Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelnie HISTORIA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ

Ruch przeciwpożarowy w Strzelnie datuje się od 1883 roku. Umieszczono ją w wozowni późniejszego sołtysa Andrzeja Białk.

Bezpośrednią przyczyną jego zaistnienia był pożar sześciu gospodarstw w roku 1882. Pierwszą obronę przed pożarami nazwano "Pflichtfeurrwehr" (wieś była pod zaborem pruskim). Po pięciu latach zakupiono dla wsi za 120 talarów sikawkę ręczną na czterech kołach na zaprzęg dwóch koni. Pierwszym ogniomistrzem został Jan Kopke – kowal. W roku 1901 wybudowano pierwsze pomieszczenie na sprzęt pożarniczy.

13 sierpnia 1933 założono oficjalnie Ochotniczą Straż Pożarną– według statutu ogólnokrajowego. Pierwszym naczelnikiem był Artur Mischke. Straż wówczas liczyła 14 członków czynnych i 10 wspierających. W roku 1934 powiększono drewnianą remizę. Od 1935 roku straż zobowiązała się do corocznego zamawiania intencji mszalnych 4 maja do św. Floriana. W roku 1935 pierwszym prezesem został Józef Mischke. Trzy lata później wszyscy strażacy zostali wyposażeni w mundury i czapki. Jeszcze przed II wojną światową OSP Strzelno uzyskiwało wiele dyplomów i pochwał oraz nagród rzeczowych za rozwój i umacnianie bojowe. Po nastaniu okupacji zabroniono wszelkiej działalności. Dopiero w roku 1941 Niemcy zorganizowali we wsi straż obowiązkową (mężczyźni 16-60 lat). W ogóle należy podkreślić fakt bardzo starannie prowadzonej dokumentacji w tej organizacji. Od roku 1965 zachowane są dokumenty z corocznych zebrań sprawozdawczo-programowych. W związku z powyższym, opracowanie Ochotniczej Straży Pożarnej dokonam w dwóch okresach: 1945-73 (na podstawie kroniki),oraz 1974-2000 (na podstawie corocznych sprawozdań). Lata 1945-73
Po wojnie okazało się , iż dokumenty straży, takie jak: książka członkowska, książka kasowa oraz protokularz, przechowywał pieczołowicie jej sekretarz przedwojenny Augustyn Tocke. Zakupiono motopompę. Pozostały sprzęt strażacy zebrali z terenów wojskowych we Władysławowie. Pierwszym prezesem powojennym, wybranym 2 września 1945 roku został druh Albert Patock. Nowy zarząd zakupił 12 kompletów mundurów za występy teatralne i orkiestry dętej OSP (zespołów powstałych jeszcze przed wojną). Za pieniądze zebrane w znacznej części od społeczeństwa Strzelna, OSP kupił pierwszy samochód marki "Phenomen". Ów samochód zarabiał na utrzymanie straży poprzez transport na rzecz miejscowej Gminnej Spółdzielni. Dzięki temu straż zakupiła m.in. nowy samochód typu ?Mercedes?. W roku 1952 powstała pierwsza sekcja żeńska. W jej skład weszły: Teodora Ellwart, Irena Dettlaff, Emilia Dettlaff, Maria Patock, Anna Dettlaff, Elżbieta Żaczek, Eleonora Szczodrowska, Maria Białk i Elżbieta Parchem. W tymże roku podjęto również decyzję o konieczności przeprowadzania dwukrotnie w roku (w kwietniu i przed żniwami) pogadanek z młodzieżą w przedszkolu, szkole i mieszkańcami na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dalszymi zabiegami prewencyjnymi były corocznie prowadzone kontrole w obejściach gospodarskich i mieszkalnych. Dzięki dobrze zorganizowanej współpracy ze społeczeństwem w latach 1937-73 we wsi zaistniały jedynie trzy pożary. W latach 50 tych strażacy podjęli starania o zabezpieczenie zasobów wody dla celów gaśniczych. Przy pomocy mieszkańców i PZU został on odmulony i ogrodzony. W roku 1960 powołana została pierwsza sekcja młodzieżowa, którą stanowiło 9 młodych strażaków (do lat 18): Józef Tocki, Henryk Gruszka, Wojciecjh Tocki, Zygmunt Dettlaff, Leon Litwin, Gerard Parchem, Eugeniusz Dalkowski, Alfons Dettlaff i Jerzy Borski. W tymże roku, w związku z zamiarem budowy nowej remizy strażackiej (która aktualnie służy strażakom), w poczet OSP zapisało się 18 członków wspierających. W ogóle straż pożarna miała w środowisku znaczący prestiż, stąd bycie w jej szeregach należało do dobrego tonu. Wśród nowych członków znaleźli się m.in. Alojzy Stencel (kierownik szkoły), Tadeusz Guz (organista) czy Zenon Szampanti (lekarz). Po dwóch latach (1962) oddano do użytku piękny budynek remizy strażackiej. Wybudowano go dzięki pomocy finansowej PZU, Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, Komendy Straży Pożarnej oraz ofiarnej pracy społecznej strażaków i mieszkańców Strzelna. Podczas otwarcia strażnicy OSP Strzelno otrzymała nowy wóz bojowy marki Star 25. Otwarcie nowej remizy spowodowało, iż już 11 września tego roku Strzelno gościło uczestników ogólnopolskiej kursokonferencji oficerów strażackich, organizowanej przez Zarząd Główny OSP w Warszawie. W roku 1965 OSP Strzelno otrzymało nagrodę 16 stolików i 68 krzeseł za konkurs ?Strażacy w czynach społecznych?. Strażacy m.in. modernizowali remizę ogradzali i w należytym stanie utrzymywali posesję oraz zbiornik przeciwpożarowy Pięć lat później za bardzo dobrą działalność kulturalno-oświatową oraz przeciwpożarową jednostka otrzymała 20 mundurów wyjściowych dla strażackiej orkiestry dętej, która w tym czasie była chlubą strażaków. Do lat 60 tych, w ramach kulturalnej rozrywki, organizowano zabawy taneczne. Od roku 1951 na terenie powiatu przeprowadzano manewry i zawody sportowo-pożarnicze. W omawianym okresie największy sukces Strzelno uzyskało w roku 1959, zajmując III miejsce w województwie gdańskim, ponadto w 1957 roku w Celbowie oraz 1959 roku w Strzelnie, zajęli I miejsca w zawodach powiatowych. W roku 1973 straż liczyła 33 członków zwyczajnych oraz 17 wspierających. W skład zarządu wchodzili m.in. A.Patock (prezes), Paweł Tocki (naczelnik), Jan Ellwart (sekretarz), Leon Ceszke (skarbnik) i Konrad Krasnicki (gospodarz). W latach 70 tych na komendanta gminnego Związku OSP powołano czołowego działacza strzeleńskiego druha Pawła Tocke. W 1975 roku miał on zaszczyt reprezentować województwo gdańskie na Zjeździe Głównym Związku OSP w Warszawie. Lata 1976-2000
W roku 1978 długoletni prezes A.Patock, ze względu na sędziwy wiek (80 lat), zrezygnował ze swojej funkcji. Strażacy obrali go jednak dozgonnym prezesem honorowym. Jego miejsce zastąpił dotychczasowy v-ce prezes Jan Szankin. W roku 1981 sekretarzem został Ryszard Marzejon, a dwa lata później ze względu na chorobę P.Tocke, nowym naczelnikiem został Czesław Renusz. Powyższe zmiany spowodowały, iż na początku 80 tych lat, nastąpił nowy duch w jednostce. Spowodowało to znaczne ożywienie organizacyjne, nastąpił klimat do aktywnego uczestnictwa. Sprzyjały temu również zbliżająca się 100 rocznica istnienia ochrony przeciwpożarowej w Strzelnie. Z tej okazji w roku 1983 dokonano generalnego remontu i modernizacji remizy strażackiej. Ponadto odbyły się też wielkie uroczystości jubileuszowe, podczas których miejscowa jednostka została uhonorowana sztandarem, ufundowanym głównie przez mieszkańców Strzelna. OSP Strzelno odnosiło znaczne osiągnięcia we współzawodnictwie, największe to: pierwsze miejsce w województwie gdańskim w roku 1984, oraz drugie miejsce w roku 1985. W omawianym okresie, w dobie rozwijającej się techniki, strażacy Strzelna intensywnie brali udział w różnych szkoleniach techniczno-operacyjnych. Również pod względem gotowości bojowej, jednostka oceniana była bardzo pozytywnie. Te czynniki, jak również ogólna aktywność organizacyjna, osiągnięcia sportowo-pożarnicze oraz lokalizacja środowiska spowodowały, iż w roku 1997 OSP Strzelno zostało włączone do Krajowego Systemu Ratowniczego. Spore sukcesy , na zawodach sportowo – pożarniczych odnosiła reaktywowana w roku 1985 sekcja młodzieżowa. Na przykład w okresie lat 1995-2000 ?młodzieżówka? do lat 18, trzykrotnie zwyciężyła w gminie Puck.. Od roku 1986, niemalże zawsze w ścisłej czołówce na gminnych i rejonowych zawodach sportowo-pożarniczych byli dorośli strażacy. Tak jak za dawnych lat, OSP prowadziło działalność prewencyjną i propagatorską w zakresie ochrony przeciwpożarowej wśród młodzieży. Pogadanki, Dni Otwartej Remizy, projekcje filmowe, konkursy i wystawy plastyczne, czy pokazy strażackie to podstawowe formy popularyzowania ochrony p.poż. dla młodego pokolenia w tutejszym środowisku. Dla chętnych organizowano drużyny młodzieżowe (do lat 15 ), które brały udział w zlotach młodzieżowych drużyn pożarniczych w Osłoninie. W szkołach organizowano turnieje wiedzy przeciwpożarowej. Największy sukces mieszkańca Strzelna, to drugie miejsce w województwie i siódme w kraju Andrzeja Bistram. W ramach profilaktyki wśród dorosłych, organizowane są – jak już wspomniano – kontrole zabudowań gospodarskich, pogadanki na zebraniach wiejskich oraz wizualną propagandę przeciwpożarową, poprzez plakaty w miejscach publicznych. W działalności strażackiej poczesne miejsce zajmuje wciąż kultura. W latach 70 tych miejscowa orkiestra dęta występowała pod szyldem OSP. Podobnie było w roku 1987, kiedy to wspomniany zespół brał udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ciechanowie. m.in udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Strażackich Orkiestr Dętych w Ciechanowie. W roku 1981, w ramach współzawodnictwa, strażacy Strzelna wspólnie z OSP Mieroszyno zorganizowali Dożynki Gminne połączone z Turniejem Wsi. Nagrodę władz gminnych przeznaczono na odmulenie zbiornika wodnego. Trzy lata później miejscowi strażacy byli współorganizatorami Dożynek Gminnych w Strzelnie. W ogóle OSP Strzelno, zawsze aktywnie włączała się do organizacji imprez kulturalnych i sportowych w środowisku. Przykładem mogą być tradycyjne ?Sobótki?, ?Ścinania Kani?, festyny wiejskie a także uroczyste … starty międzynarodowych maratonów Ziemi Puckiej (od połowy lat 90 tych). Pod koniec tychże lat, dla rodzin strażackich organizowano pikniki plenerowe. W latach 80 tych częste były zabawy taneczne, w 90 tych organizowano zazwyczaj wieczorki strażackie, nieraz w ramach Tygodnia Ochrony Przeciwpożarowej na początku maja. Jak już wspomniano, strażacy w Strzelnie prowadzą starannie swoją dokumentację z działalności. Ten przyczynek sprawił, iż w roku 1997 z okazji 100 rocznicy urodzin nieżyjącego już wówczas, honorowego prezesa i kronikarza wsi A.Patocka, otwarto Izbę Pamiątek Strażackich. Eksponowane są w niej stare dokumenty, zdjęcia archiwalne, mundury różnych okresów, trofea z ?tamtych lat?, oraz niektóre wyposażenie, które było kiedyś w użyciu. Ponadto, co jest godne podkreślenia, następcy A.Patocka, jak Ryszard Marzejon i autor niniejszej pracy, prowadzą zapiski w coraz nowszych kronikach. Opasłe są również albumy ze zdjęciami. Warto zaznaczyć, iż mundury strażackie co roku uświetniają uroczystości religijne takie jak: warta przy Grobie Pańskim oraz Procesja Bożego Ciała. Zgodnie z tradycją, każdego roku 4 maja, z okazji św. Floriana, brać strażacka spotyka się na mszy św., aby uczcić swoje święto. Jest ono zwykle okazją do pogawędek przyjacielskich, które podtrzymują więzi międzyludzkie, a są one u strażaków bardzo cenione. Od kilku lat, wprowadzono tutaj m.in. zwyczaj składania życzeń (poprzez wysłanie kartki) z okazji rocznicy urodzin. Istotną rolę w działaniu każdej organizacji odgrywa jej zarząd. Stąd chciałbym nadmienić, iż w roku 1989 funkcję prezesa objął Ryszard Marzejon, a w latach 1996-2000 strażą dowodził kolejny prezes Józef Żaczek. Autor niniejszej pracy był sekretarzem w latach 1989-90 oraz 1996-2000. Na zakończenie, chciałbym dodać, iż dwóch strażaków Strzelna: Albert Patock i Alfons Dettlaff zostało uhonorowanych najwyższymi odznaczeniami strażactwa ochotniczego ?Złotym Znakiem Związku OSP?. Ostatni z wymienionych otrzymał go z rąk prezesa Zarządu Głównego OSP Waldemara Pawlaka w roku 1998. Historia autorstwa Brunona Ceszke.

🚨 ALARM – zabezpieczenie rejonu operacyjnego 📅 27.05.2026 r. ⏰ 22:39📍 Puck, ul. MestwinaWczoraj o godzinie 22:39 nasza j...
28/05/2026

🚨 ALARM – zabezpieczenie rejonu operacyjnego
📅 27.05.2026 r. ⏰ 22:39
📍 Puck, ul. Mestwina

Wczoraj o godzinie 22:39 nasza jednostka została zadysponowana do Pucka na ul. Mestwina celem zabezpieczenia rejonu operacyjnego Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.
W tym czasie wszystkie zastępy JRG prowadziły działania przy pożarze budynku jednorodzinnego we Władysławowie.

Podczas zabezpieczenia rejonu w Pucku nasza jednostka została zadysponowana do pożaru traw i krzaków w Strzelnie przy ul. Łąkowej.
Po dojeździe na miejsce zastaliśmy już działający zastęp z Ochotnicza Straż Pożarna w Łebczu. Wspólnie przystąpiliśmy do działań gaśniczych.

Po zakończeniu działań wróciliśmy do Pucka celem dalszego zabezpieczenia rejonu operacyjnego.

Do koszar powróciliśmy około godziny 02:00.

8 maja 2026 roku swoje 60-te urodziny obchodził Naczelnik OSP w Strzelnie – dh Roman Dettlaff. Z tej okazji uroczystość ...
25/05/2026

8 maja 2026 roku swoje 60-te urodziny obchodził Naczelnik OSP w Strzelnie – dh Roman Dettlaff.

Z tej okazji uroczystość odbyła się 22 maja 2026 roku, na którą zaproszona została delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie. Złożono Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, pogody ducha i wszelkiej pomyślności. Niech św. Florian otacza Cię swoją opieką, a Twoja bezinteresowna służba na rzecz Straży Pożarnej i lokalnej społeczności będzie źródłem satysfakcji i dumy! 😊

Miłą niespodziankę przygotowali również druhowie z jednostki OSP 🔥🚒

🚒👨‍🚒 Odwiedziny przedszkolaków w naszej remizie 🧸Dziś naszą jednostkę odwiedziły dzieci z Przedszkole Niepubliczne "Kubu...
12/05/2026

🚒👨‍🚒 Odwiedziny przedszkolaków w naszej remizie 🧸

Dziś naszą jednostkę odwiedziły dzieci z Przedszkole Niepubliczne "Kubuś Puchatek" w Strzelnie. Podczas wizyty najmłodsi mogli z bliska zobaczyć nasze wozy bojowe, poznać sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz dowiedzieć się, na czym polega służba strażaka.

Największą atrakcją okazała się możliwość podania prądu wody i wcielenia się choć na chwilę w rolę strażaka 🚒💦

Dziękujemy za miłe odwiedziny, wspólnie spędzony czas oraz piękne podziękowanie 😊

Dziękujemy również druhom za poświęcony czas i zaangażowanie 😊

Zabezpieczenie Energa II Biegu Europejskiego w Pucku 🏃🏃‍♀️🏃‍♂️10 maja 2026 r. druhowie naszej jednostki zabezpieczali wy...
10/05/2026

Zabezpieczenie Energa II Biegu Europejskiego w Pucku 🏃🏃‍♀️🏃‍♂️

10 maja 2026 r. druhowie naszej jednostki zabezpieczali wyznaczone miejsca na trasie Energa II Biegu Europejskiego w Pucku. Czuwaliśmy nad bezpieczeństwem uczestników oraz sprawnym przebiegiem całego wydarzenia.

Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim służbom za dobrą współpracę podczas działań! 👨‍🚒

🚨ALARM - pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym. 📅 09.05.2026 r. ⏰ 10:56📍Mieroszyno, ul. Słoneczna ...
09/05/2026

🚨ALARM - pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym.
📅 09.05.2026 r. ⏰ 10:56
📍Mieroszyno, ul. Słoneczna

Dzisiaj nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym.

Nasz zastęp jako pierwszy przybył na miejsce zdarzenia i przystąpił do działań polegających na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącej się sadzy oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego.
W trakcie działań dokonano kontroli przewodu kominowego przy użyciu kamery termowizyjnej, a także sprawdzono stężenie gazów niebezpiecznych przy użyciu miernika wielogazowego.

🚒 Siły i środki:
- GCBA 5/32 MAN OSP Strzelno
- Ochotnicza Straż Pożarna w Mieroszynie
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pucku

🚨ALARM - pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym. 📅 07.05.2026 r. ⏰ 20:56 📍Strzelno, ul. Wiejska Dzi...
07/05/2026

🚨ALARM - pożar sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym.
📅 07.05.2026 r. ⏰ 20:56
📍Strzelno, ul. Wiejska

Dzisiaj nasza jednostka została zadysponowana do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącej się sadzy oraz wyczyszczeniu przewodu kominowego.
W trakcie działań dokonano kontroli przewodu kominowego przy użyciu kamery termowizyjnej, a także sprawdzono stężenie gazów niebezpiecznych przy użyciu miernika wielogazowego.

🚒 Siły i środki:
- GCBA 5/32 MAN OSP Strzelno
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pucku

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć Pana Michał Kowalski - Poseł na Sejm RP, który odwiedził naszą jednostkę z okazji Dn...
05/05/2026

Wczoraj mieliśmy przyjemność gościć Pana Michał Kowalski - Poseł na Sejm RP, który odwiedził naszą jednostkę z okazji Dnia Strażaka.

Dziękujemy za odwiedziny oraz wspólne świętowanie tego wyjątkowego dnia razem z druhami naszej jednostki oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Mieroszynie.

Jeszcze raz, z okazji urodzin składamy najserdeczniejsze życzenia – dużo zdrowia, pomyślności, siły w realizacji wszystkich zamierzeń oraz wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym 😊

30/04/2026

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie ma zaszczyt zaprosić Druhny i Druhów, członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a także wszystkich mieszkańców na uroczystą Mszę Świętą z okazji Dnia Strażaka, która odbędzie się dnia 4 maja 2026 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w Kościele pw. św. Marii Magdaleny w Strzelnie.
Serdecznie zapraszamy 🚒

Z wyrazami szacunku,
Zarząd OSP w Strzelnie

Zapraszamy!
12/01/2026

Zapraszamy!

6 grudnia 2025 roku na długo zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie jako dzień wyjątkowy, symbol...
07/12/2025

6 grudnia 2025 roku na długo zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelnie jako dzień wyjątkowy, symboliczny i niezwykle doniosły.
Tego dnia odbyła się uroczystość poświęcenia i oficjalnego przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN dla naszej jednostki.

Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie – od złożenia meldunku, podniesienia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewania hymnu narodowego.

W uroczystości wzięli udział m.in.:
- Marcin Nikrant - Wójt Gminy Puck,
- Michał Kowalski - Poseł na Sejm RP,
- Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bartłomiej Mollin,
- Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pucku st. kpt. Krzysztof Minga,
- Prezes Powiatowego Związku OSP RP w Pucku dh Dariusz Groenwald,
- Przewodnicząca Rady Gminy Puck Jolanta Bieszke,
- Prezes Zarządu Miejsko- Gminnego ZOSP RP - dh Edmund Minkowski,
- delegacje zaprzyjaźnionych jednostek OSP,
- sponsorzy, strażacy oraz zaproszeni goście.

Proboszcz naszej parafii, ks. Czesław Rajda, pobłogosławił i poświęcił nowy wóz strażacki, po czym nastąpiło oficjalne przekazanie pojazdu naszej jednostce.

Nie zabrakło przemówień zaproszonych gości, gratulacji oraz podziękowań od Zarządu OSP dla wszystkich zaangażowanych w realizację zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu pojazdu – władzom samorządowym, darczyńcom i sponsorom.
Dziękujemy również wszystkim gościom za liczne przybycie i wspólne świętowanie tego ważnego dnia.
Dziękujemy wszystkich druhnom i druhom OSP Strzelno za zaangażowanie i pomoc w organizacji wydarzenia!

Zdjęcia: p. Zbyszek Heft– serdecznie dziękujemy! 😄

Gmina Puck
Komenda Wojewódzka PSP w Gdańsku
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pucku
Ochotnicza Straż Pożarna w Mieroszynie
Ochotnicza Straż Pożarna w Łebczu
Ochotnicza Straż Pożarna w Gnieżdżewie
OSP Swarzewo

Adres

Wiejska 2
Strzelno
84-103

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelnie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij