Nie Oddamy Miasta

Nie Oddamy Miasta Jesteśmy zorganizowani i zdeterminowani, by powstrzymać szkodliwe zmiany w polskich miastach.

DOŁĄCZ DO WALKI Z EKOREWOLUCJĄ❗

Ruch społeczny "Nie oddamy miasta" powstał na bazie zapoczątkowanych jesienią 2022 r. spontanicznych protestów mieszkańców dużych polskich miast przeciwko pomysłowi wprowadzenia "strefy czystego transportu", czyli wykluczania z poruszania się po mieście setek tysięcy obywateli. W Krakowie, gdzie wspomniana pseudostrefa została decyzją Rady Miasta uchwalona, udało n

am się doprowadzić do jej zaskarżenia w sądzie. W nasze szeregi wstępują też mieszkańcy innych miast, takich jak Warszawa, Wrocław i Rzeszów, gdzie podobne projekty forsuje się pod kłamliwym argumentem rzekomej poprawy jakości powietrza. Tak naprawdę działać może każdy, kto popiera nasz postulat obrony podstawowych konstytucyjnych swobód obywatelskich: wolności przemieszczania się i prawa własności. WAŻNE❗ Na naszej stronie NIEODDAMYMIASTA.PL, jak również na niniejszym fanpage'u, dokumentujemy naszą działalność non-profit, a także zbieramy ekspertyzy, opinie i polemiki merytoryczne, obalające argumenty zwolenników "stref czystego transportu". Można na niej także sprawdzić, jakie modele samochodów nie wjadą to pseudostref, jeśli wejdą one w życie. Jeśli nie chcesz regresu gospodarczego naszego kraju oraz zrywania więzi społecznych i rodzinnych poprzez radykalne i bezsensowne ograniczenia uderzające w komunikację, dołącz do naszej inicjatywy❗

SUMP-y, ODSŁONA TRZECIA. TAK BRUKSELA WYMUSZA NA MIASTACH KASOWANIE RUCHU SAMOCHODOWEGOKomisja Europejska wydała trzecią...
11/06/2026

SUMP-y, ODSŁONA TRZECIA. TAK BRUKSELA WYMUSZA NA MIASTACH KASOWANIE RUCHU SAMOCHODOWEGO

Komisja Europejska wydała trzecią już wersję zaleceń dotyczących wprowadzania przez miasta Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Mówiąc najkrócej, chodzi o systematyczne eliminowanie ruchu aut prywatnych i stłaczanie ludności w „15-minutowych miastach”, czyli wszystko to, co tak gorliwie wprowadza w Warszawie Rafał Trzaskowski i na czym między innymi wywrócił się w Krakowie Aleksander Miszalski.

„Dokument liczący ponad 200 stron wskazuje włodarzom miast, w jaki sposób wdrażać agendę zrównoważonego rozwoju, by miasta stały się inkluzywne, zielone i „15-minutowe” – podaje PCh24.pl.

Obecne Wytyczne zostały dopasowane do priorytetów politycznych Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii na rzecz Zrównoważonej i Inteligentnej Mobilności oraz Nowych Ram UE w zakresie Mobilności Miejskiej.

Bruksela wybrała 431 węzłów miejskich i domaga się, aby do końca 2027 roku przyjęły plany SUMP, obejmujące „zrównoważoną i bezemisyjną” logistykę miejską. Jednym z istotnych „argumentów” jest dostęp do pieniędzy z Brukseli. Krótko mówiąc, chodzi o szantaż, któremu ulegają także polskie miasta, chociaż różnią się one w podejściu do tematu (np. Kraków czy Warszawa vs. Katowice).

Chodzi o koordynację polityki w różnych dziedzinach: transportu, użytkowania gruntów, środowiska, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, zdrowia, bezpieczeństwa czy energetyki.

„Bruksela oczekuje, że skłoni się więcej obywateli do korzystania z transportu publicznego, którego koszty utrzymania powinny być jak najniższe; że więcej ludzi będzie chodzić pieszo, jeździć na rowerze, ewentualnie korzystać z tzw. mobilności współdzielonej i w ogóle tzw. bezemisyjnej logistyki” – wyjaśnia portal.

„Włodarze miejscy, zgodnie z zaleceniami KE płynącymi z eksperymentów w różnych miastach – w tym także polskich – powinni jeszcze bardziej restrykcyjnie ograniczać ruch samochodowy, liczbę parkingów, tworzyć szersze ścieżki rowerowe, utrudniać przedsiębiorcom dojazd z towarem do sklepów, wprowadzać więcej stref czystego transportu i niskiej emisji niemal w całym mieście i siać propagandę, że wszystko to wdrażane jest dla dobra mieszkańców, ich zdrowia i bezpieczeństwa, aby ich zmobilizować do walki z tzw. transportem emisyjnym” – czytamy.

I teraz wątek polski: KE podaje jako wzór do naśladowania Kraków, czyli czołową pod względem represyjności strefę w Europie. Władze tego miasta likwidują miejsca parkingowe, wprowadziły represyjną Strefę Czystego Transportu i inne ograniczenia dla ruchu samochodowego, co według oficjalnych zapewnień miało poprawić jakość powietrza i „zredukować” korki. Bruksela podpowiada, że dla uzyskania akceptacji mieszkańców rekomendowane jest stopniowe ustanawianie zmian. Mówiąc krótko, żaba ma gotować się na małym ogniu.

Portal Warszawski Strefa Czystego Terroru - SCT w Warszawie Społeczny "Kraków dla Kierowców" STOP SCT Szczecin Włocławek dla kierowców Blade Runners SCT Kraków Blade Runners Warsaw - SCT Warszawa

⁉  CO POLACY SĄDZĄ O SCT? TO JEST NOKAUT ❗😮Poświęcony tak zwanym odnawialnym źródłom energii portal GLOBEnergia zbadał n...
09/06/2026

⁉ CO POLACY SĄDZĄ O SCT? TO JEST NOKAUT ❗😮

Poświęcony tak zwanym odnawialnym źródłom energii portal GLOBEnergia zbadał nastroje społeczne wokół „Stref Czystego Transportu” (SCT).

Chociaż na co dzień medium to zajmuje się promocją OZE i o „zielonej transformacji” energetycznej pisuje przychylnie, redakcja przyznała się do wyników ankiety – a te są dla SCT druzgocące ❗

„Strefy Czystego Transportu stały się jednym z najbardziej gorących tematów społecznych w Polsce. Dla jednych to konieczny krok w walce o lepszą jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Dla wielu innych — symbol rosnących kosztów życia, wykluczenia komunikacyjnego i ograniczania swobody przemieszczania się” – czytamy na społecznościowym profilu Globenergia.

„Wyniki są jednoznaczne: 𝟖𝟖,𝟖% 𝐫𝐞𝐬𝐩𝐨𝐧𝐝𝐞𝐧𝐭𝐨́𝐰 𝐝𝐞𝐤𝐥𝐚𝐫𝐮𝐣𝐞 𝐧𝐞𝐠𝐚𝐭𝐲𝐰𝐧𝐲 𝐬𝐭𝐨𝐬𝐮𝐧𝐞𝐤 𝐝𝐨 𝐒𝐭𝐫𝐞𝐟 𝐂𝐳𝐲𝐬𝐭𝐞𝐠𝐨 𝐓𝐫𝐚𝐧𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭𝐮” – przyznali autorzy.

Uczestnicy ankiety wskazywali na problemy wynikające z:
• kosztów wymiany samochodów,
• braku realnych alternatyw transportowych,
• nierówności społecznych,
• wykluczenia mieszkańców spoza dużych miast,
• poczucia, że koszty transformacji ponoszą głównie zwykli obywatele.

Jeśli przeciwnicy SCT pokażą swoją siłę w kolejnych miastach po Krakowie, mamy szansę powstrzymać samowolę polityków i urzędników zasiadających w naszych samorządach ❗⤵️

https://nieoddamymiasta.pl/wesprzyj-ofensywe-prawna/?ka=060336

Warszawa Dla Kierowców Komitet Społeczny "Kraków dla Kierowców" STOP SCT Szczecin Stopkorkom

😮   WROCŁAW: „EKOLODZY” SIĘ NIE PODDAJĄ. WBREW MIESZKAŃCOM I WŁADZOM MIASTA, CHCĄ SCT ❗Niedawna deklaracja władz Wrocław...
07/06/2026

😮 WROCŁAW: „EKOLODZY” SIĘ NIE PODDAJĄ. WBREW MIESZKAŃCOM I WŁADZOM MIASTA, CHCĄ SCT ❗

Niedawna deklaracja władz Wrocławia o tym, że miasto odłoży wprowadzanie Strefy Czystego Transportu – z powodu braku przekroczenia norm – nie spodobała się „ekologom” z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego i organizacji Rodzice dla Klimatu. Jak twierdzą „zieloni”, przeprowadzili własne pomiary zawartości dwutlenku azotu w powietrzu. Opublikowali raport, w którym przekonują, że w 20 na 47 miejsc, które zbadało szwajcarskie laboratorium, przekraczana jest graniczna bariera 40 mikrogramów NO2 na metr sześcienny.

💬 - Urzędnicy muszą wprowadzić w mieście Strefę Czystego Transportu. (…) Każda osoba, która korzysta u nas też z przystanków, które są rozlokowane, tak jak tutaj, pomiędzy pasami ruchu, tak samo jest narażona na choroby, na astmę, udary – stwierdziła Małgorzata Słowińska (Rodzice dla Klimatu), cytowana przez Radio Wrocław.

💬 - Nie ma do tego podstaw środowiskowych ani akceptacji społecznej, co pokazały konsultacje społeczne przeprowadzone w tym temacie. Raport GIOŚ-u od dwóch lat nie rejestruje przekroczeń norm we Wrocławiu – odpowiedziała Joanna Urbańska-Jaworska z miejskiego biura prasowego.

💬 – W kwestii jakości powietrza opieramy się wyłącznie na danych z certyfikowanych stacji pomiarowych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To one są podstawą oceny stanu powietrza w świetle prawa – i to ich wskazania mają znaczenie ustawowe. Dane te pokazują wyraźną, wieloletnią poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. W ostatnich dwóch latach miasto nie przekroczyło obowiązujących norm dla dwutlenku azotu – dodała w rozmowie z portalem Wrocławskie Fakty.

🧐 Jeśli ktoś pomyślałby, że garstka ekologów z DAS (odnoga Polskiego Alarmu Smogowego) i RdK to pozostawieni sami sobie zieloni idealiści-społecznicy, jest w dużym błędzie. Stoją za nimi, wspierając w ostatnich latach różnorodne projekty, między innymi: Clean Air Fund, Fundacja Klimatyczna, Allegro Foundation, Fundacja Better Future, Fundacja Instrat, Fundacja EkoRozwoju, HEAL Polska, Fundacja Frank Bold i inne… W wielu przypadkach tropy prowadzą za granicę, choć czasem niezbyt daleko 😊

⚠⁉️   W WARSZAWIE ZNIKAJĄ PARKINGI. CO NA TO MIESZKAŃCY I BYWALCY? „Znika kolejny parking przed Ministerstwem Rozwoju i ...
07/06/2026

⚠⁉️ W WARSZAWIE ZNIKAJĄ PARKINGI. CO NA TO MIESZKAŃCY I BYWALCY?

„Znika kolejny parking przed Ministerstwem Rozwoju i Technologii na placu Trzech Krzyży” – oznajmili parę dni temu autorzy facebookowego profilu Nowa Warszawa.

Tuż po tej informacji postanowili dać wyraz swojemu entuzjazmowi „słusznej linii, jaką ma nasza władza”. Napisali:

„Betonoza ma ustąpić miejsca drzewom, zieleni i nowym alejkom, dzięki czemu centrum Warszawy stanie się bardziej przyjazne mieszkańcom stolicy”.

…a następnie postanowili sprawdzić, czy euforia udzieliła się także czytelnikom i spytali:

„Co sądzicie o zastępowaniu parkingów zielonymi przestrzeniami w sercu miasta?”.

Nie wiemy, czy Nowa Warszawa żałuje tego pytania, czy też nie. My nie dodajemy tu nic od siebie, tylko wrzucamy kolejno pierwsze od góry komentarze, które wyświetlają się pod cytowanym postem 😊

Miłej lektury, Rafał Trzaskowski !

***

„Gwoli rzetelności napiszcie, że urzędnicy absolutnie nie przesiądą się do znakomitego podobno zbiorkomu i na rowery, lecz dostaną miejsca parkingowe na wyłączność w ulicach, zabrane mieszkańcom”;

„Niszczenia infrastruktury ciąg dalszy”;

„A kiedy zniknie sprzed Ratusza ? Może zaczęliby od siebie”;

„A w samochodach, które nie mają gdzie zaparkować to nie mieszkańcy stolicy?”;

„Sądzę, że w związku z bolszewicką dyskryminacją kierowców przez towarzysza Trzaskowskiego, wszyscy jego wyborcy powinni mieć zabrane prawa jazdy. To oni za to odpowiadają, wybrali go żeby tak rządził, więc powinni ponieść natychmiastowe konsekwencje Wtedy nie będzie korków i braku miejsc parkingowych. Niech wyborcy towarzysza Trzaskowskiego jeżdżą rowerami i tramwajami do końca życia”;

„Czy pracownicy ministerstwa będą jeździć teraz rowerami? Czy zabiorą miejsca mieszkańcom?”;

„Tak znika betonoza, że w jednym miejscu sadzają dwa drzewka, a w innym walą wieżowce w środku osiedla”;

„Dlaczego nie może być drzew i parkingu?”;

„Ludzie potrzebują miejsc do parkowania a nie pasów zieleni w centrum miasta”;

„Trzaskowski gdzie są parkingi podziemne, gdzie … to nie Paryż ,w Paryżu jest około 117 miejskich parkingów podziemnych, należących do miasta — razem ok. 64,6 tys. miejsc. A w Warszawie 1 lub 2”;

„Będzie nadal betonoza, ale z granitowych płyt które Rafałek wszędzie instaluje z uporem maniaka”.


Fot. by Kapitel - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=150065625

KIEROWCY PŁACĄ – BO NIE MAJĄ WYJŚCIA. URZĄD MIASTA MA NA PREMIE DLA URZĘDNIKÓW Przeciętnie 3 miliony złotych kasuje każd...
06/06/2026

KIEROWCY PŁACĄ – BO NIE MAJĄ WYJŚCIA. URZĄD MIASTA MA NA PREMIE DLA URZĘDNIKÓW

Przeciętnie 3 miliony złotych kasuje każdego miesiąca Urząd Miasta Krakowa z tytułu opłat związanych ze „Strefą Czystego Transportu”. W ciągu 5 miesięcy uzbierał na swoje zacne cele już 15 milionów.
Haracz obudowany jest w dodatku ideologią „ekologii”, która w naszych czasach robi oszałamiającą karierę. Skubie się za jej pomocą miliony obywateli Unii Europejskiej. Ci zaś cieszą się, że mogą zrobić coś dla ratowania planety.

Wszyscy zadowoleni: autorzy geszeftu koszą miliony. Lud szczęśliwy, bo Ziemia nie spłonie.

Jak podaje profil Wybór Kierowców, kierowcy wnieśli do kasy miasta od początku roku niemal 1,5 miliona opłat. Dziennie – około 10 tysięcy.

5 złotych jednorazowego myta bądź 100 złotych abonamentu miesięcznego to i tak promocja. Już w 2027 roku pierwsza stawka wzrośnie trzykrotnie, zaś druga – 2,5-krotnie.

No chyba, że krakowianie wybiorą latem prezydenta, który zadba o ich potrzeby i oczekiwania, kasując księżycowy pomysł SCT.

❗️ WALCZYMY Z ZALEGALIZOWANYM RABUNKIEM ⤵️
https://nieoddamymiasta.pl/wesprzyj-ofensywe-prawna/?ka=060336

06/06/2026

Pomagamy poszkodowanym oraz skarżymy wadliwe przepisy. Nasza działalność jest możliwa tylko dzięki darczyńcom...

📢🕚📆  WARSZAWA: PROTEST PRZECIWKO DEWASTACJI ULICY KRUCZEJ. APEL I PIKIETA ❗️   Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy ...
05/06/2026

📢🕚📆 WARSZAWA: PROTEST PRZECIWKO DEWASTACJI ULICY KRUCZEJ. APEL I PIKIETA

❗️ Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy protestuje przeciwko demolowaniu układu komunikacyjnego centrum stolicy.

Pomimo wpisania do rejestru zabytków układu architektonicznego ulicy Kruczej, prezydent miasta Rafał Trzaskowski zapowiada jej przebudowę w myśl założeń tzw. zielonego ładu, to znaczy z akcentem na wygaszanie ruchu samochodowego.
Przeciwko zmianom wypowiedziała się znaczna większość mieszkańców Kruczej. Formułowali petycje, nagłaśniali sprawę w mediach.

Na razie jednak wygrywa ideologia. Ratusz posłużył się wybiegiem i chce zniszczyć obecny układ w trybie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) – informuje Stopkorkom.

📣 SOZW apeluje o interwencję do minister kultury Marty Cienkowskiej oraz do konserwatorów zabytków: generalnego, mazowieckiego i miejskiego.

💬 „Od kilku lat Urząd m. st. Warszawy forsuje projekt radykalnej przebudowy ulicy Kruczej, mającej na celu m.in. wykonanie na środkowej osi tej ulicy parku linearnego z pasażem dla pieszych. Projekt ten został oceniony przez większość lokalnej społeczności oraz Stowarzyszenie Obrońcy Zabytków Warszawy jako rozbicie struktury urbanistycznej fragmentu Śródmieścia południowego i zniszczenie krajobrazu kulturowego istotnej części historycznego centrum Warszawy” – czytamy w liście.

Autorzy przypominają, że wniosek o wpis Kruczej do rejestru zabytków poparło 81,2 procenta jej mieszkańców.

Decyzja Ratusza w sprawie kontynuacji inwestycji oceniona została przez autorów wystąpienia w kategoriach chęci „całkowitego zniszczenia zabytku wpisanego do rejestru”.

💬 „Opisana sytuacja stanowi wyjątkowo niebezpieczny precedens, ponieważ otwiera drogę do stosowania trybu ZRiD w centrach wszystkich historycznych miast w Polsce, co może skutkować niszczeniem wartości zabytkowych układów urbanistycznych na niewyobrażalną skalę” – alarmują działacze społeczni.

❗️⚠️ Stowarzyszenie Obrońców Zabytków Warszawy zaprasza w poniedziałek 8. 06. o godzinie 14:30 na pikietę przed siedzibą Ministerstwa Kultury (Krakowskie Przedmieście 15), przeciwko planom zdewastowania ulicy Kruczej.


Warszawa Dla Kierowców Blade Runners Warsaw - SCT Warszawa Blade Runners SCT Kraków

⚠️ 📢   RADNI, PREZYDENCI, BURMISTRZOWIE: SŁUŻYCIE MIESZKAŃCOM ALBO "BYE, BYE!"   ❗️"Przekaz wydaje się jasny: mieszkańcy...
02/06/2026

⚠️ 📢 RADNI, PREZYDENCI, BURMISTRZOWIE: SŁUŻYCIE MIESZKAŃCOM ALBO "BYE, BYE!" ❗️

"Przekaz wydaje się jasny: mieszkańcy chcą być w swoim mieście Podmiotem, nie przedmiotem. Chcą tu mieszkać, pracować, uczyć się, rozwijać swoje rodziny i biznesy. Chcą tu żyć i nie być traktowani jako ci, co przeszkadzają, a są tolerowani, bo można ściągnąć z nich jeszcze więcej podatków, opłat…" - przypominają na łamach PCh24.pl Marcin Austyn i Krzysztof Gędłek.

Autorzy komentują niedawne referendum w Krakowie. W głosowaniu mieszkańców "poległ" prezydent miasta, a ledwo, ledwo "uszli z życiem" radni. Do ich odwołania zabrakło niewiele.

To wydarzenie wywołało spore poruszenie. Szef Platformy Obywatelskiej rozwiązał krakowskie struktury partii, na czele których stał Aleksander Miszalski.

Mieszkańcy kolejnych miast zastanawiają się nad tym, czy iść w ślady krakowian. Za pomocą strony https://policzreferendum.pl/ można łatwo przekonać się, ile "szabel" potrzeba do złożenia ważnego wniosku w sprawie odwołania władz gminy, a ile głosów musi zostać oddanych, by referendum w danej gminie było ważne.

❗️ DZIEJE SIĘ! 📢

"Władze miasta mają wsłuchiwać się w głos mieszkańców i ich potrzeby, a nie narzucać – choćby najbardziej modne – pomysły. Radni to zrozumieli? Czas pokaże", czytamy w komentarzu PCh24.pl.

Miszalski odwołany - absurdy drogowe zostają❗  Zobaczcie sami, do czego dochodzi w   ⬇️https://www.youtube.com/watch?v=8...
02/06/2026

Miszalski odwołany - absurdy drogowe zostają❗ Zobaczcie sami, do czego dochodzi w ⬇️
https://www.youtube.com/watch?v=8nmwt_pY5Ws

Twórcy "Patrolu Wolności" wyszli na miasto i od razu... natknęli się na patologię w postaci drogi, która prowadzi donikąd (trzeba zawracać na końcu placu Wolnica). Cały układ komunikacyjny krakowskiego Kazimierza to ciąg pułapek zastawionych na kierowców i bogate w zakazy ⛔ slalomy wydłużające 2-krotnie prosty odcinek drogi.

A jak wygląda sytuacja w Waszym mieście❓

Stopkorkom
STOP SCT Szczecin
Włocławek dla kierowców
Warszawa Dla Kierowców
LDZ Zmotoryzowani Łodzianie
Komitet Społeczny "Kraków dla Kierowców"
Małopolski Bunt

Wesprzyj naszą Ofensywę Prawną przeciw SCT: https://nieoddamymiasta.pl/wesprzyj-ofensywe-prawna/?ka=060337Na jednym z krakowskich skrzyżowań powstał tzw. „mi...

REWOLUCJA MA SWOJĄ CENĘ. EUROKOMISARZE CIERPIĄ NA STACJACH ŁADOWANIA   🙃„W unijnych komisarzach rośnie frustracja związa...
01/06/2026

REWOLUCJA MA SWOJĄ CENĘ. EUROKOMISARZE CIERPIĄ NA STACJACH ŁADOWANIA 🙃

„W unijnych komisarzach rośnie frustracja związana z flotą służbowych samochodów elektrycznych” – podaje Paweł Rygas w autoserwisie Interii. Wysocy urzędnicy w trakcie częstych podróży pomiędzy Brukselą a Strasburgiem muszą bowiem zatrzymywać się – najczęściej w Luksemburgu – aby ładować swoje elektryczne limuzyny. Tracą przy tym, swój cenny czas, a woleliby go wykorzystać na przychylanie nam nieba.

Liczącej 440 kilometrów trasy nie sposób bowiem pokonać bez przynajmniej jednego postoju dla zasilenia służbowego „elektryka”. To sprawia, że cała podróż trwa nawet 7 godzin.

Komisja Europejska zadeklarowała, że do przyszłego roku w pełni przesiądzie się na „ekologiczną” flotę. Na razie udało się to w 80 procentach.

Transformacja z aut paliwowych na elektryczne nie objęła między innymi oberkomisarz Ursuli von der Leyen. Jej pancerna limuzyna nie ma bowiem jeszcze swojej „ekologicznej” wersji.

„O rosnącej frustracji unijnych komisarzy korzystających z samochodów elektrycznych donosi Politico. Na służbowe samochody elektryczne skarżyć się mają urzędnicy z przynajmniej ośmiu gabinetów” – czytamy.

Te drobne niedogodności nie zrażają jednak eurokratów. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy mają nam bowiem zaprezentować nowy, jeszcze lepszy plan odejścia od paliw kopalnych.

Adres

Kraków

Telefon

+48534955119

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Nie Oddamy Miasta umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Nie Oddamy Miasta:

Udostępnij