Podaj miejsce oraz przybliżony czas wykonania zdjęcia (miesiąc, rok) Jesli posiadasz blog lub stronę na której znajdują się Twoje foty, mieszczące się w konwencji naszych działań, chętnie podamy adres na stronie. Przysłanie do nas zdjęcia równoznaczne jest ze zgodą na umieszczenie jej na str bloga (http://kwiatki-w-betonie.blogspot.com/) oraz w innych miejscach, ale tylko w ramach akcji "kwiatki w
betonie". Może to być prezentacja multimedialna podczas wspólnego spotkania, wystawa, katalog. O wszystkim będziemy informować na stronie. Jeśli masz jakieś obostrzenia - napisz w wiadomości wysyłając pracę. Będziemy się do nich stosować. Główne założenia
Pragniemy dowiedzieć się, co dzieje się z pracami plastycznymi, które ozdabiały budynki w czasach PRLu? Jak obecnie wyglądają? Czy ceramiczne kwiatki lub malowane na elewacjach dekoracje geometryczne wciąż mogą nas zachwycać? Straciły wyraz czy stały się bardziej interesujące? Nad tym chcemy się zastanowić. O tym chcemy rozmawiać. Wszystkich zachęcamy do dokumentowania, robienia zdjęć i dzielenia się wiedzą. Zapraszamy do współpracy! Do kogo projekt jest skierowany?
„Kwiatki w betonie” to akcja społeczna skierowana do wszystkich, niezależnie od wieku, czy wykształcenia. Może w niej uczestniczyć każdy, kto jest wrażliwy na otaczającą go przestrzeń, zarówno amatorzy fotografii jak i zawodowcy, pasjonaci kolekcjonujący dzieła sztuki ale także zwykli obserwatorzy. Podstawowym sposobem uczestnictwa w akcji jest współtworzenie dokumentacji fotograficznej wciąż istniejących prac. Mile widziane jest każde zdjęcie dekoracji w architekturze powstałej w czasach PRLu: mogą to być murale, witraże, freski, sgraffita czy inne podobne prace. Niestety wiele z tych dzieł przestało istnieć. Część nie oparła się próbie czasu, inne zostały zburzone. Dlatego zachęcamy również do wzięcia udziału w gromadzeniu danych historycznych zawartych w dokumentach i na fotografiach. Wystawy, spotkania oraz inne akcje związane z dekoracjami to działania, które mają obudzić w mieszkańcach regionu większą wrażliwość na otaczającą nas przestrzeń. Skąd kwiatki i dlaczego w betonie? Czasy betonowej, szarej rzeczywistości PRLu nie zniszczyły w ludziach potrzeby piękna. Realizowano ją za pomocą różnego rodzaju zdobień na elewacjach budynków oraz w ich wnętrzach. Na tle szarych przestrzeni miasta zaczęły pojawiać się małe przyblokowe ogródki kwiatowo - warzywne. Sadzone tam kwiaty burzyły surowość i pomagały udomowić miejsce. Plastycy zaczęli zdobić ściany freskami, muralami, czy innymi elementami dekoracyjnymi. Kwiat był w nich częstym, choć niejedynym motywem. Powstawały ceramiczne kwiatki oraz prace należące do nurtu abstrakcji geometrycznej. Wszystkie te prace są obiektem naszego zainteresowania. Tematyka nie jest tu istotą. Sednem jest dekoracja w architekturze. AKCJA SPOŁECZNA
Tytuł akcji: Kwiatki w Betonie
Czas: od 09.03.2012
Miejsce: województwo świętokrzyskie
Wykonawca: grupa nieformalna
Adresaci: mieszkańcy województwa, turyści
mailto:[email protected]