OSP Jastrząb od początku!
Pierwsze zebranie organizacyjne celem założenia Oddziału OSP w Jastrzębiu odbyło się 10 marca 1926 roku z udziałem mieszkańców Jastrzębia i Gąsaw Plebańskich.
W dniu 23 marca 1926 roku odbyły się pierwsze ćwiczenia oddziału.
W 1926 roku jednostka zdobyla I-sze miejsce w zawodach powiatowych w Radomiu. W nagrodę oddział otrzymał wóz strażacki i konny beczkowóz.
W 1932 roku wybudowano piękną remizę przy pomocy mieszkańców.
Instruktorami budowy byli: Władysław Malinoski, Stanisław Kacprzak, sekretarz gminy Władysław Masternak, Józef Olbromski i wielu innnych.
W 1939 roku 1-y września zasnuł na nasze ziemie ciężkie chmury. W tamtych czasach przetrwanie OSP przejawiało się dużą aktywnością. Poszczególne sekcje z wielkim narażeniem życia pełniły służbę w każdą noc.
Pamiętne dni stycznia 1945 roku przyniosły ulgę, z uśmiechem witano upragnioną wolność.
W 1958 roku na dachu remizy zamontowano elektryczną syrenę alarmową.
16 grudnia 1962 roku Zakłady Metalowe im. Karola Świerczewskiego w Radomiu przekazały dla oddziału wóz bojowy marki "Ural - Zis". Jednym z inicjatorów przekazania był Jan Karbarz.
Od tej pory zaczyna się na szeroką skalę zakrojona akcja wyjazdów do wszystkich możliwych akcji, nie tylko na terenie powiatu. O tutejszym oddziale słyszy się wszędzie, a ilość zdobytych czołowych miejsc była imponująca.