23/11/2025
To dla nas ogromna radość być częścią widowiska, które już za kilka dni wypełni katowicki Spodek głosami solistów i chórów, energią tancerzy i aktorów, wzbogaconego światłem i obrazem oraz dopełnionego brzmieniem orkiestry.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY! ❤
🎟 https://biletyna.pl/koncert/Widowisko-Katedra
⛪
ORKIESTRA SYMFONICZNA AFIDARE MUSICÆ 🤎
Monumentalny utwór muzyczny, stworzony na potrzeby widowiska "KATEDRA" zostanie wykonany przez Orkiestrę Symfoniczną Afidare Musicæ. Podczas premiery Spodek wypełnią dźwięki płynące z różnorodnych instrumentów, sprawiając, że muzyka Piotra Solorza (kompozytor, kierownik muzyczny, dyrygent naszego widowiska) wybrzmi w pełnej mocy.
Prezentujemy oficjalny opis orkiestry:
Zespół powstał w 2022 r. Działa przy Stowarzyszeniu Afidare Musicæ (z łac. zaufać muzyce) i zrzesza studentów uczelni muzycznych z kraju oraz zza granicy. Tworzą go pełni pasji LUDZIE MŁODZI i ich różnorodność osobowości, talentów oraz doświadczeń. Orkiestra kultywuje polskie tradycje muzyczne skupiając się na współtworzeniu warunków rozwoju życia muzycznego w naszym kraju. Wykonuje zróżnicowany repertuar, który rozpięty jest od muzyki dawnej aż po muzykę współczesną, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich.
Paweł Lelek - Dyrygent Orkiestry Symfonicznej Afidare Musicæ
Dyrygent i organista, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Koncertował w kraju i za granicą m.in.: we Włoszech, Niemczech, Francji, Czechach, Litwie, występując w roli solisty, dyrygenta, a także współpracując z orkiestrami i chórami. Jest założycielem Stowarzyszenia Afidare Musicæ, którego misją są działalność na rzecz utalentowanych młodych muzyków z kraju i zza granicy oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju kultury i twórczości artystycznej. Jako dyrygent współpracował m.in.: z Martinem Garcia Garcia (Hiszpania) i Tamaną Tanaka (Japonia), Dominikiem Marszałkiem (Polska). Na swoim koncie ma także prawykonanie kompozycji Słowo Pawła Kruczka oraz prawykonanie polskie Symfonii C-dur nr 1 op. 26 Jana Henryka XIV Bolko von Hochberga z 1878 r. Podczas licznych kursów mistrzowskich, warsztatów muzyki i improwizacji organowej oraz dyrygentury doskonalił swoje umiejętności pod okiem sławnych artystów. W 2024 r. został nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „odkrycie roku”.
Fot. M. Lelek
⛪