08/01/2026
Zima i łabędzie.
Dostajemy informacje o łabędziach, które "siedzą na lodzie i zamarzają".
Zdrowe ptaki radzą sobie w takich warunkach pogodowych ponieważ są do nich przygotowane.
Mają system termoregulacji, który nie pozwala na zamarzanie nóg, warstwę tłuszczu oraz piór, która chroni je przed zimnem.
Dlaczego zatem siedzą w jednym miejscu?
Najczęściej z powodu oszczędzania energii.
Ptaki wybierają miejsca, gdzie jest ruch wody ( rzeka, kanał), który nie zamarznie tak szybko jak woda w kałuży.
Ruszając nogami same ograniczają zamarzanie wody wokół siebie.
Zdrowy ptak, który NIE wymaga interwencji:
*ma podniesioną głowę i szyję
*zmienia pozycję
*rusza się w wodzie
*reaguje syczeniem
*ma postawę fizjologiczną i czyste pióra
Jeśli masz wątpliwości - zrób zdjęcie lub krótki film - to pozwoli wstępnie ocenić stan kondycji łabędzia.
Nigdy nie wchodź na lód !!!