13/06/2026
Trzy lata temu, 13 czerwca 206 r. na wieczna wartę odszedł Pan Major RYSZARD WAGNER ps. "KAROL", polski sędzia zawodów, jeździeckich, doktor nauk rolniczych, członek Szarych Szeregów, uczestnik powstania warszawskiego (strzelec w kompanii wartowniczej pułku "Baszta" na Mokotowie), założyciel Związku Powstańców Warszawskich, podopieczny i przyjaciel "Paczki dla Bohatera".
Urodził się 27 lipca 1930 r. Wychował się w Warszawie. Do wybuchu II wojny światowej uczył się w Szkole Powszechnej im. Ziemi Mazowieckiej w Warszawie. Działał w ZHP.
W czasie okupacji niemieckiej uczył się legalnie w zawodowej szkole stolarskiej i równolegle na tajnych kompletach. W 1942 r. za pośrednictwem drużynowego z ZHP BOGDANA KAMIEŃSKIEGO ps. "MACIEJ" wstąpił do Szarych Szeregów. Został przydzielony najpierw do Zawiszaków, a potem do Bojowych Szkół. Brał udział w akcjach małego sabotażu m.in. malowaniu znaków na murach, wrzucaniu śmierdzących substancji do kin, szkicowaniu tajnych przejść między budynkami oraz przeszedł szkolenie z obsługi broni.
W powstaniu warszawskim walczył jako strzelec kompanii wartowniczej pułku "Baszta" na Mokotowie. W czasie przewożenia amunicji rikszą w sierpniu 1944 r. został ciężko poparzony materiałami wybuchowymi i trafił do Szpitala Sióstr Elżbietanek.
Po upadku powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, lecz zdołał uciec z niemieckiego transportu. Dotarł do Włoch, gdzie jego rodzice mieli dom.
Po II wojnie światowej studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Związku "Wici". W 1949 r. został relegowany z uczelni na działalność w AK. Po relegowaniu ze studiów pracował m.in w pracowni czyszczenia zamszów, w wytwórni nagrobków. Za namową dr JANA ŻABIŃSKIEGO zaczął studiować zaocznie zootechnikę na SSGW, a potem ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał stopień doktora nauk rolniczych.
Jego życiową pasją były konie. Był cenionym sędzią jeździectwa sportowego oraz autorem przełomowej książki pt. "„Wpływ Szkół Jeździeckich, Budowa Rzędu Końskiego na ziemiach polskich”.
Założyciel i pierwszy prezes Związku Powstańców Warszawskich. Przewodniczący Rady Krajowej i Środowiska Warszawskiego „Synów Pułku”.
Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem za Zasługi dla ZHP z mieczami.
Panie Majorze, pamiętamy i dziękujemy...
Cześć Jego Pamięci