Klub Wysokogórski Warszawa

Klub Wysokogórski Warszawa Jesteśmy jednym z najstarszych i największych klubów wspinaczkowych / wysokogórskich w Polsce.

Jak już jesteśmy przy temacie Mont Blanc to Cz Mat 30 Maja zrobił trasę Chamonix - Mont Blanc - Chamonix z nartami w 21h...
12/06/2026

Jak już jesteśmy przy temacie Mont Blanc to Cz Mat 30 Maja zrobił trasę Chamonix - Mont Blanc - Chamonix z nartami w 21h i 39min pokonując 4497m przewyższenia.

W tym roku msza święta za Zmarłych Wspinaczy, na wspomnienie św. Bernarda z Menthon, patrona alpinistów, narciarzy i rat...
11/06/2026

W tym roku msza święta za Zmarłych Wspinaczy, na wspomnienie św. Bernarda z Menthon, patrona alpinistów, narciarzy i ratowników górskich, odprawiona będzie 18 czerwca o godzinie 17:00 w Bazylice Świętokrzyskiej na Krakowskim Przedmieściu.

Msza za naszych Zmarłych, Koleżanki i Kolegów na świętego Bernarda w Warszawie ma już 15-letnią tradycję. Przez ostatnie 5 lat odprawiał ją w kościele Świętego Ducha ojciec Krzysztof Wendlik, nasz klubowy kolega. Ojciec Krzysztof w czerwcu tego roku zakończył 6-letnią misję na stanowisku przeora warszawskiego zgromadzenia ojców Paulinów. Nasze z nim pożegnanie odbyło się 5 czerwca, dziękowaliśmy mu za przyjaźń i duszpasterską więź. Będziemy się z nim dalej spotykali na listopadowych Pielgrzymkach Ludzi Gór na Jasnej Górze, które rokrocznie odbywają się od 5-ciu lat i na które już teraz serdecznie zapraszamy.

➖➖➖
Zachęcamy do zapoznania się z listą zmarłych wspinaczy na naszej stronie internetowej (https://kw.warszawa.pl/lista-zmarlych-wspinaczy) oraz z zebranymi do tej pory danymi o miejscach ich spoczynku (https://kw.warszawa.pl/miejsca-spoczynku).

W dalszym ciągu prosimy o nadsyłanie uzupełnień do listy zmarłych na adres 📧: [email protected]

Nasza klubowiczka Ewa Zambrzycka-Rozner z partnerem wspinaczkowym prawdopodobnie jako pierwsi w 2026r. otworzyli listę o...
10/06/2026

Nasza klubowiczka Ewa Zambrzycka-Rozner z partnerem wspinaczkowym prawdopodobnie jako pierwsi w 2026r. otworzyli listę obecności na Mont Blanc (4806m npm) z KW Warszawa. W ramach aklimatyzacji zdobyli też Breithorn (4164m npm.)i Gran Paradiso (4 061m npm.).

22.06.2026 o godzinie 18:30 zapraszamy na integracyjne spotkanie klubowe poświęcone przygotowaniom do tegorocznego obozu...
10/06/2026

22.06.2026 o godzinie 18:30 zapraszamy na integracyjne spotkanie klubowe poświęcone przygotowaniom do tegorocznego obozu w Dolomitach.

Miejsce: siedziba klubu, ul. Górnośląska 29A Warszawa, piwnica w klatce nr 3
Zapraszamy na od 18:30. Część informacyjna rozpocznie się około 19:00.

O czym będziemy rozmawiać, i czy spotkanie jest dla Ciebie dowiesz się na naszej stronie: https://kw.warszawa.pl/latem-w-dolomity-integracyjne-spotkanie-przedobozo

Msza Święta Żałobna Krzysztofa Tereszczuka odbędzie się w piątek 12 czerwca, o godz. 14:00 w Kościele św. Wawrzyńca, Wol...
10/06/2026

Msza Święta Żałobna Krzysztofa Tereszczuka odbędzie się w piątek 12 czerwca, o godz. 14:00 w Kościele św. Wawrzyńca, Wolska 140 A, 01-258 Warszawa.

Uroczyste odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku (grób w kwaterze 90-17-14) nastąpi po mszy na pobliski Cmentarz Prawosławny (część katolicka).
➖➖➖

Krzyś był wspinaczem lat 70. i 80. Nie robił tego dla sławy, raczej to był sposób życia, odrobina wolności w czasach kiedy było bardzo mało perspektyw. Bardzo dbał o bezpieczeństwo — do tego stopnia, że przyjaciele z niego się śmiali, gdy wracał ze wspinania na śniadanie bądź w południe w zależności od długości drogi, ponieważ zmuszał swoich partnerów, do wychodzenia zimą bądź w Alpach o 1 lub 2 w nocy bez względu na trudność drogi.

Jak wielu warszawskich wspinaczy trenował na bunkrach w Janówku, w skałkach w Podlesicach, Rzędkowicach i w Sokolikach. W polskich i słowackich Tatrach wspinał się latem i zimą. W lecie jeździł na obozy PZA we francuskich Alpach i Dolomitach. W Tatrach zrobił m.in. Kant Filara Kazalnicy, Warianty Małolata na Kazalnicy, Łapińskiego-Paszuchę (z lotną), drogi na Szpiglasowym i Kopie Spadowej.

Był bardzo solidnym partnerem, na którym można było polegać. Przede wszystkim zarażał wszystkich swoją pogodą ducha i optymizmem.
➖➖➖

Krzyś
(wspomnienie Michała Dadleza)

Wspólnie z Krzysiem Tereszczukiem zaczynaliśmy przygodę wspinaczkową, jako świeżo upieczeni studenci PW, to był chyba 1976 r. szkolenie skałkowe w ramach UKA, potem kursy tatrzańskie w „Betlejemce” — lato i zima. U „Szlachetnego” oblaliśmy test skakania na drzwiach i wylecieliśmy z kursu. Przygarnął nas „Bobas” Słama i przeszkolił prywatnie, konkludując na koniec, że tak od razu się nie zabijemy i możemy działać.

Działaliśmy więc głównie w tym zespole dwójkowym kilka lat, najpierw w Tatrach na typowych drogach. W 1979 r. zdarzyła się okazja wyjazdu do Chamonix, wyjazd klubowy pod wodzą ś.p. Ryśka Kołakowskiego. Na pierwszy ogień poszła ostroga Brenvy na wschodniej ścianie Mont Blanc, w zespole 5-osobowym. Nie stać nas było na kolejkę, z Chamonix przez całe Mer de Glace do bivacco startowego przedreptaliśmy pieszo, durni nowicjusze. Potem droga to już był pikuś, niemniej czas przewodnikowy prawie zdublowaliśmy, tak nas podejście wykończyło. Dwa następne sezony to Dolomity, konkretnie okolice Torre Venezia, bieda nie pozwoliła na inne eksploracje. Niemniej, powietrzne balety na Torre Venezia i Torre Trieste mocno zapadły w pamięć tak jak nieplanowany, na w pół-wiszący biwak w burzy śnieżnej na zjazdach z Torre Trieste.

Krzyś kilka razy ratował mi życie, sprawnie hamując lot. Ja nie musiałem, bo Krzyś — opoka spokoju i rozwagi — nie latał. Przeciągnął mnie przez niejedną drogę, był niezawodnym, bezkonfliktowym partnerem.

Z przykrością informujemy, że wczoraj rano z powodu ciężkiej choroby zmarł Krzysztof Tereszczuk, wieloletni członek nasz...
30/05/2026

Z przykrością informujemy, że wczoraj rano z powodu ciężkiej choroby zmarł Krzysztof Tereszczuk, wieloletni członek naszego Klubu.

Rodzinie oraz bliskim składamy najgłębsze wyrazy współczucia.

Mamy ogromną przyjemność ogłosić Wam termin i start zapisów na letni obóz KW Warszawa, który odbędzie się w Dolomitach.W...
22/05/2026

Mamy ogromną przyjemność ogłosić Wam termin i start zapisów na letni obóz KW Warszawa, który odbędzie się w Dolomitach.

W dniach 18.07 - 26.07.2026 będziemy wspólnie działać w okolicach Cortiny d’Ampezzo. Gościć nas będzie znany już z letniego obozu, International Camping Olympia.

Zapisy ruszają w poniedziałek 25.05.2026 o godzinie 20:00.
Formularz zapisów będzie dostępny na naszej stronie kw.warszawa.pl

Ilość miejsc jest ograniczona, a klasyków wspinaczkowych które warto odwiedzić - całe mnóstwo, więc ustawcie sobie przypomnienie!

Do zobaczenia!

Przypominamy, że odsłonięcie tablicy Andrzeja nastąpi 23 maja 2026 roku, o godzinie 12:00 zaraz po mszy w Sanktuarium Ma...
19/05/2026

Przypominamy, że odsłonięcie tablicy Andrzeja nastąpi 23 maja 2026 roku, o godzinie 12:00 zaraz po mszy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr.

Zarząd Klubu zaprasza wszystkich serdecznie na odsłonięcie tablicy pamiątkowej Andrzeja Sobolewskiego na Wiktorówkach.

Odsłonięcie tablicy nastąpi 23 maja 2026 roku, o godzinie 12:00 zaraz po mszy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr.

Poniżej zamieszczamy krótki życiorys Andrzeja Sobolewskiego, przybliżający jego ogromny dorobek górski i nie tylko.

➖➖➖
Andrzej Sobolewski ur. 21.07.1933 r. w Międzyrzeczu Podlaskim. Zmarł 19.01.2021 r. w Warszawie. Był taternikiem, alpinistą i himalaistą. Instruktor taternictwa, harcerz, działacz organizacyjny, z zawodu mgr inż. ekonomista i technolog drewna. Pracował w centralnych urzędach państwowych. Taternictwo zaczął uprawiać w 1955 r. W Tatrach przeszedł kilkaset dróg wspinaczkowych, latem i zimą.

Był współautorem książek: Księga sportu polskiego (rozdział Taternictwo, 1975), Kangbachen zdobyty (1977), Encyklopedia sportu (hasła alpinistyczne, 1986) i Zimą na Wielkiej Grani (2000). Publikował także artykuły, brał udział w audycjach radiowych radiostacji harcerskiej, uczestniczył w realizacji filmów (1999 i 2000). W ostatnich latach życia Andrzej wydał własnym sumptem cztery „Kalendaria” poświęcone polskim wyprawom alpinistycznym w Andy, Pamir, Hindukusz i Kaukaz.

Za działalność górską otrzymał Złoty Medal „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Z okazji 100 rocznicy KW został odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP (2003). Był członkiem honorowym Polskiego Klubu Górskiego, Polskiego Związku Alpinizmu oraz Klubu Wysokogórskiego Warszawa.

W 1959 r. brał udział w pierwszym zespołowym zimowym przejściu grani Tatr od Zdziarskiej Przełęczy do Huciańskiej Przełęczy.

W latach 1959-1976 wielokrotnie wspinał się w Kaukazie, gdzie przeszedł ponad 30 dróg wspinaczkowych m.in. nową drogę na Miżigri, dokonał 3. przejścia pn. ściany Szcheldy Centralnej (1962), wejścia nową drogą wsch. filarem na Dych-Tau (1964) oraz częściowo nową drogą na wschodni wierzchołek Szchary (1966). Wszedł też m.in. na Ptysz, P*k Wolnej Hiszpanii, P*k Szczurowskiego, Bżeduch, Uszbę, Ułłukarę oraz Elbrus.

W Pamirze wszedł na P*k Lenina (2 razy — przez Skały Lipkina i przez Razdielnaja), P*k Korżeniewskiej i P*k Komunizma.

Był organizatorem i uczestnikiem wypraw w Himalaje, które zdobyły dziewicze szczyty Kangbachen (1974), Kanchenjungę Południową oraz K. Środkową (1978). Wspinał się w Ałtaju Mongolskim — pierwsze przejście zachodniej ściany Turgen Uuł oraz trawersowanie masywu.

W Andach (1980) wejścia nowymi drogami na Pico Santander skąd 1. trawersowanie granią na Pico Bolivar w Sierra Nevada de Santa Marta; wejścia nowymi drogami na Castillo, Pico Blanco i Picos Sin Nombre w Sierra Nevada del Cocuy oraz wejścia na Chimborazo w Ekwadorze.

Na Alasce (1984 i 1986) pierwsze wejścia na sześć szczytów w Górach Wrangla i w Górach św. Eliasza i na Kamczatce wejście na Awaczyńską Sopkę (1992). Brał również udział w wędrówkach trekkingowych w górach Afryki (Kilimandżaro, Atlas, Semien), w górach Fańskich, Ałtaju Gobijskim w Mongolii i Terskim Ałatau w Tien-szanie Zachodnim.

*Kangchenjunga i Sikkim, indyjskie Himalaje od Kuchni*Wąwozu Talung, Przełęcz Zemu (Zemu Gap), Lodowiec Simvu i wiele in...
13/05/2026

*Kangchenjunga i Sikkim, indyjskie Himalaje od Kuchni*

Wąwozu Talung, Przełęcz Zemu (Zemu Gap), Lodowiec Simvu i wiele innych. Juz jutro opowieść, która udowadnia, że w Himalajach wciąż jest miejsce na prawdziwą eksplorację. Zapraszamy na spotkanie z _Anindya Mukherjee_ , badaczem oraz liderem wypraw związanym z Himalajami od ponad dwóch dekad (spotkanie w jezyku angielskim).

Czwartek, 14 maja, g. 19:00,
Aula 101 Wydziału Architektury PW,
ul. Koszykowa 55
wiecej:
https://kw.warszawa.pl/sekrety-kanczendzongi

wstęp wolny, finansowane z "1,5%" https://kw.warszawa.pl/15-dla-kw-warszawa

Adres

Górnośląska 29 A, Piwnica W Klatce Nr 3
Warsaw
00-432

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Klub Wysokogórski Warszawa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij