Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą"

Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą"

Moc organizacji pozarządowych w gminie Komańcza.☺️Gratulujemy Fundacji Galicyjskich Dróg Żelaznych sukcesu 😊
10/04/2026

Moc organizacji pozarządowych w gminie Komańcza.☺️
Gratulujemy Fundacji Galicyjskich Dróg Żelaznych sukcesu 😊

🔥 Fundacja Ramię w Ramię -Nad Osławą dołącza do Europejskiego Stowarzyszenia Węglarzy! 🔥  Z ogromną radością i satysfakc...
08/04/2026

🔥 Fundacja Ramię w Ramię -Nad Osławą dołącza do Europejskiego Stowarzyszenia Węglarzy! 🔥

Z ogromną radością i satysfakcją ogłaszamy, że podczas tegorocznego spotkania EKV w Vogelsang (27–29.03.2026)nasza fundacja została oficjalnie przyjęta w poczet członków Europejskiego Stowarzyszenia Węglarzy. To ważny krok w naszej drodze - potwierdzenie, że tradycja węglarstwa, którą pielęgnujemy i rozwijamy, jest częścią europejskiego dziedzictwa i ma realne znaczenie w międzynarodowej wymianie doświadczeń.

Dla nas to nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie – chcemy aktywnie współtworzyć europejską społeczność węglarzy, dzielić się naszym doświadczeniem i czerpać z bogactwa praktyk innych regionów.

A już w tym roku…
Podczas Święta Dymu będziemy mieli zaszczyt powitać przedstawicieli EKV, w tym Pana Michała Prymka– osobę, dzięki której krok po kroku wdrażaliśmy się w struktury stowarzyszenia. Jego wsparcie, wiedza i otwartość były i są dla nas bezcenne.

To będzie wyjątkowy moment – spotkanie tradycji, pasji i europejskiej współpracy, które jeszcze mocniej połączy Bieszczady z międzynarodową rodziną węglarzy.
Dziękujemy za zaufanie. Przed nami piękny, pełen inspiracji czas. 😊

https://www.facebook.com/share/p/18doap7Vdf/

Die Köhler brennen für die Meiler-Tradition 🔥 - und gleichzeitig für die zeitgemäße Nutzung von Waldprodukten 🪾

Vogelsang/Düttling. Zufrieden und glücklich äußerte sich der Düttlinger Köhlermeister Gerd Linden nach der 28. Präsidiumssitzung, die während des Treffens des Europäischen Köhlerverbandes (EKV) vom 27. bis zum 29.3.2026 in Vogelsang stattfand.

Gerd Linden berichtet: „Es war wieder einmal ein sehr produktives und informatives Treffen. Wir haben neue Köhler kennengelernt und bekannte Gesichter wieder getroffen. Es ist natürlich sehr viel Fachliches besprochen worden. Über neue Projekte wurde diskutiert. Der EKV wächst, einige neue Mitglieder wurden aufgenommen.“

Sehr interessant war unter anderem der Bericht von Privat-Dozent Dr. rer. nat. Oliver Nelke zum EU-Thema „Waldnebenprodukte“ wie etwa Kali, Teer, Harz und Holzkohle.

Hierzu hatte es bereits eine Tagung in Posen unter Leitung der dortigen Universität für Lebenswissenschaften gegeben. 75 Mitglieder aus 24 europäischen Ländern hatten dort drei Tage lang über das kulturelle Erbe diskutiert, insbesondere im Zusammenhang mit der Gewinnung von Holzteer, Holzkohle, Harz und Pottasche.

Auf dem Sitzungs-Programm in Vogelsang stand weiter das Thema- „Verjüngung des Vereins“, wie können neue, junge Köhler gewonnen werden?

Die Mitglieder aus Slowenien, Maria Imperl und Josef Prag, hielten dazu einen Impulsvortrag.
Sie gaben Einblicke in kreative Möglichkeiten, um Jugendliche für die Köhlerarbeit zu begeistern. Die ,,Transversale“, ein Rundgang durch die Köhlergeschichten Europas, war Thema ebenso wie Euro-Rando 2026 und der Köhlerweg quer durch Slowenien.

EKV-Präsident Josef Gilch zeigte sich von der Eifelregion stark beeindruckt, besonders von der Panoramaaussicht von Vogelsang aus auf den Urftsee und den Nationalpark Eifel. Alle Teilnehmer waren nach der Wanderung über den ,,Wilden Weg" und die Busrundfahrt über Schwammenauel, Heimbach und zum Meilerplatz von der Region Eifel völlig hin und weg.

Gerd Linden: „Ich denke, wir haben es geschafft, die Präsidiumsmitglieder für unsere Eifelregion zu begeistern und werden sicherlich einige antreffen, die ihren Urlaub hier verbringen werden.“

Z radością dzielimy się wiadomością, że wszystkie kalendarze przekazane przez naszych darczyńców dla Polaków z obwodu lw...
16/02/2026

Z radością dzielimy się wiadomością, że wszystkie kalendarze przekazane przez naszych darczyńców dla Polaków z obwodu lwowskiego dotarły już na Ukrainę.
Trafiły one do prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Pana Emila Legowicza, prezesa oddziału w Drohobyczu Pana Lubomira Frajta, a także do Pani Lesji Buhera, reprezentującej Szkołę Polskiej Mniejszości Narodowej w Stryju.

To jednak nie wszystko. Do oddziału Towarzystwa we Lwowie dostarczyliśmy również produkty spożywcze, które nasza Fundacja otrzymała w ramach współpracy dotyczącej niemarnowania żywności z sieciami handlowymi. Mamy nadzieje że choć troszkę udało nam się osłodzić okres świąteczno-noworoczny z tym trudnym czasie.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję .
Wasza życzliwość i zaangażowanie mają realną moc.
Nie zapominajcie o nas w przyszłym roku 😊

 Do naszej corocznej akcji zaangażowały się kolejne osoby i jednostki. 😊Dziękujemy szczególnie Pani Diana Błażejowska Gm...
22/01/2026



Do naszej corocznej akcji zaangażowały się kolejne osoby i jednostki. 😊

Dziękujemy szczególnie Pani Diana Błażejowska Gmina Bukowsko oraz Michałowi Prymce, któremu udało się pozyskać kalendarze z OKL w Gołuchowie, Nadleśnictwa Włoszakowice i z Banku w Gostyniu i Rakszawie.

Do naszych darczyńców dołaczyło również w ostatnich dniach Nadleśnictwo Komańcza 😊
Ponadto całe pudło różnorodnych kalendarzy przekazał nam wicestarosta Pan Damian Biskup Starostwo Powiatowe w Sanoku 😃

Do polskiej społeczności na Ukrainie zachodniej dotarły już kalendarze przekazane wcześniej przez:
📍Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie dzięki Panu Edward Marszałek,
📍Gmina Bukowsko dzięki Pani Dianie
📍 Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach

Dziękujemy 🙂

Dziękujemy za miły prezent 😊
18/12/2025

Dziękujemy za miły prezent 😊

Zapraszamy do Ani i Darka na Jarmark🌲🌟🌲Nie zabraknie lokalnych produktów, pięknych ozdób światecznych i kolędowania 🎍🎋🎄
09/12/2025

Zapraszamy do Ani i Darka na Jarmark🌲🌟🌲
Nie zabraknie lokalnych produktów, pięknych ozdób światecznych i kolędowania 🎍🎋🎄

Serdecznie zapraszamy 🥰

Ważne wsparcie dla naszego Przedsiębiorstwa Społecznego !!!Z radością informujemy, że nasza organizacja otrzymała dwa do...
09/12/2025

Ważne wsparcie dla naszego Przedsiębiorstwa Społecznego !!!

Z radością informujemy, że nasza organizacja otrzymała dwa dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025 (Edycja 2025).

1. Wsparcie reintegracyjne w kwocie 36 000 zł

Środki te przeznaczyliśmy na organizację wyjazdu reintegracyjnego z elementami edukacyjnymi i szkoleniowymi dla pracowników objętych indywidualnymi planami wsparcia.
Była to nie tylko okazja do odpoczynku, ale przede wszystkim możliwość budowania więzi, wzmacniania zespołu i wspólnego przeżywania wartości, które stoją u podstaw naszej działalności.

2. Wsparcie bieżące w kwocie 102 000 zł

Środki zostały przeznaczone na pokrycie części kosztów zatrudnienia oraz bieżące wsparcie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dzięki temu możemy stabilniej planować rozwój, zapewniać miejsca pracy i kontynuować działania na rzecz lokalnej społeczności.

➡️Dzięki otrzymanemu wsparciu możemy jeszcze skuteczniej realizować naszą misję !!!

➡️Każda forma pomocy finansowej dla naszego Przedsiębiorstwa Społecznego to realna szansa na:

✔️ utrzymanie miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem,

✔️ rozwój działań integracyjnych i reintegracyjnych,

✔️budowanie poczucia bezpieczeństwa i wspólnoty wśród pracowników,

✔️wzmacnianie lokalnej społeczności poprzez aktywność gospodarczą i społeczną.

Rozpoczynamy coroczną akcję 🎁🌟🎁"Gwiazdka z Fundacją" 🎁🌟🎁W tym roku prezenty trafią do .......❓❓❓Macie jakieś propozycje ...
05/12/2025

Rozpoczynamy coroczną akcję
🎁🌟🎁"Gwiazdka z Fundacją" 🎁🌟🎁

W tym roku prezenty trafią do .......❓❓❓

Macie jakieś propozycje dla nas ?

Dziękujemy sieci handlowej Alta 🤗

 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie 😊Dziękujemy za przekazane ...
03/12/2025


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

😊Dziękujemy za przekazane kalendarze 😊
Wkrótce trafią do Polaków na Wschodzie 🙂



Niedzielna wizyta w sercu Lwowa i spotkanie z prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Panem Emilem Legowic...
24/11/2025

Niedzielna wizyta w sercu Lwowa i spotkanie z prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Panem Emilem Legowiczem. ☺️

Piękne miasto, w zimowej odsłonie zachwyca jeszcze bardziej, zwłaszcza że śnieg we Lwowie w takiej ilości to niespotykany widok 🙂

Wspólna kawa w siedzibie towarzystwa i twórcze długie rozmowy po raz kolejny przekonały nas o potrzebie wsparcia Polaków za naszą wschodnią granicą. W tym trudnym czasie każda pomoc jest cenna.
Pan Emil był bardzo wdzięczny za pamięć i dostarczone kalendarze, które jak co roku trafią do polskich domów w całym odwodzie lwowskim.

70 sztuk trójdzielnych kalendarzy, które otrzymaliśmy od Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach jest już na miejscu 🤗

Zbieramy dalej😊

➡️Kalendarze można przesyłać na adres:
Fundacja Ramię w Ramie nad Osławą,
Szczawne 54, 38-542 Rzepedź
lub osobiście😉



Miesiąc listopad obfituje w różne programy dotacyjne i grantowe ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narod...
18/11/2025

Miesiąc listopad obfituje w różne programy dotacyjne i grantowe ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasza organizacja aktywnie korzysta z tych możliwości, starając się pozyskać dofinansowanie na działania statutowe – nie tylko w obszarze kultury, ale również w zakresie upamiętniania miejsc pamięci narodowej poza granicami Polski.

Właśnie złożyliśmy wniosek obejmujący remont alejek cmentarza w Drohobyczu (obwód lwowski). Nekropolia ta, starsza od Cmentarza Rakowieckiego, stopniowo popada w ruinę i wymaga pilnej troski. Wierzymy, że zachowanie takich miejsc jest naszym obowiązkiem -to one łączą wspólną historię, tradycję i codzienne życie wielu pokoleń.

Nasza wieloletnia współpraca z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej utwierdza nas w przekonaniu, że warto, a nawet trzeba, podejmować działania na rzecz ochrony polskich cmentarzy na Kresach.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana mgr inż. Piotra Tarapackiego, członka Okręgowej Podkarpackiej Izby Inżynierów Budownictwa, za nieocenione wsparcie techniczne projektu.

Liczymy, że nasza inicjatywa spotka się z pozytywną oceną Ministerstwa i pomoże uratować od zniszczenia ten ważny dla polskiej historii cmentarz.

Adres

Szczawne
Rzepedz
38-542

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą" umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Fundacja "Ramię w Ramię - nad Osławą":

Udostępnij