Stowarzyszenie EkoPanorama

Stowarzyszenie EkoPanorama Stowarzyszenie EkoPanorama
KRS 0001133167
NIP 6793312357
REGON 52993860400000

ul. Celem Stowarzyszenia EkoPanorama jest:

1.

W 2026 roku naszym celem nr 1 jest stworzenie Użytku ekologicznego Raciborsko w celu ochrony środowiska przed dalszą dewastacją przez pseudodeweloperów na granicy Raciborska i Grajowa w gminie Wieliczka. Wielicka 42/3B
30-552 Kraków

nr konta: 63 1140 2004 0000 3402 8534 5970

[email protected]


§ 1. zachowanie i wzbogacenie środowiska naturalnego;
2. ochrona praw i dobrostanu

zwierząt;
3. działanie na rzecz ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego;
4. promocja inicjatyw związanych z ochroną środowiska, ochroną zwierząt i działalnością proekologiczną;
5. rozwijanie i wspieranie działań środowiskowych;
6. propagowanie edukacji ekologicznej;
7. działania promujące oraz wspomagające inicjatywy gospodarcze realizowane z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju;
8. przeciwdziałanie zachowaniom, procesom i inwestycjom mogącym wpłynąć na pogorszenie stanu środowiska;
9. monitorowanie i opiniowanie zasad i realizacji polityki ekologicznej i ochrony środowiska Państwa, jego organów, jednostek samorządu terytorialnego, ze szczególnym uwzględnieniem województwa małopolskiego.

§ 2. Wyżej wymienione cele będą realizowane w szczególności na rzecz społeczności lokalnych i środowisk, do których odnoszą się cele Stowarzyszenia.

§ 3. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

1. prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej, promocyjnej;
2. organizowanie akcji upowszechniających postawy proekologiczne;
3. interwencje i akcje bezpośrednie w sytuacji najwyższego zagrożenia dla środowiska naturalnego w granicach określonych przepisami prawa;
4. wspieranie prac badawczych i naukowych w dziedzinie ochrony środowiska i ochrony zwierząt;
5. działalność szkoleniową, organizowanie spotkań, wykładów, warsztatów, konferencji;
6. udział we wszystkich postępowaniach administracyjnych;
7. udział w konsultacjach, opiniowaniu, składaniu wniosków, uwag we wszelkich postępowaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem;
8. uzyskiwanie informacji od samorządu lokalnego i organów państwa na temat podejmowanych działań związanych z ochroną środowiska, ekologią.

29/04/2026

2 lata...
dziesiątki spotkań...
setki dokumentów...
tysiące godzin rozmów...
.. BYŁO WARTO !!!

Z radością informujemy że dziś 15 kwietnia 2026 roku Rada Miasta i Gminy Wieliczka utworzyła użytek ekologiczny „Panoram...
15/04/2026

Z radością informujemy że dziś 15 kwietnia 2026 roku Rada Miasta i Gminy Wieliczka utworzyła użytek ekologiczny „Panorama Raciborska” w Raciborsku.

Gawor
Hartabus
Jastrzębski
Krasoń
Julia Kubać
Luraniec
Adrian Palonek
Elżbieta Sendor
Sikora
Robert Skowronek - I Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce
Grażyna Szwed
Monika Zamarlik -Radna Miasta i Gminy Wieliczka
Jakub Kostrz
Dorota Król

Na tych radnych mogliśmy liczyć podczas finalnego głosowania nad użytkiem, podczas wizji lokalnych w terenie, podczas spotkań Komisji Ochrony Środowiska - podczas całej merytorycznej pracy nad dokumentacją dla użytku. Dziękujemy że mieliście Państwo odwagę stanąć po stronie środowiska przyrodniczego Gminy Wieliczka i że stoicie po stronie swoich mieszkańców.

Szkoda że nie udało nam się przekonać radnych niezdecydowanych i tych, którzy nie zabrali głosu.

Radnych przeciwnych serdecznie pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów w walce o sprawy dla nich ważniejsze.

Za chwilę głosowanie Radnych Rady Miasta i Gmina Wieliczka ws ustanowienia Użytku Ekologicznego Panorama Raciborska. Nie...
15/04/2026

Za chwilę głosowanie Radnych Rady Miasta i Gmina Wieliczka ws ustanowienia Użytku Ekologicznego Panorama Raciborska. Nie wiemy jaki będzie wynik, ale trzymajcie proszę wszyscy zaciśnięte kciuki, żeby się udało. Otaczające nas unikalne środowisko przyrodnicze na to zasługuje.

Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

21/02/2026

Sarny z Raciborska przetrwały długą i mroźną zimę w dobrej formie i jak widać na załączonym filmie będą miały nawet kolejne młode 🥰

Czy w 2026 roku uda się wreszcie objąć ich siedliska choćby najprostszą formą ochrony przyrody?

Zbliża się czas rozliczania rocznych PITów. Wobec Waszych licznych pytań: nasze stowarzyszenie na razie utrzymuje się ze...
16/02/2026

Zbliża się czas rozliczania rocznych PITów. Wobec Waszych licznych pytań: nasze stowarzyszenie na razie utrzymuje się ze składek członkowskich i jak na razie dajemy radę. Uważamy że 1,5% podatku bardziej przyda się np. stowarzyszeniu www.DogRescue.pl

To stowarzyszenie, które działa lokalnie na naszym terenie i które od lat realnie pomaga zapomnianym, niechcianym, porzuconym, odebranym interwencyjnie od złych ludzi zwierzętom. Znamy to stowarzyszenie nie od wczoraj i mamy przekonanie że warto je wspomóc, oraz że to wsparcie nie zostanie zmarnowane i zostanie właściwie spożytkowane. Pomagajmy mądrze.

Przygarnij Psiaka

Często pytacie nas, co sądzimy o działaniach Dody, DIOZ czy Judyty.

W Polsce działają setki organizacji pomagających zwierzętom. To ogromna liczba i dowód na to, że empatia w tym kraju naprawdę istnieje.
Nie ma organizacji – tak jak nie ma człowieka – z którą wszyscy będą się zgadzać w 100%.
Ale to, co nas łączy, to jedno: poświęcenie.
Duże, medialne fundacje i małe, lokalne stowarzyszenia i osoby działające solo robią dokładnie to samo – oddają swoje życie ratowaniu zwierząt. I nikomu nie wolno tej pracy umniejszać.

Jedni prowadzą głośne interwencje i pracują w organizacji na pełen etat.
Inni łączą rodzinę, etat poza organizacją i codzienne klęczenie w krzakach, żeby wyłapać bezdomne koty na sterylizację.

Różnimy się metodami bo każda organizacja idzie swoją drogą i własnym stylem

Ale NAjWAŻNIEJSZE są wspólne CELE:
– walka o realny dobrostan zwierząt w domach, schroniskach i hodowlach,
– egzekwowanie odpowiedzialności państwa,
– i przede wszystkim zmniejszanie bezdomności oraz EDUKACJA nie w formie hejtu, a edukacja od najwcześniejszych lat w szkołach. "Bo czym skorupka za młodu nasiąknie..."

Jeśli uważasz, że to, co robimy, ma sens i coś zmienia na lepsze – wesprzyj nas.
Przekaż 1,5% podatku.
KRS 0000471766.

09/02/2026

🔴 | 67 -letnia właścicielka psów usłyszała zarzuty znęcania się nad zwierzętami

149 psów zabezpieczono podczas wspólnych działań służb i instytucji w gminie Wieliczka. 67- letnia właścicielka zwierząt usłyszała zarzut znęcania się z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt.

6 lutego br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce udali się do jednej z miejscowości na terenie gminy Wieliczka, gdzie pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka wspólnie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii przeprowadzili kontrolę pod kątem właściwej opieki nad zwierzętami.

Kontrola była następstwem interwencji z 29 stycznia br., podczas której ujawniono nieprawidłowości i zabezpieczono 39 zwierząt. 6 lutego br. w trakcie czynności lekarz weterynarii stwierdził, że zwierzęta przebywały w nieodpowiednich warunkach bytowych oraz ujawnił zaniedbania, wskazując jednocześnie na konieczność ich odebrania właścicielce. W działaniach uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, stowarzyszenia działającego na rzecz ochrony zwierząt, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce oraz funkcjonariusze Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Łącznie zabezpieczono 149 psów różnych ras. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt zatrzymana została 67-letnia właścicielka zwierząt. 7 lutego br. została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Wieliczce, gdzie usłyszała zarzut znęcania się nad zwierzętami. Wszystkie zwierzęta zostały zabezpieczone.

Źródło Małopolska Policja

Za oknami od dłuższego czasu temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej licz...
08/02/2026

Za oknami od dłuższego czasu temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Decydując się na dokarmianie zwierząt, musimy mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które powinny same zdobywać pożywienie. Przyzwyczajanie ich do łatwego pokarmu, prowadzi m.in. do utraty instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi, co czasami może być dla nich niebezpieczne. Podobnie jest z ptakami. Warto poznać kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.

Za oknami robi się coraz chłodniej, a temperatura powietrza spada poniżej zera. To oznacza, że na naszą pomoc coraz bardziej liczą żyjące w pobliżu człowieka ptaki. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy.

06/02/2026



Akcja zabezpieczania pozostałej ponad setki psów z ujawnionej ostatnio pseudohodowli w Raciborsku. Przez kilka godzin, wezwani przez Gminę pracownicy schroniska w Borku i Fundacji La Fauna czekali na miejscu na decyzję na piśmie. Na miejscu była TVP Kraków. Wszystkie zwierzęta zostały zabezpieczone.

EKO Wieliczka
Miasto i Gmina Wieliczka
Fundacja Dla Zwierząt La Fauna - interwencje i adopcje
Schronisko w Borku- Fundacja Straż Obrony Praw Zwierząt
Przygarnij Psiaka
Fundacja dla Szczeniąt Judyta
Vegvisir Foundation

EDIT: Byliśmy na miejscu w roli obserwatorów przez niemal cały czas trwania akcji. Wiemy co widzieliśmy. Nienawistne, nieprawdziwe, chamskie i kłamliwe komentarze pod tą rolką są przez nas moderowane. Wolność słowa to nie przyzwolenie na chamstwo i kłamstwo. Chcesz snuć swoje insynuacje - rób to gdzie indziej.

Ostatnio otrzymaliśmy  podpisane przez Zastępcę Burmistrza ds. Społecznych Lucjana Rówińskiego wezwanie do usunięcia nas...
22/12/2025

Ostatnio otrzymaliśmy podpisane przez Zastępcę Burmistrza ds. Społecznych Lucjana Rówińskiego wezwanie do usunięcia naszego pytania, będącego zaproszeniem do dyskusji nad powszechnie dostępnym artykułem prasowym. W tym samym piśmie zostaliśmy wezwani do opublikowania sprostowania o określonej przez Pana Rówińskiego treści.

1. Odmawiamy usunięcia naszego wpisu
2. Odmawiamy publikacji sprostowania o określonej treści
3. Działając w ważnym interesie społecznym upubliczniamy tą korespondencję.

Linki do artykułów prasowych zawartych w naszej odpowiedzi w komentarzach. Nas te informacje mocno niepokoją. Oczekujemy od wszystkich władz Naszej Gminy głębszej refleksji na ten temat.

Stowarzyszenie EkoPanorama tworzą wyłącznie mieszkanki i mieszkańcy Gminy Wieliczka.

Czy możliwe powiązania sprawy nielegalnej wycinki w Raciborsku z ZAGINIONYMI PIENIĘDZMI z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI mogły...
03/11/2025

Czy możliwe powiązania sprawy nielegalnej wycinki w Raciborsku z ZAGINIONYMI PIENIĘDZMI z FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI mogły mieć wpływ na zeszłoroczną zmianę stanowiska burmistrza i podległych mu urzędników wobec użytku ekologicznego ???

Biznesowy trup z ziemią na osuwisku. Kara na ponad 1 400 000 pln. Decyzja o postawieniu zarzutów przez prokuraturę. Niejasne propozycje dla mieszkańców. Straszenie gminy i protestujących. Nieudolne próby uzyskania pozwolenia na budowę. Zorganizowana akcja dezinformacyjna...

Ciąg dalszy nastąpi. Zdecydowanie !!!

Ogołocił z drzew kilka hektarów na widokowym wzgórzu pod Wieliczką. Miasto naliczyło mu ponad milionową karę, prokuratura chce mu postawić zarzuty. Deweloper jednak z pomysłu budowy osiedla nie rezygnuje, wystąpił o pozwolenie na budowę, ale na nową spółkę.

03/09/2025

Tylko spójrzcie jak pięknie odrastają drzewa na na terenie planowanego użytku.

▶️Mamy początek września 2025.
▶️To nie cud.
▶️To 💚 Raciborsko 💚

Adres

Raciborsko

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie EkoPanorama umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie EkoPanorama:

Udostępnij