Inicjatorami i założycielami OSP byli druhowie:
1. Stanisław Majchrowski
2. Stefan Mierzejewski
3. Jan Radzki
A wszystkoto przy dużej pomocy właściciela ziemskiego barona Ike Duninowskiego. Krótki rys historyczny OSP Nowy Duninów przedstawia się następująco:
1925 - Założenie jednostki.
1930 - pierwsza drewniana remiza, wybudowana przez barona Ike Duninowskiego.
1960 - jednostka otrzymuje z Komendy
Straży Pożarnej w Gostyninie składany garaż oraz samochód skrzyniowy marki Lublin.
1975 - następuje wymiana pojazdu na samochód Star 28GBM.
1980 - została oddana do użytku nowa strażnica wraz z dwoma garażami.
1982 - "powódź stulecia", w wyniku której strażnica wraz z okolicznymi budynkami zostaje zalana wodami Wisły. W tym samym roku została osuszona i oddana do użytkowania.
1982 - jednostka otrzymuje samochód bojowy marki Star 266 z napędem na wszystkie koła, tzw. "Leśnik" oraz motopompę PO-5.
1997 - jednostka została wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz do Systemu Selektywnego Informowania.
2003 - w jednostce zaczęły funkcjonować System Zarządzania Informacją (IMS) oraz InfoCentrum.
2005 - na 80-lecie działalności, OSP w Nowym Duninowie otrzymuje Sztandar oraz Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Zostaje zakupione urządzenie do ratownictwa medycznego typu "Holmatro".
2006 - zakupiony został nowy lekki samochód bojowy marki Ford Transit oraz używany średni samochód bojowy marki Mercedes.
2008 - jednostka została wyposażona w motorową łódź pływającą do ratownictwa wodnego.
2009 - jednostka została wyposażona w aparat powietrzny typu Fenzy oraz agregat prądotwórczy.
2010 - jubileusz 85-lecia powstania OSP w Nowym Duninowie. Przy tej okazji przed strażnicą pobudowany i poświęcony przez Biskupa Płockiego został Obelisk, wraz z tablicą pamiątkową.
2011 - wykonana została termomodernizacja strażnicy oraz dwóch garaży.
2012 - zamontowano w strażnicy system alarmowy.
2013 - wykonany został kompleksowy remont strażnicy, polegający między innymi na częściowej wymianie pokrycia dachowego, odrestaurowaniu (przebudowie) wnętrza garaży i "Sali Strażaka", a także wykonaniu boksów do umundurowania bojowego.
2015 - zakupiono nowy średni wóz bojowy marki Mercedes.