12/03/2026
⚠️ Uwaga! Plan ogólny w budowie! 🚜⚙️
W tym tygodniu uczestniczyliśmy w zorganizowanych przez miasto spotkaniach dotyczących samej procedury uchwalania planu ogólnego. Generalnie oceniamy je pozytywnie, chociaż na pewno plusem byłoby poinformowanie o nich mieszkańców z nieco większym wyprzedzeniem.
Tym, których ta tematyka interesuje (a powinna w zasadzie wszystkich, bo mowa o dokumencie, który bezpośrednio wpłynie na to, co powstanie w naszej okolicy, przedstawiamy niekrótkie, ale treściwe podsumowanie najważniejszych informacji przekazanych przez planistów:
👉 plan w pewnym sensie zastępuje studium (uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego), ale nie do końca - sporo informacji, które wcześniej uwzględnione były w studium trafi teraz do konkretnych strategii (dokumentów tekstowych);
👉 plan ogólny w założeniu ma być łatwiejszy do zmiany niż studium;
👉plan ogólny jest aktem prawa miejscowego i obejmuje całe miasto;
👉plan wpływa na decyzje o warunkach zabudowy (procedury w sprawie „wuzetek” rozpoczęte przed jego wejściem w życie będą toczyły się w starym trybiem, a po potem - będą prowadzone na nowych zasadach i będą w zgodności z planem ogólnym);
👉plan ogólny nie zastępuje planów miejscowych (MPZP) - uchwalone plany pozostają w mocy, a według informacji przedstawionych na spotkaniu, większość ustaleń z uchwalonych planów będzie przeniesiona do studium (z uwzględnieniem charakteru planu);
👉treść planu jest określona przepisami, przy czym są pewne elementy obligatoryjne, które muszą być umieszczone w planie i elementy „nieobowiązkowe” (ustawodawca dał pewną „furtkę” gminom);
👉odgórnie został narzucony termin na przyjęcie planu - powinno to nastąpić do czerwca br., ale istnieje prawdopodobieństwo, że termin ten zostanie przedłużony do końca sierpnia;
👉w planie określa się strefy planistyczne - te wskazują na to, co na danym terenie będzie mogło powstać, strefy określone w planie są dużo bardziej ogólne niż te w MPZP i studium;
nieobligatoryjnym elementem planu są parametry zabudowy i zagospodarowania terenu - w Katowicach zostaną one określone;
nieobligatoryjne jest też zawarcie w planie gminnych standardów dostępności infrastruktury społecznej - tego w Katowicach nie będzie, w tej kwestii wskazano, że nie przyjęto takiego rozwiązania ze względu na brak czasu, ponieważ wymagają one szerszej analizy;
strefy planistyczne są odgórnie wskazane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - jest 12 rodzajów stref (np. strefa wielofunkcyjna z zabudową wielorodzinną);
👉tam, gdzie w momencie przyjęcia planu ogólnego nie ma planu miejscowego jest możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy, ale taka możliwość dotyczy wskazanych w planie „obszarów uzupełnienia zabudowy”;
👉wyznaczenie tych obszarów jest dość precyzyjne (nie jest to kwestia przyjęcia wizji projektanta czy decyzji gminy, tylko odległości od istniejącej zabudowy - tutaj planiści wskazywali, że może budzić zdziwienie że w niektórych projektach kształty tego obszaru są dość „dziwne”);
👉jeśli brak jest planu miejscowego, to tylko w „obszarze uzupełniania zabudowy” może powstać nowa zabudowa - jest to narzędzie, które ma na celu zachęcić gminę w stronę pokrycia całego obszaru gminy planami miejscowymi;
👉jeśli na obszarze nieobjętym planem jest istniejący budynek, to jego przebudowa będzie możliwa, ale dobudowa nowych budynków już nie (jeśli teren nie jest ujęty jako obszar uzupełniania zabudowy);
👉w planie pojawi się obszar zabudowy śródmiejskiej i jest to istotne, ponieważ jest to obszar w którym obowiązują określone warunki techniczne - dla zabudowy śródmiejskiej wymagania z warunków technicznych są inne - taki zabieg doprecyzowuje kwestie stosowania warunków technicznych, które kiedyś bywały sporne.
Jeśli chodzi o samą procedurę sporządzania i przyjęcia planu, to jest ona określona w ustawie - w tej chwili jesteśmy na etapie uzgodnień i opinii z właściwymi organami. Następnie, do planu będą wprowadzane zmiany uwzględniające te uzgodnienia i opinie, a po nich nastąpi kolejna publikacja projektu, której będzie towarzyszyć ogłoszenie rozpoczęcia konsultacji. Konsultacje społeczne najprawdopodobniej odbędą się w drugiej połowie kwietnia.
Po konsultacjach społecznych będą jeszcze wprowadzane zmiany do planu. W przypadku, w którym te zmiany wynikające z konsultacji społecznych będą na tyle istotne że wpływają na otrzymane wcześniej uzgodnienia, trzeba będzie jeszcze te zmiany uzgodnić.
Same konsultacje społeczne są uregulowane ogólnie w przepisach ustawy - dopuszczonych form konsultacji jest sporo, ale na spotkaniach mieszkańcy sugerowali spotkania otwarte. W tym miejscu chcielibyśmy zasugerować Wydzialowi Komunikacji Społecznej, aby takie spotkania odbyły się w miarę możliwości we wszystkich dzielnicach - będzie to zapewne trudne i kosztowne do zorganizowania, jednak, że taka potrzeba jest przez mieszkańców zgłaszana, a biorąc pod uwagę wagę tego dokumentu - nie jest to wniosek z kosmosu. Takie spotkania mogą być też pomocne z uwagi na dość niską świadomość społeczną dotyczącą kwestii, które plan reguluje - zapewne wyjaśnienie niektórych wątpliwości mieszkańców zaowocuje lepszej jakości uwagami i ostatecznie skróceniem prac planistów nad nimi (machamy tutaj do przedstawicieli i przedstawicielek Urzędu Miasta 😇).
Plan będzie się składał z krótkiej uchwały, załącznika z danymi przestrzennymi i uzasadnienia i będzie mniej szczegółowy niż studium i MPZP.
Co ważne dla nas, mieszkańców - uwagi nie muszą być uzasadnione, przy czym argumentowanie na pewno ułatwi planistom ich ocenę.
Na koniec chcielibyśmy dać Wam znać, że projekt planu przed uzgodnieniami został już opublikowany w BIP.
W związku z tym, że Miasto ma już trochę nóż na gardle, warto już teraz zapoznać się z projektem i przygotować wstępne uwagi, które potem zostaną zgłoszone na etapie konsultacji.
My zabieramy się więc za lekturę i będziemy informować Was o kolejnych etapach prac! 📖