Nawiązano więc kontakt z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. Komenda Powiatowa zaakceptowała pomysł i zadeklarowała pomoc w postaci sprzętu przeciwpożarowego, pod warunkiem że OSP wybuduje garaż. Wybrano tymczasowy Zarząd OSP do organizacji i zarządzania w następującym składzie:
Andrzej POŁEĆ - Prezes
Bronisław KRASNY - Naczelnik
Józef BĄK. - Sekretarz
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Harasiukach w dniu 11 października 1960r. została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie pod poz. Nr 81. Skład Zarządu OSP wówczas przedstawiał się następująco:
Andrzej POŁEĆ - Prezes
Adolf HALISTA - Wiceprezes
Jan MARCZAK - Sekretarz
Antoni MAGOLON - Skarbnik
Adam DAWIDZIAK - Gospodarz
Początki były trudne, szczególnie z pozyskaniem środków finansowych na budowę garażu. Strażacy przeprowadzili zbiórkę pieniężną od mieszkańców Harasiuk. W roku 1961, wybudowano garaż a Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Biłgoraju, dotrzymała obietnicy i przekazała na naszą jednostkę sprzęt przeciwpożarowy. Do pożarów jednostka OSP jeździła furmankami. Zostało wyznaczonych dwóch gospodarzy, którzy byli na etacie przewozu sprzętu pożarniczego do pożaru. Byli to druh Michał BAREJ oraz Jan GARBACZ. Później jednostka OSP do pożarów używała ciągnika z przyczepą, którego udostępniła Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Harasiukach. Na początku lat 70-tych zakupiono materiał budowlany z rozbiórki budynków w Biłgoraju z którego czynem społecznym wybudowano remizę strażacką i garaż na samochód bojowy wraz z zapleczem na sprzęt przeciwpożarowy i umundurowanie. W roku 1975 jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Harasiukach otrzymała pierwszy Samochód bojowy STAR 25. Był to jeden z nielicznych samochodów będących na wyposażeniu jednostek z terenu Gminy Harasiuki. Przez okres lat 70-tych i 80-tych, straż działała prężnie i aktywnie. Przybywało nowych członków oraz sprzętu. Strażacy brali czyny udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach organizowanych przez Komendę Powiatową w Biłgoraju, a po zmianach administracyjnych, przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Jednostka brała również udział w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu gminnym i powiatowym. W maju 1989 roku z okazji 30-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Harasiukach jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo. W roku 1994 dzięki staraniom jednostki oraz dużej pomocy ówczesnego Wójta Gminy, jednostka nasza otrzymała kolejny samochód bojowy marki STAR 200 typu GBA, który zastąpił dotychczasowy, wysłużony wóz bojowy. Samochód ten przekazała jednostce Komenda Powiatowa PSP w Stalowej Woli. W 1997roku na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Harasiukach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Było to dla naszej jednostki szczególne wyróżnienie. Od tego czasu jednostka co roku otrzymuje środki finansowe otrzymywane z Zarządu Głównego a za jej dotacje uzupełnia się sprzęt i umundurowanie. Stan wyposażenia jednostki z roku na rok staje się coraz bardziej profesjonalny. W roku 2003, dzięki staraniom Zarządu jednostki OSP oraz Wójta Gminy Harasiuki, jednostka nasza otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy FORD FABY Transit. Wartość nowego samochodu wyniosła 99 900 zł. na zakup, którego po 50% wyłożyła gmina, oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. przy współudziale Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie. W związku z zakupem samochodu, jednostka zmuszona była wybudować drugi garaż. Od tego czasu jednostka posiada dwa samochody. Rok później również dzięki staraniom Prezesa jednostki oraz Wójta Gminy, strażacy z OSP Harasiuki mogli się cieszyć kolejnym nabytkiem a mianowicie samochodem bojowym STAR 244. Samochód ten z kolei przekazany został za niewielką odpłatnością z Komendy Powiatowej PSP w Nisku. Poprzedni wóz bojowy, który zastąpił go nowo zakupiony, przekazany został jednostce OSP w Maziarni. Podniosło to rangę i typ jednostki na S-2. W roku 2006 zmodernizowano i rozbudowano remizę strażacką. Inwestycję prowadzono ze środków unijnych. W rezultacie powiększono salę główną, zmodernizowano całkowicie zaplecze kuchenne, wstawiono dwie szafy chłodnicze, dobudowano część socjalną wraz z trzema pokojami noclegowymi gdzie w każdym z nich są łazienki i prysznice. Zastosowano instalację gazową. Wizerunek i otoczenie remizy zmienił się nie do poznania. W roku 2008 przy jednostce utworzona została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza dziewcząt i chłopców uczęszczających do Publicznego Gimnazjum w Harasiukach.