27/03/2026
Polecam do przeczytania
💬Jedni mówią: „dzieci powinny mieć obowiązki, bo życie”.
🗯Inni: „u mnie ich nie było i jakoś sobie radzę”.
I wiecie co… oba te głosy są prawdziwe! Ale...
Mówią o czymś trochę innym.
Bo pytanie nie brzmi:
czy dzieci powinny mieć obowiązki.
Zamiast tego, lepiej zadać pytanie, które brzmi:
Jakie doświadczenie, chcemy wzmacniać, czy obowiązek czy zaangażowanie we wspólne dbanie?
Czy to jest: „zrób, bo masz zrobić”
czy raczej
„jesteś ważną osobą w naszym domu”.
To robi ogromną różnicę.
Bo dziecko naprawdę NIE uczy się odpowiedzialności z listy zadań.
Uczy się jej z relacji, że ma wpływ, że może dołożyć swoje starania.
Nie uczymy się niczego z przymusu, ale z relacji- już tak.
Z tego, że ktoś pokaże, że jest istotne. Że to, co robi, ma znaczenie.
Że jego wkład się liczy.
I tak — badania pokazują, że dzieci włączane w życie domowe: lepiej radzą sobie później w dorosłości,
są bardziej samodzielne,
łatwiej wchodzą w relacje i współpracę.
Ale… (i to jest ważne)
to działa wtedy, kiedy nie jest to przymus czy tresura w imie "bo tak mówię!"
Bo jeśli obowiązki są tylko: kontrolą, presją, ciągłym „znowu nie zrobiłeś” to dziecko nie uczy się odpowiedzialności.
Uczy się unikania.
Albo buntu.
A przecież nie o to chodzi, prawda?
Z perspektywy rozwoju dziecka to jest bardzo proste:
dzieci uczą się przez bycie z nami.
Przez robienie razem.
Przez obserwowanie.
Nie przez wykłady.
Nie przez listy na lodówce.
Dlatego małe dziecko „pomaga”, choć rozsypie więcej niż posprząta.
Dlatego siedmiolatek może już coś realnie zrobić.
Dlatego nastolatek… nadal potrzebuje relacji, nie tylko wymagań.
A to buduje się zupełnie inaczej.
Nie przez „musisz”,
SPRÓBUJ:
nie tylko przez: „zróbmy to razem”
„dzięki, że pomagasz”,
„widzę, że się starasz”.
To są małe rzeczy.
Ale to z nich rośnie dorosłość.
I może zamiast pytać: „jak zmusić dziecko do obowiązków”
warto czasem zapytać: „czy moje dziecko czuje, że jest ważną osobą w naszym domu?”
Bo jeśli czuje…
to naprawdę najlepszy początek, aby pokazać jak dbać i sobie pomagać.
Pozdrawiam od serducha ❣️
Dr Kamila Olga- psycholog