14/03/2026
Film dokumentalny Agnieszki Piwar „Druga ojczyzna Polaków” opowiada o motocyklowej wyprawie polskich patriotów i entuzjastów ze Stowarzyszenia „Kocham Polskę” do Iranu – śladami Armii gen. Władysława Andersa i Polaków ewakuowanych tam w 1942 roku po „amnestii” Sikorski-Majski (ok. 120 tys. osób, w tym 20 tys. dzieci, które znalazły w Iranie schronienie i gościnę na czas wojny).Autorka towarzyszyła rajdowi z kamerą (trasa ponad 13 000 km), a materiał, początkowo planowany jako zwykły reportaż z podróży, przerodził się w pełnoprawny film dokumentalny (ok. 60 minut), który łączy:
historię – wspomnienie o serdecznym przyjęciu Polaków przez Irańczyków w latach 40. XX wieku, polskich cmentarzach wojennych w Iranie, losach tułaczy Andersa,
współczesność – relacje z dzisiejszego Iranu widzianego oczami autorki i uczestników wyprawy,
spotkania z Irańczykami – ich opinie, gościnność wobec Polaków, kontrast z medialnym obrazem kraju,
przekaz antywojenny – manifest przeciwko wojnie i propagandzie (zwłaszcza w kontekście ataków USA/Izraela na Iran i manipulacji medialnych), obalanie stereotypów o „uciemiężonym” społeczeństwie.
Agnieszka Piwar podkreśla, że Irańczycy (głównie ci mieszkający w kraju) nie chcą wojny, przyjmują Polaków bardzo ciepło i pamiętają historyczną przyjaźń polsko-irańską. Film jest opisywany jako wzruszenie + budujący przekaz, pokazuje „Iran, jakiego nie znacie” – daleki od zachodnich narracji.
Nie wierzę nikomu