13/04/2026
S46 przez Krasocin szansa czy wyzwanie?
Temat budowy ekspresówki S46 nabiera tempa. Burmistrz Grzegorz Dziubek zabiega o to, aby trasa przebiegała także przez naszą gminę.
I tu pojawia się pytanie, które wielu z nas sobie zadaje: czy to dla nas dobra wiadomość?
Z jednej strony szybszy dojazd, nowe możliwości, potencjalne inwestycje i miejsca pracy.
Z drugiej obawy o spokój, hałas i wpływ na nasze codzienne życie.
To temat, który dotyczy nas wszystkich i nie ma jednej prostej odpowiedzi.
Jakie jest Twoje zdanie?
Czy S46 przez Krasocin to szansa czy zagrożenie? Daj znać w komentarzu
https://www.facebook.com/share/p/1B3fr55x1E/?mibextid=wwXIfr
Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek zabiega o ekspresówkę S46 Opole-Częstochowa-Kielce. Jak już informowaliśmy chce, żeby przebiegała przez nasz powiat. Przychylnie do stanowiska włodarza odniosła się 31 marca br. Rada Miejska. Dzisiaj Grzegorz Dziubek w Seceminie spotkał się z sąsiadami Włoszczowy - burmistrzem Koniecpola Ryszardem Suligą, wójtem Secemina Tadeuszem Piekarskim i jego zastępcą Sławomirem Pietraszkiem.
Plan Szlaku Staropolskiego (sprzed prawie 20 lat) zakłada budowę drogi od granicy Polski z Czechami w Kudowie-Zdroju przez Opole, Lubliniec, Częstochowę, Jędrzejów, Kielce, Kraśnik, Lublin do Włodawy (granica Polski z Białorusią i Ukrainą). Burmistrz Grzegorz Dziubek chce, aby przyszłą ekspresówkę poprowadzić nie przez Jędrzejów, ale przez Koniecpol, Secemin, Włoszczowę, Krasocin i zachęca do poparcia swojego pomysłu innych samorządowców z tych terenów.
Obecnie trwa dyskusja nad zmianą koncepcji przebiegu ekspresowej trasy. Najwcześniej Rada Miasta Częstochowy, a zaraz potem Rada Miasta Opola przegłosowały uchwały z poparciem dla budowy planowanej drogi ekspresowej nr 46. Podobne stanowisko przyjęły Kielce i świętokrzyski sejmik.
Apele i stanowiska popierające wpisanie drogi ekspresowej S46 (S45/S46 – nazwa robocza) - „Szlak Staropolski” do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) uchwalili już radni z gmin: Kluczbork, Olesno, Wołczyn, Byczyna, Praszka, a także z powiatu oleskiego.
Sprawa nabiera tempa. W najbliższym czasie będą głosowane kolejne uchwały z apelami kolejnych gmin i powiatów w różnych regionach oraz pojawią się apele firm transportowych i wielu dużych firm produkcyjnych.
Trasa oprócz celów komunikacyjnych zwiększą względy obronne. W sytuacji wojny toczącej się w Ukrainie i zagrożenia ze strony Rosji taka droga szybkiego ruchu zapewni szybszą ewakuację ludności w sytuacjach zagrożenia, a także zapewni w razie potrzeby możliwość szybkiego przerzutu wojsk i ciężkiego sprzętu wojskowego.
Iwona Boratyn