09/10/2025
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli dziś udział w konsultacjach dotyczących Velostrady Katowice–Tychy
Szczególne podziękowania kierujemy do przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za przygotowanie spotkania oraz do pana Macieja Biskupskiego, wiceprzewodniczącego Zarządu Metropolii, za profesjonalne moderowanie dyskusji. 🙌
Dziękujemy również@Rowerowe Katowice za aktywny udział i wspólne stanowisko w sprawie przebiegu trasy Velostrady wzdłuż ul. Kołodzieja.
Razem tworzymy infrastrukturę rowerową, która naprawdę służy mieszkańcom! 🚲💪
Dziś odbyły się w Murckach konsultacje koncepcji technicznej katowickiego odcinka velostrady Tychy – Katowice.
W konsultacjach licznie uczestniczyli mieszkańcy Murcek.
Przede wszystkim trzeba tu podziękować przybyłym mieszkańcom Murcek za bardzo konstruktywne, przemyślane, mądre i jednogłośne stanowisko dotyczące przebiegu trasy w jej najbardziej problematycznych miejscach, zwłaszcza na terenie Parku Murckowskiego. W zasadzie wszystkie podnoszone przez mieszkańców tematy, były zgodne z naszym stanowiskiem.
W rozmowach zaakceptowany został proponowany plan trasy z zastrzeżeniem, że przebieg odcinka nr 3 przez Park Murcki przebiegać powinien przy ul. Pawła Kołodzieja w świetle dawnej alei parkowej - dziś już zarośniętej. Odrzucono zaproponowany w koncepcji przebieg przez ul. Żubrów Murckowskich. Jednomyślnie zaakceptowano też zaproponowane wyłączenie większej części ul. Leśników z ruchu samochodowego.
Cała inwestycja szacowana jest dziś na ok. 100 mln pln. Zakłada między innymi budowę tunelu pieszo-rowerowego pod DK 86 na wysokości ul. Górniczego Stanu, przebudowę przejścia podziemnego pod DK 86 przy ul. Ludwika Solskiego, budowę kładki rowerowej obok ronda Książąt Pszczyńskich. Wzdłuż odcinków przy DK 86 postawione zostaną ekrany akustyczne.
Realizacja inwestycji przewidziana jest na lata 2027-8. Teraz czekamy na konsultacje projektu budowlanego, który już szczegółowo będzie przedstawiał wszystkie rozwiązania.