Kudowskie Sprawy

Kudowskie Sprawy Kudowskie Sprawy to profil Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta Kudowa-Zdrój.

07/05/2026
Kto pamięta Maryjkę?"Całe swoje życie od wczesnej młodości przepracowała i przemodliła jak prorokini Anna w tej świątyni...
18/03/2026

Kto pamięta Maryjkę?

"Całe swoje życie od wczesnej młodości przepracowała i przemodliła jak prorokini Anna w tej świątyni Pańskiej." Tak mówił o niej, wspominając po dwudziestu pięciu latach początki swej drogi kapłańskiej, ksiądz Mirosław Drzewiecki. To była Maria Gamba znana jako "Maryjka", autochtonka pochodząca prawdopodobnie z Opolszczyzny. Jeszcze przed wojną zaczęła pracować u kudowskich sióstr elżbietanek. Po wojnie, gdy komunistyczna władza odebrała siostrom ich dom przy ulicy Krakowskiej (dziś Kombatantów) zamieniając go w jeden z pawilonów Sanatorium Kolejowego pozostawiając im tylko kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, Maryjka przez wiele lat była opiekunką i zakrystianką tejże kaplicy, a także gospodynią pracujących tu wikariuszy z parafii św. Katarzyny. Była osobą wielkiej pobożności i pracowitości. Dziś pozostał po niej skromny grób na cmentarzu na Zakrzu i trochę wspomnień. Przywołajmy niektóre z nich.

Miała stary niemiecki modlitewnik, w którym była rycina przedstawiająca młodego Jezusa pracującego z Józefem w warsztacie stolarskim podpisana "Die Hand an der Arbeit und das Herz am Gott" (Ręka przy pracy, a serce przy Bogu). Tę rycinę często pokazywała ministrantom. To było jej życiowe motto. Takie było jej życie. Pozostaje w pamięci idealny porządek panujący w zakrystii, czystość tak zwanej bielizny liturgicznej - obrusów, alb, komży - wszystko zawsze świeżo wyprane, wykrochmalone i wyprasowane przez Maryjkę.

Maryjka sprzątała także regularnie całą kaplicę. Pomagała jej w tym koleżanka, też autochtonka imieniem Paulka. Po pracy spotykały się na kawę w mieszkaniu używanym przez księdza wikarego i Maryjkę znajdującym się w nieistniejącym dziś gospodarstwie państwa Zająców przy ulicy Słonecznej. Jeżeli ksiądz był akurat w swoim pokoju, słyszał zaproszenie: "ksiunc pudź sam kafe trinken".

Była też osobą wielkiej dobroci serca. Nieżyjąca od roku 2024 młodsza córka państwa Zająców, pani Irena Biernacik nazywała ją swoją drugą mamą dlatego, że w czasie przewlekłej, wymagającej wielu dłuższych pobytów w szpitalu choroby jej mamy, Maryjka opiekowała się nią i rzeczywiście zastępowała jej matkę.

Niedługo (18.05.2026) minie pięćdziesiąt lat od śmierci tej wspaniałej osoby. To "kawał czasu", ale z pewnością są jeszcze tacy, którzy ją pamiętają i mogli by coś dodać do tych wspomnień. To pięćdziesięciolecie może stać się okazją do ożywienia pamięci i otoczenia modlitwą tej pięknej postaci, wiernej służebnicy Kościoła na ziemi dolnośląskiej w trudnych, komunistycznych czasach po drugiej wojnie światowej.
Msza święta w intencji śp. Marii Gamby odbędzie się w Kaplicy Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek przy ul. Kombatantów w dniu 18 maja br. o godz. 18.00

Wojciech Kayzer

e.mail: [email protected]

31/10/2025
📍 Dzisiaj mieliśmy przyjemność wziąć udział w ważnym wydarzeniu dla przyszłości Naszego Miasta! Jako członkowie Stowarzy...
22/07/2025

📍 Dzisiaj mieliśmy przyjemność wziąć udział w ważnym wydarzeniu dla przyszłości Naszego Miasta!

Jako członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miasta Kudowa-Zdrój uczestniczyliśmy aktywnie w warsztatach poświęconych współtworzeniu Strategii Rozwoju Turystyki Uzdrowiskowej.

Było to już drugie spotkanie z cyklu warsztatów organizowanych w ramach programu „Podstrategie turystyczne – dzielenie się wiedzą”.
To dla nas ogromna szansa, by aktywnie włączyć się w proces tworzenia podstrategii, które będą realnie wspierać rozwój gmin uzdrowiskowych w całej Polsce – w tym naszej Kudowy-Zdroju! 💚

Gmin Uzdrowiskowych RP

Adres

Kudowa-Zdrój
57-350

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kudowskie Sprawy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij