18/11/2025
Karsin. Pierwszy Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich
15 listopada w hali sportowej w Karsinie rywalizowało na wesoło 8 KGW z terenu gminy. Swoim zaangażowaniem pokazały, że udział w turnieju traktują bardzo poważnie. Było bardzo smakowicie, dopisywał humor i panowała piękna atmosfera integracji biorących udział w turnieju i kibicującej im publiczności.
Do rywalizacji w Pierwszym Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich stanęło osiem kół. Zmierzyły się w 6 konkurencjach: danie, stoisko, moda, scenka kabaretowa, bicie piany i ubieranie koszulki. Oceniała je komisja w składzie: przewodnicząca Patrycja Weiher-Maliszewska, Lucyna Latuszewska wicedyrektor SP w Karsinie oraz wójt gminy Roman Brunke.
Pierwszą konkurencją było danie, w którym motywem przewodnim był ziemniak. To co pokazały koła robiło wrażenie. Praktycznie potrawy nie powtórzyły się. Były: pyzy, krokiety, cepeliny, knedle i placki. Na słono i na słodko. Bardzo często potrawą tym towarzyszyły kurki – dobro okolicznych lasów podane, czy to w formie farszu, czy sosu.
Ten wielki potencjał kół w kuchni widoczny był również w drugiej konkurencji. Komisja oceniała tu wygląd stoiska, sposób przygotowania, estetyka. Widać było, że wszystkie koła bardzo mocno przyłożyły się, żeby pokazać się jak najpiękniej. Wrażenie robiło nie tylko to co było na stole, ale też co było pod nim. Kompozycje z płodów rolnych późnej jesieni przetykały się z owocami z sadów i kwiatami.
Kolejną konkurencją był pokaz mody, którą eksponowały babcia i wnuczka. Większości towarzyszyła dynamiczna muzyka, więc było na co popatrzeć. Wiele kół zaskoczyło pomysłowością.
To samo można było powiedzieć przy kolejnej konkurencji, scenie kabaretowej. KGW Karsin pokazało scenkę, pt. „Wójcie? Jak żyć?!”, z którą wystąpiło na tegorocznym konkursie powiatowym. Prezentacje innych kół przedstawiały tematy dowolne. Prawie wszystkie je łączyła starannie przygotowana inscenizacja i stroje.
Ostatecznie rywalizacje wygrało KGW z Osowa zdobywając 63 punkty. Jego szefowa jako pierwsza mogła wybrać spośród nagród przygotowanych przez organizatora, dzięki hojności sponsorów. Na drugim miejscu znalazła się KGW Dąbrowa z pakietem 60 pkt. Trzecie miejsce zajęły KGW „Wyjątkowe” z Bąka zdobywając 51 pkt. Miejsce czwarte KGW „Pozytywnie Zakręcone” z Wiela gromadząc na swoim koncie 48 pkt. Piąte było KGW z Karsina. Na miejscu szóstym KGW Górki, a miejsce siódme i ósme kolejno zajęły KGW Wdzydze Tucholskie i KGW Zamość.
Sponsorzy nagród: Firma „Maxsimus”, Firma „Gastel”, Firma „Robus”, Firma „Drewar”, Zakład Porcelany „Lubiana” w Łubianie, Firma ogrodnicza – Rafał Cierzan, Dawid Wieteska, Marcin Krut, Gmina Karsin, Dom Kultury w Karsinie.
Podczas turnieju podsumowano wyniki XXVIII Gminnego Konkursu „Piękna Wieś”.
W kategorii zagrody nierolniczej I miejsce zajęła Pani Anna Łosińska z Wiela, II miejsce Pani Irena Prelewicz z Abisynii Górskiej oraz Robert Nuszkowski z Karsina, III miejsce przyznano Pani Justynie Piotrowskiej z Osówka oraz Panu Zbigniewowi Cierzan z Karsina.
W kategorii zagrody rolniczej I miejsce zajęła Pani Ewa Żuchowska z Miedzna, II miejsce zajęła Pani Ewa Wardyn z Górek, miejsce III zajęła Pani Genowefa Baczyńska z Dąbrowy.
Prezentację zdjęć ogrodów biorące udział w konkursie będzie można zobaczyć na stronie dkkarsin.pl
Podczas turnieju wystąpił zespół „Paradise”, prezentując kilka układów tanecznych ze swego bardzo bogatego repertuaru.
Link do galerii
https://photos.app.goo.gl/MPu4stY6VyUmjike6
Shared album · Tap to view!