17/05/2026
17 maja to dzień, w którym łączą się dwie ważne daty: IDAHOBIT (Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii) oraz Dzień Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS. Obie przypominają o walce z wykluczeniem, potrzebie empatii i cenie, jaką wielu zapłaciło za prawo do bycie sobą.
IDAHOBIT upamiętnia 17 maja 1990 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie wykreśliła homoseksualizm z listy chorób psychicznych. To dzień solidarności ze społecznością LGBTQIA+ oraz globalny apel o szacunek, równość i koniec dyskryminacji.
W związku z upamiętnieniem ofiar zmarłych na AIDS na naszym patchworku wykonanym przez osoby wolontariackie (Lu, Agata, Wiktor, Michalina) tym roku znajduje się wspomnienie o postaci Gerarda Wilka, jednego z najwybitniejszych polskich tancerzy baletowych, ikony Teatru Wielkiego w Warszawie i gwiazdy telewizyjnych choreografii lat 60. i 70.
Jako homoseksualny artysta w realiach PRL-u, Wilk wyjechał na Zachód i miestety, u progu lat 90. padł ofiarą globalnej epidemii i zmarł w 1995 roku w Paryżu w wieku 51 lat z powodu powikłań związanych z AIDS. W tamtych czasach choroba ta, z powodu homofobii i niewiedzy, wiązała się z ogromnym wykluczeniem społecznym.
Dziś wspominamy wszystkie ofiary AIDS i głośno sprzeciwiamy się uprzedzeniom. Takie wartości jak wolność, tolerancja i solidarność są nam potrzebne każdego dnia.