12/04/2026
W dniu 11.04.2026 r. miała miejsce wyjątkowo podniosła uroczystość poświęcenia nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu Mercedes Atego. Z tej okazji odbyła się Msza Święta w intencji Strażaków OSP Owsiszcze. Oficjalna część rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski, który nadał wydarzeniu uroczystą i patriotyczną oprawę. Następnie Wójt Gminy Krzyżanowice wraz z Komendantem Państwowej Straży Pożarnej przekazali klucze naczelnikowi i pierwszemu kierowcy, którzy czynili honory pokazu sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Kulminacyjnym momentem ceremonii było poświęcenie samochodu, którego dokonali proboszcz ksiądz Piotr Kuc oraz kapelan strażaków ojciec Marceli Dębski.
Wydarzenie to zgromadziło zaprzyjaźnione jednostki OSP z naszej gminy oraz sąsiedniej SDH Pist, jak i znamienitych gości, stanowiąc ważny i radosny moment w historii jednostki.
Wśród zgromadzonych gości obecni byli Wójt Gminy Krzyżanowice, Komendant Państwowej Straży Pożarnej, senator Henryk Siedlaczek oraz inni szacowni przedstawiciele władz i instytucji, którzy skierowali do uczestników okolicznościowe przemówienia, podkreślając znaczenie nowego pojazdu dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i gospodarki Wodnej przekazał w ręce strażaków podarunek postaci medycznej torby lekarskiej wraz z wyposażeniem.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim fundatorom jak i mieszkańcom wsi Owsiszcze, którzy dołożyli najmniejszą cegiełkę do zakupu i wyposażenia samochodu
Gmina Krzyżanowice
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Nadleśnictwo Rudy Raciborskie