Eryk Baczyński

Eryk Baczyński Przewodniczący Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jestem prawnikiem. Działam w Śródmieściu i na Ochocie. Moje koniki to patodeweloperka i planowanie przestrzenne.

W ostatnich tygodniach ruchy miejskie ponownie znalazły się w centrum publicznej debaty - tym razem za sprawą weekendowe...
24/01/2026

W ostatnich tygodniach ruchy miejskie ponownie znalazły się w centrum publicznej debaty - tym razem za sprawą weekendowego wydania „Rzeczpospolitej. Plus Minus”.

Jako zespół Miasto Jest Nasze przygotowaliśmy polemikę z artykułem „Samolubne metropolie” Marka Grąbczewskiego. Autor twierdził, że ruchy miejskie odniosły sukces w wyobraźni społecznej, ale działają głównie na rzecz mieszkańców dużych miast, kosztem reszty Polski. Poczuliśmy się wywołani do tablicy, aby sprostować kilka tez i pokazać szerszy kontekst sytuacji polskich ruchów miejskich.

Ruchy miejskie to nie jedna polityczna bajka
„Ruchy miejskie w Polsce nie są zjawiskiem jednorodnym.”
Choć media często przypisują nam lewicowe poglądy, większość postulatów ma charakter zdroworozsądkowy: ochrona zieleni, bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Współpracujemy z różnymi środowiskami od Nowej Lewicy, przez Polskę 2050, po polityków P*S co pokazuje, że nasze działania nie mają barw partyjnych.
Bez realnej władzy trudno brać pełną odpowiedzialność

„Bez władzy zaś trudno brać odpowiedzialność za problemy i bolączki, z którymi miasta się zmagają.”
Ruchy miejskie często wiedzą, co zmienić, ale ordynacja wyborcza i realia samorządowe ograniczają nasz wpływ. Mimo aktywności i oddolnych inicjatyw, realna odpowiedzialność za miasto wymaga więcej niż tylko dobrej woli.

Strefa Czystego Transportu to nie „apartheid”
„Elektryki zajmują tyle samo miejsca, co auta spalinowe.”
Problemem jest nadmiar samochodów i rozlewanie się miast, nie sam napęd samochodów. SCT to narzędzie wymagające ostrożnego wdrażania i współpracy z mieszkańcami - jednym słowem nie można sprowadzać go do prostych haseł.

Miasto „nie jest nasze” – jeszcze
„To dopiero początek drogi, a nie jej koniec.”
Ruchy miejskie nie przejęły władzy i nie żyją z grantów Sorosa. Skupiamy się na codziennych problemach mieszkańców: powietrzu, ulicach, zieleni i bezpieczeństwie. Bez udziału w samorządzie trudno realnie zmieniać miasto, dlatego obecność w radach dzielnic i cierpliwa współpraca są kluczowe.

Pełny obraz debaty znajdziecie w dwóch ostatnich wydaniach „Plusa Minusa”. Treść artykułów udostępniam w komentarzu (Facebook), na stories lub mogę przesłać też na priv :).

Taki sukcesik na początek roku 🤩. O wpis do rejestru zabiegałem od czerwca zeszłego roku. Architektura Leykama zasługuje...
22/01/2026

Taki sukcesik na początek roku 🤩. O wpis do rejestru zabiegałem od czerwca zeszłego roku. Architektura Leykama zasługuje na najwyższą ochronę. Deweloperzy zajmijcie się innymi działkami! 👋🏻

Yes, yes, yes!

Mamy bardzo dobrą wiadomość dla miasta i wszystkich, którym bliskie jest jego dziedzictwo 💛

Kompleks Rządowy autorstwa Marka Leykama został wpisany do rejestru zabytków jako tzw. zespół budowlany. Wniosek w tej sprawie złożył nasz przewodniczący Eryk Baczyński alarmując o planach inwestora powiązanego z kontrowersyjną grupą Radius.

👉O co chodziło? Inwestor planował ambitną przebudowę zabytkowego budynku Centralnego Biura Studiów. W grę wchodził nowy: mieszkalno-hotelowy, garaż podziemny oraz… 80-metrowa wieża (!), porównywalna wysokością np. do budynku PKO przy Chmielnej.Taka ingerencja całkowicie zmieniłaby skalę i charakter tej części miasta.

❗️Dlaczego wpis do rejestru zabytków był tak ważny? „Zespół budowlany” to nie pojedynczy obiekt, ale powiązana przestrzennie grupa budynków, którą wyróżniają: architektura i styl, materiały i funkcje, czas powstania oraz kontekst historyczny.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że ten kompleks (w którego skład wchodzi też budynek Prezydium Rządu i teren przyległego skweru) w pełni spełnia te kryteria, mimo różnorodności form architektonicznych.

W decyzji o wpisie konserwator podkreślił, że kompleks „stanowi mistrzowski przykład pozornego dostosowania się do narzuconej formuły, z czytelnym dla świadomego odbiorcy nawiązaniem do architektury renesansowej i modernistycznej”. Stanowi on tym samym „cenne źródło wiedzy na temat architektury lat 1950-1954, relacji między modernizmem a socrealizmem, krytyką postaw artystów niezależnych i wywieranej na nich presji o podłożu politycznym”.

Konserwator zgodził się też z naszą argumentacją, że relacja przestrzenna między budynkami ma kluczowe znaczenie. Dzięki niej kompleks do dziś „czyta się” w terenie jako spójną całość. Jej naruszenie sprawiłoby, że oryginalny projekt stałby się nieczytelny i trudny do rozpoznania.

✨Efekt? Zapędy inwestora zostały skutecznie utemperowane, a cenny fragment miasta - uratowany.

Jeśli leży Ci na sercu ochrona architektury modernizmu i późnego modernizmu, dołącz do MJN i działaj z nami. 💙

Stańcie przed lustrem, a wejrzycie w nim siebie, mówią.
11/01/2026

Stańcie przed lustrem, a wejrzycie w nim siebie, mówią.

23/12/2025

#🎁🎄 Taki prezent świąteczny lubimy najbardziej! Tuż przed świętami Prezydent podpisał ustawę, o którą MJN zabiegał od 2 lat - wprowadzając jasną definicję nielegalnych wyścigów oraz surowe kary, w tym więzienie, za ich organizowanie i udział. Nowe prawo obejmuje też obowiązek zgłaszania zlotów motoryzacyjnych oraz ostrzejszą odpowiedzialność dla kierowców rażąco łamiących przepisy i zagrażających innym. To symboliczny, ale bardzo realny „prezent” dla wszystkich uczestników ruchu: bezpieczniejsze drogi i dowód, że konsekwentne działania społeczne naprawdę zmieniają prawo.

Wnioskuję o ochronę mozaiki przy Foksal 10Złożyłem wniosek o wpis do rejestru zabytków monumentalnej mozaiki w holu budy...
16/12/2025

Wnioskuję o ochronę mozaiki przy Foksal 10

Złożyłem wniosek o wpis do rejestru zabytków monumentalnej mozaiki w holu budynku przy ul. Foksal 10 dawnego Pałacu Marii Przeździeckiej i Domu Kultury Radzieckiej.

🎨 Dlaczego ta mozaika jest tak cenna?
To wyjątkowe, rzadkie w skali Polski dzieło monumentalnej plastyki z okresu PRL. Wykonane z importowanych marmurów i granitów, nawiązuje do estetyki radzieckiej sztuki monumentalnej znanej m.in. z moskiewskich stacji metra. Alegoryczne przedstawienia przemysłu, nauki, rolnictwa i podboju kosmosu są dziś nie tylko przykładem wysokiej klasy artystycznej, ale przede wszystkim materialnym dokumentem epoki i jej ideologii. To świadectwo historii Warszawy także tej trudnej i niewygodnej.

⚠️ Mozaika jest zagrożona planowanymi pracami przeciwpożarowymi. Montaż kurtyn dymowych i nowych instalacji w holu może oznaczać ingerencję tuż przy mozaice, drgania, ryzyko uszkodzeń, zabrudzeń albo zasłonięcie jej elementami technicznymi. Bez ochrony konserwatorskiej takie prace mogą nieodwracalnie zmienić to wnętrze.

📣 Wpis do rejestru zabytków to szansa, by remonty były prowadzone z udziałem konserwatora i z poszanowaniem tego wyjątkowego świadectwa historii Warszawy.

03/12/2025

Wczoraj palmiaste 🌴🌴🌴 wydanie "19:30". A tam cały materiał poświęcony mojej i inicjatywie przywrócenia Pawilonu "Emilia" i postawienia jej na Placu Defilad. W środku przewidujemy właśnie palmiarnie i solatorium. Już na dniach poznacie więcej szczegółów naszego planu.

01/12/2025

Jak się trzymacie, jesieniarze? 🍂 Dni coraz krótsze, chłód coraz bardziej zniechęca do wyjścia z domu…

A gdyby tak w samym sercu miasta pojawiła się nowa palmiarnia, a przy okazji udałoby się uratować kultowy modernistyczny zabytek?

Proponujemy stworzenie miejskiego „solatorium" miejsca, w którym zimą można odpocząć wśród bujnej roślinności, w świetle imitującym naturalne promienie słońca. A wszystko to w owianym sławą dawnym pawilonie meblowym Emilka.

Dziś budynek niszczeje na dalekiej Białołęce i to już ostatni moment, by powstrzymać jego całkowitą degradację. Według nas idealną lokalizacją na jego ponowne postawienie byłaby okolica obecnego placu Centralnego. To w pełni możliwe formalnie - problem w tym, że miasto od lat nie potrafi doprowadzić do reaktywacji Emilki.

19/11/2025

Dlaczego walczę o ochronę Osiedla Przyczółek Grochowski? Nikt nie wytłumaczy tego lepiej niż jedna z najwybitniejszych historyczek architektury w kraju - Anna Cymer. Udało mi się zrobić z naszej rozmowy ciekawy materiał. Zachęcam do obejrzenia!

Miałem przyjemność być gościem panelu otwarcia na Kongres Ruchów Miejskich. Zachęcam do odsłuchania!🙌
19/06/2025

Miałem przyjemność być gościem panelu otwarcia na Kongres Ruchów Miejskich. Zachęcam do odsłuchania!🙌

Czy po 14 latach działania ruchów miejskich w Polsce nadal jesteśmy potrzebni? Świat i Polska się zmieniają. Kwestionowane są podstawy demokracji. W miastach...

Trochę rozpikselowany 💾, ale uśmiechnięty 😃, zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w IX Kongresie Ruchów Miejskich. Bę...
25/05/2025

Trochę rozpikselowany 💾, ale uśmiechnięty 😃, zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w IX Kongresie Ruchów Miejskich. Będę miał zaszczyt uczestniczyć w debacie otwarcia, w której porozmawiamy o sensie istnienia ruchów miejskich.

Eryk Baczyński
Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w warszawskich kancelariach i urzędach. Udzielał bezpłatnych porad prawnych osobom niezamożnym w ramach Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze

Zapraszamy na rozmowę podczas debaty otwarcia, gdzie porozmawiamy o ruchach miejskich.

Zapisy dostępne są na stronie: www.kongresruchowmiejskich.pl/bydgoszcz

Gorąco pozdrawiam Was z grupą sześciu przyjaciół, z  którymi od sześciu miesięcy pracuję nad uczynieniem Warszawy miejsc...
25/11/2024

Gorąco pozdrawiam Was z grupą sześciu przyjaciół, z którymi od sześciu miesięcy pracuję nad uczynieniem Warszawy miejscem bardziej otwartym, sąsiedzkim i progresywnym.

Tej pracy często nie widać na zewnątrz, ale co tydzień spotykamy się, by wymyślac coraz to nowe pomysły na rozwój naszej organizacji, które ostatecznie mają prowadzić po prostu do uczynienia lepszym miasto, w którym wybraliśmy sobie żyć.

Bez politycznego zadęcia, z pełnym oddaniem, często późno po godzinach pracy. Tak właśnie dokładamy nasza mała cegiełkę do zmian, które wierzymy, że muszą się dokonać. A przy tym po prostu dobrze się bawimy. I niech tak zostanie 😚. Dziękuję!

💛

Delegacja Miasto Jest Nasze przeprowadza gospodarską wizytę w nowym budynku MSN. Werdykt: jest fajno. Wiecznie narzekają...
27/10/2024

Delegacja Miasto Jest Nasze przeprowadza gospodarską wizytę w nowym budynku MSN. Werdykt: jest fajno. Wiecznie narzekające smerfy to chyba o nas.

Adres

Mokotów
00-791

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Eryk Baczyński umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Eryk Baczyński:

Udostępnij