08/03/2016
W dniach 22.02.2016-28.02.2016 dziewiętnaście osób (dzieci ze szkoły podstawowej ,z gimnazjum, liceum i słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku) uczestniczyło w wyjazdowych warsztatach teatralnych, które odbywały się w świetlicy w Minkowicach. Prowadzącymi zajęcia byli: reżyserka Joanna Grabowiecka ,aktor Sebastian Świerszcz(absolwenci Warszawskiej Szkoły Teatralnej) oraz pomysłodawczyni i opiekunka grupy (instruktor teatralny , edukator filmowy) Irmina Gerszewska. Głównymi organizatorami byli KCK Krokowa, UTW Krokowa i stowarzyszenie SUBSIDIUM.
W tym okresie wzmożonej i bardzo twórczej pracy , codziennie było po kilka godzin zajęć teatralnych, filmowych, wzbogacanych wyjazdem integracyjnym wszystkich uczestników na basen i bowling, spotkaniem z reżyserem Miłoszem Sakowskim oraz projekcją jego filmu „Dzień Babci”, a także prozdrowotną prelekcją dr. Wojciecha Targowskiego i spektaklem kaszubskim w wykonaniu artystów ze Strzelna. Ponadto w kilku inicjatywach-w warsztatach filmowych, teatralnych, grach i zabawach integracyjnych- uczestniczyli również chętni z okolic Krokowej i z Pucka. W sobotę wieczorem, po pysznej kolacji i podczas słodkiego poczęstunku , młodzieżowa grupa teatralna KREATOR, zaprosiła biesiadników do wspólnego śpiewu. Wszyscy bardzo chętnie włączyli się wokalnie do zabawy przy gitarowym akompaniamencie.
Tygodniową pracę sfinalizowano spektaklem „Wieża Babel”, który przedstawiono ostatniego dnia w niedzielne popołudnie, w domu kultury w Sławoszynie.
W gościnnej minkowickiej świetlicy, spotkały się dwa pokolenia, które w bardzo przyjaznej i rodzinnej atmosferze współpracowały ze sobą ,rozwijając swoje talenty aktorskie, taneczne i wokalne. Tydzień minął bardzo szybko i trudno było się nudzić, a potem bardzo zżyci ze sobą, nie mogliśmy się rozstać.
W tym czasie nie zawiedliśmy się na wsparciu pani burmistrz Hanny Pruchniewskiej , miejskiego MOPS-u, Krokowskiego Centrum Kultury ,Puckiego Hospicjum , ,Multimedii Pl., Przedsiębiorstwa Usługowego w Goszczynie - Maria, Adam Okoń ,Wytwórni Pasz " Schapp - Pol " w Połczynie - Piotr Kłosin, Ryszard Ciskowski ,Sklepu Przemysłowego w Minkowicach - Łucja Minga , Sklepu Spożywczego w Minkowicach–Andrzej Pipka i pana Marka Krzebietke.
Pomocni nam byli również: Szkoła Podstawowa im. M. Zaruskiego w Pucku ,Zamek w Krokowej, Dom Kultury w Sławoszynie(p. Irena Parus) ,instruktor teatralny p. Jolanta Roeske , kierownik świetlicy p. Łucja Ciskowska oraz wspaniałe panie kucharki Maria Littwin i Stefania Lewnau.
Pożegnaliśmy się z łezką w oku i z wielkim żalem, że to już koniec, co świadczy o trafnym pomyśle na wspólny zimowy wypoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych-pasjonatów sceny, miłośników sztuki, dusz bardzo wrażliwych, otwartych na drugiego człowieka.
Zachwyceni jesteśmy profesjonalizmem, ogromnym poświęceniem naszych gości pani Joanny Grabowieckiej i pana Sebastiana Świerszcza, którzy skutecznie wydobywali ukryte we wnętrzach podopiecznych artystyczne perełki ,a przy tym pozwolili uwierzyć w to, że każdy z nas ma w sobie niespotykaną wrażliwość oraz potencjał. To były szczególne i wyjątkowe chwile w życiu wszystkich uczestników, za co jesteśmy bardzo wdzięczni naszym dobroczyńcom i przyjaciołom.
(opr. Irmina Gerszewska)