OSP Kraków - Tonie

OSP Kraków - Tonie Ochotnicza Straż Pożarna Kraków - Tonie

ul. Jęczmienna 91A 31-263 Kraków Załogę pożarniczego samochodu GBAM stanowili członkowie miejscowej OSP. Dh. bryg.

Ochotnicza Straż Pożarna w Toniach powstała w 1920 roku – choć informacje
o działaniach jeszcze niezorganizowanej grupy strażaków pochodzą z przed I wojny światowej. Potwierdzają to liczne opracowania poświecone Lucjanowi Rydlowi,
z których dowiadujemy się, że w jego pogrzebie w 1918 roku uczestniczyli strażacy
z Toń. Pierwszym Prezesem był druh Rzegost, którego następcą aż do II wojny światowe

j pozostał druh Gnutkiewicz. W czasie II wojny światowej na terenie Toń funkcjonowała służba przeciwpożarowa - złożona z członków OSP – zajmująca się w razie konieczności gaszeniem pożarów oraz kontrolą przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Pierwszym zawodowym strażakiem z Toń, jeszcze w czasie wojny został Kozyra Józef kolejnymi zostali Szymański Stefan, Linca Józef, Wadowski Piotr, Serczyk Stanisław I, i II, Franciszek, Pietrzyk Piotr, Figiel Stanisław, Wojciech, Kotulski Józef, Majka Stefan i szereg innych w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. PO wojnie aż do lat sześćdziesiątych siedzibą Ochotniczej Straży była drewniana szopa usytuowana przy ulicy Władysława Łokietka w miejscu dzisiejszego Domu Kultury, którą rozebrano, a w obecnym miejscu przy ulicy Jęczmiennej wybudowano budynek murowany z dwoma boksami garażowymi i zapleczem socjalnym. Nowa remiza została wybudowana wysiłkiem Tońskiej społeczności przy wsparciu władz dzielnicy Kraków – Krowodrza i Zawodowej Straży Pożarnej Miasta Krakowa. Na wyposażeniu naszej jednostki była – konna ręczna sikawka, drabina przystawna, bosaki – potocznie zwane osękami, ręczne topory oraz pokaźna liczba hełmów i pasów strażackich. Koni zaprzęgowych do sikawek dostarczali Tońscy gospodarze – szczególnie w czasie licznych ćwiczeń i pokazów sprawnościowych. Owi Strażacy, aż do lat 90 – ych uczestniczyli w uroczystościach religijnych
w kościele parafialnym w Zielonkach. W okresie od 1965 do 1985 roku remiza OSP Tonie stanowiła zaplecze Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej Miasta Krakowa. Codziennie służbę pełnił jeden zawodowy strażak, a w razie potrzeby - konieczności ogłaszano alarm i wyjazd do pożaru. Takim akcjami były miedzy innymi pożar cegielni w Zielonkach, pożary budynków w Toniach u Pana Szamańskiego, Pani Biernat, Eugeniusza Pietrzyka, Kozyry na Skotnicy. Przy dwóch z tych pożarów, wodę dostarczano ze zbiornika przeciwpożarowego, który znajdował się w ogródku jordanowskim przy sklepie. Szczególny rozkwit Ochotniczej Straży Pożarnej w Toniach nastąpił w latach siedemdziesiątych. Tońskich strażaków ochotników widać było nie tylko przy gaszeniu pożarów, ale również w rozgrywanych corocznie zawodach sportowo-pożarniczych, na których zdobywano czołowe lokaty. Na wysokim poziomie funkcjonowało szkolenie młodzieży, rozwinięta była prężna działalność profilaktyczna z zakresu ochrony przeciwpożarowej naszego osiedla, a niektórzy druhowie podnosili swoje kwalifikacje w Szkołach Chorążych Pożarnictwa. Były też i chude lata w naszej działalności. Dotyczy to zwłaszcza okresu II połowy lat osiemdziesiątych - po wprowadzeniu stanu wojennego, aż do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. W tym czasie nastąpiło duże zniechęcenie lokalnej społeczności do jakiejkolwiek pracy społecznej – było to miedzy innymi wynikiem braku zainteresowania władz sprawami ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących na terenie miasta Krakowa. O mały włos nasze Stowarzyszenie nie podzieliło by losu ochotniczych straży pożarnych z pobliskich Witkowic czy Mydlnik, które zawiesiły swoją działalność, po czym uległy rozwiązaniu. Dużym bodźcem do działalności było pozyskanie w 1997 roku w użytkowanie od Gminy Miasta Krakowa działki na której stoi Remiza. Istotnym i bardzo motywującym do dalszej działalności było też ufundowanie przez mieszkańców osiedla Tonie i księdza Jana Urbańskiego Sztandaru dla naszej jednostki. Druhowie odpowiedzieli na wyzwanie mieszkańców i postanowili rozbudować Remizę najpierw wykonać dokumentacje budowlaną i zatwierdzić ją, uzyskując pozwolenie na budowę w 2000 roku, a następnie przystąpić do realizacji własnymi siłami i środkami, tak zwanym czynem społecznym. Władze Miasta Krakowa i rady dzielnicy IV widząc pełne zaangażowanie druhów OSP Tonie postanowiły wspierać nas finansowo przez kolejnych 5 lat budowy i modernizacji starej części. Dodatkową motywacją było pozyskanie w 2002 roku - dzięki wsparciu śp. Posła Wiesława Wody z Zarządem Wojewódzkim Związku OSP RP i PZU S.A. w Krakowie oraz Urzędem Miasta Krakowa – nowego samochodu pożarniczego z wyposażeniem marki FORD, który stanowi nie tylko powód do dumy naszych ochotników ale był również podstawowym narzędziem ratowniczej pracy. W 2010 roku obchodziliśmy bardzo uroczyście 90 lecie działalności OSP Tonie, w której udział wzięli miedzy innymi Pan Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Komendant Miejski PSP w Krakowie st. Ryszard Gaczoł i wielu innych znamienitych gości, w tym wszystkie jednostki OSP z terenu Miasta Krakowa jak również OSP z sąsiednich miejscowości. Uroczystość odbyła się w naszym pięknym Kościele, gdzie wyraziłem nadzieję na pozyskanie większego samochodu w tym roku oraz nowego na 100 lecie działalności. Pierwsza część została już zrealizowana mam nadzieje na kolejną w 2020 r. Działalność nasza nie byłaby tak skuteczna bez pomocy i przychylności udzielanej nam ze strony rodzin – małżonek władz samorządowych Miasta Krakowa i Komendy Miejskiej PSP w Krakowie. Zawsze niesłychaną pomoc i przychylność okazują nam członkowie Zarządu Kółka Rolniczego w Toniach, Klub Sportowy Tonianka, Polskiego Stronnictwa Ludowego w Toniach, Społecznego Komitetu Budowy Wodociągów i Kanalizacji w Toniach, Katolickiego Stowarzyszenia Kultury i Sportu, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 67 oraz - kapelana Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Kraków – Grodzki - księdza mgr Jan Urbańskiego – proboszcza parafii św. Stanisław Biskupa w Krakowie Toniach. Zawiązana w 1920 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Toniach funkcjonuje nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Strażacy stali się nieodłącznym elementem towarzyszącym najważniejszym wydarzeniom w życiu Toń. Utrwalają się w pamięci nie tylko w chwilach tragicznych, ale i uroczystych. Tońscy strażacy zawsze byli i są w gotowości do działania - Bogu na Chwałę, a ludziom na pożytek…

🚨 Miejscowe zagrożenie! 🚨📆 05.05.2026🕐 13:46🗺 Kraków, ul. OjcowskaSiły i środki:OSP Kraków - Tonie:🚒328[K]14 - GBARt 3,5...
05/05/2026

🚨 Miejscowe zagrożenie! 🚨

📆 05.05.2026
🕐 13:46
🗺 Kraków, ul. Ojcowska

Siły i środki:
OSP Kraków - Tonie:
🚒328[K]14 - GBARt 3,5/30 Mercedes Benz Atego 1530/BONEX

JRG 5 Kraków:
🚒305[K]25 - GCBARt 5,4/3h2 MAN TGM/Bocar

ZRM ms. Zabierzów:
🚑 K01-07 / 2504 - Volkswagen Crafter / Auto Form

LPR:
🚁 Śmigłowiec LPR - Eurocopter 135 "Ratownik 6"

ℹ️ Lądownie śmigłowca LPR do kobiety po upadku ze ścianki wspinaczkowej - prośba o zabezpieczenie miejsca lądowania.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱
02/05/2026

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱

🔥 Pożar! 🔥📆 29.04.2026🕐 15:12🗺 Zielonki, ul. Na PopielówkęSiły i środki:OSP Kraków - Tonie:🚒328[K]14 - GBARt 3,5/30 Merc...
29/04/2026

🔥 Pożar! 🔥

📆 29.04.2026
🕐 15:12
🗺 Zielonki, ul. Na Popielówkę

Siły i środki:
OSP Kraków - Tonie:
🚒328[K]14 - GBARt 3,5/30 Mercedes Benz Atego 1530/ BONEX

JRG 5 Kraków:
🚒305[K]21 - GBARt 2,5/16 Volvo FL/Bocar
🚒305[K]25 - GCBARt 5,4/3h2 MAN TGM/Bocar

OSP Bibice:
🚒338[K]94 - GBA 2,5/34 Mercedes Benz Atego 1329/PS Szczęśniak

OSP Zielonki:
🚒339[K]96 - GBA 2.5/16 MAN TGM 13.280/Stolarczyk
🚒329[K]51 - SLRr Mitsubishi L200 SLG/Szybicki

ℹ️ Pożar garażu opanowany przez mieszkańców przed przyjazdem służb🔥

19/04/2026

Wyjeżdżał do akcji jak setki razy wcześniej. Tym razem już nie wrócił.Ś.p. Druh Bogdan Ulman przez całe swoje życie był związany ze strażą. Swoją drogę rozpoczął w 2000 roku jako członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w OSP Poręba (gmina Myślenice).Od 2013 roku był czynny...

15/04/2026

Ku pamięci tragicznie zmarłego naczelnika OSP Trąbki ✝️🕯️

15/04/2026

Z głębokim smutkiem informujemy o tragicznej śmierci Druha…

Wczoraj w miejscowości Biskupice (powiat wielicki) doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął strażak ochotnik

Druh, jadąc do remizy na alarm, kierując samochodem osobowym z nieznanych przyczyn zjechał z drogi i z dużą prędkością uderzył w betonowy słup energetyczny.

Na miejsce natychmiast zadysponowano zastępy straży pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Pomimo podjętej walki o życie, 35-letniego Druha nie udało się uratować…

Druh był Naczelnikiem w jednostce OSP Trąbki

To ogromna tragedia dla całej strażackiej rodziny… Druh oddał życie, będąc w drodze, by nieść pomoc innym

Zwracamy się z apelem do wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej o oddanie hołdu Zmarłemu Druhowi:

Dnia dzisiejszego (15.04.2026 r.) o godzinie 18:00 prosimy o symboliczne uczczenie pamięci Druha poprzez włączenie sygnałów świetlno-dźwiękowych w pojazdach pożarniczych na czas jednej minuty.

Niech ten symboliczny gest będzie wyrazem naszej jedności, pamięci i solidarności

W imieniu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Bliskim oraz całej społeczności strażackiej pogrążonej w bólu i żałobie składa Prezes ZG ZOSP RP Druh Waldemar Pawlak

Cześć Jego Pamięci

„Bo jak nie My to kto…” 😎🚒👩‍🚒 Po raz kolejny włączamy się w akcję sprzątania naszej dzielnicy 💪🔥Nowe Porządki: 3 W Dobry...
11/04/2026

„Bo jak nie My to kto…” 😎🚒👩‍🚒
Po raz kolejny włączamy się w akcję sprzątania naszej dzielnicy 💪🔥
Nowe Porządki: 3
W Dobrym Tonie - Bronowice i Tonie!

🚨Miejscowe zagrożenie🚨📆 06.04.2026🕐 10:36🗺 Kraków, ul. MaciejkowaSiły i środki:OSP Kraków - Tonie:🚒378[K]90 - GLBM FORD ...
06/04/2026

🚨Miejscowe zagrożenie🚨

📆 06.04.2026
🕐 10:36
🗺 Kraków, ul. Maciejkowa

Siły i środki:
OSP Kraków - Tonie:
🚒378[K]90 - GLBM FORD TRANSIT 90 T330

ℹ️ Przewrócone drzewo na drodze publicznej blokujące przejazd.

Jak co roku nasza jednostka uczestniczy w wielkopiątkowym czuwaniu przy Grobie Pańskim oraz we mszy rezurekcyjnej.
05/04/2026

Jak co roku nasza jednostka uczestniczy w wielkopiątkowym czuwaniu przy Grobie Pańskim oraz we mszy rezurekcyjnej.

Szanowni sympatycy!Nie sądziliśmy, że informacja o otwarciu restauracji wzbudzi takie zainteresowanie, dlatego ucinamy w...
04/04/2026

Szanowni sympatycy!

Nie sądziliśmy, że informacja o otwarciu restauracji wzbudzi takie zainteresowanie, dlatego ucinamy wszelkie spekulacje... to był prima aprilisowy żart😆

Gratulujemy tym co się nie nabrali, ale także za wszystkie telefony, wiadomości i komentarze. Kilku druhom nawet się w domach dostało, że nic nie mówili...🤣

W związku z takim odzewem postanowiliśmy Was potrzymać troszkę dłużej w tej niepewności, ale już oficjalnie - to był żart...
..a może jednak nie...😏😉🤫

Adres

Kraków

Telefon

+48571343554

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy OSP Kraków - Tonie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij