13/05/2026
🌍CYKL: Tego Nie Wiedziałeś O Afryce🌍
Odc. 2 : „Co jadają Kenijczycy ?”🇰🇪
Kuchnia kenijska urzeka swoją prostotą.
W tej prostocie praktycznie wszędzie, poza bardzo dużymi miastami, można spotkać te same potrawy.
W domach na prowincji raczej nie ma lodówek, więc wszystko jada się przygotowane na świeżo i raczej na ciepło.
Co zjeść na ŚNIADANIE❓
👉 Pierwszy posiłek to z reguły jajka oraz gotowana, kukurydziana mamałyga zwana ugali, która przeważnie zastępuje chleb. Ugali odrywa się rękoma po kawałku od wielkiej, ugotowanej bryły i macza w sosie lub miesza z warzywami.
👉 Czasami w ramach dodatku do śniadania można spotkać chapati. Chapati to wywodzące się z Indii puszyste naleśniki wypiekane na gorąco. Chapati może zastąpić chleb lub być naleśnikiem z owocami na słodko. Mniam…
👉 Spośród warzyw powszechne są pomidory, które na straganach można kupić z jakiegoś powodu tylko w jajowatym kształcie. Warto też spróbować gotowanych bananów oraz gotowanych batatów, których smak po ugotowaniu jest nam Europejczykom trudny do określenia😊
👉 Do picia - oczywiście herbata z mlekiem. Kenia jest największym eksporterem herbaty na świecie.
Co zjeść na OBIAD❓
👉 W Kenii raczej nie występują posiłki kilkudaniowe. To, co w Europie nazywamy zupą, w Kenii jest sosem. W sosie tym maczamy robione w palcach kulki z oderwanej kaszy ugali. Wspomniana mamałyga z ugali z reguły zastępuje ulubione w Polsce ziemniaki.
👉 Mięso jada się rzadko. Czasami jest to 2 razy w tygodniu i przeważnie bywa to wyhodowany przy domu kurczak lub wołowina ze straganu😁
👉 W ramach warzyw można zjeść sukuma wiki, której nazwa w suahili znaczy „zapchaj tydzień”, a wyglądem przypomina jarmuż. Wszędzie zjemy też kaczumbari, czyli pomidory z cebulą oraz kolendrą. Powszechnie i w dużych ilościach dostępna jest biała kapusta na ciepło lub zimno oraz gotowana, czerwona fasola.
👉 W ramach ciekawostki - powszechne w Polsce czerwone buraki, w Kenii są trudno dostępne, raczej drogie i uchodzą za warzywo luksusowe.
Co na Ząbek PO POŁUDNIU …❓
👉 Warto spróbować Mandazi.
Mandazi to trójkątne bułeczki, robione z miękkiego ciasta smażonego na głębokim tłuszczu. Z reguły spotkamy je lekko słodkie, a czasami nawet z różnym nadzieniem.
👉 Jeżeli ktoś woli wytrawny smak, to musi spróbować samosy. Samosa lub bardziej lokalnie sumosa, to trójkątne pierożki z chrupiącego ciasta, najczęściej nadziewane lekko pikantną wołowiną lub warzywami.
👉 Będąc w Kenii obowiązkowo należy spróbować smaku mango, które mogą być duże lub małe, bardziej żółte lub zielono-czerwone. Ich smak jest czymś, co pozostaje we wspomnieniach na zawsze. Sezon na mango przypada podczas europejskiej zimy. W innych miesiącach niestety mango jest trudno dostępne. Powszechnie dostępne są słodkie i soczyste ananasy oraz arbuzy zwane melonami. Miłośnicy orzechów muszą koniecznie spróbować kenijskich, malutkich orzeszków ziemnych, zwanych ground nuts, które można łatwo kupić prażone na świeżo na straganach.
👉 A na koniec rarytas ze straganu …czyli MATUMBO. Ten przysmak to drobno pokrojone różne zwierzęce wnętrzności oraz flaczki smażone w tempurze na głębokim tłuszczu. Doznania dla podniebienia pierwsza klasa. Do tego można dokupić na straganie frytki ze świeżych ziemniaków albo pieczoną kukurydzę.
Co jest bardzo interesujące, w Kenii prawo pozwala jeść krokodyle, wielbłądy oraz strusie. Natomiast zabronione prawem jest jedzenie: żyraf, gazeli, antylop oraz zebr. Nie jest to raczej duża strata, ponieważ ich mięso uchodzi za bardzo twarde.
Kto pojedzie do Kenii, na pewno nie wróci rozczarowany🇰🇪
Doznania kulinarne są pewne na 💯 %‼️
❤️Wspieraj z nami nasz Dom Dziecka w Kenii❤️
FUNDACJA ZWYCIĘZCY
26 1910 1048 2669 5269 5076 0001
Erste Bank Polska S.A.