08/03/2026
Jakiś czas temu pojawił się na FB, na prywatnym koncie Pani Diany Nowek właścicielki Instytutu Komunikacji Niewerbalnej wpis, który w pewnej części dotyczył krytyki mojej osoby. Zostałem w nim nazwany hejterem i stalkerem. Niestety, zgodnie z prawem, nie mogę załączyć ani linku, ani screenów z rzeczonego posta, gdyż ów wpis miał status „tylko dla znajomych”.
Jednak czuję się w obowiązku odnieść się do kilku kwestii, które Pani Diana Nowek poruszyła w swoim poście.
1. Na wstępie. Stalking i hejt to poważne zarzuty, na które warto mieć konkretne dowody, inaczej bezpodstawne zarzucanie komuś tych czynów stanowić może przestępstwo. Rzeczowa i merytoryczna krytyka nie jest hejtem, mimo, że może czasami urażać wrażliwe ego krytykowanego
2. Co do komentarza Pani Nowek do mojego, jedynego utrzymanego w lekko ironicznej formie posta o „całych dniach spędzanych przez autorkę na przesłuchaniach”, w którym to komentarzu poddaje pod wątpliwość moje kompetencje w materii przesłuchań, zaryzykuje tezę, że moja wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie są większe niż suma wiedzy i doświadczeń wszystkich osób zaangażowanych w post Pani Diany Nowek, z nią samą na czele. Wystarczy trochę poszukać i poczytać w Internecie. Dla bardziej leniwych – 10 lat byłem oficerem śledczym w służbach specjalnych, ukończyłem szkolenie FBI z zaawansowanych technik przesłuchań i zostałem certyfikowany przez Departament Sprawiedliwości USA, wdrażałem tę metodę w ABW, przeszkoliłem z prowadzenia przesłuchań setki osób w czasie służby i po odejściu na emeryturę. Zajmuję się w dalszym ciągu szkoleniami z przesłuchań, prowadzenia rozmów i analizy behawioralnej. I co podobno istotne, Pani Diana Nowek nie jest moją biznesową konkurencją.
3. Dobra rada dla wszystkich komentujących, nim dacie się Państwo ponieść emocjom, wywołanym manipulacyjnymi zabiegami i rzucicie się do klawiatury dać upust gniewnemu wsparciu „pokrzywdzonej” osobie, przynajmniej spróbujcie sprawdzić, jak może wyglądać druga strona medalu. Wnikliwość to niezbędna cecha każdej analizy, a emocje zawsze zakłócają racjonalną ocenę rzeczywistości. Polecam też spojrzeć w lustro i poszukać tam oznak skutków reguły konsekwencji, manipulacji autorytetem i autodeprecjacją.
4. Pani Diana Nowek, dawno temu, na początku swojej kariery pojawiła się na moim szkoleniu z prowadzenia rozmów i analizy behawioralnej w procesie wykrywania kłamstwa, potem uczestniczyła w kilku innych szkoleniach, które prowadziłem. Nie odwrotnie, mimo, że podobno i takie sugestie się pojawiły. Warto wspomnieć, że szkolenia z Analizy wiarygodności tekstu metodą FBI, które prowadziłem nie ukończyła, była jedynie świadkiem tych zajęć i otrzymała ode mnie materiały szkoleniowe.
Potem, jak się dowiedziałem, sama zaczęła prowadzić szkolenia z tej metody. Mam opinie uczestników tego szkolenia i nie są one, mówiąc dyplomatycznie, zbyt pochlebne.
Niedawno, na stronie Instytutu pojawiła się hybryda tego szkolenia, jako całkowicie nowego i pierwszego w Polsce. Ciekawe na równi z tym jak nieprawdziwe.
5. Kilka lat temu, zapewne uznając moje kompetencje (a jednak), Pani Nowek zaprosiła mnie do współtworzenia pierwszej edycji Akademii Profilowania Behawioralnego, jako wykładowcę i autora materiałów szkoleniowych. Mieliśmy na tę okoliczność spisaną stosowną umowę. Z owej umowy wynikało jednoznacznie, że dostarczone i użyte na zajęciach przeze mnie materiały mogą być wykorzystane tylko podczas tej pierwszej edycji Akademii. Jak się później okazało, w drugiej edycji zajęć już nie prowadziłem, za to materiały mojego autorstwa były wykorzystywane jak najbardziej. Zresztą moje dane i wizerunek także - w czasie reklamy drugiej edycji, i na stronie Instytutu Komunikacji Niewerbalnej, mimo braku na to mojej zgody.
6. W kwestii prawa autorskich - analiza behawioralna, analiza wiarygodności tekstu i wszelkie z nimi pokrewne dziedziny są już od lata dobrze opisane w literaturze, zwłaszcza anglojęzycznej. Obecnie na naszym rynku szkoleń z tej tematyki trudno jest znaleźć materiały nie nawiązujące w większym bądź mniejszym stopniu do anglojęzycznych źródeł. Roszczenie sobie praw autorskich, np. do przepisanych tez z książek P. Ekmana, czy materiałów szkoleniowych FBI, to co najmniej etyczne nadużycie. Podobnie korzystanie 1 do 1 z cudzej pracy, jaką jest prezentacja, mimo że są w tej pracy treści znane i publikowane. Moje prezentacje mają na tyle indywidualny, łatwo rozpoznawalny charakter, że bez trudu można obalić tezę, że, materiały wykorzystywane w kolejnej edycji Akademii Profilowania Behawioralnego, były innego autorstwa niż moje. Co znamienne nie jestem jedynym ekspertem współpracującym z Panią Dianą Nowek przy Akademii, którego dotknął ten los.
7. Jakiś czas temu, w swoich dwóch postach na FB i na LinkedIn zadałem Pani Dianie Nowek kilka konkretnych pytań, wynikających z wątpliwości, jakie mogą się nasuwać, każdemu, kto, choć czasami, z uwagą przeczyta wpisy na jej licznych stronach www i profilach w mediach społecznościowych, i często ewoluujące opisy jej kompetencji i dokonań. Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Jedynym efektem były zmiany we wpisach usuwające co bardziej kontrowersyjne i budzące wątpliwości treści, i dwukrotne wezwanie przedsądowe do zaprzestania naruszania jej dóbr osobistych.
8. Jedna z osób komentujących post Pani Nowek, jest znana mi osobiście, w odróżnieniu od wszystkich innych, dlatego też o niej wyjątkowo wspomnę. Chcąc zapewne zamanifestować swoje oddanie i wsparcie autorce posta obdarzyła mnie, rzecz jasna nie po imieniu, bo do tego nikomu nie starczyło odwagi, kilkoma niewyszukanymi epitetami. Sądzę, że władze renomowanej uczelni, na której owa osoba jest zatrudniona, próżno mogłyby szukać powodów do dumy z tego, jak w przestrzeni publicznej wypowiada się jej pracownik dydaktyczny i naukowy. Bo dojrzałość, owa Osobo, polega między innymi na ważeniu słów, a jak już się nie uda, to na gotowości brania za nie odpowiedzialności.
Poniżej załączam linki do moich wpisów na temat Pani Diany Nowek
https://www.linkedin.com/pulse/psychologist-piotr-sudnik-klmnf/
https://www.linkedin.com/posts/piotr-sudnik-5ab53a296_gdyby-wr%C4%99czano-mi%C4%99dzynarodow%C4%85-nagrod%C4%99-nerona-activity-7435032499547701248-NgsI?utm_source=social_share_send&utm_medium=member_desktop_web&rcm=ACoAAEegVdMBNYMR29w2yqfHMqc4hZPAFmysqaM
https://www.linkedin.com/posts/piotr-sudnik-5ab53a296_np2abrkonsultingabrszkolenia-szkolenieabrwykrywanieabrkagkamstwa-activity-7289670703312723968-aAbA?utm_source=social_share_send&utm_medium=member_desktop_web&rcm=ACoAAEegVdMBNYMR29w2yqfHMqc4hZPAFmysqaM
Pozdrawiam
Piotr Sudnik