OSP Grybów-Biała

OSP Grybów-Biała Oficjalna strona Ochotniczej Straży Pożarnej w Grybowie -Białej, działająca w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego RP (KSRG)

Historia OSP Grybów - Biała Wyżna

OSP Biała Wyżna powstała w roku 1905 z inicjatywy mieszkańców, umiejętnie pokierowanej przez ówczesnego wójta - Franciszka Stelmacha. Współinicjatorami powstania OSP byli - Stanisław Krok i Stanisław Lichoń. Były to początki i to bardzo trudne, ponieważ byliśmy wówczas pod zaborem - nie mniej jednak liczy się sam fakt powołania straży pożarnej do życia, co świadc

zy o inicjatywie naszych mieszkańców. Lata przed I wojną światową i lata I wojny światowej nie przysporzyły nam sukcesów - ale należy je usprawiedliwić istniejącymi wówczas warunkami społeczno - polityczno - ekonomicznymi. Dopiero w kilka lat po pierwszej wojnie światowej, tj. w roku 1924 organizacja nasza ożywiła swoją działalność. Prezesem wtedy był Stanisław Krok, a naczelnikiem Jan Święs. Był to okres międzywojenny, kiedy to organizacja, która nie była politycznie zaangażowana po stronie sanacji - zdana była na własne siły. Na szczęście nie brakowało w szeregach OSP ofiarnych, oddanych sprawie działaczy i dlatego też w roku 1932 OSP Biała Wyżna zdobyła na zawodach pożarniczych pierwsze miejsce i w nagrodę wagon cementu, który przeznaczono na budowę starego budynku remizy strażackiej. Budowę tę rozpoczęto w roku 1933, brała w niej aktywny udział cała nasza OSP, a pomagali prawie wszyscy mieszkańcy Białej Wyżnej. Działkę pod budowę darował pan Jan Stelmach. Remizę oddano do użytku tuż przed druga wojną światową, tj. 11 czerwca 1939 roku. Było to wielkie święto nie tylko strażaków, ale wszystkich mieszkańców Białej Wyżnej. Lata okupacji hitlerowskiej były mniej więcej jednakowe w większości rejonów Polski. Niektórzy nasi członkowie brali czynny udział w walce zbrojnej z okupantem, a niezależnie od tego pełnili sumiennie swoje obowiązki strażaka - ofiarnego bojownika na odcinku walki z pożarem - z okazji ku temu nie brakowało. Po drugiej wojnie światowej z trudem dźwignął się do życia nasz kraj, zniszczony rabunkową gospodarką okupanta, z trudem również odbudowała się nasz straż. Dzięki jednak doświadczeniom naszych starszych działaczy oraz pozyskiwanym dotacjom jak również dzięki pozyskiwanemu sprzętowi - OSP Biała Wyżna krzepła, zdobywała sobie nowych sympatyków i członków. Wtedy też nasz jednostka miała bardzo duże osiągnięcia, co przejawiało się w wynikach na wszelkiego rodzaju zawodach pożarniczych i ćwiczeniach oraz podczas prowadzonych akcji gaśniczych, do których nasza jednostka przyjeżdżała zawsze jako jedna z pierwszych ratując życie i mienie ludzi będących w potrzebie. Jest rzeczą zrozumiałą, że w działalności każdej jednostki OSP decydującą rolę odgrywa człowiek, chociaż nie można pomijać znaczenia bazy materiałowej, która ułatwia wykonywanie nałożonych obowiązków. Trzeba stwierdzić, iż mieliśmy i mamy w swoich szeregach ludzi zasłużonych, którzy wiele lat swojego życia poświęcili pracy dla dobra i bezpieczeństwa bliźnich. Naszą jednostką po drugiej wojnie światowej kierowali prezesi: Antoni Góra, Andrzej Główczyk, Jan Szczepanik, Wincenty Motyka, Kazimierz Bandyk, Stanisław Gurba, Józef Igielski, Jerzy Filip i obecnie Józef Lichoń. Naczelnikami byli Jan Motyka, Adam Motyka, Waldemar Krok, Marcin Koszyk, Jakub Liszka, Marcin Koszyk i obecnie Piotr Góra. W uznaniu zasług jednostki w 1972 roku społeczeństwo Białej Wyżnej ufundowało naszej jednostce sztandar. Jego przekazanie było świętem całej wioski, a na uroczystości wręczenia sztandaru obecne były wojewódzkie władze pożarnicze z Krakowa. W związku z brakiem dobrej bazy lokalowej OSP w Grybowie oraz brakiem perspektyw rozwoju tej jednostki, a także włączeniem w granice administracyjne miasta Grybowa - Białej Wyżnej, w 1972 roku doszło do połączenia jednostek OSP Biała Wyżna i OSP Grybów. Od tej chwili siedzibą połączonej jednostki została remiza OSP Biała Wyżna, a nazwa naszej jednostki OSP brzmi - Grybów - Biała. Wtedy też powiększył się nasz teren działania. Po połączeniu jednostek został także przyjęty sztandar OSP Grybów z 1957 roku, który jest w posiadaniu naszej jednostki do dnia dzisiejszego. W związku z połączeniem OPS Grybów do OSP Biała Wyżna i wybraniem na siedzibę połączonej OSP remizy w Białej Wyżnej postanowiono, że połączona jednostka będzie kontynuatorką działalności OSP Biała Wyżna z rokiem założenia 1905. Tak naprawdę należy stwierdzić, że OSP Grybów - Biała jest kontynuatorką działalności zarówno OSP Grybów jak i OSP Biała Wyżna. Skoro tak jest to w 2005 roku prócz jubileuszu 100 lecia OSP Biała Wyżna przypadł również 123 rok działalności OSP Grybów. WG "Monografii Grybowa" w 1882 roku utworzono oddział Ochotniczej Straży Pożarnej. Na "Statucie Stowarzyszenia Straży Ogniowej Ochotniczej w Grybowie" z 1881 roku wzorowała się tworzona Straż Ogniowa Ochotnicza w Nowym Targu. W 1973 roku przystąpiono do budowy nowej remizy. Budowę remizy zakończono w 1979 roku i oddano ją wtedy do użytku. Remiza jest miejscem spotkań nie tylko strażaków, z jej pomieszczeń korzystają też inne organizacje i mieszkańcy Grybowa i Białej Wyżnej, którzy organizują imprezy okolicznościowe. Po oddaniu do użytku nowej remizy otrzymaliśmy też od Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Nowym Sączu samochód pożarniczy marki Star 244 - GBA 2,5/16 posiadający zbiornik wodny. Od tej pory działania gaśnicze prowadzone przez naszą jednostkę był bardziej skuteczne. W 1995 roku nasza jednostka została włączona w pierwszym etapie do tworzonego wówczas Krajowego Systemu Ratowniczego - Gaśniczego. Włączenie naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczego - Gaśniczego to wielki zaszczyt i wyróżnienie, ale zarazem dodatkowe wyzwanie do niesienia jeszcze bardziej skutecznej pomocy ludziom, którzy jej potrzebują i to nie tylko na terenie miasta i gminy Grybów lecz poza jej granicami. W 1997 roku OSP Grybów - Biała przeżywała moment specjalnie uroczysty dlatego, że po upadku komunizmu w 1989 roku otrzymała nowy sztandar zgodnie z tradycją strażacką z wizerunkiem św. Floriana, Orła w koronie i Matki Boskiej Grybowskiej. Pod tym nowym sztandarem jednostka kroczy dalej, ofiarnie oddając swoje umiejętności i siły w służbie Ojczyzny - Rzeczpospolitej Polskiej - w służbie bliźniego. W ostatnich latach szczególnie widoczna była działalność naszej jednostki podczas prowadzonych działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków powodzi jakie nawiedzały nasz teren w latach 1997, 2001, 2004 i 2010. W 2005 roku nasza jednostka liczyła 42 członków czynnych, 15 członków honorowych oraz 15 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Jednostka nasza jest typu S i posiada dwa budynki. Na swoim wyposażeniu posiadamy trzy samochody gaśnicze w tym dwa średnie GBARt w tym nowe Volvo oraz Mercedes1113, które posiadają zbiorniki wodne oraz jeden lekki ratowniczo - rozpoznawczy Nissan Navara. Ponadto posiadamy:

- 5 motopomp w tym dwie o wydajności 8000 l/min, dwie szlamowe o dużej wydajności oraz jedną pływającą,
- hydrauliczny sprzęt tnąco - rozpierający do ratownictwa drogowego,
- pilarki do drewna,
- 4 radiotelefony w tym 3 samochodowe i jeden nasobny,
- umundurowanie bojowe dla trzech sekcji oraz i wiele, wiele innego sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczych - gaśniczych. Na przestrzeni naszej historii mieliśmy wielu oddanych i ofiarnych działaczy, prezesów, naczelników i członków. Cześć z nich przeszła juz w stan spoczynku, ale w dalszym ciągu służy nam dzisiaj radą i doświadczeniem. Cześć odeszła z naszych szeregów na "wieczną wartę", pozostają oni jednak z nami w serdecznej pamięci i modlitwie za ich dusze.

20/04/2026

Uważni na dźwięk. 📢

21 kwietnia w powiecie nowosądeckim odbędzie się trening systemu wykrywania, ostrzegania i alarmowania.

Mieszkańcy Sądecczyzny usłyszą sygnały modulowane i ciągłe – potrwają 3 minuty.

Oczywiście warto zachować spokój. Działania mają charakter ćwiczeniowy.

Dziś o godzinie 18:00 druhowie naszej jednostki, oddali hołd zmarłemu druhowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Trąbkach.Łąc...
15/04/2026

Dziś o godzinie 18:00 druhowie naszej jednostki,
oddali hołd zmarłemu druhowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Trąbkach.

Łączymy się w bólu z Rodziną, oraz Bliskimi.

Cześć Jego pamięci! 🖤

Z okazji Świąt Wielkanocnychskładamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mieszkańcom oraz Sympatykom naszej jednostki 🚒...
04/04/2026

Z okazji Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Mieszkańcom oraz Sympatykom naszej jednostki 🚒

Niech ten wyjątkowy czas przyniesie Wam spokój, nadzieję i radość,
a wiosenne odrodzenie napełni serca optymizmem i siłą do podejmowania nowych wyzwań.

Życzymy zdrowia, rodzinnego ciepła, pogody ducha oraz bezpiecznych, pełnych uśmiechu Świąt.

Niech Wielkanoc będzie czasem odpoczynku, refleksji i wzajemnej życzliwości.

Wesołego Alleluja! 🐣🌿

Druhny i Druhowie
Ochotniczej Straży Pożarnej Grybów - Biała Wyżna🐣

Challenge „Serca dla Taty i Córki” 🔥Dziękujemy MDP OSP Klimkówka oraz OSP KSRG Uście Gorlickie za nominację do udziału w...
16/03/2026

Challenge „Serca dla Taty i Córki” 🔥
Dziękujemy MDP OSP Klimkówka oraz OSP KSRG Uście Gorlickie za nominację do udziału w challengu „Serca dla Taty i Córki”. Z chęcią dołączamy do tej inicjatywy i dokładamy swoje serca, aby wesprzeć Sandrę oraz jej tatę Piotra.
Sandra dzielnie walczy z neuroblastomą IV stopnia. Jej tata Piotr zrobił wszystko, aby jej pomóc – oddał córce szpik i jest przy niej w tej trudnej walce. Niestety na początku 2026 roku również u niego zdiagnozowano poważną chorobę – guz mózgu. Obecnie przebywa w szpitalu i walczy o powrót do zdrowia.
Dlatego podejmujemy wyzwanie!
Zadanie polega na:
❤️ wykonaniu 2 serc (np. z węży strażackich, z ludzi, z samochodów – forma dowolna, liczy się serce)
💰 wpłacie dowolnej kwoty na zbiórkę
📲 nominowaniu kolejnych jednostek
Link do zbiórki:
👉 https://www.siepomaga.pl/rodzina-rusak
Do udziału w challengu nominujemy:
🚒 MDP OSP Gródek
🚒 MDP OSP Lubaszowa
🚒 OSP i MDP Ciężkowice
Na wykonanie zadania macie 48 godzin 💪
Pokażmy, że gdy jedna rodzina mierzy się z tak trudnym doświadczeniem, potrafimy się zjednoczyć i okazać wsparcie.
Dziś nasze serca biją dla Sandry i jej taty. ❤️

09/03/2026
🚨15/2026 05.03.2026 r. Godz. 23:53 Kąclowa Samochód osobowy wypadł z drogi.Zaangażowane SiS:🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna 🚒...
06/03/2026

🚨15/2026

05.03.2026 r. Godz. 23:53 Kąclowa

Samochód osobowy wypadł z drogi.
Zaangażowane SiS:
🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Kąclowa
🚒🚒 JRG 1 Nowy Sącz
🚑🚑 Zespół Ratownictwa Medycznego
🚁 Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
🚔🚔🚔 Policja

🚨11/2026 18.02.2026 r. Godz. 9:04 Grybów Pożar sadzy w przewodzie kominowym. Zaangażowane SiS: 🚒OSP Grybów - Biała Wyżna...
06/03/2026

🚨11/2026

18.02.2026 r. Godz. 9:04 Grybów

Pożar sadzy w przewodzie kominowym.
Zaangażowane SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒OSP Siołkowa
🚒JRG 1 Nowy Sącz

🚨12/2026

26.02.2026 r. Godz. 10:50 Biała Niżna

Kolizja samochodu osobowego z samochodem ciężarowym.

Zaangażowane SiS:
🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Biała Niżna
🚒 JRG 1 Nowy Sącz
🚑 Zespół Ratownictwa Medycznego
🚔Policja

🚨13/2026

26.02.2026r. Godz. 12:52 Grybów

Izolowane Zdarzenie Ratownictwa Medycznego - Nagłe Zatrzymanie Krążenia.

Zaangażowane SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Biała Niżna
🚒 JRG 1 Nowy Sącz
🚑Zespół Ratownictwa Medycznego

🚨14/2026

26.02.2026 r. Godz. 22:56 Grybów

Pożar sadzy w przewodzie kominowym.
Zaangażowane SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 JRG 1 Nowy Sącz

🚨6/202627.01.2026 r. Godz. 8:12 GrybówPożar samochodowu osobowego.SiS:🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna🚒 OSP Siolkowa 🚒JRG 1 No...
18/02/2026

🚨6/2026
27.01.2026 r. Godz. 8:12 Grybów
Pożar samochodowu osobowego.
SiS:
🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Siolkowa
🚒JRG 1 Nowy Sącz
🚔Policja

🚨7/2026
03.02.2026 r. Godz. 9:22 Grybów
Izolowane Zdarzenie Ratownictwa Medycznego - Nagłe Zatrzymanie Krążenia
SiS :
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒JRG 1 Nowy Sącz
🚑 Zespół Ratownictwa Medycznego

🚨8/2026
11.02.2026 r. Godz. 20:10 Wawrzka
Pomoc Zespołowi Ratownictwa Medycznego
SiS:
🚒 OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Wawrzka
🚒JRG 1 Nowy Sącz
🚑Zespół Ratownictwa Medycznego
🚁Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

🚨9/2026
15.02.2026 r. Godz. 13:36 Kąclowa
Zdarzenie drogowe z udziałem pojazdu typu quad.
SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Kąclowa
🚒JRG 1 Nowy Sącz
🚔 Policja
🚑🚑 Zespół Ratownictwa Medycznego

🚨10/2026
15.02.2026 r. Godz. 15:17 Binczarowa
Pomoc Zespołowi Ratownictwa Medycznego
SiS :
🚒OSP Grybów- Biała Wyżna
🚒 OSP Bogusza
🚒JRG 1 Nowy Sącz
🚑 Zespół Ratownictwa Medycznego

🚨1/202615.01.2026 r. Godz. 9:14 GrybówSprawdzenie pomieszczeń na obecność gazów niebezpiecznych. SiS:🚒OSP Grybów - Biała...
18/02/2026

🚨1/2026
15.01.2026 r. Godz. 9:14 Grybów
Sprawdzenie pomieszczeń na obecność gazów niebezpiecznych.
SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna

🚨2/2026
15.01.2026 r. Godz. 20:43 Ptaszkowa
Pożar poddasza w budynku mieszkalnym
Sis:
🚒🚒OSP Ptaszkowa
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 OSP Cieniawa
🚒🚒 JRG 1 Nowy Sącz
🚔Policja
⚡️Pogotowie Energetyczne

🚨3/2026
20.01.2026 r. Godz. 16:08 Florynka
Pożar sadzy w przewodzie kominowym.
SiS:
🚒OSP Florynka
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚒 JRG Nowy Sącz

🚨4/2026
22.01.2026 r. Godz. 12:14 Grybów
Otwarcie mieszkania.
SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚑Zespół Ratownictwa Medycznego

🚨5/2026
26.01.2026r. Godz. 8.32 Kąclowa
Sprawdzenie mieszkania na obecność gazów niebezpiecznych.
SiS:
🚒OSP Grybów - Biała Wyżna
🚑Zespół Ratownictwa Medycznego
🚔 Policja

12/01/2026
28.12.2025 r. ( niedziela) o godzinie 18:00 łącząc się z wszystkimi jednostkami OSP i PSP oddaliśmy hołd ku czci śp. Dru...
29/12/2025

28.12.2025 r. ( niedziela) o godzinie 18:00 łącząc się z wszystkimi jednostkami OSP i PSP oddaliśmy hołd ku czci śp. Druha Edwarda Smagały, strażaka-ochotnika i Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzwałdzie, który zmarł podczas wyjazdu na akcję 🖤

Adres

Osiedle Biała Wyżna 29
Grybów
33-330

Telefon

+48184452331

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy OSP Grybów-Biała umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij