26/01/2026
🦅 Grybów pamięta o Bohaterach 1863 roku!
W ostatnich dniach wspólnie uczciliśmy 163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Pod Krzyżem Sokolim w Grybowie – pomnikiem wzniesionym przez naszych poprzedników w 1913 roku – po raz kolejny spotkały się pokolenia, by oddać hołd tym, którzy za wolność zapłacili najwyższą cenę.
Była to dla nas chwila głębokiej zadumy, ale też dowód na to, że sokola tradycja i pamięć historyczna w naszym regionie są wciąż niezwykle silne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli tam z nami. m. in.
🤝 Burmistrzowi Miasta Grybów, Panu Pawłowi Fydzie – za obecność i wspólne złożenie kwiatów pod krzyżem.
🤝 Druchom z PTG „Sokół” w Nowym Sączu oraz naszym Druchom z Grybowa – za obecność, braterskie wsparcie i wspólne trzymanie warty przy sokolim symbolu.
🎖 Grupie Rekonstrukcji Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich – za profesjonalną asystę i nadanie uroczystości podniosłego, wojskowego charakteru.
Udaliśmy się również pod tablice upamiętniające postaci związane z tym zrywem: Karola Tulszyckiego, niezłomnego uczestnika Powstania Styczniowego oraz Artura Grottgera, wielkiego artysty, który swoją twórczością i działaniami wspierał powstańców.
Cześć i chwała Bohaterom! Czołem! 🦅