12/12/2025
2.12.2025r. odbyła się w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli, oddział w Przemyślu XII edycja Podkarpackiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemieckojęzycznej „Am Anfang war die Poesie/ Na początku była poezja”. Konkurs organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, oddział w Przemyślu.
Tegoroczne motto konkursu „Poesie im Doppelklang. Rilke trifft Jandl” było wyjątkowe, poświęcone jubileuszom dwóch znakomitych austriackich poetów: Ernsta Jandla (100-lecie urodzin) oraz Rainera Maria Rilke (150-lecie urodzin).
Do konkursu zgłosiło się 35 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs odbywał się jak co roku w trzech kategoriach: klasy 1-4 SP, klasy 5-8 SP oraz szkoły ponadpodstawowe.
Oceny uczniowskich występów podjęło się jury w składzie: Aleksandra Kubicka, Monika Gonet i Anna Stępień-Ważny (członkinie PSNJN, o. Przemyśl). Nad całością konkursu czuwała prezeska przemyskiego oddziału PSNJN i doradca metodyczny z języka niemieckiego w PCEN o. Przemyśl- Agnieszka Siuta.
Wszyscy uczestnicy konkursu ujęli jury swoimi recytacjami i oryginalnymi interpretacjami.
Laureatami konkursu zostali:
Szkoły podstawowe, klasy 1-4
1. miejsce: Laura Wanat (SP w Krasiczynie)
2. miejsce: Zuzanna Andres (SP w Olszanach)
3. miejsce: Adam Buczkowski (SP nr 1 w Przeworsku)
Szkoły podstawowe, klasy 5-8
1. miejsce: Aleksandra Kowalska (SP w Krasiczynie)
2. miejsce : Maja Mielnik (SP w Wietlinie)
3. miejsce: Joanna Tarnawska (SP nr 16 w Przemyślu)
Szkoły ponadpodstawowe
1. miejsce: Milena Walczak ( I LO w Przemyślu)
2. miejsce: Julia Włodarczyk (LO w Ustrzykach Dolnych)
3. miejsce: Wiktoria Cynkar (II LO w Przemyślu)
Wyróżnienie: Milena Lambert (ZS nr 1 w Stalowej Woli)
Nagrodę publiczności zdobyła Julia Włodarczyk (LO w Ustrzykach Dolnych) za recytację wiersza R.M. Rilke „Die Stille”.
Wszystkim wyróżnionym i uczestnikom gratulujemy, a nauczycielom dziękujemy za pracę włożoną w przygotowanie swoich wychowanków do konkursu!
Do zobaczenia na kolejnych konkursach!