15/04/2026
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne rosną. Najnowsze dane ZUS
Świadczenia kompensacyjne to sprawdzona i korzystniejsza alternatywa dla emerytur "czarnkowych" z art. 88a, które nie dość, że niskie, to jeszcze pozbawiły część nauczycieli prawa do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Co nowego w "kompensówkach"? Są nowe dane ZUS...
W lutym 2026 roku z nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych korzystało 9,6 tysiąca osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Średnia kwota takiego świadczenia w tym okresie wyniosła 4207,63 zł. Miesiąc wcześniej – w styczniu 2026 r. – świadczenie pobierało 9,8 tys. osób, ale jego przeciętna wysokość wyniosła 4188,63 zł. Porównując jednak oceną przeciętną wysokość świadczenia oraz wartości z poszczególnych miesięcy 2025 r. widać wyraźnie, że popularne "kompensówki" rosną...
Przypomnijmy, że od 1 stycznia do grona uprawnionych do tego świadczenia dołączyli nauczyciele zatrudnieni w placówkach oświatowych, które do tej pory nie były ujęte w ustawie o "kompensówkach".
https://glos.pl/nauczycielskie-swiadczenia-kompensacyjne-rosna-najnowsze-dane-zus