działalności oraz organizacji Obiadu Świątecznego! Swoją cegiełkę możesz dołożyć wpłacając na naszą zrzutkę: https://zrzutka.pl/9sct9m.

Zachęcamy również do dzielenia się informacją o działaniach Kolacji Czwartkowych ze znajomymi. Wasze wsparcie ma ogromne znaczenie dla możliwości naszego działania! ❤

Pusty talerz na wigilijnym stole - to tradycja przypominająca nam, że wigilia to czas otwartych serc i domów, gdzie każdy jest mile widziany. 🍽️

Uświadamia nam ona również, że wszyscy jesteśmy za siebie wzajemnie odpowiedzialni. Działające w Klubie Kolacje Czwartkowe już po raz czwarty chcą przypomnieć tę tradycję. Od lat w każdy czwartek na Dworcu Zachodnim w Warszawie spotykamy się z osobami doświadczającymi bezdomności i rozdajemy posiłki.

🎄 Dziś większością z nich łączy nas już oparta na zaufaniu kilkuletnia relacja. Wiem, że dla wielu z nich Boże Narodzenie to bardzo trudny czas. Ciężko przeżywać go w samotności. Dlatego 26 GRUDNIA zapraszamy naszych znajomych z Dworca Zachodniego do wspólnego stołu.

🤲 Jak co roku również prosimy Was o wsparcie na nasze cotygodniowe spotkania na Dworcu oraz obiad wigilijny. Podaruj potrzebującym ciepły, świąteczny posiłek! Link do zrzutki znajduje się w komentarzu. 👇👇
Dziękujemy za wsparcie!

🎅✨Był dziś u Was Święty Mikołaj?✨🎅A może wyczekujecie na Aniołka, Dziadka Mroza albo innego hojnego gościa, który odwied...
06/12/2025

🎅✨Był dziś u Was Święty Mikołaj?✨🎅
A może wyczekujecie na Aniołka, Dziadka Mroza albo innego hojnego gościa, który odwiedzi Was jak co roku w Boże Narodzenie?
🎄 W święta na jego wizytę liczą także Goście, z którymi spotkamy się 26 grudnia na Obiedzie Świątecznym w KIK - Klub Inteligencji Katolickiej. To osoby w kryzysie bezdomności i ubóstwa, z którymi co czwartek spotykamy się na Dworcu Zachodnim.
Nasi Goście podzielili się z nami swoimi świątecznymi życzeniami, a my wszyscy możemy pomóc je spełnić!
🎁 Sprawdźcie, jakie prezenty sprawią im największą radość, a zarazem będą realnym wsparciem – znajdziecie je pod poniższym linkiem! 👇
https://docs.google.com/document/d/1wgzIINkBYe97Xf-qlELUbox1_52D8wR4B-WaiFUdBfI/edit?usp=sharing
📩 Jeśli chcielibyście przygotować któryś z prezentów, napiszcie do nas na Facebooku lub na e-mail: [email protected].

🎄✨ Razem tworzymy dobro! Dziękujemy za wsparcie naszego Świątecznego Obiadu ✨🎄Minął już miesiąc od Bożonarodzeniowego Ob...
07/02/2025

🎄✨ Razem tworzymy dobro! Dziękujemy za wsparcie naszego Świątecznego Obiadu ✨🎄

Minął już miesiąc od Bożonarodzeniowego Obiadu dla osób w kryzysie bezdomności, a my wciąż jesteśmy pełni wdzięczności za wszystkich, którzy pomogli nam go zorganizować. To wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia wspaniałych instytucji, firm i grup, które włączyły się w jego realizację.

💙 Zacząć musimy od podziękowania dla KIK - Klub Inteligencji Katolickiej, bez którego bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Klub już po raz czwarty gościł nas w swojej siedzibie, i naprawdę nie wyobrażamy sobie innej przestrzeni do wspólnego świętowania. Jesteśmy z KIK-iem związani od 2020 roku, odkąd przyjął nas pod swoje skrzydła organizacyjnie, a od ponad roku z dumą funkcjonujemy jako Sekcja Klubu. Dziękujemy za tę wieloletnią współpracę!

💙 MaxRent po raz czwarty nieodpłatnie wypożyczył nam serwis stołowy i kuchenny, bez którego organizacja posiłku byłaby po prostu niemożliwa.

💙 Trattoria Casa Mia po raz piąty wsparła nas, przygotowując jedzenie i pomagając naszej kuchni w stworzeniu prawdziwie świątecznych dań.

💙 Volcano raz przekazało naszym gościom pomoc rzeczową – kurtkośpiwory, które zapewnią im ciepło w zimowe dni. To ogromne wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności.

💙 Pracownicy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych- PISM przekazali część środków z pracowniczej licytacji świątecznej na organizację Obiadu i nasze dalsze działania – dziękujemy za to wsparcie!

💙 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKIDN) udzieliło nam ważnego wsparcia rzeczowego, które pomogło w realizacji wydarzenia.

💙 Uczniowie z 2SLO w Warszawie nie tylko przeznaczyli na naszą działalność środki zebrane podczas kiermaszu, ale również zaangażowali się w przygotowywanie potraw na Obiad – ogromne podziękowania za Waszą pomoc i wielkie serca!

💙 Członkowie duszpasterstwa Czajnik włączyli się w przygotowywanie jedzenia – szczególnie dziękujemy za przepyszne paszteciki!

💙 Młodzieżowa sekcja KIK DrumBun nie tylko przygotowywała potrawy, ale także aktywnie zaangażowała się jako wolontariusze podczas Obiadu, niosąc radość i ciepło naszym gościom.

💙 Harcerki z Warszawskiego Hufca Harcerek "Studnia" również włączyły się w przygotowywanie jedzenia – ich zaangażowanie pomogło nam nakarmić jeszcze więcej potrzebujących.
Dzięki Wam ten dzień był pełen ciepła, serdeczności i prawdziwego ducha Świąt! To wsparcie sprawia, że możemy pomagać nie tylko od święta, ale przez cały rok. Dziękujemy z całego serca! ❤️



fot. Helena Jabłonowska

Drodzy,Zakończył się już okres świąteczny. To już miesiąc od naszego Bożonarodzeniowego Obiadu i prawie dwa miesiące od ...
04/02/2025

Drodzy,

Zakończył się już okres świąteczny. To już miesiąc od naszego Bożonarodzeniowego Obiadu i prawie dwa miesiące od rozpoczęcia zbiórki, a my wciąż widzimy, jak ogromne znaczenie miała Wasza hojność! Dzięki zebranym ponad 16 000 złotych nie tylko stworzyliśmy świąteczny moment pełen ciepła i wspólnoty z naszymi Gośćmi w kryzysie bezdomności, ale przede wszystkim możemy zapewniać wsparcie każdego tygodnia.

Dzięki Wam nadal serwujemy ciepłe posiłki, dostarczamy niezbędne środki higieniczne i dajemy nadzieję tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Każdy gest – wpłata, udostępnienie, dobre słowo – przyczynił się do tego, że pomoc trwa nie tylko od święta, ale przez cały rok.

Dziękujemy, że jesteście z nami i że razem możemy realnie wspierać tych, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji. Dobro, które dajecie, wraca – każdego dnia! ❤️

fot. Helena Jabłonowska

Witamy w Nowym Roku! Mamy nadzieję, że 2025 przyniesie wszystkim spełnienie marzeń, dużo sukcesów, momentów refleksji, r...
03/01/2025

Witamy w Nowym Roku! Mamy nadzieję, że 2025 przyniesie wszystkim spełnienie marzeń, dużo sukcesów, momentów refleksji, radości, wsparcia, zdrowia i okazji do pozytywnych zmian ⭐️🎆

Mieliśmy wczoraj przyjemność po raz pierwszy w nowym roku porozmawiać z naszymi znajomymi na Dworcu Zachodnim podczas naszej cotygodniowej czwartkowej "wydawki"! Oprócz (nie)zwykłych rozmów o życiu, udało nam się również dowiedzieć, że otrzymane na Świętach przez kilka obecnych wczoraj osób kurtki są ciepłe i wygodne — coś, co zawsze poprawia nam humor zaraz po powrocie do normalnej, nieświątecznej już zimy.

Ale nie czas jeszcze zapomnieć o Świętach! Chętnie powracamy myślami do naszego Obiadu i przedstawiamy również i Wam pierwsze zdjęcia z naszego grudniowego spotkania.
Już niedługo spotkamy się też w naszym kolacyjnym gronie, by omówić organizację wydarzenia i zacząć już planować co zrobimy lepiej za rok. W nadchodzących tygodniach mamy w planach również rozdać wszystkie ostałe po Świętach kurtki i kurtkośpiwory, by osoby, które nie miały okazji się pojawić, skorzystały z Waszej szczodrości tej zimy.
W tym wszystkim nie zapominamy o wdzięczności do wszystkich osób, które pomogły nam stworzyć ten magiczny dzień i zapewnić naszym Gościom i Gościniom świąteczne podarunki, potrawy oraz atmosferę ❤️🎄

Jeśli podoba Wam się co robimy i chcecie pomóc nam dotrwać do kolejnych Świąt, zachęcamy dalej do wsparcia naszej zrzutki: https://zrzutka.pl/et2rvv - jeszcze trochę nam brakuje, by spokojnie funkcjonować w 2025 😉

fot. Helena Jabłonowska

Już niedługo przełamiemy się opłatkiem podczas naszego bożonarodzeniowego obiadu w KIKu, lecz wpierw - Wigilia! W tym dn...
24/12/2024

Już niedługo przełamiemy się opłatkiem podczas naszego bożonarodzeniowego obiadu w KIKu, lecz wpierw - Wigilia! W tym dniu chcielibyśmy z całego serca życzyć wszystkim spokojnych, szczęśliwych, zdrowych i udanych Świąt.

Ale to nie wszystko. Chcemy, by każda osoba, niezależnie od tego gdzie się znajduje, była bezpieczna, najedzona, otoczona wsparciem, oraz w cieple mogła się cieszyć Świętami, ale też i zwykłymi dniami (właśnie nie tylko od święta i nie tylko w czwartki).

Spoglądając się na puste talerze i krzesła przy naszych wigilijnych stołach, można się zastanowić czy tak samo chętnie - i czy tylko symbolicznie - wspieramy strudzonych i ubogich na co dzień. Jako Kolacje Czwartkowe widzimy, jak wiele osób wokół nas tę chęć ma!

Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni za całą pomoc dotychczas zaoferowaną nam przy organizacji Wspólnych Świąt z osobami z Dworca Zachodniego. Za każdą minutę pracy, każdy prezent, każdą potrawę i każdą złotówkę (przekroczyliśmy już połowę naszego celu zbiórki!). W 2025 roku będziemy dalej korzystać z Waszego wsparcia, będziemy pielęgnować ten zapał i odpowiedzialność za bliźniego - w sobie i w coraz to szerszym gronie naszych pomocników i sympatyków.

Jeśli jeszcze nie mieliście sposobności, a zależy Wam na tym samym co nam, nic się nie stało. Można dalej nas wesprzeć w naszej całorocznej działalności - finansowo pod linkiem: https://zrzutka.pl/et2rvv oraz poprzez zaangażowanie się w nasz cotygodniowy wolontariat. Zapraszamy Was z otwartymi ramionami.

Wesołych Świąt,
Kolacje Czwartkowe 🎄💝

fot. Helena Jabłonowska

PILNIE POTRZEBNE... ŚLEDZIE!I nie, nie wybieramy się pod namiot! W oleju, w occie, pod pierzynką, w śmietanie, po kaszub...
21/12/2024

PILNIE POTRZEBNE... ŚLEDZIE!

I nie, nie wybieramy się pod namiot! W oleju, w occie, pod pierzynką, w śmietanie, po kaszubsku, po żydowsku... Jednym słowem: ŚLEDZIE, po karpiu najbardziej charakterystyczny element wigilijnego stołu, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie Świąt. Tak samo chcielibyśmy, by zagościły na naszym świątecznym stole podczas Wspólnego Obiadu Bożonarodzeniowego z osobami w kryzysie bezdomności.

Więc jeśli wasze zapasy śledzi okazały się lub okażą się w tym roku zbyt duże, zachęcamy do kontaktu oraz przekazania nadwyżki do nas (w różnej postaci) 🐟 Wystarczy napisać tutaj do nas na facebooku lub na mail [email protected]!

Będziemy również wdzięczni za każde kolejne zgłoszenie do prezentów lub wpłaty na naszą zrzutkę! Szczegóły w wydarzeniu: https://fb.me/e/626yLBDmn

Zrzutka: https://zrzutka.pl/et2rvv
Prezenty: https://tiny.pl/t13m-sz7

Adres

Dworzec Zachodni
Warsaw

Godziny Otwarcia

20:30 - 21:30

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kolacje Czwartkowe umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij