Jak to się zaczęło
Sekcja pływacka działała początkowo przy Uczniowskim Klubie Sportowym Szkoły Podstawowej nr 14. Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji zatrudnił wówczas trenerów, sponsorował udział pływaków w zawodach. Już pierwszy rok pokazał, że zainteresowanie pływaniem w naszym mieście jest duże. Dzięki ciężkiej pracy trenerów oraz zawodników zaczęliśmy odnosić pierwsze sukcesy, zdobywal
iśmy medale oraz nagrody na wielu rankingowych zawodach. Docenieniem naszych starań było powołanie do Kadry Podkarpackiego Okręgowego Związku Pływackiego dwóch naszych zawodniczek (Natalia Szymańska, Weronika Pacławska), jedna z nich została szczególnie doceniona w naszym mieście i za swoje osiągnięcia została nagrodzona w # # Konkursie-Plebiscycie czytelników „Życia Podkarpackiego” na 10 najpopularniejszych sportowców 2011 roku zajmując drugie miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazły się wówczas trzy zawodniczki naszego klubu. Pływanie jest życiową pasją nie tylko zawodników, ale także trenerów, dlatego też ciężko było się pogodzić z likwidacją sekcji pływackiej z przyczyn finansowych i zakończeniem współpracy z Przemyskiem Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Wówczas dzięki inicjatywie rodziców powstało Stowarzyszenie Na Rzecz Bezpiecznego Pobytu Twojego Dziecka Nad Wodą „Orka” Przemyśl, przy którym powstał Klub Pływacki "Orka" Przemyśl. Mimo licznych problemów (treningowych, kadrowych) ciągle szkolimy młodzież, wyjeżdżamy do wielu miast reprezentując i rozsławiając Przemyśl w zawodach pływackich i sami dwa razy w roku organizujemy zawody pływackie w Przemyślu. Jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem Otwartych Mistrzostw Przemyśla w pływaniu, które przyciągają na przemyski basen setki osób. W naszym klubie trenuje wielu licencjonowanych zawodników, ale nie tylko gdyż prowadzimy naukę pływania dla osób w każdym wieku. Nie jesteśmy ukierunkowani na same sukcesy sportowe, pływanie to przede wszystkim świetny sposób spędzania wolnego czasu. Niestety z przyczyn od nas niezależnych wielu rodziców nie może zapisać swoich pociech na zajęcia nauki pływania. Powodem zaistniałej sytuacji jest brak odpowiedniego zaplecza (tylko jedna przestarzała kryta pływalnia). Pokazuje to, jak bardzo w naszym mieście uboga jest oferta ukierunkowana na naukę i doskonalenie pływania. Młodzież pływająca w naszym klubie w niedalekiej przyszłości założy rodziny i będzie chciała pójść ze swoimi dziećmi na basen kontynuować to co zaszczepiono im w młodości. Niestety jedyna pływalnia w naszym mieście jest przepełniona, co utrudnia dostępność do uprawiania sportów pływackich i rekreacji. Brak jest jakichkolwiek atrakcji dla małych dzieci motywujących je do przezwyciężenia strachu i wstydu. Osoby dobrze pływające, posiadające nienaganną technikę pływania nigdy nie zrezygnują z przyjemności jaką daje im pływanie. Pływanie jest wartością utylitarną i naszym obowiązkiem jest zapewnić młodym ludziom dostęp do nauki pływania.