20/07/2025
Niedziela. 20 lipca godziny popołudniowe a więc czas na luźne przemyślenia.
W dniu wczorajszym nasze stowarzyszenie Lubelska Inicjatywa Społeczna wzięło skromny udział w organizowaniu pikniku integracyjnego. Wspólną organizację tego pikniku podjęły cztery koła gospodyń wiejskich sołectw z gminy Lubartów przy współpracy stowarzyszenia ,,Nadzieja” i biblioteki publicznej w Lubartowie.
Niby zwyczajna rzecz. Jako ludzie potrzebujemy również rozrywki po pracy i szukamy też na co dzień wzajemnego szacunku i zgody. Co takiego więc zaskoczyło mnie bardzo?
Przedstawicielki KGW były w pięknych strojach przygotowały różnorakie smakołyki naszej kuchni polskiej, był też grill i dobre nagłośnienie oraz oczywiście atrakcyjna dmuchana zjeżdżalnia dla dzieci. Można by powiedzieć podstawowa norma do spotkań.
Zaczęli też przybywać goście całymi rodzinami a to indywidualnie lub parami, nie brakowało nikogo była młodzież byli i seniorzy.
Atmosfera była miła i odpowiadała letniej wieczorowej porze dnia.
A moje dzisiejsze zaskoczenie wynika z tego że na tym integracyjnym spotkaniu było tak wiele radosnych rozmów, wzajemnego kulturalnego szacunku między wszystkimi uczestnikami a nawet pewnego rodzaju rodzinności. Nikt też nie nastawał na godność drugiego uczestnika, ani nie zarzucał kłamstwa. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego spotkania na ich twarzach była radość.
Jedynym powodem i jednocześnie źródłem takiego obrotu sprawy był fakt, że nie próbowano żadnych rozmów o bieżącej polityce. Naturalny instynkt zwykłych ludzi ochroni ich przed niepotrzebną stratą czasu na kłótnie a jednocześnie ukazał wyższość wartości wewnętrznych tych ludzi nad wartościami jakie prezentują nam nasi przywódcy polityczni czy samorządowi.
Mam nadzieję że moje proste słowa dotrą do największej grupy Polaków. Chciałbym aby ta największa grupa społeczna odczuła swoją predyspozycje, z uwagi na stosowanie w życiu codziennym wyższych wartości jak; prawda, godność, szacunek, prawość, i tym podobne - i aby ta grupa brała czynny udział w rządzeniu w ramach demokracji. A jest to proste wystarczy domagać się i brać udział w każdym referendum. Referendum ta najwyższa forma demokracji, wybory jako takie są na kolejnym miejscu. Wybrani w wyborach nasi przedstawiciele nie zawsze podejmują ustawy zgodne z wolą lub interesem ludu. Poprzez referendum moglibyśmy zmusić sejm i senat na przykład do podjęcia ustawy zabraniającej posłom i senatorom kłamać z mównicy sejmowej. W następstwie czego kłócą się najpierw media a później cały naród.
Bardzo uprzejmie dziękuję organizatorom pikniku integracyjnego z gminy Lubartów, że mogłem poznać tylu zacnych ludzi odkrywając przy okazji to czego nie usłyszę w żadnych mediach.
Z wyrazami szacunku Prezes Stowarzyszenia LIS
Zygmunt Łukasiewicz