Za oficjalne założenie jednostki przyjmuje się 12 kwietnia 1955 roku, a inicjatorami powstania byli Antoni Miękina i Wojciech Ochlust. Prezesem został wybrany właśnie Antoni Miękina, ówczesny przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej. Do straży wstąpiło 9 osób: Antoni Baran, Wojciech Baran, Ludwik Jeziorek, Władysław Jeziorek, Stanisław Gacek, Eugeniusz Gacek, Stanislaw Sionko, Władysław Wójcik i
Wojciech Trzósło. Po rejestracji strażacy otrzymali pompę ręczną, którą obsługiwało 5 osób, a przechowywano ja w szkolnej szopie, do pożarów wyjeżdżano konno. Pierwszym naczelnikiem w 1955 roku został wybrany Władysław Pach, którego później zastąpił Stanisław Sionko. Przybywało sprzętu, pojawiła się ręczna syrena i pierwsza motopompa. W 1970 roku rozpoczęto budowę remizy. Prace, wykonywane w czynie społecznym trwały trzy lata. Z okazji oddania obiektu do użytku, jednostka otrzymała pierwszy samochód-Lublin, potem był Star, i Żuk z motopompą i osprzętem. Od 2011 roku na wyposażeniu jest samochód bojowy marki Renault. Z okazji 50 lecia istnienia a dokładnie 15 maja 2005 roku, jednostka otrzymała sztandar, który odznaczono "Srebrną Odznaką Związku". jednostka OSP Sobolów obchodziła jubileusz 60-lecia istnienia. W uroczystości wzięły udział inne jednostki OSP: z Łapanowa, Tarnawy, Wolicy i Zbydniowa. Mszy św. w intencji strażaków przewodniczył ich kapelan – ks. Stanisław Jachym. Po jej zakończeniu, w rytm muzyki przygrywanej przez Parafialno-Gminną Orkiestrę Dętą, wszyscy zebrani przeszli pod remizę, by wziąć udział w okolicznościowej akademii. Rozpoczęło ją złożenie meldunku przez dowódcę uroczystości druha Zbigniewa Hejmo, zastępcę Komendanta Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, druhowi Janowi Kuligowi – Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie.