UWM Grupa Wsparcia LGBT+

UWM Grupa Wsparcia LGBT+ Witaj w grupie wsparcia dla studentów LGBTQ+ z UWM! Każdy jest mile widziany!
🏳️‍🌈

Nasza misja to tworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich członków społeczności LGBTQ+ na naszym kampusie.

04/03/2025

‼️Trzymajcie się, bo tego nie spodziewał się nikt. Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok: osoby transpłciowe nie muszą już pozywać własnych rodziców, bo sprawy dotyczące uzgodnienia płci mają odbywać się drogą nieprocesową!

Co właściwie oznacza dzisiejszy wyrok Sądu Najwyższego?
🏳️‍⚧️sprawy o uzgodnienie płci nie będą już łączyły się z pozywaniem rodziców
🏳️‍⚧️zamiast tego stosowane będzie postępowanie nieprocesowe (w drodze analogii z art. 36 ustawy z dnia 28 listopada 2014 roku. Prawo o aktach stanu cywilnego) na wniosek osoby transpłciowej
🏳️‍⚧️oprócz wnioskodawcy uczestnikiem postępowania może być tylko jego małżonek (art. 510 KPC)
🏳️‍⚧️orzeczenie wywołuje skutki wraz z uprawomocnieniem, czyli w zasadzie od razu

Jak teraz będą wyglądały sprawy o zmianę oznaczenia płci w dokumentach? Co z osobami, które już pozwały rodziców? Czy zmienią się wymogi co do opinii, dokumentacji, konsultacji z biegłymi? Czy osoby niepełnoletnie będą mogły złożyć wniosek o korektę danych z pomocą rodziców? Mamy dużo pytań, a mało odpowiedzi. Z pewnością kolejne tygodnie będą niezwykle chaotyczne, ale wygląda na to, że jest to po prostu zmiana w dobrym kierunku, która usuwa patologiczny, traumatyzujący krok z procesu tranzycji.

❗To kluczowe, że wiele rzeczy w tym systemie jest do zmiany — niepozywanie rodziców nie odpowiada na potrzeby osób niebinarnych, nie oddziela tożsamości od medycyny, pozostawia decyzję sędziom, nie osobom transpłciowym. Jest ważne, by nie pozwolić politykom i dziennikarzom uwierzyć, że to ogromne zwycięstwo i wszystko, czego osoby transpłciowe potrzebują. Absolutnie tak nie jest.

Na koniec powiedzmy wprost: tego nikt się nie spodziewał. Sprawa trafiła w końcu do Sądu Najwyższego na wniosek byłego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, a tematem do rozstrzygnięcia był udział w procesie dzieci i małżonków, jeśli osoba transpłciowa była po ślubie i/lub miała dzieci. Następca Ziobry Adam Bodnar próbował interweniować i wycofał wniosek, lecz Sąd Najwyższy uznał ten krok za niedopuszczalny i mimo to zajął się sprawą… rozstrzygając ją w sposób zupełnie przeciwny do domniemanych zamiarów byłego ministra. Co więcej, Sąd zauważył w uzasadnieniu, że przez ostatnie dekady znacznie zmieniła się społeczna świadomość na temat transpłciowości, a stan rzeczy wynikający z dzisiejszego wyroku ma funkcjonować tylko tymczasowo, do momentu uregulowania sprawy odpowiednią ustawą.

Dziękujemy, panie Ziobro…? 🎉

[Maja]

Hejka 💜Nasza Grupa Wsparcia LGBTQ+ nadal funkcjonuje i organizuje otwarte spotkanie 25 października, w najbliższy piątek...
22/10/2024

Hejka 💜
Nasza Grupa Wsparcia LGBTQ+ nadal funkcjonuje i organizuje otwarte spotkanie 25 października, w najbliższy piątek, godz. 17:00 - 20:00. Ma ono miejsce w Sali Telewizyjnej Domu Studenckiego 1 (ul. Kanafojskiego 3, piętro -1).
Informacje o ✨Grupie✨:
- grupa queer'owych studentów
- rozmowy na temat życia osób queer'owych na uczelni
- zawieranie nowych znajomości z osobami z którymi mamy coś wspólnego
- możliwość poproszenia o pomoc w załatwianiu spraw na uczelni np. ubieganie się o nakładkę dla osób transpłciowych
- możliwość wyżalenia się z trudów życia
➡ Z prośbą o dołączenie do grupy zawsze można do nas napisać na profilu
Zapraszamy 💜

28/06/2024

Przypominamy, że dziś w godzinach 17:00-20:00 odbędzie się kolejne spotkanie grupy. Będzie mieć ono miejsce w sali telewizyjnej DS1. Ewentualne pytania o umiejscowienie sali prosimy kierować do recepcji.

18/05/2024

Najbliższe spotkanie odbędzie się w obecnym budynku Empatii — ul. Obitza 2, Kortowo. Spotkanie będzie miało charakter organizacyjny.

Z radością zapowiadamy następną serię spotkań naszej grupy wsparcia, z których najbliższe odbędzie się już za tydzień!Sp...
15/04/2024

Z radością zapowiadamy następną serię spotkań naszej grupy wsparcia, z których najbliższe odbędzie się już za tydzień!

Spotkanie dnia 22 kwietnia będzie miało miejsce w sali 38, znajdującej się na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej, w pobliżu szatni.

Gościnią spotkania będzie Maja Heban ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Jest ona aktywistką, publicystką, oraz jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej społeczności transpłciowej. Jest także autorką książki "Godność proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei", która opisuje jej osobiste doświadczenia życiowe. Spotkanie odbędzie się w formie swobodnej rozmowy.

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych studentów!

Czas na drugie spotkanie naszej reaktywowanej Grupy Wsparcia! Luźne pogaduchy, narzekanie na niesprawiedliwości losu, mi...
13/03/2024

Czas na drugie spotkanie naszej reaktywowanej Grupy Wsparcia! Luźne pogaduchy, narzekanie na niesprawiedliwości losu, miła atmosfera wśród samych swoich. Klasycznie w piątek o 17:00, 22 marca, w budynku Empatii, adres poniżej. Zapraszamy!

Adres

Kurta Obitza 2
Olsztyn
11-041

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy UWM Grupa Wsparcia LGBT+ umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij