Podkarpackie Centrum Mediacji

Podkarpackie Centrum Mediacji Mediacje rówieśnicze, szkolne i oświatowe

Dodatkowe dwie edycje szkoleń „Trener mediacji rówieśniczych”Od 25 marca do 15 maja 2026 r. Podkarpackie Centrum Mediacj...
28/05/2026

Dodatkowe dwie edycje szkoleń „Trener mediacji rówieśniczych”

Od 25 marca do 15 maja 2026 r. Podkarpackie Centrum Mediacji przeprowadziło 2 edycje nieodpłatnych, 20-godzinnych warsztatów „Trener mediacji rówieśniczych”. W szkoleniu wzięło udział 47 nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz dyrektorów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy ukończyli podstawowy kurs z zakresu mediacji. Zajęcia odbywały się w Rzeszowie.

Warsztaty przygotowały uczestników do wdrażania metod rozwiązywania konfliktów w szkołach, wpisywania mediacji do statutów szkół oraz programów wychowawczo-profilaktycznych, a także do przygotowywania i prowadzenia szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej i alternatywnych metod rozwiązywania sporów i konfliktów z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli. Uczestnicy zdobyli również kompetencje do prowadzenia Klubów Mediatorów Rówieśniczych.

Obecnie w podkarpackich szkołach i placówkach zatrudnionych jest 194 nauczycieli – trenerów mediacji.

I Kongres Mediatorów szkolnych i Rówieśniczych w KrośnieW dniu 19 maja 2026 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w...
22/05/2026

I Kongres Mediatorów szkolnych i Rówieśniczych w Krośnie

W dniu 19 maja 2026 r. w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie pod hasłem „Porozumienie w naszych rękach – siła mediacji w szkole” odbył się I Regionalny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych.

Organizatorami wydarzenia byli: Podkarpackie Centrum Mediacji oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

W kongresie wzięło udział 267 uczniów z 6 szkół ponadpodstawowych i 47 szkół podstawowych oraz 115 dyrektorów, nauczycieli wizytatorów oraz zaproszonych gości, wśród których znaleźli się:
Dorota Nowak-Maluchnik – Podkarpacka Kurator Oświaty,
Piotr Przytocki – Prezydent Krosna,
Piotr Zych – wicekurator oświaty,
Iwona Jurczyk – Dyrektor Delegatury KO w Krośnie,
Andrzej Guzik – wicestarosta krośnieński,
Krystyna Andruch – Burmistrz Dukli
Artur Lipiński – Sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie.

Spotkanie otworzył sędzia Artur Lipiński, który przybliżył zebranym problematykę mediacji w wymiarze sprawiedliwości w Polsce i na świecie. Z kolei o edukacji prawnej uczniów mówiły radczynie prawne: Agnieszka Chrostowska-Bawoł – Wicedziekan Rady OIRP w Rzeszowie oraz Anna Hałucha-Skoczek – członek zarządu Ośrodka Mediacyjnego przy OIRP w Rzeszowie, mediator.

W tej części Kongresu uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy przedstawili symulację mediacji rówieśniczej oraz opowiedzieli o Kongresie Mediatorów w Przysietnicy. O pozostałych kongresach mówili Lucyna Kochan i Magdalena Kopach (ZS w Zręcinie i SP w Kobylanach) oraz uczniowie SP w Górkach.

Po przerwie młodzież wzięła udział w zajęciach integracyjnych oraz warsztatach z komunikacji interpersonalnej i empatycznej. Równolegle dyrektorzy i nauczyciele wysłuchali prelekcji na temat zapisów dotyczących mediacji w przepisach prawa oświatowego, którą wygłosiła Lucyna Małek-Adamiak – wizytator KO w Rzeszowie, Rzecznik Dyscyplinarny.

Następnie Wiesław Pałka – Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy – przedstawił prelekcję „Dlaczego warto wdrożyć mediacje w szkole”.

Prezentację pt. „Kiedy uczniowie przejmują stery – jak oddawać odpowiedzialność w prowadzeniu Klubu Mediatorów Rówieśniczych” wygłosiła Justyna Fudała – mediator, trener mediacji, psycholog.

W dalszej części spotkania Lucyna Małek-Adamiak oraz Anna Hałucha-Skoczek omówiły zagadnienia odpowiedzialności prawnej uczniów i nauczycieli. Uczestnicy dowiedzieli się również o wpisanej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) kwalifikacji „Prowadzenie mediacji w oświacie” o której mówił Wiesław Pałka.

Na zakończenie drużyny uczniowskie wzięły udział w quizie wiedzy o mediacjach oraz komunikacji interpersonalnej i empatycznej. I miejsce zajęła drużyna mediatorów SP w Jaćmierzu, II miejsce SP w Równem, III miejsce SP w Klimkówce. Gratulujemy zwycięzcom.

Kolejny Kongres odbędzie się w Rzeszowie w dniu 24 wrześnie 2026 r. na który już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Wiesław Pałka
Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji

Spór o zniszczony plecak i rozgłaszanie plotek w szkole? Skorzystajmy z mediacji Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www....
26/04/2026

Spór o zniszczony plecak i rozgłaszanie plotek w szkole? Skorzystajmy z mediacji

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/oswiata/mediacje-szkolne-kiedy-mozna-stosowac,1541514.html

W szkole może pojawić się szereg konfliktów - między uczniami, nauczycielami, rodzicami i kadrą pedagogiczną. Niejednokrotnie dzięki mediacjom udaje się rozwiązać wiele problemów. Zainteresowani nie tylko mogą polubownie zakończyć spór, ale również nauczyć się dobrej komunikacji....

Gminny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych6 kwietnia w Zespole Szkół w Zręcinie odbył się Gminny Kongres Mediat...
26/04/2026

Gminny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych

6 kwietnia w Zespole Szkół w Zręcinie odbył się Gminny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych poświęcony promowaniu alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów. W spotkaniu wzięło udział 9 szkół z Gminy Chorkówka reprezentowanych przez dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów.

Oficjalną część rozpoczął Dyrektor Szkoły, Pan Paweł Przetacznik, który w swoim wystąpieniu przedstawił etymologię słowa „mediacja” oraz nakreślił tło historyczne podejścia do sporów – od rozwiązań siłowych po współczesne techniki oparte na relacjach i dialogu.

Z kolei Pan Grzegorz Blecharczyk, Sędzia Sądu Okręgowego w Krośnie, wskazał na problem błahego zarzewia konfliktów, które niepotrzebnie kończą się na drodze sądowej. Podkreślił, że większość tych spraw mogłaby zostać zakończona na wczesnym etapie, gdyby strony zechciały ze sobą porozmawiać, zamiast szukać rozstrzygnięcia na drodze procesowej.

Pan Wiesław Pałka, Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji, zaznaczył zaś, że nadrzędnym celem mediacji jest dbałość o relacje z drugim człowiekiem, „racja” bywa drugorzędna. Zachęcał uczniów do zwracania uwagi na to, co się dzieje wokół nich, aby konstruktywnie rozwiązywać konflikty i nieporozumienia.

Następnie Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji wraz z Dyrektorem Szkoły wręczyli zaświadczenia uczennicom, które uczestniczyły w 16-godzinnym kursie przygotowującym do prowadzenia mediacji.

Podczas kongresu rozstrzygnięto również konkurs na logo Szkolnego Klubu Mediacji Rówieśniczych. Laureaci odebrali dyplomy, a zwycięski projekt, autorstwa Wiktorii Bałaban. został wyeksponowany w centralnym punkcie sali, stając się oficjalnym symbolem Szkolnego Klubu Mediatorów w Zręcinie.

Na koniec młodzież ze Szkolnego Klubu Mediatorów (Wiktoria Bałaban, Kinga Krężałek, Katarzyna Kobak i Milena Wojtowicz) zaprezentowała swoje praktyczne umiejętności, przedstawiając symulację mediacji rówieśniczej.

Po części oficjalnej uczniowie podzieleni na grupy udali się do sal warsztatowych, w których członkowie Szkolnego Klubu Mediatorów prowadzili gry i zabawy integracyjne. Radosna atmosfera pozwoliła uczestnikom z różnych szkół lepiej się poznać i przetestować w praktyce zasady komunikacji bez przemocy.

Na koniec wszyscy zatańczyli belgijkę, która stanowiła symboliczne przypieczętowanie zawarcia nowych znajomości.

Kongres potwierdził, że mediacja w szkole to nie tylko narzędzie prawne, ale przede wszystkim lekcja empatii i dojrzałości, która uczy, że porozumienie ma większą wartość niż dochodzenie swoich racji.

Tekst: Lucyna Kochan
Zdjęcia: Anna Blicharczyk

Mediacje  - kwalifikacje w ZSKlink do artykułu:
26/04/2026

Mediacje - kwalifikacje w ZSK

link do artykułu:

Mediacja to efektywna metoda rozwiązywania konfliktów. Opiera się ona na rozmowie, współpracy i dążeniu do porozumienia. W przeciwieństwie do procesu sądowego, mediacja jest dobrowolna. Chodzi w niej o znalezienie rozwiązania, które zadowoli obie strony. Metoda ta zyskuje na popularności...

KONFERENCJA PRAWA NAUCZYCIELA W RELACJI Z UCZNIEM I RODZICEMW dniu 17 marca 2026 r. w siedzibie Okręgowej Izby Radców Pr...
19/03/2026

KONFERENCJA PRAWA NAUCZYCIELA W RELACJI Z UCZNIEM I RODZICEM

W dniu 17 marca 2026 r. w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie poświęcone bezpieczeństwu prawnemu pracowników oświaty.

Konferencja pod tytułem "Prawa nauczyciela w relacji z uczniem i rodzicem" została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Edukacji Prawnej, który w tym roku przypadał na 15 marca.

Wydarzenie zgromadziło ponad 120 dyrektorów i nauczycieli z całego Podkarpacia, stając się kluczową platformą wymiany doświadczeń między środowiskiem prawniczym, oświatowym, wymiarem sprawiedliwości a służbami mundurowymi.

Wydarzenie uroczyście otworzyli Dziekan Rady OIRP w Rzeszowie r. pr. Aleksander Cisek oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Pani Dorota Nowak-Maluchnik - który udzielił wydarzeniu swojego patronatu.

W wystąpieniach otwierający konferencję podkreślali, że realna ochrona prawna nauczyciela to fundament stabilnego i bezpiecznego systemu edukacji.

Program konferencji został precyzyjnie skonstruowany wokół najbardziej newralgicznych punktów styku prawa i edukacji, z jakimi na co dzień mierzy się kadra pedagogiczna. Uczestnicy wzięli udział w trzech intensywnych sesjach panelowych, które pozwoliły na wieloaspektową analizę bieżących wyzwań.

W pierwszym panelu moderowanym przez r. pr. Justynę Wojdyło-Borucką eksperci szczegółowo omówili zakres ochrony prawnej nauczyciela jako osoby korzystającej z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego, wskazując na konkretne sytuacje procesowe oraz obowiązki dyrektora szkoły w obliczu znieważenia lub naruszenia nietykalności nauczyciela.

Szczególną uwagę poświęcono współpracy z Policją i Prokuraturą w zakresie gromadzenia kluczowych dowodów w w/w sprawach.

Drugi panel moderowany przez r. pr. Agnieszkę Chrostowską-Bawoł zdominowała tematyka ochrony wizerunku nauczycieli w mediach społecznościowych oraz narastającego zjawiska stalkingu ze strony rodziców. Dyskutowano o tym, gdzie kończy się prawo do informacji o dziecku, a zaczyna nękanie, oraz jakie procedury wewnątrzszkolne najskuteczniej chronią sferę prywatną pedagoga.

Ostatnia część spotkania - trzeci panel moderowany przez r. pr. Igę Bryś - skupiał się na rozwiązaniu konfliktów między prawem ucznia do edukacji, a prawem nauczyciela do pracy w bezpiecznych warunkach. Analizowano granice odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej nauczyciela, a także kryteria odróżniające incydentalny wybryk ucznia od przejawów demoralizacji wymagających właściwej interwencji.

W gronie ekspertów i panelistów wystąpili:
• Pani Dorota Nowak-Maluchnik - Podkarpacki Kurator Oświaty;
• Pani Barbara Chłędowska - Sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie;
• Pani Arita Masłowska - Sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie;
• r. pr. Bartosz Opaliński - Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Wicedziekan Rady OIRP w Rzeszowie;
• r. pr. Dawid Hoffman - specjalista prawa oświatowego,
• r. pr. Paweł Dubis - Sekretarz Rady OIRP w Rzeszowie, inspektor ochrony danych,
• nadkom. Monika Hędrzak - Ekspert Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, Wojewódzki Koordynator ds. nieletnich i patologii;
• podkom. Jerzy Ossoliński - Specjalista Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, Wojewódzki Koordynator ds. profilaktyki społecznej;
• Pani Lucyna Małek-Adamiak - Starszy Wizytator w Podkarpackim Kuratorium Oświaty;
• Pan Wiesław Pałka - Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Przysietnicy, Prezes Stowarzyszenia Podkarpackie Centrum Mediacji.
Ogromna frekwencja oraz ożywiona dyskusja dowiodły, jak wielkie jest zapotrzebowanie na wsparcie prawne w oświacie.

Organizatorzy zapowiadają, że nie było to ostatnie spotkanie z kadrą pedagogiczną. Edukacja prawna nauczycieli pozostaje jednym z priorytetów naszych działań.

Sukces konferencji to efekt wspólnej pracy Komisji praw człowieka, edukacji prawnej i spraw zagranicznych oraz Komisji promocji i polityki informacyjnej.

Gratulujemy organizacji wydarzenia p. Dziekanowi Aleksandrowi Ciskowi oraz pracownikom Okręgowej Izby Radców Prawnych w Rzeszowie.

𝐈𝐈𝐈 𝐑𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐲 𝐊𝐨𝐧𝐠𝐫𝐞𝐬 𝐌𝐞𝐝𝐢𝐚𝐭𝐨𝐫ó𝐰 𝐒𝐳𝐤𝐨𝐥𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐢 𝐑ó𝐰𝐢𝐞ś𝐧𝐢𝐜𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐙𝐒𝐒𝐢𝐁12 marca 2026 r. w Zespole Szkół Spożywczych i Biznes...
19/03/2026

𝐈𝐈𝐈 𝐑𝐞𝐠𝐢𝐨𝐧𝐚𝐥𝐧𝐲 𝐊𝐨𝐧𝐠𝐫𝐞𝐬 𝐌𝐞𝐝𝐢𝐚𝐭𝐨𝐫ó𝐰 𝐒𝐳𝐤𝐨𝐥𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐢 𝐑ó𝐰𝐢𝐞ś𝐧𝐢𝐜𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐙𝐒𝐒𝐢𝐁

12 marca 2026 r. w Zespole Szkół Spożywczych i Biznesowych w Jarosławiu odbył się III Regionalny Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych – wyjątkowe wydarzenie poświęcone budowaniu dialogu, wzajemnego szacunku oraz pokojowego rozwiązywania konfliktów . Wśród przybyłych gości znaleźli się: pani Dorota Nowak – Maluchnik Podkarpacki Kurator Oświaty, pani Magdalena Lehnart zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, pan Wiesław Pałka Prezes Podkarpackiego Centrum Mediacji, pani Monika Maziarz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatu Jarosławskiego, pani Agnieszka Pieniążek Radna Powiatu Jarosławskiego, pani Lucyna Małek – Adamiak Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz pan Piotr Kuchta Prezes PWiK w Jarosławiu. Wraz z młodzieżą z dwudziestu sześciu szkół regionu przybyli również ich dyrektorzy i opiekunowie.

Podczas kongresu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w dyskusji panelowej naszych mediatorów , podczas której rozmawiano o doświadczeniach związanych z mediacjami rówieśniczymi oraz o roli mediatorów w społeczności szkolnej . Dużym zainteresowaniem cieszyła się także symulacja mediacji w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku , która pozwoliła zobaczyć w praktyce, jak wygląda proces dochodzenia do porozumienia między stronami konfliktu.

Ważnym elementem wydarzenia były również warsztaty prowadzone przez mediatorów rówieśniczych, dzięki którym uczestnicy mogli rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne, uczyć się współpracy oraz poznawać narzędzia pomocne w rozwiązywaniu sporów.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, prowadzącym oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Dzięki Wam nasza szkoła jest miejscem, w którym dialog, empatia i wzajemny szacunek mają szczególne znaczenie. Szczególne podziękowania dla Pani Dyrektor Doroty Wierzbińskie-Dubaj, opiekunów Klubu Mediatorów Rówieśniczych Pani Doroty Sznaj i Pani Marzeny Wojnar oraz nauczycieli, instruktorów i uczniów, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali uroczystość i pyszny poczęstunek!

Gratulujemy mediatorom i życzymy dalszych sukcesów w budowaniu dobrej atmosfery wśród rówieśników! Jesteście wspaniali!

Kongres Mediatorów Rówieśniczych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Stalowej WoliW wydarzeniu wzięli udział przedsta...
19/03/2026

Kongres Mediatorów Rówieśniczych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Stalowej Woli

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnobrzegu, reprezentanci samorządu miasta Stalowa Wola oraz szkolne kluby mediatorów z Grębowa, Tarnobrzega, Niska, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Stalowej Woli i gospodarza spotkania – Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w
Stalowej Woli.

Na widowni zasiedli nauczyciele i uczniowie, którzy oglądali i brali udział w pokazach przygotowanych przez poszczególne zespoły. Organizatorzy skupili się na łączeniu wiedzy z praktyką. Program obejmował krótkie prelekcje, interaktywne warsztaty, symulacje rozmów mediacyjnych oraz elementy rywalizacji – w tym turniej „Familiada” i wspólne zabawy integracyjne.

Podczas kongresu
ogłoszono także wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Mediacje – lepszy sposób na rozwiązywanie konfliktu”, a uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda mediacja krok po
kroku. Organizatorkami wydarzenia były: Agnieszka Bajek-Dul, Ewelina Rak i Urszula Szkutnik.

II Regionalny Kongres Mediacji Rówieśniczej pt. „Poznajmy Mediacje” w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i...
19/03/2026

II Regionalny Kongres Mediacji Rówieśniczej pt. „Poznajmy Mediacje” w Szkole Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły i Anny Jenke w Błażowej.

Na Kongres przyjechali przedstawiciele ośmiu szkół z powiatu
rzeszowskiego oraz strzyżowskiego, by wspólnie promować kulturę dialogu.
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych w Błażowej wprowadzili gości w świat mediacji, przeprowadzając profesjonalne symulacje oraz gry integracyjne. Dzięki nim uczestnicy mogli w praktyce trenować empatię i umiejętności komunikacyjne, niezbędne w procesie rozwiązywania konfliktów, a także głębiej zrozumieć sens mediacji. Ważnym punktem programu była projekcja filmu „Mediacja ma moc” – sukcesu naszych uczniów, który zdobył II miejsce w V Ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty i Sąd Okręgowy w Rzeszowie.
Wydarzenie uświetniła obecność wyjątkowych gości: Lucyny Małek-Adamiak (Starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Rzeszowie), Wiesława Pałki (Prezesa Podkarpackiego Centrum Mediacji), Ewy Cynarskiej-Surowiak i Krystyny Worek (Kuratorzy Okręgowi w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie) oraz Burmistrza Jerzego Kocója.
Ich obecność podkreśliła rangę spotkania i znaczenie mediacji rówieśniczej w nowoczesnej edukacji.
O znaczeniu Kongresu świadczyły nie tylko nazwiska gości, ale i oficjalne wyrazy wsparcia. Specjalny list do uczestników skierowała Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul, podkreślając wagę edukacji mediacyjnej w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
Kongres stał się inspiracją nie tylko dla młodzieży, ale również dla kadry pedagogicznej.
Uczestniczący w nim dyrektorzy oraz nauczyciele – zarówno doświadczeni mediatorzy, jak i osoby dopiero poznające tę
ideę – mieli okazję do cennej wymiany doświadczeń. Rozmowy toczyły się w niezwykle serdecznej atmosferze, którą dopełnił wspólny poczęstunek przygotowany dla wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości.
Dziękujemy wszystkim za ten wspólny czas budowania mostów!

Adres

Rzeszów Ulica Street Wyspiańskiego 16A
Rzeszów
35-001

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Podkarpackie Centrum Mediacji umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij