Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA

Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA, Organizacja non profit, Ulica Popiela 3/36, Torun.

Święta wielkanocne, w tym roku przypadają na początek kwietnia 🙂 To okres, w którym sezon lęgowy rozkręca się na dobre 😊...
03/04/2026

Święta wielkanocne, w tym roku przypadają na początek kwietnia 🙂 To okres, w którym sezon lęgowy rozkręca się na dobre 😊

Wielkanoc to święto życia – a dla nas, przyrodników, wiosna to najbardziej ekscytujący czas w roku. Toki czajek nad Rakutowskimi łąkami, pierwsze odnalezione gniazda z jajami i wyczekiwanie na powrót reszty wędrowców z dalekich podróży 🌾🐥

Dla wielu gatunków związanych głównie z terenami rolniczymi i wodno-błotnymi to niestety dopiero początek niebezpiecznego sezonu lęgowego 🙁

W toku ewolucji wiele gatunków musiało wypracować szereg przystosowań i adaptacji do warunków środowiska, jak chociażby jaja, które w wielu przypadkach wyglądają jak naturalne pisanki 😊

Życzymy Wam Świąt pełnych ciepła, bliskości i chwil spędzonych na świeżym powietrzu, blisko NATURY – bo wiosna nie czeka!
Zespół Towarzystwa Przyrodniczego ALAUDA

Na koniec mamy dla Was mały poradnik jak przy użyciu naturalnych barwników wykonać pisanki, inspirowane prawdziwą barwą ptasich skorupek 🙂🥚

🟤Brąz można uzyskać na skorupkach jaj za sprawą łupin cebuli. Łupiny gotuje się z octem i kiedy woda będzie bardzo brązowa wtedy należy dodać jajka. Kolor brązowy otrzymuje się również z łupin i korzenia orzecha oraz igliwia jodły. A bardzo ciemny brązowy – z dębu i olchy.
🟡Żółty to kolor z liści brzozy i olchy, z kory młodej jabłoni, z drewna morwy, z suszonych kwiatów jaskrów polnych, z rumianków, łusek szyszek oraz igieł modrzewiowych.
🔴Czerwony otrzymuje się z kory kruszyny i dębu, z olchowych szyszek, owoców czarnego bzu, z suszonych jagód. Czerwone pisanki mają podobno magiczną moc, są symbolem miłości i życia.
🟠Pomarańczowy powstaje dzięki marchwi i dyni.
🔵Niebieski uzyskuje się z owoców tarniny.
⚫️Czarny kolor powstaje z wygotowanych olchowych szyszek.
🟢Zielony to kolor z niektórych traw, ziół, w tym głównie z pokrzywy, czy liści młodego żyta.

Powodzenia!

Sezon startuje – my już po rozgrzewce 💪Zanim ruszyły intensywne prace terenowe na Błotach Rakutowskich, nasz zespół odwi...
02/04/2026

Sezon startuje – my już po rozgrzewce 💪

Zanim ruszyły intensywne prace terenowe na Błotach Rakutowskich, nasz zespół odwiedził południowe Czechy w ramach prowadzonego przez nas projektu „Ptasie łąki” 🌿

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w zakresie badań terenowych nad biologią i ekologią ptaków siewkowych, poznanie praktycznych metod czynnej ochrony ptaków stosowanych w Czechach, jak i rozwiązań systemowych funkcjonujących tam w ramach programów rolno-środowiskowo-klimatycznych. Wszystko to dzięki współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach 🎓, w tym z dr Vojtěchem Kubelką – koordynatorem grupy badawczej GLOBE.

W praktyce oznaczało to sporo pracy w terenie 🪺 zajmowaliśmy się m.in. wyszukiwaniem pierwszych gniazd czajek na polach, instalacją kamerek monitorujących losy lęgów, rozkładaniem sztucznych gniazd do oceny presji drapieżniczej oraz ustawianiem pułapek entomologicznych badających dostępność pokarmu. Przy okazji przyjrzeliśmy się bliżej rozwiązaniom wdrażanym w ramach programów rolno-środowiskowo-klimatycznych w WPR 2023-2027 oraz działaniom z zakresu ochrony czynnej.

Metodyka badań sukcesu lęgowego, presji drapieżników czy oceny bazy pokarmowej jest nam dobrze znana – wykorzystujemy ją już od trzech lat w swoich badaniach na Błotach Rakutowskich, współpracując przy międzynarodowym projekcie koordynowanym przez dr Kubelkę. Zapoznanie się z praktycznym zastosowaniem tych metod w innym kraju było cennym doświadczeniem.

Oprócz pracy był też czas na poznanie wyjątkowych miejsc przyrodniczych południowych Czech. Odwiedziliśmy m.in. „Ptačí park Zbudovská blata”, gdzie prowadzone są działania przywracające mokradłowy charakter łąk i sprzyjające powrotowi ptaków lęgowych. Mieliśmy okazję zatrzymać się także w historycznej wsi Holašovice, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO 🌍. W drodze powrotnej zajrzeliśmy też do rezerwatu w Milovicach, gdzie w krajobrazie lasopastwiskowym wypasane są żubry, kuce Exmoor i bydło 🐃

Nie zabrakło również czasu na dodatkowe obserwacje – na jednym ze stawów udało nam się zobaczyć kolonię warzęchy, gatunku nielęgowego w Polsce, a także wiele innych ptaków wodno-błotnych, jak kormorany małe, ślepowrony czy hełmiatki.

Wyjazd był świetnym wstępem do sezonu – pozwolił nam dobrze wejść w rytm pracy, a wiedza zdobyta w trakcie wyjazdu pozwoli usprawnić naszą pracę terenową.

Ogromnie dziękujemy zespołowi Global Life-history, Ornithology & Behavioural Ecology research group z University of South Bohemia in České Budějovice za gościnność, inspirującą współpracę i wymianę doświadczeń.

Ahoj! 👋

Wyjazd zrealizowany w ramach projektu pn. “Ptasie łąki - kontynuacja działań czynnej ochrony zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000 Błota Rakutowskie i Błota Kłócieńskie” nr FENX.01.05-IW.01- 0015/24 dofinansowywanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę̨, Klimat, Środowisko 2021-2027 Funduszu Spójności oraz środków Fundacji WWF Polska.

19/03/2026

Wędrówki gęsi północnych. W czasie migracji i zimowania Polska staje się przystankiem dla niezwykłych gości z dalekiej północy. Na rozległych łąkach obszaru Natura 2000 Błota Rakutowskie znajdują to, czego najbardziej potrzebują – spokój i pożywienie. Gęsi tundrowe, zbożowe i białoczelne przylatują jesienią z dalekiej północy, aby zimę spędzić w cieplejszych rejonach zachodniej Europy.

Stada gęsi wybierają miejsca z dostępem do pokarmu, gdzie mogą odpocząć i zregenerować siły przed dalszą migracją. Każde spłoszenie wiąże się z wysokim kosztem energetycznym. Obserwujmy je odpowiedzialnie.

Pomóż nam chronić przyrodę obszaru Błota Rakutowskie! Wesprzyj nas swoim 1,5%!
👉 https://alauda.org.pl/o-nas/opp/

13/03/2026

💧 Woda to źródło życia

Potrzebują jej wszystkie rośliny, zwierzęta i ludzie. Dlatego jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody staramy się zatrzymywać wodę w krajobrazie łąk tak długo, jak to możliwe. Naturalna retencja i wiosenne rozlewiska są ogromną wartością dla całych ekosystemów.

Mokradła są bezcennym darem natury. To one tworzą miejsca życia dla wielu gatunków, zapewniając im pożywienie i pomagając utrzymać równowagę w przyrodzie. Szczególnie korzystają z nich ptaki siewkowe - czajka, krwawodziób, rycyk, kulik wielki - zapewniają im miejsca do żerowania, odpoczynku i wychowywania piskląt. W płytkiej wodzie i podmokłej glebie znajdują pożywienie, a rozlewiska zwiększają bezpieczeństwo ich gniazd.

Dlatego tak ważne jest, aby woda jak najdłużej pozostawała w krajobrazie.

💧 Woda to życie.
💧 Woda to bezpieczeństwo.
💧 Woda to naturalne bogactwo przyrody.

Dbajmy o nią wspólnie!
👉 https://alauda.org.pl/o-nas/opp/

05/03/2026

Imiona źrebiąt już WYBRANE! 😊

Dziękujemy za wszystkie propozycje imion dla naszych pierwszych dwóch źrebiąt 🤗! Ich lista była naprawdę długa, przez co decyzja okazała się niełatwa 😬
Część imion odrzuciliśmy ze względu na to, że takie imiona w naszej hodowli były już nadane wcześniej (na. Gavia, Meander, Milvus), co podniosło poprzeczkę trudności wyboru imienia 😎

Przechodząc do sedna 🥳- w wyniku wewnętrznego głosowania większością głosów dla ogierka zostało wybrane imię MIŁEK 😊(od miłka wiosennego), więc ogłaszamy oficjalnie, że chłopak będzie nosił od dziś imię MIŁEK ALAUDY.

Natomiast z imieniem dla klaczki głosy naszego zespołu rozłożyły się po równo pomiędzy dwie propozycje GAJA i GŁUSZA. Dlatego postanowiliśmy ostateczną decyzję pozostawić samej zainteresowanej. Zobaczcie na filmiku jaką decyzję podjęła 😉

Jabłońskiego i Horses zapraszamy do kontaktu w wiadomości prywatnej celu umówienia wizyty w stadzie naszych koników! 🐴

04/03/2026

Rezerwat przyrody Jezioro Rakutowskie – jedna z najważniejszych krajowych ostoi dla migrujących żurawi. Obejmuje największe na Pojezierzu Gostyńskim jezioro otoczone szerokim pasem trzcinowisk. Każdego roku odgrywa się tu wyjątkowy spektakl.

W czasie jesiennych i wiosennych wędrówek w ostoi obserwuje się duże koncentracje ptaków wodno-błotnych. Stada żurawi liczące tysiące osobników zbierają się na płytkich wodach jeziora w trakcie długiej podróży. Wspólnie możemy zapewnić im bezpieczeństwo.

Pomóż nam chronić przyrodę obszaru Błota Rakutowskie! Wesprzyj nas swoim 1,5%!
👉 https://alauda.org.pl/o-nas/opp/

Ogłaszamy nabór uzupełniający dla Wolontariuszy monitoringu mewy siwej! 🙋‍♀️🙋Do pierwszego dnia astronomicznej Wiosny zo...
25/02/2026

Ogłaszamy nabór uzupełniający dla Wolontariuszy monitoringu mewy siwej! 🙋‍♀️🙋

Do pierwszego dnia astronomicznej Wiosny zostały już tylko 23 dni. Przez ciemne chmury coraz częściej przebijają się promienie wiosennego słońca, na tle których widać powracające klucze żurawi i gęsi. To znak, że wiosna, a co za tym idzie, upragniony sezon lęgowy, coraz bliżej 😉

Dlatego podobnie jak w zeszłym roku i w tym sezonie mamy zamiar monitorować stanowiska lęgowe mewy siwej w miastach położonych nad Dolną Wisłą. W ubiegłym sezonie udało się skontrolować 51 powierzchni z ponad 300 dostępnych. Na 13 kwadratach udało się Naszym Wolontariuszom potwierdzić gniazdowanie mewy siwej. Jednak wciąż część miast np. Grudziądz, Solec Kujawski czy Chełmno nie zostało jeszcze obstawionych. A w nich nowe stanowiska mew siwych wciąż czekają na odkrycie 🔎

Dlatego jeśli:
- jesteś miłośnikiem/miłośniczką przyrody;
- lubisz obserwować ptaki;
- masz zacięcie detektywistyczne;
- i chcesz nam pomóc w odnalezieniu lęgowych mew siwych w miastach nad Wisłą;
to czekamy właśnie Ciebie!

Wybierz dowolny kwadrat/ kwadraty do których jeszcze nie został przypisany Wolontariusz
(https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?ll=52.79165261260409%2C19.22389531523934&z=9&mid=1V_Gtoc5KJBFQuvdwm1-m_xzqKS69nJI)
i wypełnij formularz zgłoszeniowy (link w komentarzu pod postem).

Prace terenowe zaplanowane są od początku maja do końca lipca 🌿

Do zadań Wolontariuszy należy:
👉patrolowanie wybranych powierzchni i zgłaszanie zagrożonych lęgów mew siwych;
👉dwukrotne skontrolowanie w ciągu roku obecności mew na dachach i innych elementach infrastruktury miejskiej;
👉wsparcie przy zabezpieczaniu zagrożonych gniazd tych ptaków.

Przed każdym sezonem organizujemy spotkanie online, w trakcie którego omawiamy metodykę i odpowiadamy na nurtujące Was pytania.
Poza bezpośrednią stycznością z coraz bardziej powszechnym zjawiskiem gniazdowania mew na dachach i innych konstrukcjach antropogenicznych, udział w monitoringu to również możliwość wzięcia udziału w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami 🏆

Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Ptasie Wyspy III – kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” numer FENX.01.05-IW.01-0014/24



PS Pamiętamy o Wolontariuszach z zeszłego sezonu! Jesteśmy w trakcie ostatnich ustaleń z drukarnią odpowiadającą za przygotowanie koszulek, tak żeby trafiły one do wszystkich przed rozpoczęciem kolejnego sezonu monitoringowego 🔭

Tam, gdzie tradycyjne działania zawodzą wdrażamy nieoczekiwane rozwiązania 😉 Tak też jest i w tym przypadku! Wyspa na wy...
23/02/2026

Tam, gdzie tradycyjne działania zawodzą wdrażamy nieoczekiwane rozwiązania 😉 Tak też jest i w tym przypadku! Wyspa na wyspie, czemu nie?! 😉

👉Żwirownia Skoki to, jak już doskonale wiecie, jedna z najważniejszych ostoi śmieszki w kraju oraz ważna ostoja mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej. 🥇
W sezonie lęgowym robi się tam naprawdę gwarno od krzyku mew, a nad powierzchnią wysp gęsto od krążących sylwetek ptaków. 🪺
Im liczniejsza jest tamtejsza populacja ptaków, tym gęstsza i bardziej bujna staje się roślinność porastająca te piaszczysto-żwirowe wysepki. 🌱

👉Od lat prowadzimy zaciętą walkę z sukcesją roślinną na tym obszarze.
Każdego roku na wyspach przeprowadzane jest wykaszanie roślinności zielnej, odrostów drzew i krzewów - śmieszki i mewy czarnogłowe są nam na pewno wdzięczne. ☺️
Niestety, dla rybitw rzecznych to już nie wystarczy. Preferują gniazdowanie na piaszczystym podłożu, pozbawionym lub z niewielką ilością roślin. 🏝️
Pomimo prób usuwania kłaczy i korzeni, utrzymanie takich warunków jest dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę tempo zarastania wysp, powodowane dużą ilością biogenów dostarczanych przez ptaki. 👨‍🔧🦆

👉Testowaliśmy różne rozwiązania, tworząc na wyspach poletka dla rybitw – grabiliśmy i pieliliśmy w pocie czoła, oczyszczaliśmy teren przy pomocy glebogryzarki, stosowaliśmy membrany mające powstrzymać odrastanie roślinności - otrzymywaliśmy efekt jedynie na jeden sezon. 🕐

👉Szukaliśmy rozwiązania skutecznego i trwałego, które zapewni rybitwom odpowiednie warunki siedliskowe, a nam pozwoli powstrzymać zieloną hydrę 🐉 😉
Z uwagi na uwarunkowania terenowe – głębokość zbiorników dochodząca nawet do 30 m (sic!) - oraz formalne – funkcjonująca kopalnia żwiru - nie było możliwości zwodowania platformy pływającej, jak robimy to w innych lokalizacjach. 🚫

👉I tak w grudniu 2025 r. powstała sztuczna platforma lęgowa, posadowiona na gruncie jednej z wysp na Żwirowni Skoki. 🎯
Zbudowana jest ze stalowej ramy, umieszczonej na podporach, a powierzchnia jej pokładu składa się z desek kompozytowych oraz warstwy separacyjnej, na którą została wysypana warstwa mieszaniny piasku i żwiru. Konstrukcja zawiera drenaż, zapewniający swobodny odpływ wód opadowych. 🏗️
Została wyniesiona ponad poziom terenu, aby nie miała bezpośredniego kontaktu z gruntem, co dodatkowo pozwoli uniknąć przerastania konstrukcji roślinnością.🌿
Tak skonstruowana platforma pozwala na kontrolowanie rozprzestrzeniania się w niej roślinności, a miejsce pod platformą może stanowić dodatkowe schronienie dla piskląt ptaków gniazdujących na wyspie. 🕵️‍♀️

👉Nie możemy się doczekać nadchodzącego sezonu lęgowego i reakcji rybitw na konstrukcję. 😉

Działania realizujemy w ramach projektu pn. „Ptasie Wyspy III- kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” - nr FENX.01.05-IW.01-0014/24, dofinansowywanego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury Typ FENX.01.05.1 Ochrona in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych, wkład własny dofinansowywany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
# #

Uwaga konkurs!! 🐴W tabunie naszych koników nadszedł czas narodzin 😊 Pomimo że za oknem mróz i zima nie odpuszcza to u na...
19/02/2026

Uwaga konkurs!! 🐴

W tabunie naszych koników nadszedł czas narodzin 😊 Pomimo że za oknem mróz i zima nie odpuszcza to u nas już początek wiosny 😉 – dwa zdrowe i piękne źrebaczki, które ją zwiastują 😊.

Często pytacie, czy nasze koniki nie marzną… nie macie się o co martwić 😊 Koniki na czas zimy zaopatrzyły się w grube futerko z wodoszczelną warstwą podszerstka, więc całkiem inaczej odczuwają temperaturę niż my. Zimowe maluchy również rodzą się z gęstym futrem, zupełnie inaczej niż te rodzone późną wiosną czy latem.

Każdy nowonarodzony źrebak w naszym tabunie musi dostać imię! A Wy możecie nam w tym pomóc…

Chcemy tradycyjnie, żeby urodzone źrebięta miały imiona związane z wszelakimi motywami zwierzęcymi, roślinnymi, rzekami, mokradłami itp. Po prostu muszą mieć przyrodnicze imię 😉

Imiona muszą zaczynać się na pierwszą literę imienia matki – tym razem są to Gwda Alaudy oraz Marika X. Z tej racji czekamy na propozycję imienia dla klaczki na literę G oraz dla ogierka na literę M!

Nagrodą jest wizyta w Naszym tabunie koników polskich nad jeziorem Rakutowskim, możliwość sprawdzenia na własne oczy, że konikom mróz nie straszny 😃

Czekamy na Wasze propozycję do poniedziałku (23.02.2026) do godziny 12:00.

Życzymy kreatywności! 😉

Mewy siwe w miastach Doliny Dolnej Wisły – pierwszy sezon monitoringu zakończony!Podziękowania dla naszych Wolontariuszy...
04/09/2025

Mewy siwe w miastach Doliny Dolnej Wisły – pierwszy sezon monitoringu zakończony!

Podziękowania dla naszych Wolontariuszy, którzy w sezonie 2025 przemierzali ulice największych miast położonych wzdłuż obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły w poszukiwaniu mew siwych! 😊

Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zebrać pierwsze, cenne dane o występowaniu tego gatunku w zurbanizowanym krajobrazie:

👉 W sezonie 2025 w badaniach wzięło udział 18 wolontariuszy na terenie 5 miast: Torunia, Włocławka, Świecia, Tczewa i Bydgoszczy.
👉 Łącznie skontrolowanych zostało 51 kwadratów (spośród ponad 300 dostępnych), z czego najwięcej w Toruniu. Liczymy, że w kolejnych sezonach uda się powiększyć grono wolontariuszy i skontrolować większość wyznaczonych kwadratów! 😉
👉 W Świeciu jedna osoba samodzielnie skontrolowała aż 12 kwadratów – brawo! 👏
👉 Stwierdzono gniazdowanie 3 gatunków mew, w tym mewę siwą L. canus – nasz gatunek główny, mewy z kompleksu mew dużych Larus argentatus sensu lato oraz śmieszkę Chroicocephalus ridibundus.
👉 Łącznie w 13 kwadratach stwierdzono lęgi mewy siwej (wysiadywane gniazda lub pisklęta), z czego najwięcej zajętych kwadratów było we Włocławku, bo aż 11 z nich. Dodatkowo w 4 włocławskich kwadratach odnotowano prawdopodobne gniazdowanie tego gatunku, które – mamy nadzieję – uda się potwierdzić w kolejnych sezonach dzięki Waszej pomocy.

To dopiero początek naszych badań – wciąż czekają na Was kolejne miasta – m.in. Grudziądz, Chełmno i Solec Kujawski. Ponownie zapraszamy do udziału w nadchodzącym sezonie 2026! 😉

Terminowe przekazanie wyników daje szansę na nagrody m.in. możliwość wzięcia udziału w terenowych pracach zespołu TP ALAUDA jak wypuszczanie na wolność odchowanych piskląt mew siwych 😉 oraz innych gatunków. Tym samym zachęcamy wszystkich niezdecydowanych do wypełniania formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/3q6xkhb6 i dołączenie od przyszłego sezonu do naszego projektu!

Dziękujemy wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie! Razem chronimy przyrodę Doliny Dolnej Wisły. 💪

Działania realizujemy w ramach projektu pn. „Ptasie Wyspy III- kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” - nr FENX.01.05-IW.01-0014/24, dofinansowywanego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie FENX.01.05.Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury Typ FENX.01.05.1 Ochrona in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych, wkład własny dofinansowywany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Kolejne ptaki na WOLNOŚCI!!!Na wolność wypuściliśmy kolejne ptaki, które przyszło nam inkubować, odchować i otoczyć opie...
08/08/2025

Kolejne ptaki na WOLNOŚCI!!!

Na wolność wypuściliśmy kolejne ptaki, które przyszło nam inkubować, odchować i otoczyć opieką w naszych wolierach. 😊
Wśród nich znalazły się rycyki i czajki, których jaja zostały zabrane z zagrożonych lęgów presją drapieżników w obszarze Natura 2000 Błota Rakutowskie. Monitoring potwierdził, że wszystkie pozostałe jaja z gniazd na tym terenie zostały zniszczone – tylko uratowane i sztucznie odchowane osobniki miały szansę przetrwać. 😔

Na wolność trafiły też rybitwy rzeczne oraz rybitwy białoczelne, uratowane przed wezbraniem, z najniższych wiślanych łach w obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły, które mogłoby w jednej chwili zniszczyć całą kolonię lęgową.

Do środowiska naturalnego powróciły również kolejne mewy siwe pochodzące z różnych zakątków Włocławka. Jaja i pisklęta zostały wybrane z gniazd, które nie miały szans przetrwania. 😔

Wszystkie ptaki zostały zaobrączkowane, a część z nich wyposażona w loggery GPS, dzięki którym będziemy śledzić ich dalsze losy. 😉

Jeśli podczas wypraw w teren zauważycie "naszego" ptaka z obrączką – dajcie nam znać i oczywiście wpiszcie odczytaną obrączkę do bazy www.ring.stornit.gda.pl! Każda obserwacja jest dla nas niezwykle cenna.

W kolejnych postach będziemy informować Was jak mają się nasi podopieczni wypuszczeni na wolność. 😉

Działanie realizowane w ramach projektu „Ptasie Wyspy III - kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” - nr FENX.01.05-IW.01-0014/24 oraz “Ptasie łąki - kontynuacja działań czynnej ochrony zagrożonych gatunków na obszarze Natura 2000 Błota Rakutowskie i Błota Kłócieńskie” nr FENX.01.05-IW.01- 0015/24 dofinansowywanego z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę̨, Klimat, Środowisko 2021-2027 Funduszu Spójności oraz środków WWF Polska, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

W ubiegły piątek przeżyliśmy wyjątkowy moment – po raz pierwszy w tym sezonie wypuściliśmy na wolność ptaki odchowane w ...
09/07/2025

W ubiegły piątek przeżyliśmy wyjątkowy moment – po raz pierwszy w tym sezonie wypuściliśmy na wolność ptaki odchowane w naszych wolierach 🤗.
To rodzeństwo zagrożonego gatunku – mewy siwej, które trafiło do nas jako kilkudniowe pisklęta. Wypadły z gniazda znajdującego się na dachu jednego z budynków na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku. Niestety, nie było możliwość, aby bezpiecznie odłożyć je z powrotem 😔 – na szczęście ich trzecie rodzeństwo zostało w gnieździe i, jak się dowiedzieliśmy, rodzice z sukcesem wychowały malucha ☺️.
Ponieważ nie było możliwości zwrotu piskląt na dach, podjęliśmy decyzję o ich sztucznym odchowie. Przez pierwsze tygodnie dorastały w odchowalniku, gdzie rosły i opierzały się, a następnie uczyły się latać w naszej wolierze. Dziś już swobodnie szybują nad wodami Dolnej Wisły 🥹.
Obie mewy otrzymały specjalne loggery zasilane energią słoneczną, dzięki którym możemy śledzić ich dalsze losy. Mewy wypuściliśmy na wiślanej łasze w okolicach miejscowości Bobrowniki.
W dniu wypuszczenia rodzeństwo trzymało się blisko siebie, lecz już następnego dnia jeden ptak wyruszył w podróż przez Toruń do Bydgoszczy. Kolejnego dnia wrócił ostatecznie na Wisłę w okolicach Siarzewa. Drugi z ptaków okazał się bardziej ostrożny – pozostał na Wiśle przemieszczając się jedynie w dół rzeki, by kolejnego dnia wrócić w rejon wypuszczenia.
Dzięki loggerom będziemy mogli obserwować ich zwyczaje, dowiedzieć się, gdzie zdecydują się zimować, gdzie będą żerować i – miejmy nadzieję – gdzie założą swoje pierwsze gniazda i wychowają własne potomstwo.
Trzymajcie kciuki za naszych podopiecznych i śledźcie z nami ich dalszą drogę 😊

Przed nami wypuszczanie kolejnych odchowanych sztucznie piskląt pochodzących z zagrożonych lęgów: rybitw rzecznych, rybitw białoczelnych, sieweczek rzecznych, czajek i rycyków 😊, ale o tym w kolejnym poście.

Działanie realizowane w ramach projektu „Ptasie Wyspy III - „Ptasie Wyspy III- kontynuacja czynnej ochrony zagrożonych gatunków ptaków siewkowych” - nr FENX.01.05-IW.01-0014/24,”.

Adres

Ulica Popiela 3/36
Torun
87-100

Telefon

+48 602 591 469

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA:

Udostępnij