01/03/2026
Pamiętamy o Niezłomnych Trzemesznianach!
Hołd Żołnierzom wyklętym może oddać każdy. Reprezentując mieszkańców, Fundacja "Kierunek Kultura" oraz Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Historycznych zapaliły członkom powojennego podziemia niepodległościowego symboliczne światło pamięci.
Według naszych dociekań z Trzemesznem związani byli następujący niezłomni:
1) Mariusz Gąsiorowski - żołnierz AK, powstaniec warszawski, który według świadectwa Henryka Nowaka i Bogdana Owczarzaka, wysadził w Trzemesznie pomnik żołnierzy sowieckich. Aresztowany przez UB, zbiegł i kontynuował walkę.
2) Franciszek Goliński - członek Szarych Szeregów w Trzemesznie, według Fundacji Kwartalnika "Wyklęci" był żołnierzem AK. Walczył pod pseudonimem "Rak". Ujawnił się władzom komunistycznym w 1947 r.
3) Regina Teresa z domu Kamerduła - trzemesznianka, oficer NSZ AK. Uratowała przed aresztowaniem przez komunistów żonę i córkę generała Władysława Andersa. Została zmuszona do pozostania na emigracji. Po śmierci spoczęła na Powązkach w Warszawie.
4) Edmund Talaga - jak podaje ks. Michał Sołomieniuk w publikacji pt. "Żołnierze WSGO Warta. Inspektorat Gniezno", E. Talaga urodził się w Trzemesznie, już pod koniec 1939 r. miał wstąpić do ZWZ, TON-u lub WOW. Wraz z rodziną wywieziony na roboty do powiatu garwolińskiego, gdzie miał wstąpić do AK. W 1945 r. wrócił do Trzemeszna, po czym przystąpił do WSGO Warta na Obwód mogileński. Ujawnił się w 1947 r. Uzyskał amnestię, choć miał trudności w pracy, aż do przejścia na emeryturę.
Cześć Ich Pamięci!!!
dr Andrzej Leśniewski, Dariusz Leśniewski
Fot. Moment składania zniczy przy pomniku Ofiar II Wojny Światowej na cmentarzu parafialnym w Trzemesznie. (Aut. Dariusz Leśniewski).