Celami szczegółowymi są:
a)Upowszechnianie zdrowego trybu życia oraz idei rozwoju przez całe życie. b)Promowanie aktywności fizycznej i kontaktu z naturą jako działań służących ochronie zdrowia fizycznego i psychicznego, a tym samym, poprawie jakości życia społecznego. c)Ochrona środowiska naturalnego przez założenie i prowadzenie Ostoi Wolnych Koni jako miejsca humanitarnego traktowania zwierząt
, miejsca przyjaznego dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin, miejsca przeznaczonego do spędzania czasu wolnego w połączeniu z rozwojem osobistym; jako miejsca wspierającego rozwój potencjału ludzkiego. d)Wspieranie i realizowanie działalności szkoleniowej, terapeutycznej, wychowawczej i doradczej, w zakresie umiejętności komunikacyjnych. e)Wspieranie indywidualnego rozwoju dzieci w zgodzie z ich wrodzonymi zdolnościami i potencjałem rozwojowym, głównie dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych. f)Popieranie i upowszechnianie hipoterapii (szczególnie terapii kontaktem z koniem) jako metody rehabilitacji dla dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi, trudnościami adaptacyjnymi, jako metody wspierającej proces budowania ich tożsamości i umiejętności współdziałania. g)Upowszechnianie i realizowanie sesji rozwoju osobistego oraz sesji terapeutycznych w obecności koni dla osób indywidualnych, rodzin, grup. h)Wspieranie pomocy psychoterapeutycznej dla osób indywidualnych oraz rodzin, szczególnie dla rodzin dzieci z niepełnosprawnością, prowadzenie kręgów rozwojowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. i)Wspieranie, promowanie i realizowanie działań uświadamiających prawa ludzi i zwierząt do życia w wolności, harmonii, współzależności w Ostoi Wolnych Koni. j)Wspieranie akcji edukacyjnych zmierzających do kształtowania postaw ekologicznych, przyjaznych wszelkim zwierzętom oraz wspieranie działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej i naukowej ukierunkowanej na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, uwzględniających w szczególności opiekę nad końmi porzuconymi i potrzebującymi pomocy. k)Rehabilitacja społeczna osób dorosłych z niepełnosprawnością. l)Wspieranie finansowe działań/zajęć terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a)Prowadzenie działalności informacyjnej i uświadamiającej z zakresu komunikacji wspierającej, empatycznej, profilaktyki zdrowia psychicznego i wpływu kontaktu z naturą na poprawę jakości życia indywidualnego i społecznego. b)Organizowanie warsztatów, szkoleń, treningów oraz kręgów rozwojowych wzmacnających kompetencje psychologiczne, społeczne i komunikacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. c)Organizowanie spotkań, warsztatów, szkoleń i treningów dla kadr terapeutycznych, nauczycieli, innych osób związanych z oświatą i zdrowiem oraz rodziców i opiekunów dzieci, głównie dzieci o szczególnych potrzebach rozwojowych. d)Tworzenie autorskich materiałów dydaktycznych. e)Współpracę z organami administracji rządowej, a także jednostkami samorządu terytorialnego oraz ich jednostkami organizacyjnymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami. f)Wspieranie osób dorosłych z niepełnosprawnością i ich rodzin, poprzez częściową refundację kosztów związanych z terapią oraz tworzenie miejsc pracy chronionej, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i marginalizacji. g)Założenie i prowadzenie Ostoi Wolnych Koni, w tym koni porzuconych, przekazanych Fundacji w formie darowizny lub wykupionych przez Fundację. h)Diagnostykę, leczenie, rehabilitację i treningi zwierząt pozyskanych przez Fundację. i)Działalność adopcyjną wirtualną i rzeczywistą dla koni objętych opieką Fundacji. j)Realizowanie humanitarnego transportu koni. k)Wspieranie niezbędnych działań adaptacyjnych oraz wyposażających obiekty Ostoi Wolnych Koni, w sprzęt i elementy konieczne do prowadzenia zajęć animaloterapeutycznych. l)Organizowanie i prowadzenie zajęć animaloterapeutycznych, w szczególności, przy udziale koni i psów dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. m)Organizowanie konferencji popularno-naukowych, paneli dyskusyjnych, seminariów, imprez i obozów edukacyjnych. n)Prowadzenie działalności publicystycznej i wydawniczej związanej z promowaniem celów statutowych Fundacji. o)Organizowanie turnusów rehabilitacyjnych, rozwojowych i edukacyjno-terapeutycznych. p)Skupianie wokół idei Fundacji przedstawicieli różnych środowisk zawodowych – w kraju i za granicą zainteresowanych i wspierających jej cele.