12/06/2026
Mobbing w placówkach oświatowych – o tym, jak przeciwdziałać mobbingowi w szkołach i placówkach oświatowych będziemy jutro rozmawiać w gronie ekspertów, prawników, przedstawicieli i Państwowa Inspekcja Pracy na konferencji podsumowującej realizację projektu:
🔸 "Dialog PLUS – wzmocnienie potencjału partnerów społecznych w procesie monitorowania i stanowienia prawa"
W programie m.in.:
✔️ godność nauczyciela i nauczycielki pod ochroną
✔️ rola związków zawodowych w ochronie pracowników przed mobbingiem i naruszeniami godności
✔️ rozpoznawanie zachowań niepożądanych w miejscu pracy
✔️ skuteczne procedury antymobbingowe w szkołach
✔️ dobre praktyki reagowania na konflikty i wsparcia pracowników
✔️ najczęstsze interwencje Państwowej Inspekcji Pracy w placówkach oświatowych
✔️ panel dyskusyjny poświęcony wyzwaniom, odpowiedzialności i kierunkom zmian w zakresie przeciwdziałania mobbingowi.
Konferencję otworzy prezes ZNP Sławomir Broniarz, a wśród gości znajdą się m.in. Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, eksperci prawa pracy oraz praktycy zajmujący się ochroną praw pracowniczych.
Czym jest mobbing?
📣 Mobbing został zdefiniowany Kodeksie pracy jako działania lub zachowania skierowane przeciwko pracownikowi, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu.
Celem tych działań jest najczęściej poniżenie, ośmieszenie, izolacja lub wyeliminowanie pracownika z zespołu. Kluczowe są tu pojęcia „uporczywość” i „długotrwałość”, które odróżniają mobbing od pojedynczych działań czy konfliktów.
W praktyce za mogą zostać uznane bardzo różne działania:
- ignorowanie, izolowanie, przerywanie rozmów,
- wykluczanie z życia społecznego w miejscu pracy,
- rozpuszczanie plotek, krytyka, ośmieszanie,
- odbieranie obowiązków, utrudnianie wykonywania pracy,
- nadmierny stres, przeciążenie obowiązkami czy celowe wywoływanie sytuacji prowadzących do pogorszenia stanu zdrowia konkretnej osoby.