Opolska Policja Solidarność

Opolska Policja Solidarność Organizacja Wojewódzka Opolskiego Związku Zawodowego Policja Solidarność.

16/05/2026
07/05/2026

AKCJA ZERO – ZERO NADGODZIN ‼️

W związku ze wzmożoną aktywnością w zakresie „zerowania” nadgodzin przez przełożonych z 20 kwietnia br. Jacek Łukasik Przewodniczący Rady Krajowej skierował pismo do gen. insp. Marka Boronia Komendanta Głównego Policji w tej sprawie.

W skrócie:
❌ Niedoszacowany budżet Policji na 2026 r. nie może być powodem „oszczędności” w służbie❗️
❌ Wypracowane nadgodziny powinny być wypłacone lub oddawane w terminie w uzgodnieniu z Policjantem.
❌ Planowanie grafików na minus jest sprzeczne z przepisami ustawy i rozporządzenia.
❌ Zmniejszanie patroli w okresie "spokoju" jest obniżaniem poziomu bezpieczeństwa - mieszkańców i samych Policjantów.

Niestety częstą praktyką przez przełożonych planujących służby, jest „schodzenie”, „zerowanie policjantów” z wypracowanych nadgodzin w okresach, gdzie nie występują dodatkowe zabezpieczenia, imprezy masowe, festyny co niekiedy przedkłada się na wystawianie np. jednego składu patrolu na ośmiogodzinną służbę, gdy faktyczne możliwości osobowe pozwalają na planowanie co najmniej dwóch patroli przez całą dobę.

W ocenie związku takie planowanie „ciągłości” służby przy minimalnym wystawieniu patroli negatywnie wpływa nie tylko na morale, ale i na bezpieczeństwo podległych funkcjonariuszy, gdyż w razie potrzeby jeden patrol nie ma możliwości wsparcia podczas swoich działań.

Kolejną kwestią jaka negatywnie odbija się na morale Policjantów jest jednostronne „oddawanie” wypracowanych nadgodzin „dni wolnych” przez przełożonych bez jakichkolwiek uzgodnień z policjantami np. oddawanie dnia wolnego w środku tygodnia podczas opadów deszczu, podczas gdy policjant został wezwany do służby w dzień weekendowy słoneczny, gdzie mógł „popracować” koło domu.

Częstym zjawiskiem jest „oddawanie” kilku dni pod rząd w ciągu tygodnia „bo nic się nie dzieje”. Zjawiskiem patologicznym jest „oddawanie” dni wolnych w ciągu tygodnia dzielnicowym lub wykroczeniowcom, którzy swoje zadania wykonują głównie od poniedziałku do piątku, gdy działają urzędy, są wzywani świadkowie z wyprzedzeniem.

Zdajemy sobie sprawę z sytuacji gospodarczej naszego kraju, ale brak środków finansowych na funkcjonowanie Policji – o czym również alarmowaliśmy podczas posiedzeń Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przy pracach nad budżetem na 2026 rok, nie mogą uderzać w ludzi, funkcjonariuszy, którzy zgodzili się służyć naszej ojczyźnie i mają mieć za to godziwe wynagrodzenie i jeśli chcą mają mieć wypłacane pieniądze za wypracowane nadgodziny.

Obecnie oczekujemy na odpowiedź Pana Komendanta dotyczącą terminu spotkania w celu rozwiązania powstałego problemu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Polska Policja
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej

Policyjne Forum Informacyjne
PMF
Internetowe Forum Policyjne
Nawet Z Narażeniem Życia
Aspirant Schabowy
Z pamiętnika policjantki
Żona Policjanta
Mundurowi Dziękują Rządowi

InfoSecurity24.pl
Strefa Obrony

30/04/2026

🎙️ Nagrywanie przełożonych: Walka o prawdę czy złamanie dyscypliny?

Przedstawiamy Wam do konsultacji niezwykle istotną kwestię, a mianowicie nagrywanie rozmów, w których nagrywający bierze bezpośredni udział. 📲 Odnotowaliśmy już dwa przypadki wszczęcia postępowań dyscyplinarnych w związku z zarejestrowaniem przez policjanta rozmowy z przełożonymi i przekazaniem tego nagrania jako dowodu w toczącym się procesie. 👮‍♂️⚖️
🔍 Mechanizm działania: Słowo przeciwko nagraniu

Obie sprawy przebiegały według bardzo podobnego scenariusza. Prowadzono postępowania dyscyplinarne dotyczące zachowań opisanych wyłącznie przez przełożonych – czyli wszczęto je jedynie w oparciu o ich relacje. ✨ Przełożeni nie mieli świadomości, że przebieg zdarzenia jest rejestrowany przez funkcjonariusza. 🕵️‍♂️

W trakcie postępowań zeznania przełożonych często przedstawiały rzeczywistość w sposób znacząco odbiegający od tego, co zapamiętał obwiniony. 🗣️❓ W związku z tym, policjant zdecydował się złożyć wniosek dowodowy w postaci nagrania, aby ukazać faktyczny przebieg rozmowy. 💿✅
🛡️ Reakcja systemu: "Trzeba było coś wymyślić"

Ponieważ treść nagrań w sposób istotny przemawiała na korzyść obwinionych – a wręcz potwierdzała całkowity brak podstaw do wszczęcia pierwotnych postępowań – sytuacja stała się dla przełożonych niewygodna. 📉

Zamiast jednak wycofać zarzuty, wszczęto kolejne postępowania dyscyplinarne – tym razem za samo nagrywanie rozmowy bez wiedzy uczestników. 🚫 Kwalifikuje się to jako naruszenie dyscypliny służbowej w myśl art. 132 ust. 3 pkt 11 ustawy o Policji, czyli jako umyślne naruszenie dóbr osobistych innego policjanta. 📋🏢
⚖️ Obecny stan spraw

Warto podkreślić kluczowe fakty:

Rozmowy były rejestrowane poza strefami bezpieczeństwa. 🏗️

Nagrania zostały wykorzystane wyłącznie jako dowody w toczących się postępowaniach dyscyplinarnych. 📁

Obecnie jedno z postępowań zakończyło się umorzeniem w drugiej instancji, natomiast drugie jest wciąż w toku. ⏳
🇵🇱

Nowy oddział ZZ Policyjna Solidarność woj. Dolnośląskiego. Gratulujemy.....
28/04/2026

Nowy oddział ZZ Policyjna Solidarność woj. Dolnośląskiego. Gratulujemy.....

Skuteczna pomoc prawna to podstawa
28/04/2026

Skuteczna pomoc prawna to podstawa

‼️WAŻNA INFORMACJA‼️

Jaworscy policjanci decyzją sądu zostali uniewinnieni od zarzutu przekroczenia uprawnień w trakcie interwencji podjętej wobec 19-latka

Dziś w Sądzie Rejonowym w Kamiennej Górze zapadł wyrok uniewinniający jaworskich policjantów, którzy podejrzani byli o przekroczenie uprawnień służbowych, poprzez bezpodstawne użycie środków przymusu bezpośredniego podczas interwencji w dniu 8 czerwca 2024 r. na terenie Bolkowa, w powiecie jaworskim.

Z wykonanych w tej sprawie ustaleń wynika, że w trakcie czynności prowadzonych przez policjantów prewencji 19-latek nie wykonywał wydawanych przez nich poleceń, stawiał czynny oraz bierny opór i mundurowi byli zmuszeni do zastosowania środków przymusu bezpośredniego. Kiedy na miejsce dotarł kolejny patrol funkcjonariuszy wydziału kryminalnego, młody mężczyzna nadal zachowywał się agresywnie i lekceważąco w stosunku do policjantów, obrażał ich słownie, był pobudzony i nerwowy, a także odgrażał się. Kilka dni po zdarzeniu 19-letni mieszkaniec Bolkowa, zgodnie z przysługującymi mu uprawnieniami i przepisami, złożył skargę na działania funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Dzisiejszy wyrok uniewinniający wydany przez sąd I instancji w tej sprawie stanowi istotne przypomnienie, jak ważną zasadą państwa prawa jest domniemanie niewinności. Zasada ta dotyczy każdej osoby niezależnie od tego, jaką pracę wykonuje bądź pełni służbę.

Niestety jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego niektóre przekazy medialne oraz wypowiedzi publiczne formułowały oceny, które jednoznacznie wskazywały na winę funkcjonariuszy, zanim tę sytuację ocenił niezawisły sąd.

Realizowane przez dziennikarzy z programu Państwo w Państwie materiały w tej konkretnej sprawie, ze z góry założoną tezą, każdy może ocenić indywidualnie i wyciągnąć swoje wnioski, czy zachowano w nich zasady obiektywizmu i dążenia do prawdy oraz rzetelności dziennikarskiej.

https://panstwowpanstwie.polsatnews.pl/odcinek/policjanci-podejrzani-o-przekroczenie-uprawnien-po-nocnej-interwencji/

https://panstwowpanstwie.polsatnews.pl/odcinek/mlody-kierowca-kontra-policja-czy-tak-to-powinno-wygladac/

https://www.facebook.com/share/v/18DPcQhG1q/

Apelujemy więc o powściągliwość w wydawaniu przedwczesnych osądów oraz o respektowanie roli wymiaru sprawiedliwości jako jedynego organu uprawnionego do ostatecznego rozstrzygania o odpowiedzialności.

Tylko rzetelne postępowanie sądowe, oparte na analizie dowodów i obowiązujących przepisach, może stanowić podstawę do formułowania wiążących i ostatecznych ocen. W interesie nas wszystkich leży, aby informacje publikowane w przestrzeni publicznej i sieci opierały się na faktach, a nie na subiektywnych opiniach.

polsatnews.pl
Państwo w Państwie
Przemysław Talkowski Państwo w Państwie

04/03/2026

Skuteczna pomoc prawna to podstawa w funkcjonowaniu profesjonalnej organizacji związkowej.

01/01/2026

Burzymy beton.....

Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy, Członkowie oraz Sympatycy Opolskiej Policyjnej Solidarności.Z okazji nadchodzących Ś...
23/12/2025

Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy, Członkowie oraz Sympatycy Opolskiej Policyjnej Solidarności.
Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składamy Wam najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wyjątkowy czas będzie dla Was chwilą wytchnienia od trudów codziennej, wymagającej służby i pracy.
W te Święta życzymy Wam przede wszystkim:
Spokoju i bezpieczeństwa – abyście mogli spędzić te chwile z najbliższymi, z dala od interwencji i służbowych trosk.
Rodzinnego ciepła – niech Wasze domy wypełni radość, a czas przy wigilijnym stole pozwoli naładować siły na nadchodzący rok.
Solidarności i jedności – abyśmy jako środowisko zawsze potrafili stać ramię w ramię, wspierając się nawzajem w walce o godność i nasze prawa.
Zdrowia i optymizmu – które są fundamentem naszej codzienności w mundurze i poza nim.
Szczególne myśli kierujemy do tych z Was, którzy wigilijną noc spędzą na służbie, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa. Dziękujemy Wam za Wasze poświęcenie.
Niech Nowy Rok 2026 przyniesie nam wszystkim stabilizację, wzajemny szacunek oraz realizację planów – zarówno tych zawodowych, jak i osobistych.

Adres

Katowicka 14
Kluczbork
46-200

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Opolska Policja Solidarność umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Opolska Policja Solidarność:

Udostępnij