09/06/2026
👉 Od ulicy do Domu 🏡
📜 Czasami słyszymy: „Czemu wpłaty? Niech sobie ludzie mieszkają - tak jak w schronisku."
Nie. Nasze Domy nie są schroniskami. Schroniska są dotowane (zadanie obowiązkowe Gminy). Nasze Domy nie tylko tym się różnią. W schroniskach nie ma obowiązku pracy zarobkowej. Można jedynie motywować do jej podjęcia. W schroniskach przy każdym wejściu i wyjściu (zazwyczaj) jest badanie alkomatem. Nikt nie posiada żadnych kluczy do wejścia głównego lub do pokoju. Nasze Domy to DOMY. I to widać już w pierwszym dniu po przyjęciu.
Każdy Mieszkaniec, który do nas trafia, zobowiązuje się do kilku rzeczy:
🚫 ABSTYNENCJA - bez wyjątku, codziennie. Nie badamy alkomatem i narkotestem jeśli nie zachodzą przesłanki, że ktoś może być pod wpływem. Ale ten kto złamie abstynencje, musi opuścić nasz Dom. Może wrócić po ponownym ukończeniu terapii leczenia uzależnień.
💼 PRACA - w ciągu 7 dni od zakwaterowania Mieszkaniec musi znaleźć pracę, legalną, na umowę. Pomagamy z CV, dokumentami, kontaktem. W tym zakresie również korzystamy z pomocy niezastąpionej Marioli Janickiej - pracownika socjalnego.
🔑KLUCZE - każdy Mieszkaniec otrzymuje klucze do Domu. Ułatwia to nie tylko swobodne funkcjonowanie, ale również buduje zaufanie. Jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i pozostałych współmieszkańców.
💰 PARTYCYPACJA W KOSZTACH - od pierwszej wypłaty Mieszkaniec dokłada się do utrzymania Domu. To rodzi odpowiedzialność za Dom oraz uczy gospodarowania pieniędzmi. Każdy również jest zobowiązany do spłacania swoich długów komorniczych.
🧹 DYŻURY - dotyczą głównie sprzątania części wspólnych. Każdy również musi mieć porządek w swojej części: szafy, łóżko, półki.
🤲 WOLONTARIAT - gotujemy co miesiąc 40 litrów zupy dla Zupa Wolności oraz cyklicznie jeździmy do DPS Łopienno pomóc w utrzymaniu porządku na zewnątrz ośrodka. Wolontariat pokazuje, że Mieszkańcy dając coś od siebie drugiemu człowiekowi mogą mieć radość w dawaniu. Buduje to poczucie własnej wartości.
🏠 To zasady, które dla wielu osób są pierwszym od lat punktem zaczepienia. Strukturą. Powodem, żeby wstać rano. Motywacją do zmiany życia.
Nasz program działa! W skrócie:
Terapia - zakwaterowanie - praca zarobkowa - spłacanie długów - dobre nawyki - wolontariat - usamodzielnienie
Ale aby kontynuować naszą misję w Domach dla osób w kryzysie bezdomności potrzebujemy dzisiaj Twojej pomocy!
📃 Musimy zebrać 60 000 zł do 30.06. aby być na bieżąco ze wszystkimi płatnościami. Prosimy Cię o wsparcie, abyśmy nie musieli zamykać Domu.
❗Bądź częścią naszej misji ❗
Swoją cegiełkę możesz wpłacić przez stronę internetową:
🔗 https://dobrosieniesie.pl/od-ulicy-do-domu/
lub bezpośrednio na konto:
Numer konta Fundacji DOBRO SIĘ NIESIE
PKO BP 45 1020 4027 0000 1902 1708 8736
Tytuł: darowizna - od ulicy do domu
Maciej Białka
Prezes Fundacji Dobro się Niesie