19/05/2025
Uroczyste obchody 80-lecia OSP Pomysk Wielki oraz 30-lecia nadania sztandaru i poświęcenie nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.
W sobotę 17 maja 2025 roku odbyły się uroczyste obchody 80-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomysku Wielkim oraz 30-lecia nadania jej sztandaru. Pomimo chłodnej i deszczowej pogody, wydarzenie zgromadziło licznych, zaproszonych gości, mieszkańców oraz przedstawicieli jednostek OSP z całej gminy Bytów, którzy wspólnie świętowali ten wyjątkowy jubileusz.
Uroczystości rozpoczęły się przemarszem do kościoła parafialnego przy akompaniamencie Orkiestry dętej „A me jesme naszi” z Kaszub. Mszę świętą w intencji strażaków odprawili, proboszcz parafii ks. Wojciech Hapka oraz kapelan strażaków ks. Czesław Narloch.
Po powrocie z kościoła przed remizą odbył się uroczysty apel. Dowódcą uroczystości był druh Mateusz Piechowski, a przeglądu pododdziału dokonał członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Warszawie – druh Wojciech Megier.
W wydarzeniu uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z gminy Bytów wraz z pocztami sztandarowymi, oraz zaprzyjaźnione sąsiednie jednostki z Żukówka, Jamna i Niedarzyna.
Burmistrz Bytowa Ireneusz Gospodarek wręczył symboliczny akt przekazania nowego samochodu.
Jubileusz był także doskonałą okazją do wręczenia licznych odznaczeń i wyróżnień. Sztandar OSP Pomysk Wielki został uhonorowany Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, w uznaniu za wieloletnią, ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej i służby społeczeństwu.
Indywidualne odznaczenia "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali:
- Złota odznaka – druh Wojciech Stolc,
- Srebrna odznaka – druh Michał Hemmerling,
- Brązowa odznaka – druhowie Filip Nowak, Mateusz Piechowski, Michał Fusiek, ks. Czesław Narloch,
- Odznaka "Strażak Wzorowy" – druhna Anna Treder.
Wręczono również odznaki dla seniorów i aktywnym druhom "Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego":
Złotą odznakę otrzymali:
- druh Marian Boroń,
- druh Mieczysław Pawłowski,
- druh Marian Treder,
- druh Jan Treder.
Srebrną odznaką wyróżniono:
- druha Jana Klasę,
- druha Mariana Filosek,
- druha Ireneusza Tredera,
- druha Andrzeja Kiełpińskiego.
Brązowe odznaki trafiły do aktywnych druhów:
- druha Karola Stolca,
- druha Dawida Kiełpińskiego,
- druha Michała Tredera.
Podczas przemówienia druh Prezes Jan Treder przedstawił historię jednostki, która sięga 1945 roku. To właśnie wtedy, tuż po zakończeniu II wojny światowej, z potrzeby bezpieczeństwa i solidarności lokalna społeczność powołała do życia Ochotniczą Straż Pożarną w Pomysku Wielkim.
Historia remizy i wyposażenia
Prezes jednostki przedstawił również historię rozwoju remizy i wyposażenia OSP. Remiza została wybudowana na początku lat 60. jako budynek parterowy z jednym garażem. W latach 70. obiekt rozbudowano o 1 piętro, gdzie mieściła się klubokawiarnia, a na parterze powstały dwa boksy garażowe. W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowną modernizację – przebudowano dach, zamontowano instalację fotowoltaiczną, wymieniono źródła ciepła na ekologiczne, ocieplono ściany, wykonano nową elewację i przebudowano część garażową.
W zakresie wyposażenia, już w 1967 roku jednostka otrzymała pierwszy samochód pożarniczy – używanego Stara 25, który druhowie nazwali „Babcią”. Służył on do 1996 roku. Następnie OSP otrzymała nowy wóz na podwoziu Stara 266 z napędem 6x6, który służył do 2014 roku. Wówczas zastąpił go średni samochód ratowniczo-gaśniczy Mercedes Atego 4x4. Obecnie jednostka poświęciła i wprowadziła do podziału bojowego ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania P420.
Ważne daty i działalność na przestrzeni lat
W 2001 roku druhowie z Pomyska Wielkiego uczestniczyli przez ponad tydzień w działaniach ratowniczo-gaśniczych podczas tzw. „Powodzi Tysiąclecia” w Gdańsku.
W tym samym roku jednostka została oficjalnie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). W sierpniu 2017 roku przez wiele dni strażacy uczestniczyli w usuwaniu skutków wichury, porządkowaniu powalonych drzew, zabezpieczaniu zerwanych dachów, czy ewakuacji poszkodowanych osób z nad jeziora Mausz.
OSP Pomysk Wielki to dziś prężnie działająca jednostka, która posiada zarówno młodzieżowe, jak
i dorosłe drużyny pożarnicze – złożone z chłopców
i dziewcząt, które w zawodach gminnych, czy powiatowych wielokrotnie zajmowały czołowe, niejednokrotnie pierwsze miejsca. Obecnie jednostka liczy 41 strażaków, z czego 29 posiada odpowiednie przeszkolenie i dopuszczenie do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych.
Podziękowania
Prezes jednostki skierował szczególne podziękowania do kierowców, prezesów, naczelników i seniorów – zarówno tych aktywnych, jak i tych, którzy odeszli na wieczną służbę. Wyraził również uznanie dla wszystkich druhów i druhen za ich nieocenioną działalność, poświęcenie oraz trud włożony
w szkolenie nowych pokoleń strażaków.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom, mieszkańcom i druhom, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie, a mimo niesprzyjającej pogody wspólnie z nami świętowali ten doniosły jubileusz.