Solidarność Mesko

Solidarność Mesko Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Solidarność Mesko, Organizacja pozarządowa, Ulica Legionów 122, Skarzysko-Kamienna.

03/04/2026
Stanowisko KK nr 6/25
16/12/2025

Stanowisko KK nr 6/25

Podsumowanie programów prewencyjnych PIP        W dniu 20 listopada 2025 roku w Filharmonii świętokrzyskiej w Kielcach o...
24/11/2025

Podsumowanie programów prewencyjnych PIP

W dniu 20 listopada 2025 roku w Filharmonii świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się uroczyste podsumowanie programów prewencyjnych PIP realizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele urzędów państwowych, samorządu, nadzoru i kontroli, służb mundurowych, przedstawiciele organizacji związkowych, pracodawców oraz instytucji współpracujących w 2025 roku z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach.
Z ogromną satysfakcją informujemy, że w konkursie na Najaktywniejszego Społecznego Inspektora Pracy udział wziął m. in. Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy MESKO SA kolega Cezary Kołomański zdobywając I miejsce na szczeblu wojewódzkim oraz uzyskując już po raz trzeci wyróżnienie na szczeblu krajowym.
Serdecznie gratulujemy naszemu Koledze Czarkowi oraz składamy wyrazy uznania za zaangażowanie, rzetelną pracę i konsekwentne działania na rzecz poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa pracowników MESKO SA.
Bardzo miło jest nam również poinformować, że podczas uroczystej Gali podziękowanie za wieloletnią współpracę oraz zaangażowanie w realizację konkursów Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach otrzymał przedstawiciel Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Pan Kazimierz Pasternak – Główny Specjalista ds. BHP, Szkoleń i Prawa Pracy.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym Kolegom oraz Wszystkim nagrodzonym za poświęcony czas, pasję i wkład w budowanie bezpiecznego, przyjaznego oraz odpowiedzialnego środowiska pracy. Państwa postawa, profesjonalizm, społeczna odpowiedzialność, to wzór do naśladowania oraz dowód jak ważna i potrzebna jest działalność społecznej inspekcji pracy.
Życzymy sukcesów oraz wytrwałości i dalszych osiągnięć w działaniach na rzecz bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników.

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
11/11/2025

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych
01/11/2025

1 listopada Dzień Wszystkich Świętych

„NIE DAJ SIĘ  ZWYCIĘŻYĆ ZŁU, ALE  ZŁO DOBREM  ZWYCIĘŻAJ” - to cytat z Listu św.  Pawła do Rzymian, który stał się mottem...
20/10/2025

„NIE DAJ SIĘ ZWYCIĘŻYĆ ZŁU, ALE ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ”
- to cytat z Listu św. Pawła do Rzymian, który stał się mottem życia i posługi błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki – Kapelana i Patrona NSZZ „Solidarność”

19 października 2025 roku przypada 41 rocznica bestialskiej i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, porwanego i brutalnie zamordowanego w 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa za odważne głoszenie prawdy, obronę godności człowieka i wsparcie dla robotników „Solidarności”.
Jego śmierć była konsekwencją niezłomnej wierności Ewangelii i odwadze, z jaką stawał po stronie ludzi pracy, pokrzywdzonych i prześladowanych w czasach reżimu komunistycznego. Został zamordowany, bo odważył się mówić o wolności,
Życie niezłomnego kapelana, świadka prawdy, było świadectwem, że siła ducha nie polega na przemocy, lecz na odwadze dobra. Bł. ks. Jerzy uczył, że przemoc nie jest oznaką odwagi, ale słabości. Prawdziwa odwaga to zdolność do przebaczenia, do trwania przy prawdzie mimo lęku, do czynienia dobra wbrew złu.
W swoich kazaniach głoszonych w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, przypominał, że zwycięża nie ten, kto zadaje ciosy, lecz ten kto potrafi pozostać człowiekiem nawet wtedy , gdy inni odbierają mu wolność, godność, a nawet życie. Jego słowa: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, nie były jedynie hasłem – były programem życia, który potwierdził własną krwią.
Kazania głoszone przez ks. Jerzego były dla wielu ludzi źródłem nadziei i odwagi. Nie nawoływał do walki z człowiekiem, ale do walki ze złem – odnowy serca, do budowania wspólnoty opartej na prawdzie i solidarności.
Dziś, po 41 latach od Jego męczeńskiej śmierci, pamięć o ks. Jerzym Popiełuszce jest wciąż żywa. W czasach, niepokoju, podziałów i wzajemnych oskarżeń, Jego słowa brzmią szczególnie mocno i przypominają nam, że droga prawdy wymaga odwagi, a dobro zawsze ma ostatnie słowo.
Niech przykład życia i postawa bł. ks. Jerzego Popiełuszki będzie dla nas zachętą, by w codzienności wybierać dobro, odrzucać zło, dbać o godność drugiego człowieka i budować świat oparty na szacunku, sprawiedliwości i pokoju. Bo tylko wtedy możemy naprawdę zwyciężać – nie siłą, lecz sercem.

W imieniu Zarządu NSZZ „Solidarność” MESKO dziękujemy Koleżance i Kolegom – reprezentantom Pocztu Sztandarowego , a także wszystkim członkom naszego Związku, którzy poświęcili swój cenny, niedzielny czas i reprezentowali Komisję Międzyzakładową NSZZ „Solidarność” MESKO podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej.

### JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO I LOTNICZEGO DO  OSTREJ BRAMY  W SKARŻYSKU KAMIENNEJ   ...
10/10/2025

### JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA PRACOWNIKÓW PRZEMYSŁU ZBROJENIOWEGO I LOTNICZEGO DO OSTREJ BRAMY W SKARŻYSKU KAMIENNEJ

W sobotę 27 września 2025 r. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej odbyła się ### jubileuszowa Pielgrzymka Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego, której corocznym organizatorem jest Krajowa Sekcja Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”.
Wydarzenie to było szczególne, nie tylko ze względu na sam jubileusz, ale także atmosferę modlitwy, wspólnoty i wdzięczności Matce Bożej Ostrobramskiej za miniony rok oraz radości z możliwości spotkania po raz kolejny. Uroczystości pielgrzymkowe zostały rozpoczęte modlitwą podczas Apelu Jasnogórskiego dnia poprzedzającego główne obchody.
Piękna oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojska Polskiego z Lublina oraz zawierzenie pracowników zakładów zbrojeniowych i lotniczych Matce Bożej Ostrobramskiej, poprzedziły procesję z obrazem i relikwiami błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, która przeszła ulicami miasta. Procesję poprowadził Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Podczas zawierzenia, zgromadzeni pielgrzymi z różnych stron naszej Ojczyzny po raz kolejny zawierzyli Matce Bożej Ostrobramskiej siebie, swoje rodziny, zakłady pracy oraz wszystkich odpowiedzialnych za losy naszej Ojczyzny. Dziękowali za chwile radości i trudy, które uczą nas pokory i wytrwałości. Pielgrzymi prosili Panią Ostrobramską, by każde działanie było przeniknięte uczciwością, poszanowaniem godności człowieka i troską o pokój. Błagali również by Najukochańsza Matka prowadziła nas drogą wiary, nadziei i miłości, wypraszała nam dar mądrości, jedności, solidarności i wzajemnego szacunku w pracy i codziennym życiu oraz dodawała nam odwagi w bronieniu prawdy i nauczyła nas gotowości niesienia pomocy słabszym. Pielgrzymi oddali się Matce Miłosierdzia całkowicie – na dziś i na zawsze.
Obok licznie zgromadzonych pielgrzymów i gości zaproszonych w procesji uczestniczył poczet sztandarowy Wojska Polskiego wraz z Kompanią Honorową z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc oraz kilkadziesiąt pocztów sztandarowych z różnych zakładów i komisji związkowych branży zbrojeniowej i lotniczej z całej Polski – z Ostrowca Świętokrzyskiego, Wrocławia, Kielc, Warszawy, Radomia, Stalowej Woli, Rzeszowa, Kalisza, Gliwic, Poznania, Nowej Dęby, Tarnowa, Bydgoszczy, Bierunia i Krupskiego Młyna, Kraśnika, Gdyni, Jasła, Laskowic, Świdnika, Siemianowic Śląskich, Mielca, Pionek.
Następnie została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Henryka Tomasika, podczas której ks. Jerzy Karbownik, kustosz ostrobramskiego sanktuarium został odznaczony Medalem Milito Pro Christo. Wyróżnienie biskupa Polowego Wiesława Lechowicza „za świadectwo najwyższych wartości, wytrwałą służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, głoszenie prawdy o losach Narodu Polskiego oraz wspieranie duszpasterstwa wojskowego” wręczył ks. kpt. SOP Piotr Zamaria- delegat biskupa polowego.
Pielgrzymkową homilię wygłosił bp. Tomasik, w której nawiązał do słów Jana Pawła II mówiących o tym, że każdy z nas znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Te słowa są wciąż aktualne- mówił bp. Tomasik i dlatego prosimy Matkę Bożą Miłosierdzia o pomoc w budowaniu Chrystusowego Kościoła w naszych sercach, rodzinach i ojczyźnie oraz prosimy o pomoc w naśladowaniu wielkich obrońców naszej Ojczyzny.

W uroczystościach zaszczycili nas swoją obecnością:
• Pan Stanisław Głowacki – Honorowy Przewodniczący Krajowej Sekcji |Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”,
• Pan generał brygady Mariusz Majerski z Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentujący Wicepremiera Rządu RP, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza,
• Pan płk. Jarosław Zdanowicz – Komendant Centrum Przygotowań do Misji zagranicznych w Kielcach,
• Pan Jarosław Rusiecki – Senator RP,
• Pan Józef Bryk – Wojewoda Świętokrzyski,
• Pan Mieczysław Majewski – były Prezes i coroczny pielgrzym z WSK PZL – Świdnik,
• Pan Krzysztof Nosal – Prezes Zarządu WSK PZL-KALISZ SA,
• Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Waldemar Bartosz wraz ze swoimi zastępcami Mieczysławem Gójskim i Arturem Jopkiem,
• Pan Ireneusz Pułaski – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska,
• Przewodniczący KSPZ ZZPE - Zbigniew Wysocki,
• Przewodniczący Delegatury ZRŚ - NSZZ „Solidarność” – Krzysztof Borkowski.

Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością powitaliśmy wśród nas Prezesów i Członków Zarządu Spółek, bez pomocy, których nie podołalibyśmy organizacji tak ważnej dla nas uroczystości:
• Pana Adam Leszkiewicza - Prezesa Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA,
• Panią Renatę Gruszczyńską - Prezes Zarządu MESKO SA wraz z członkami Zarządu Marcinem Ożógiem, Krzysztofem Marwickim oraz całą kadrą dyrektorsko-kierowniczą MESKO SA,
• Panią Agnieszkę Gogól-Urbanek Prezes Zarządu oraz Panią Prokurent Annę Kozłowską z ATOS Sp. z o.o.,
• Pana Marka Borejko – Prezesa PIT RADWAR SA w Warszawie,
• Pana Marka Karabułę – Prezesa Zarządu HUTA STALOWA WOLA SA,
• Pana Henryka Dąbrowskiego – p.o. Prezesa STOMIL-POZNAŃ SA,
• Pana Tomasza Drozda – Członka Zarządu P.C.O. SA w Warszawie,
• Pana Arkadiusza Dumę – Członka Zarządu DEZAMET SA z Nowej Dęby.

Serdeczne podziękowania za wsparcie organizacji naszych uroczystości składamy również na ręce Zarządów:
• Pani Justynie Agnieszce Wawrzyńskiej Bąk – Prezes Fundacji PGZ SA,
• Pani Elżbiecie Wawrzynkiewicz – Prezes Zarządu Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych SA w Poznaniu,
• Pani Monice Kruczek – Prezes Zarządu ZM BUMAR-ŁABĘDY SA w Gliwicach,
• Panu Markowi Adamiakowi – Prezesowi Zarządu P.C.O. SA w Warszawie,
• Panu Rafałowi Kowalczykowi – Prezesowi Zarządu ZURAD Sp. z o.o. Ostrów Mazowiecka,
• Panu Arkadiuszowi Miszukowi – Prezesowi Zarządu NITRO-CHEM SA w Bydgoszczy,
• Panu Waldemarowi Markiewiczowi – Prezesowi JELCZ Sp. z o.o. w Laskowicach,
• Panu Jarosławowi Zakrzewskiemu – Prezes BZE BELMA SA Białe Błota,
• Panu Dariuszowi Szlęzakowi – Prezesowi Zarządu DEZAMET SA w Nowej Dębie,
• Panu Sewerynowi Figurkiemu – Prezesowi Zarządu F.B. ŁUCZNIK-Radom Sp. z o.o.

Uroczystości te zostały udokumentowane wspólną, pamiątkową fotografią, a następnie dla każdego z obecnych został przygotowany gorący posiłek oraz pamiątka z pobytu w tym dniu w Sanktuarium M.B. Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej.

### jubileuszowa Pielgrzymka Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, to trzydzieści lat pielgrzymowania do Tej, która od wieków otacza płaszczem opieki i orędownictwa każdego, kto z wiarą i ufnością powierza swoje sprawy. To historia wielu pokoleń ludzi pracy, którzy przychodzili, aby powierzać swoje troski, radości i nadzieje. To historia naszej wiary, tradycji, ale również świadectwo, że duch wspólnoty, odpowiedzialności i patriotyzmu jest wciąż żywy w sercach pracowników polskiego przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. To dowód, że my pracownicy branży zbrojeniowej i lotniczej tworzymy wielką jedną wspólnotę dbającą nie tylko o miejsca pracy, ale misja służby Ojczyźnie, troska o bezpieczeństwo Polski i współodpowiedzialność za przyszłość kolejnych pokoleń.
Organizatorzy Pielgrzymki składają serdeczne podziękowania Wszystkim uczestnikom za obecność oraz tym, którzy służyli swoją pomocą w przygotowaniu uroczystości. Państwa obecność nadała naszemu wydarzeniu wyjątkowego i podniosłego charakteru oraz podkreśliła rangę jubileuszowej pielgrzymki.

### Pielgrzymka Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych
27/09/2025

### Pielgrzymka Pracowników Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych

27/09/2025

Adres

Ulica Legionów 122
Skarzysko-Kamienna
26-111

Telefon

+48412536050

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Solidarność Mesko umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Solidarność Mesko:

Udostępnij