20/05/2026
We wtorek, 19 maja odbyło się oficjalne oddanie do użytku rozbudowanej części Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Nochowie. To wyjątkowy moment dla Fundacji oraz wszystkich osób zaangażowanych w tworzenie miejsca, które każdego dnia daje wsparcie i szansę na nowy początek. Pod okiem Świętego Brata Alberta, patrona budynku, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi oraz poświęcenie nowo oddanej części obiektu.
W wydarzeniu udział wzięli m.in.: zastępca burmistrza Śremu Sławomir Ratajczak, starosta śremski Piotr Ruta, radny powiatowy Mateusz Wojtas, ksiądz kanonik Ryszard Adamczak, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Karolina Gałuszka, kierownik zespołu ds. projektów Centrum Usług Społecznych Anna Radajewska wraz z kierownikiem ds. przemocy Marzeną Urbaniak oraz pracownikiem socjalnym ds. osób w kryzysie bezdomności Moniką Purol, sołtys wsi Nochowo Mariusz Dyderski, a także przyjaciele Fundacji - Małgorzata Wojtyla i Tomasz Kocemba.
Gości powitała Anna Sobieraj, sekretarz zarządu Fundacji:
- 24 lata temu podjęliśmy misję, w centrum której zawsze stoi człowiek. Schronisko to nie tylko mury. To bezpieczny dach nad głową i godne warunki dla mieszkańców w czasie procesu wychodzenia z kryzysu bezdomności.
Julia Biernacka, manager ds. inwestycji, przybliżyła również szczegóły dotyczące inwestycji:
- Rozbudowa Schroniska wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała blisko 3 miliony złotych. Inwestycja została dofinansowana w 80% ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Dopłat. Dzięki realizacji powstało 20 dodatkowych miejsc mieszkalnych, aneksy kuchenne, pomieszczenia porządkowe, magazynowe, administracyjne oraz nowoczesne sanitariaty. To znacząca poprawa warunków funkcjonowania placówki i jakości pomocy świadczonej jej mieszkańcom.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Julia Biernacka oraz prezes Fundacji na Rzecz Rewaloryzacji Miasta Śrem, Hieronim Bartkowiak. Następnie ksiądz kanonik Ryszard Adamczak poświęcił nową część budynku, podkreślając: - Ludzie odnajdą tu nadzieję i siłę, by ponownie stanąć na własnych nogach.
Po części oficjalnej goście mieli możliwość zwiedzenia Schroniska oraz wspólnego spotkania przy poczęstunku. Symbolicznego krojenia tortu dokonał Prezes Hieronim Bartkowiak, dziękując wszystkim osobom i instytucjom wspierającym działalność Fundacji oraz realizację inwestycji.
Szczególne podziękowania kierujemy do projektantów budynku, kierowników budowy, inspektora nadzoru oraz wykonawców. Dziękujemy Pracowni nad Wartą, głównemu wykonawcy - firmie Bud-Mar Marcin Kubiak, firmie odpowiedzialnej za prace elektryczne - JK Elektro sp. z o.o. oraz Panu Krystianowi Klakowi. Dzięki profesjonalizmowi, zaangażowaniu i dobrej współpracy możliwe było sprawne i skuteczne zakończenie tej ważnej i niezwykle potrzebnej inwestycji.
Warto podkreślić, że tylko w 2025 roku ze schronienia skorzystało 165 osób, z czego 19 usamodzielniło się, a 12 podjęło terapię uzależnień. Wierzymy, że dzięki rozbudowie jeszcze więcej osób otrzyma nie tylko dach nad głową, ale przede wszystkim szansę na odzyskanie poczucia bezpieczeństwa i rozpoczęcia drogi do lepszego życia.