Stowarzyszenie "Pro Patria"

Stowarzyszenie "Pro Patria" Stowarzyszenie Historyczno-Patriotyczne „Pro Patria” prowadzi działalność historyczną od 2015 r.

📅 18 maja 1944 r. na ruinach klasztoru na Monte Cassino zatknięto biało-czerwona flagę 🇵🇱. Zdobycie wzgórza przez oddzia...
18/05/2026

📅 18 maja 1944 r. na ruinach klasztoru na Monte Cassino zatknięto biało-czerwona flagę 🇵🇱. Zdobycie wzgórza przez oddziały 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa otworzyło wojskom alianckim drogę na Rzym i przyczyniło się do wygrania II wojny światowej.
Polacy zyskali miano „najlepszych żołnierzy, jakich wydała ta wojna”.

Tego dnia płk. Władysław Rakowski zwrócił się do swego podwładnego Emila Czecha z poleceniem podejścia pod polską flagę i odegrania „Hejnału Mariackiego”.

📅 19 maja nad klasztorem alianckie samoloty zrzuciły bukiety biało-czerwonych róż.

📷 Na fot. Ruiny klasztoru na Monte Cassino, fot. NAC; Emil Czech gra hejnał w ruinach zdobytego klasztoru; Walka na granaty pod wzgórzem „593”, domena publiczna

📆 18 maja 1920 r., urodził się jeden z największych Polaków w historii. Jan Paweł II mocą Boga zmienił bieg historii‼️🔶 ...
18/05/2026

📆 18 maja 1920 r., urodził się jeden z największych Polaków w historii. Jan Paweł II mocą Boga zmienił bieg historii‼️

🔶 Karol Wojtyła przyszedł na świat w 1920 r. W roku, w którym Polacy cudem pokonali nawałę bolszewików. Znamienne jest, że człowiek, który wtedy przyszedł na świat odegrał ogromną rolę w upadku komunizmu.

🔶 Ojciec święty zawsze stawał w obronie człowieka najmniejszego, najsłabszego.
W 1979 r. pytał młodzież polską jaką miarą mierzyć człowieka: czy sił fizycznych, inteligencji?
Pytanie o to, kim jestem, stawiacie sobie zapewne już od dawna. Jest to pytanie poniekąd najciekawsze. Pytanie podstawowe. Jaką miarą mierzyć człowieka? Czy mierzyć go miarą sił fizycznych, którymi dysponuje? Czy mierzyć go miarą zmysłów, które umożliwiają mu kontakt z zewnętrznym światem? Czy mierzyć go miarą inteligencji, która sprawdza się poprzez wielorakie testy czy egzaminy?
Odpowiedź dnia dzisiejszego, odpowiedź liturgii Zielonych Świąt, wskazuje dwie miary: człowieka trzeba mierzyć miarą „serca”. Sercem! Serce w języku biblijnym oznacza ludzkie duchowe wnętrze, oznacza w szczególności sumienie... Człowieka więc trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu.
[Jan Paweł II, kościół św. Anny, Warszawa, 1979 r.]

🔶 Pielgrzym Wolności bronił praw katolików do wolności wyznawania wiary. Dopominał się o miejsce krzyża i religii w przestrzeni publicznej.
Umiłowani Bracia i Siostry, nie wstydźcie się tego krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz.
[Jan Paweł II, Zakopane, 1997 r.]

➡️ Po 20 latach od odejścia Jana Pawła II kwestie przez niego poruszane są nadal aktualne.

👉 16 maja wspominamy św. Andrzeja Bobole, jednego z głównych patronów Polski. Nie bez przyczyny bardzo często mówiąc o ś...
16/05/2026

👉 16 maja wspominamy św. Andrzeja Bobole, jednego z głównych patronów Polski. Nie bez przyczyny bardzo często mówiąc o św. Andrzeju używa się słów: „Święty na trudne czasy”. Swoim wstawiennictwem niejednokrotnie uratował on Polskę przed napaścią czy wojną.

👉 Św. Andrzejowi Boboli Polska zawdzięcza Cud nad Wisłą. Dokonał się on w ostatnim dniu nowenny do świętego zainicjowanej przez metropolitę warszawskiego w 1920 r.

👉 Może więc to jest ten czas, w którym należy wziąć przykład z warszawiaków z roku 1920, którzy uwierzyli, że z pomocą św. Andrzeja mogą pokonać potężnych bolszewików. I pokonali.

👉 Podczas objawienia, które miało miejsce 1 maja 2020 r., św. Andrzej Bobola zwrócił się z apelem: „Powiedz Polakom, żeby czcili Maryję nie jako swoją patronkę, ale jako Panią i Królową Polski”.

👉 Warto zacytować także słowa ks. Niżnika z parafii św. Andrzeja Boboli: „To nie ludzie panują nad historią, ale Bóg. Proszę, módlmy się za ojczyznę!”

🙏 Święty Andrzeju Bobolo! Dziękujemy Wszechmocnemu za to, że dał nam wszystkim Ciebie jako wielkiego Patrona Polski. Z Twym patronatem złączyłeś obietnicę odrodzenia Ojczyzny po latach niewoli. Dlatego z ufnością powierzamy Tobie wszystkie trudne sprawy polityczne, społeczne, ekonomiczne. Ty sam przypominasz nam, że przemiana dzięki modlitwie ma początek w sercu modlącego się, w moim osobistym życiu. Dlatego proszę z całego serca, byś zechciał być moim Patronem. Oby Twoja pomoc umocniła zarówno mnie, jak i moich bliskich w odnowie życia zgodnie z Ewangelią, byśmy radowali się Dobrą Nowiną Jezusa, Twojego i naszego Pana, który z Ojcem i Duchem Świętym umiłował nas na wieki wieków. Amen

🇵🇱 Za nami XIV edycja Ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym 🇵🇱🐺 oraz I Piknik Służb Mundurowych.🇵🇱 To był wyjątkowy dzień...
12/05/2026

🇵🇱 Za nami XIV edycja Ogólnopolskiego Biegu Tropem Wilczym 🇵🇱🐺 oraz I Piknik Służb Mundurowych.

🇵🇱 To był wyjątkowy dzień pełen sportowych emocji, patriotyzmu, historii oraz wspólnej integracji mieszkańców i uczestników wydarzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami i wspólnie stworzyli tę niezwykłą atmosferę.

❤️Szczególne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które pomogły w organizacji wydarzenia:
🔹 - Ksiądz Jerzy Janeczek;
🔹 Koło Gospodyń Wiejskich w Ołpinach;
🔹 Sołtysowi Panu Tadeusz Pyzik;
🔹 ;
🔹 OSP Ołpiny;
🔹 OSP Szerzyny;
🔹 – Lasy Państwowe, a szczególnie Panu Tomaszowi Płusce;
🔹 – mjr Magdalenie Konarskiej oraz st. chor. sztab. Piotrowi Kopaczowi;
🔹 – mł. asp. Tomaszowi Wajdzie;
🔹 – chor. zw. strz. Dawidowi Skoczowi wraz z członkami jednostki;
🔹 Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach – Pani Renata Małek-Górka oraz pracownikom;
🔹 Panu Mieczysław Solarz z Paryja. Stajnia i Gospodarstwo Agroturystyczne;
🔹 Panu Marianowi Jarkowi, Panu Zbigniewowi Jarkowi, Pani Magdalenie Jarek oraz Panu Krzysiek Jarek;
🔹 Marek Gogola wraz Aleksandra Gogola;
🔹 Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie – Panu Piotrowi Fuglowi oraz Pani Marioli Leśniewskiej;
🔹MDP OSP Szerzyny Podlesie ;
🔹 Panu Dariusz Strugała.

🔹Serdecznie dziekujemy członkom naszego Stowarzyszenie "Pro Patria", którzy zaangażowali się po raz kolejny w to przedsięwzięcie.

🎥 Dziękujemy mediom, które były ocecne podczas naszego wydarzenia:
🎥Sebastian Czapliński - SuperCenzor.pl;
🎥Tarnowska.tv;
🎥 STARnowa.TV.

❤️Dziękujemy za zaangażowanie, pomoc, poświęcony czas oraz ogromne serce włożone w organizację tego wydarzenia. Dzięki Wam mogliśmy wspólnie uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych i stworzyć wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Do zobaczenia podczas kolejnych edycji! 🇵🇱


wśród fanów

➡1️⃣ maja 1️⃣8️⃣5️⃣3️⃣ r. zmarł ks. Ludwik Gromadzki. Jego nagrobek znajduje się na dawnym cmentarzu cholerycznym powyże...
10/05/2026

➡1️⃣ maja 1️⃣8️⃣5️⃣3️⃣ r. zmarł ks. Ludwik Gromadzki. Jego nagrobek znajduje się na dawnym cmentarzu cholerycznym powyżej sanktuarium w Czermnej.
Ks. Ludwik Gromadzki urodził się w 1813 roku w Osobnicy. Po wyświęceniach objął probostwo w Targowisku (1841-1846). W 1846 roku za udział w antyaustriackim powstaniu krakowskim został uwięziony i skazany na 15 lat okrutnego więzienia w podziemnych lochach pod zamkiem w Spielbergu. Został zwolniony z więzienia 14 marca 1848 r. i przybył jako proboszcz do Czermnej, w której działalność duszpasterską prowadził tylko pięć lat. W czasie krótkiego probostwa w Czermnej ks. Gromadzki powiększył wielki ołtarz, ozdobił go statuami św. Ewangelistów, a kościół kazał wewnątrz wymalować. W 1850 roku zbudował boczne ołtarze. Straciwszy zdrowie w podziemnych lochach więzienia, mając zaledwie 40 lat ks. Ludwik Gromadzki zmarł 1 maja 1853 roku. Został pochowany na cmentarzu w Czermnej, a na jego grobie odnowionym w 1976 roku staraniem ówczesnego proboszcza ks. Wojciecha Lipki, znajduje się słabo już widoczna inskrypcja: W PAMIĘCI WIECZNEJ BĘDĄ SPRAWIEDLIWI.
Na zdjęciu nagrobek ks. Gromadzkiego na dawnym cmentarzu cholerycznym w Czermnej.

‼️Cichociemny z Binarowej ‼️8 maja 1944 r. w podkrakowskim Łęgu grupa Niemców otoczyła dom, w którym przebywało kilkunas...
08/05/2026

‼️Cichociemny z Binarowej ‼️

8 maja 1944 r. w podkrakowskim Łęgu grupa Niemców otoczyła dom, w którym przebywało kilkunastu żołnierzy AK, chroniących przywieziony tam magazyn broni i amunicji pochodzącej ze zrzutów. Wśród partyzantów znajdowało się kilku cichociemnych - "komandosów" zrzuconych do Polski pod osłoną nocy. W wyniku gwałtownej walki poległo siedmiu akowców i trzech cywili, w tym pochodzący z ppor. Bronisław Kamiński „Golf”.
Cześć Jego Pamięci!!

„Przysięgam uroczyście wobec Boga i wobec tu obecnych poświęcić swe siły, majątek, a nawet życie w walce z najeźdźcą w o...
07/05/2026

„Przysięgam uroczyście wobec Boga i wobec tu obecnych poświęcić swe siły, majątek, a nawet życie w walce z najeźdźcą w odbudowie Niepodległej Polski" tak przysięgali żołnierze kpt. Henryka Flamego „Bartka".

Dziś, 7 maja w Kamesznicy obok Milówki na Żywiecczyźnie odbyły się uroczystości z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego otwarcia Cmentarza Wojennego i pożegnania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych zgrupowania kpt. Henryka Flamego „Bartka”, którzy zostali bestialsko zamordowani podczas operacji likwidacyjnej „Lawina” w 1946 roku, przeprowadzonej przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego we współpracy z NKWD.
Henryk Flame przed wojną był pilotem polskiego lotnictwa myśliwskiego. W 1939 r. w stalowym mundurze bronił stolicy i polskiego nieba. W noc okupacji został żołnierzem Armii Krajowej, a potem - Narodowych Sił Zbrojnych. O niepodległy byt Państwa Polskiego walczył w podziemiu przeciw każdemu wrogowi naszej wolności: najpierw Niemcom, a potem narzuconej przez Moskwę władzy komunistów.
Zbudował pod swoim dowództwem jedno z największych zgrupowań partyzantki niepodległościowej w okupowanej przez Sowietów Polsce. W 1946 r. jako jedyny w zniewolonej Polsce dla uczczenia 155. rocznicy Konstytucji 3 Maja urządził w biały dzień demonstracyjną defiladę oddziałów partyzanckich w miejscowości Wisła.
Jego podkomendni przez długie miesiące skutecznie stawiali opór siłom komunistycznym i wzorowanym na wojskach NKWD oddziałom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Komuniści nie byli w stanie zniszczyć oddziałów „Bartka" w otwartej walce. Dlatego wielu z nich dopiero podstępem zwabili na Opolszczyznę i brutalnie zamordowali we wrześniu 1946 r.

Kpt. Henryk Flame „Bartek" zginął ponad rok później - zastrzelony przez komunistycznego milicjanta 1 grudnia 1947 r.

Los pomordowanych był przez dziesięciolecia niewyjaśnioną zagadką. Rodziny nie mogły pochować swoich bliskich. Dzięki wytrwałym poszukiwaniom i pracom ekshumacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej szczątki wielu ofiar zostały odnalezione w Starym Grodkowie i zidentyfikowane. Część rodzin doczekała się możliwości uczczenia ich pamięci w mogiłach specjalnie wybudowanych na cmentarzu wojennym w Kamesznicy.

Źródło: IPN

07/05/2026

🇵🇱 Jeszcze jedna relacja z organizowanego przez nasze Stowarzyszenie "Pro Patria" Biegu Tropem Wilczym. Tym razem zrealizowana przez STARnowa.TV za co serdecznie dziękujemy I zachęcamy do oglądania 🇵🇱

📆 Bitwa pod Gorlicami. 111 lat temu, 2 maja 1915 r., po ogniowej nawałnicy, wojska austro-węgierskie i niemieckie wzięły...
05/05/2026

📆 Bitwa pod Gorlicami. 111 lat temu, 2 maja 1915 r., po ogniowej nawałnicy, wojska austro-węgierskie i niemieckie wzięły szturmem pozycje Rosjan i zmieniły bieg zdarzeń na froncie wschodnim Wielkiej Wojny.

➡️ Pod Gorlicami rozgorzała jedna z największych bitew I wojny światowej.

➡️ 5 maja 1915 r. krakowski „Czas“ donosił: „Odwrót wojsk rosyjskich z Galicyi zachodniej. 30.000 Rosyan w niewoli. W wiernem braterstwie broni zjednoczone armie niemiecka i austro-węgierska odniosły nowe zwycięstwo”.

➡️ W krwawych walkach z maja 1915 r. brali udział Polacy. Służąc w dywizjach austriackich i niemieckich, walczyli z Rosjanami, lecz także bili się bratobójczo z polskimi poborowymi w rosyjskich oddziałach. Dla wszystkich poległych Oddział Grobów Wojennych Komendantury Wojennej w Krakowie utworzył 378 cmentarzy wojennych, na których pochowano obok siebie 60 tys. dawnych przeciwników z obu stron frontu.

➡️ Walki trwały również na terenie miejscowości wchodzących obecnie w skład Gmina Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Tuchów, Biecz i Gmina Ryglice.



Fot. Bitwa pod Gorlicami. Ilustrowany Kurier Wojenny 20.06.1915 r.

Najtragiczniejszym dniem w historii miejscowości   był dzień 4 maja 1915 r. "(...) Ołpiny znalazły się na linii frontu p...
04/05/2026

Najtragiczniejszym dniem w historii miejscowości był dzień 4 maja 1915 r.
"(...) Ołpiny znalazły się na linii frontu pomiędzy wojskami rosyjskimi a austrowęgierskimi wspieranymi przez armię niemiecką. Od 2 maja trwała ofensywa Państw Centralnych w Galicji (od 1914 r. trwała I wojna światowa). Na terenie pomiędzy Tarnowem a Gorlicami blisko 300 tys. żołnierzy walczyło ze sobą przy huku ponad tysiąca dział. Rosjanie zaskoczeni trzykrotną przewagą liczebną nie potrafili utrzymać linii frontu i dnia 4 maja walki rozgorzały na terenie Ołpin i sąsiednich miejscowości. (...) Spłonął wówczas kościół parafialny oraz całe miasteczko. W Kronice Parafii Ołpiny znajdziemy informację, że zniszczone zostały wszystkie zabudowania pomiędzy mostem a budynkiem „Kółka” oraz kilka domów w pobliżu klasztoru dominikanek. Według relacji Ignacego Malika w tygodniku „Piast”, nr 8 z 20.02.1916 r., spłonęło przeszło 70 domów, połowa tyle stodół, mnóstwo inwentarza żywego i martwego. Potyczki na terenie Ołpin spowodowały także straty w ludności cywilnej. W tym samym tekście pana Malika znajdujemy informację, że zabitych zostało albo pomarło z odniesionych ran razem 14 osób …!
(...)
Front przeszedł w kierunku wschodnim, a Austro-Węgry i Niemcy wygrały bitwę, która przeszła do historii jako . Wiele wsie, miast i miasteczek zostało doszczętnie zniszczonych. W ciągu jednej chwili ginęły całe rodziny, jak u państwa Kurcab z Ołpin. Śmierć dosięgła matkę i dwoje dzieci, z których Stefania była noworodkiem urodzonym 13 dni wcześniej (...).
Aby uzmysłowić sobie dramat tamtych dni, polecam zajrzeć do wydanych wspomnień ludzi żyjących w tamtych czasach lub do książek opisujących dzieje Wielkiej Wojny. Nam najprościej będzie zajrzeć do Kroniki Parafii Ołpiny i znajdujących się tam zapisków ks. Marcina Nikodema."

Powyższy tekst stanowi fragment artykułu Arkadiusza Bąka "Straty w ludności cywilnej podczas walk z okresu I wojny światowej" z nieistniejącej już strony internetowej ołpiny.info
Bibliografia:
Kronika Parafii Ołpiny 1846 – 1944, oprac. ks. R. Płaczek, Mielec 2004.
Pikusa M., Bąk A., Zawierucha Wielkiej Wojny na terenie gminy Szerzyny, Tarnów 2015.
Fot.: Stanisława Tomkowicza inwentarz zabytków powiatu jasielskiego. Z rękopisów Autora wydali i własnym komentarzem opatrzyli Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie, Kraków 2001.

W tym miejscu ogromne podziękowania kierujemy do Pana Sebastian Czapliński, który od kilku lat przygotowuje obszerny mat...
03/05/2026

W tym miejscu ogromne podziękowania kierujemy do Pana Sebastian Czapliński, który od kilku lat przygotowuje obszerny materiał filmowy z Biegów Tropem Wilczym w Ołpinach.

W to niedzielne popołudnie zachęcamy Państwa do obejrzenia blisko 14-minutowej relacji wideo z tego, co przeżywaliśmy 1 maja w Ołpinach ♥️🇵🇱

Bieg Tropem Wilczym z wielką pompą w Ołpinach!

Adres

Szerzyny
38-246

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie "Pro Patria" umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie "Pro Patria":

Udostępnij