Paczka dla Bohatera

Paczka dla Bohatera Chcemy wspierać Bohaterów przez cały rok - całym sercem i we wszystkie możliwe sposoby.

To Stowarzyszenie "non profit" które od 13 lat prowadzi akcje charytatywne skierowane do wszystkich ludzi walczących o wolną Polskę - żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN , podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny...

W dniu dzisiejszym swoje urodziny obchodzi nasza wolontariuszka ze Szczecina, Aleksandra Mazur - Kaczmarek.🥳Ola współpra...
14/06/2026

W dniu dzisiejszym swoje urodziny obchodzi nasza wolontariuszka ze Szczecina, Aleksandra Mazur - Kaczmarek.🥳
Ola współpracuje z nami od lat, pakuje i rozwozi paczki, pomaga przy organizacji naszych kiermaszy, jest wolontariuszką podczas Wakacji dla Bohatera, odwiedza Kombatantów i nigdy o Nich nie zapomina.🙂
Ola jest zawsze uśmiechnięta, pomocna i pogodna, Kombatanci wiedzą, że zawsze mogą na Nią liczyć.🙂
Kochana Olu, życzymy Tobie dużo zdrowia, spełnienia marzeń, sukcesów w życiu, samych wspaniałych chwil, jak najmniej trosk, życzliwych ludzi wokół. Wszystkiego najlepszego.🙂🥳🎂

14 czerwca 2017 r. na wieczną wartę odszedł  płk. ANDRZEJ KISZKA ps. "DĄB", "LESZCZYNA", żołnierz B*h, AK, NSZ oraz NZW,...
14/06/2026

14 czerwca 2017 r. na wieczną wartę odszedł płk. ANDRZEJ KISZKA ps. "DĄB", "LESZCZYNA", żołnierz B*h, AK, NSZ oraz NZW, więzień polityczny w PRL, członek honorowy Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy NSZ, podopieczny "Paczki dla Bohatera".

Urodził się 21 listopada 1921r. w Maziarni koło Biłgoraja. Och 1941r. żołnierz B*h. Po podporządkowaniu się jego oddziału placówce AK w Hucie Krzeszowskiej podkomendny por. FRANCISZKA PRZYSIĘŻAKA ps. "OJCIEC JAN". Od 1944r. żołnierz NZW i podkomendny najpierw por. JÓZEFA ZADZIERKSIEGO ps. "WOŁYNIAK", a potem ADAMA KUSZY ps. "GARBATY".

Od 1953 r. po śmierci i aresztowaniach towarzyszy broni, zaczął ukrywać się przed komunistyczną bezpieką w samodzielnie zbudowanych schronach w lesie. W 1961 r., w wyniku zdrady, został zatrzymany przez SB i MO. Skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Karę odbywał m.in. więzieniu w Strzelcach Opolskich i Potulicach. Ostatecznie został zwolniony z odbycia reszty kary w 1971r.

Po odzyskaniu wolności nie wrócił do rodzinnych stron. Osiadł w Siennie Dolnym. Poślubił wdowę po swoim bracie MIROSŁAWĘ. Był członkiem honorowym Okręgu Szczecin Związku Żołnierzy NSZ.

Zmarł 14 czerwca 2017r. Dopiero po pośmiertnie został zrehabilitowany przez Sąd Wojewódzki w Lublinie.

14 czerwca obchodzimy uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2006r. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH NA...
14/06/2026

14 czerwca obchodzimy uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2006r. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH I OBOZÓW ZAGŁADY.

Data wybrana została na pamiątkę przybycia do KL Auschwitz pierwszego transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie 14 czerwca 1940r. Znalazło się w nim 728 mężczyzn: Polaków oraz kilku polskich Żydów. Byli to więźniowie polityczni, uznani przez Niemców za wrogi element dla porządku okupacyjnego. Należeli do nich: członkowie polskich organów władzy państwowej i samorządowej, uczeni, inteligenci, duchowni, działacze społeczni i kulturalni oraz członkowie tworzącego się ruchu oporu.

W latach 1939-1945 Niemcy utworzyli na terenie okupowanych przez siebie państw Europy ok. 1634 obozy koncentracyjne (wiele miało rozbudowane filie) oraz ponad 900 obozów pracy.

Liczba ich ofiar jest niemożliwa do oszacowania. W samym KL Auschwitz Niemcy zgładzili ponad j 1,1 miliona osób - głównie Żydów, a także Polaków, Romów, Sinti, jeńców sowieckich i tysiące osób innej narodowości... 🪔 🪔 🪔
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !!! 🔥😢

14 czerwca 1940r. do KL Auschwitz przybył pierwszy masowy transport. Objął on 728 więźniów osadzonych w więzieniu w Tarn...
14/06/2026

14 czerwca 1940r. do KL Auschwitz przybył pierwszy masowy transport. Objął on 728 więźniów osadzonych w więzieniu w Tarnowie.

Pierwszymi więźniami KL Auschwitz byli przedstawiciele tzw. "polskich warstw przywódczych": członkowie polskich państwowych i samorządowych organów władzy, naukowcy, inteligenci, duchowni, działacze społeczni i kulturalni, aresztowani przez Niemców na podstawie list proskrypcyjnych oraz członkowie tworzącego się na okupowanych ziemiach polskich ruchu oporu. Wśród nich było zaledwie kilku polskich Żydów.

Rozkaz utworzenia obozu koncentracyjnego na terenie przedwojennych koszar wojskowych w Oświęcimiu wydał HEINRICH HIMMLER 27 kwietnia 1940r.

Polskie Państwo Podziemne na początku miało nikłe informacje o losie więźniów wywożonych z więzień do Oświęcimia. We wrześniu 1940r. z misją zdobycia dla Rządu RP na Uchodźstwie informacji o funkcjonowaniu obozu dostał się do niego dobrowolnie rtm. WITOLD PILECKI.

15 lutego 1942r. do obozu Auschwitz Birkenau trafił pierwszy transport Żydów. Od 1942r. obóz zmienił oblicze na miejsce eksterminacji Żydów, Romów i Sinti. Byli oni przywożonych tu przywożeni z likwidowanych w całej okupowanej przez Niemców Europie gett.

---------------------
Każdy najmniejszy gest jest dla nas ogromnym wsparciem, ponieważ dzięki temu możemy pomóc większej ilości naszych podopiecznych Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" ⬇️⬇️⬇️
Ruszamy z naszą akcję "Zawsze z Wami - Bohaterami VIII" - organizacja zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych w domach naszych Bohaterów , organizacja wycieczek i koncertów dla naszych Bohaterów na terenie całego kraju.
Nr.konta: 61 1140 2004 0000 3902 7866 0327 z dopiskiem " Darowizna - Zawsze z Wami Bohaterami VIII
https://pomagam.pl/wep4mn
https://buycoffee.to/61114020040000390278660327
https://www.siepomaga.pl/paczka-dla-bohatera/wesprzyj
https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/
https://www.facebook.com/Holandia-Bazarek-Paczka-dla

14 czerwca 1885 r. w Wieluniu urodziła się m. TERESA od św. Józefa KIEROCIŃSKA (właśc. JANINA KIEROCIŃSKA), polska zakon...
14/06/2026

14 czerwca 1885 r. w Wieluniu urodziła się m. TERESA od św. Józefa KIEROCIŃSKA (właśc. JANINA KIEROCIŃSKA), polska zakonnica-karmelitanka, współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, działaczka charytatywna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.

Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Córka Antoniego Kierocińskiego i Antoniny z Głowienkowskich. Wedle relacji do 3 r.ż. była niemową. W wieku nastoletnim zapoznała się z dziełami św. Teresy od Jezusa, które ją mocno ją zainspirowały. Absolwentka pensji żeńskiej PELAGII ZASADZIŃSKIEJ oraz kursu haftu i szycia w pracowni PELAGII i MARII PAWELSKICH w Wieluniu.

Wobec sprzeciwu ojca co do jej wstąpienia do klasztoru, w 1903 r. uciekła z domu i wyjechała do Warszawy. Rozpoczęła kandydaturę w Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, w ramach której pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po odnalezieniu przez brata wróciła do domu. Ze względu na sprzeciw ojca przez lata nie mogła wstąpić do klasztoru. Podczas wyjazdu do Krakowa w 1909 r. poznała z o. ANZELMA GĄDKIA, który stał się jej przewodnikiem duchowym.

W 1910 r. wyjechała do Krakowa do pracy w szkole haftu prowadzonej przez ANIELĘ ZAWADZKĄ, tercjarkę karmelitańską. W 1913 r. została tercjarką III zakonu karmelitańskiego w Krakowie i zaczęła pracę zakładzie opieki prowadzonym przez siostry albertynki. W 1921 r. po śmierci ojca z poparciem matki złożyła śluby zakonne w III zakonie karmelitańskim. Współzakładała z o. Anzelmem Gądkiem Zgromadzenie Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Krakowie, którego została przełożoną.

W 1924 r. po otrzymaniu pożyczki zakupiła w Sosnowcu dom dla sióstr, które do tej pory mieszkały w barakach przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. W 1931 r. założyła szkołę podstawową oraz szkołę haftu i szycia, a w 1933 r. - darmową ochronkę. Przy domu zakonnym założyła także Koło Matek i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej. W 1934 r. złożyła śluby wieczyste.

Po agresji III Rzeszy na Polskę zorganizowała przy domu zakonnym schronisko dla wysiedleńców, jadłodajnię dla ubogich oraz sierociniec dla sierot wojennych. Ukrywała w domu zakonnym partyzantów AK: rannych lub poszukiwanych przez gestapo, którzy czekali na przerzucenie w innych teren oraz wydawała oddziałom AK paczki z żywnością, lekami i opatrunkami. Od 1943 r. w działającym przy domu zakonnym sierocińcu ukrywała także dzieci pochodzenia żydowskiego, a w klasztorze w Czernej dorosłych Żydów. W 1944 r. do sierocińca przyjęła sieroty ze zburzonej Warszawy, które w Niemcy umieściliby w KL Auschwitz.

Po II wojnie światowej próbowała odtworzyć wszystkie jadłodajnie, ochronki, szkoły i stowarzyszenia Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Zorganizowany przez nią sierociniec stał się miejscem opieki dla wielu sierot wojennych.

Zmarła 12 lipca 1946 r. w Sosnowcu wskutek powikłań spowodowanych ropnym zapaleniem otrzewnej. W 1992 r. została pośmiertnie uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

------------------
Każdy najmniejszy gest jest dla nas ogromnym wsparciem, ponieważ dzięki temu możemy pomóc większej ilości naszych podopiecznych Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" ⬇️⬇️⬇️
Ruszamy z naszą akcję "Zawsze z Wami - Bohaterami VIII" - organizacja zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych w domach naszych Bohaterów , organizacja wycieczek i koncertów dla naszych Bohaterów na terenie całego kraju.
Nr.konta: 61 1140 2004 0000 3902 7866 0327 z dopiskiem " Darowizna - Zawsze z Wami Bohaterami VIII
https://pomagam.pl/wep4mn
https://buycoffee.to/61114020040000390278660327
https://www.siepomaga.pl/paczka-dla-bohatera/wesprzyj
https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/
https://www.facebook.com/Holandia-Bazarek-Paczka-dla

Trzy lata temu, 13 czerwca 206 r. na wieczna wartę odszedł Pan Major RYSZARD WAGNER ps. "KAROL", polski sędzia zawodów, ...
13/06/2026

Trzy lata temu, 13 czerwca 206 r. na wieczna wartę odszedł Pan Major RYSZARD WAGNER ps. "KAROL", polski sędzia zawodów, jeździeckich, doktor nauk rolniczych, członek Szarych Szeregów, uczestnik powstania warszawskiego (strzelec w kompanii wartowniczej pułku "Baszta" na Mokotowie), założyciel Związku Powstańców Warszawskich, podopieczny i przyjaciel "Paczki dla Bohatera".

Urodził się 27 lipca 1930 r. Wychował się w Warszawie. Do wybuchu II wojny światowej uczył się w Szkole Powszechnej im. Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Działał w ZHP.

W czasie okupacji niemieckiej uczył się legalnie w zawodowej szkole stolarskiej i równolegle na tajnych kompletach. W 1942 r. za pośrednictwem drużynowego z ZHP BOGDANA KAMIEŃSKIEGO ps. "MACIEJ" wstąpił do Szarych Szeregów. Został przydzielony najpierw do Zawiszaków, a potem do Bojowych Szkół. Brał udział w akcjach małego sabotażu m.in. malowaniu znaków na murach, wrzucaniu śmierdzących substancji do kin, szkicowaniu tajnych przejść między budynkami oraz przeszedł szkolenie z obsługi broni.

W powstaniu warszawskim walczył jako strzelec kompanii wartowniczej pułku "Baszta" na Mokotowie. W czasie przewożenia amunicji rikszą w sierpniu 1944 r. został ciężko poparzony materiałami wybuchowymi i trafił do Szpitala Sióstr Elżbietanek.

Po upadku powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, lecz zdołał uciec z niemieckiego transportu. Dotarł do Włoch, gdzie jego rodzice mieli dom.

Po II wojnie światowej studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Związku "Wici". W 1949 r. został relegowany z uczelni na działalność w AK. Po relegowaniu ze studiów pracował m.in w pracowni czyszczenia zamszów, w wytwórni nagrobków. Za namową dr JANA ŻABIŃSKIEGO zaczął studiować zaocznie zootechnikę na SSGW, a potem ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał stopień doktora nauk rolniczych.

Jego życiową pasją były konie. Był cenionym sędzią jeździectwa sportowego oraz autorem przełomowej książki pt. "„Wpływ Szkół Jeździeckich, Budowa Rzędu Końskiego na ziemiach polskich”.

Założyciel i pierwszy prezes Związku Powstańców Warszawskich. Przewodniczący Rady Krajowej i Środowiska Warszawskiego „Synów Pułku”.

Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem za Zasługi dla ZHP z mieczami.

Panie Majorze, pamiętamy i dziękujemy...

Cześć Jego Pamięci

Walczymy w kraju i zagranicą ... dla naszych Bohaterów Dziękujemy naszym Wolontariuszom i Darczyńcom :) \"Walczyli dla N...
13/06/2026

Walczymy w kraju i zagranicą ... dla naszych Bohaterów
Dziękujemy naszym Wolontariuszom i Darczyńcom :) \

"Walczyli dla Nas, Zawalczmy dla Nich"

13 czerwca 1942 r. w Ponarach został rozstrzelany ZBIGNIEW SKŁODOWSKI ps. „KURA”,  dowódca Szarych Szeregów na Litwie.Ur...
13/06/2026

13 czerwca 1942 r. w Ponarach został rozstrzelany ZBIGNIEW SKŁODOWSKI ps. „KURA”, dowódca Szarych Szeregów na Litwie.

Urodził się 1 stycznia 1920r. w Szatach na Żmudzi. Pochodził z rodziny ziemiańskiej. Syn STANISŁAWA SKŁODOWSKIEGO, ułana 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i rzeźbiarza oraz ZOFII z ABRAMOWICZÓW, pielęgniarki. Starszy brat KALINY SKŁODOWSKIEJ-ANTONOWICZ, łączniczki ZWZ-AK, etnografki i polonistki, współzałożycielki Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Wychował się na Litwie Kowieńskiej. Absolwent Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Kownie. Założyciel polskiej drużyny harcerskiej im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z TADEUSZEM KOGNOWICKIM pomagał polskim uchodźcom przybywającym na Litwę. W czasie sowieckiej okupacji Litwy pomagał przerzucać polskich żołnierzy na tereny okupowane przez Niemców. W 1940r. komendant Chorągwi Wileńskiej hm. JÓZEF GRZESIAK ps. „CZARNY” mianował go komendantem Szarych Szeregów na Litwie. Zaczął organizować tajne szkolenia wojskowe w Wilnie i na Litwie Kowieńskiej.

Był ścigany przez „Saugumę” i gestapo. W lutym 1942r. na dworcu w Wilnie został aresztowany i osadzony w wiezieniu na Łukiszkach. Przeszedł brutalne śledztwo.

----------------------
Każdy najmniejszy gest jest dla nas ogromnym wsparciem, ponieważ dzięki temu możemy pomóc większej ilości naszych podopiecznych Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" ⬇️⬇️⬇️
Ruszamy z naszą akcję "Zawsze z Wami - Bohaterami VIII" - organizacja zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych w domach naszych Bohaterów , organizacja wycieczek i koncertów dla naszych Bohaterów na terenie całego kraju.
Nr.konta: 61 1140 2004 0000 3902 7866 0327 z dopiskiem " Darowizna - Zawsze z Wami Bohaterami VIII
https://pomagam.pl/wep4mn
https://buycoffee.to/61114020040000390278660327
https://www.siepomaga.pl/paczka-dla-bohatera/wesprzyj
https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/
https://www.facebook.com/Holandia-Bazarek-Paczka-dla Wyświetl mniej

13 czerwca 1905 r. w Marguciszkach na Grodzieńszczyźnie urodził się ppłk. ANTONI OLECHNOWICZ ps. "METEOR", "POHORECKI", ...
13/06/2026

13 czerwca 1905 r. w Marguciszkach na Grodzieńszczyźnie urodził się ppłk. ANTONI OLECHNOWICZ ps. "METEOR", "POHORECKI", "LAWICZ", kapitan Wojska Polskiego, komendant garnizonu m. Wilno ZWZ, inspektor Rejonu Wieleńsko-Trockiego AK, komendant Okręgu Wileńskiego AK, ofiara mordu sądowego w stalinizmie.

Absolwent Gimnazjum św. Kazimierza w Nowej Wilejce. Absolwent Oficerskiej Szkoły Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, którą w 1929 r. ukończył w stopniu podporucznika. Od 1930 r. służył w 5 pułku piechoty Legionów w Wilnie. W 1932 r. został awansowany do stopnia porucznika. Absolwent Szkoły Nauk Politycznych w Wilnie i Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1937 r. został awansowany do stopnia kapitana. Od 1937 r. służył w sztabie 20 Dywizji Piechoty w Baranowiczach, a od 1939 r. w sztabie 33 Dywizji Piechoty (Rezerwowej).

W kampanii wrześniowej walczył w szeregach 33 Dywizji Piechoty (Rezerwowej). Dostał się do niewoli radzieckiej, z której zbiegł i powrócił do Wilna.

W czasie okupacji sowieckiej pracował jako sanitariusz w szpitalu zakaźnym. W listopadzie 1939 wstąpił do konspiracyjnej organizacji Komisariat Rządu, w której został mianowany szefem Wydziału Wojskowego. Po scaleniu Komisariatu Rządu z SZP był szefem I Oddziału SZP.

W sierpniu 1941 r. został mianowany komendantem ZWZ garnizonu na m. Wilno. W 1942 r. został mianowany inspektorem Rejonu Trocko-Wileńskiego AK i awansowany do stopnia majora. Od kwietnia 1944 r. dowódca I Zgrupowania Partyzanckiego AK, na czele którego wziął udział w operacji Ostra Brama w lipcu 1944 r.

Przewidując wrogie działania Sowietów, powrócił do konspiracji w Wilnie. W lipcu 1944 r. został szefem Oddziału I sztabu Komendy Okręgu Wileńskiego AK, a w styczniu 1945 r. szefem sztabu i zastępcą komendanta Okręgu Wileńskiego AK. W marcu 1945 r., pomimo formalnego rozwiązania AK, został komendantem Okręgu Wileńskiego AK. W kwietniu 1945 r. na rozkaz KG DSZ zarządził dyslokację oddziałów Okręgu Wileńskiego AK w głąb PRL. W czerwcu 1945 r. na spotkaniu z płk. JANEM MAZURKIEWCZEM ps. "RADOSŁAW" w Warszawie odmówił podporzadkowania się KG DSZ. W sierpniu 1945 r. po zakończeniu dyslokacji oddziałów Okręgu Wileńskiego AK ustanowił swoją siedzibę w Gdańsku. Na przełomie 1945 i 1946 r. podporządkowały mu się V Brygada Wileńska działająca na Pomorzu pod dowództwem mjr. ZYGMUNTA SZENDZIELARZA ps. "ŁUPASZKA" i VI Brygada Wileńska działająca na Białostocczyźnie pod dowództwem ppor. LUCJANA MINKIEWICZA ps. "WIKTOR".

W lutym 1947 r. przedostał się do Paryża. Po otrzymaniu instrukcji od Rządu RP na Uchodźstwie powrócił do kraju. W ramach Mobilizacyjnego Okręgu Wileńskiego AK prowadził ewidencję żołnierzy.

W czerwcu 1948 r. we Wrocławiu został aresztowany przez UB i osadzony w więzieniu mokotowskim w Warszawie. 2 listopada 1949 r. został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci.

Wyrok wykonano 8 lutego 1951 w więzieniu mokotowskim.

----------------------
Każdy najmniejszy gest jest dla nas ogromnym wsparciem, ponieważ dzięki temu możemy pomóc większej ilości naszych podopiecznych Stowarzyszenia "Paczka dla Bohatera" ⬇️⬇️⬇️
Ruszamy z naszą akcję "Zawsze z Wami - Bohaterami VIII" - organizacja zabiegów fizjoterapeutycznych i rehabilitacyjnych w domach naszych Bohaterów , organizacja wycieczek i koncertów dla naszych Bohaterów na terenie całego kraju.
Nr.konta: 61 1140 2004 0000 3902 7866 0327 z dopiskiem " Darowizna - Zawsze z Wami Bohaterami VIII
https://pomagam.pl/wep4mn
https://buycoffee.to/61114020040000390278660327
https://www.siepomaga.pl/paczka-dla-bohatera/wesprzyj
https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/
https://www.facebook.com/Holandia-Bazarek-Paczka-dla Wyświetl mniej

12 czerwca 2021 r. w Warszawie w wieku 99 lat zmarł prof. WITOLD KIEŻUN  ps. "WYPAD", podporucznik AK, uczestnik powstan...
12/06/2026

12 czerwca 2021 r. w Warszawie w wieku 99 lat zmarł prof. WITOLD KIEŻUN ps. "WYPAD", podporucznik AK, uczestnik powstania warszawskiego, profesor nauk ekonomicznych.

Urodził się 6 lutego 1922 r. w Wilnie. Syn lekarzy: WITOLDA i LEOKADII z BOKUNÓW. Po śmierci ojca wraz z matką zamieszkał w Warszawie. Absolwent Gimnazjum i Liceum im. księcia Józefa Poniatowskiego.

W czasie okupacji niemieckiej uzyskał dyplom technika na tajnej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki. Równolegle pracował jako szklarz. W 1939r. wstąpił do konspiracji. Służył w batalionie "Karpaty" Zgrupowania Pułku Baszta AK. W powstaniu warszawskim walczył jako strzelec oddziału specjalnego "Harnaś" batalionu „Gustaw” NOW-AK. Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej, Komendy Policji i parafialnego domu kościoła Świętego Krzyża. W październiku 1944 r. awansowany do stopnia podporucznika.

Po kapitulacji uciekł z niemieckiego transportu wiozącego powstańców do obozów jenieckich. Dostał się do Krakowa i nawiązał kontakt z AK. W marcu 1945r. został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu na Montelupich. W maja 1945r. przewieziony do łagru w Krasnowodsku w Turkmeńskiej SRR. W łagrze przeszedł zapalenie płuc, a w obozowym szpitalu zakaził się też tyfusem i świerzbem. Został przetransportowany do Polski i resztę kary odbywał w więzieniu UB w Złotowie.

W 1946r. na mocy amnestii został zwolniony z reszty odbywania kary. Ożenił się z DANUTĄ MAGRECZYŃSKĄ ps. "JOLA", uczestniczką powstania warszawskiego (kompania "Anna" batalion "Gustaw"). Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1964r. został doktorem, w 1969r. doktorem habilitowanym, a 1975r. - profesorem nauk ekonomicznych. Kierownik Zakładu Prakseologii PAN. W latach 80. wykładał w Temple University w Filadelfii i Universite de Montreal.

Adres

Ulica Sambora 4
Szczecin
70-232

Telefon

+48508182185

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Paczka dla Bohatera umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Paczka dla Bohatera:

Udostępnij